dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 43
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 846
  1. #261

    Domyślnie

    Jeśli tak lubicie cyferki :)
    System solarny najlepiej jest skredytować w BOŚ kredytem na odnawialne źrodła energii oprocentowanym około 3% w PLN na rok kredyt 5 letni , kredytuje się całą instalację nawet można podłogówkę w to dopisać jeśli system solarny będzie wspomagał ogrzewanie.
    A najlepiej jeśli ktoś ma gotówkę system solarny skredytować w BOŚ a gotówkę włożyć na lokate 5,5% i tym systemem jest to dobre rozwiązanie.
    Drugim rozwiązaniem są dopłaty lokalne - jeśli urzędnicy ruszą cztery litery - to można uzskać 50% dofinansowania tj. około 5000zł i kredyt w BOŚ.

    Pozdrawiam
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  2. #262
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    dokładnie można uzyskać w Bieruniu 70% z kwoty do 12000 zł jednak nie więcej niż 7200 zł. w tamtym roku w gminie Bojszowy do kwoty 10000 zł gmina dopłacała do 7500 zł w tym roku najprawdopodobniej będzie podobnie. dzięki tym dopłatom też sobie zainstaluję zestaw kolektorów.
    prawda jest taka że w przypadku gdybym miał sam to sfinansować to nie było by mnie stać, chociaż mam bardzo tanie zestawy kolektorów dla klientów. co innego gdy ktoś się buduje i wlicza to w koszty budowy, co innego gdy już się mieszka.
    tym niemniej dalej uważam że liczenie typu kiedy mi się to zwróci jest chore.
    dziś się buduję, bo mnie stać na to i jeśli zainwestuję w instalacje które ważą o kosztach eksploatacji, to później gdy może być różnie, będę miał dom którego utrzymanie kosztuje minimalnie. dlatego warto inwestować w tego typu rozwiązania.
    Jezier czy urządzając dom kupując drogą ceramikę, przybory sanitarne i tego typu rzeczy, liczysz kiedy się to zwróci?

  3. #263
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    tym niemniej dalej uważam że liczenie typu kiedy mi się to zwróci jest chore.
    dziś się buduję, bo mnie stać na to i jeśli zainwestuję w instalacje które ważą o kosztach eksploatacji, to później gdy może być różnie, będę miał dom którego utrzymanie kosztuje minimalnie. dlatego warto inwestować w tego typu rozwiązania.
    Co to za argumenty. Jeśli masz kasę to ją masz jak będzie krucho to się kasa przyda. Bardziej niż zestaw kolektorów, który się może nigdy nie zamortyzuje. Te oszczędności na kolektorach w złotówkach miesięcznie i tak są symboliczne.
    Cytat Napisał 1950
    Jezier czy urządzając dom kupując drogą ceramikę, przybory sanitarne i tego typu rzeczy, liczysz kiedy się to zwróci?
    Dlaczego ja w każdym wątku muszę odpowiadać na takie nonsensy.
    Powtarzam kolektory nie mają innego zastosowania jak tylko ogrzewanie wody. Przecież gdyby podgrzewanie wody w kolektorze kosztowało tyle co np. ze spalania gazu to skończyłyby swój żywot na etapie teoretycznych rozważań. Skoro produkują ciepło taniej to jedyny sens ich montowania jest wtedy gdy te oszczędności są na tyle wysokie aby zamortyzowały nam wydatek na to - w innym przypadku zbędne - urządzenie.
    Ja dlatego liczę zanim kupię np. kolektory. Liczyłem też opłacalność różnych systemów grzewczych, zasadność grubości izolacji itp.
    Terakota w łazience czy dywan w salonie niczego mi nie oszczędza więc nie podpada pod te liczenie.

  4. #264

    Domyślnie

    Jezier tak myśleli Niemcy ale ponad dziesięć lat temu.
    Ruszyli głowami i poprzez dopłaty i specjalne programy inwestycyjne mają grubo ponad 100 000 m2 kolektorów na dachach dzięki czemu poprawiła sie czystośc powietrza.
    I jak piszą inni dzięki podobnym dopłatom co prawda nie są dostępne jeszcze w całej Polsce ale sa można tanio TANIO zainstalować kolektory.
    Kolektory , które do samej ciepłej wody użytkowej juz sie nie montuje tylko razem do wsparcia ogrzewania.
    Dlatego idea jest słuszna aby poprawiać jakośc powietrza wokół nas.
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  5. #265
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Piotr Leszek. Dopłaty nie powodują, że opłacalność tych urządzeń wzrasta. Opłacalności nie podnosi również wykorzystanie do ogrzewania domów kolektorów.
    Ja np. jestem zadowolony z tego, że moja gmina nie dotuje tych nieekonomicznych urządzeń. Jest wiele ważniejszych zadań do zrealizowania w mojej gminie niż poprawianie wyniku finansowego sprzedawcom i producentom kolektorów.
    Idea jest słuszna tylko cena urządzeń za wysoka.
    A to, że kolektory przyczyniają się w widoczny sposób do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska traktuję jako wciskanie kitu.

  6. #266
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Jazier masz prawo sądzić że dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji jest niecelowe, tak jak i ja mam prawo sądzić że ogrzewanie prądem jest najgorszym sposobem ogrzewania, co byś na ten temat nie pisał.
    uważasz że są inne zadania gminy, niż wyrzucanie pieniędzy w błoto, finansując tego typu rozwiązania.
    widać nigdy nie byłeś na Śląsku w miejscowościach,
    gdzie jak spada śnieg to jest już szary,
    gdzie biała koszula jest biała przez dwie góra trzy godziny,
    gdzie patrząc przez okno wydaje Ci się że jest bardzo zamglone a jak wyjdziesz okazuje się że to nie mgła tylko kłęby dymu z kotłów węglowych, bo akurat jest niż,
    gdzie źle się oddycha a chroniczne zapalenia dróg oddechowych to normalność,
    gdzie dzieci notorycznie chorują.

    wymieniać jeszcze?
    a co może być ważniejsze dla gminy niż zdrowie jej mieszkańców?
    na szczęście to że gospodarka siadła przyczyniło się trochę do spadku zanieczyszczeń powietrza a jednocześnie w tej chwili Unia już wymogła na nas inne rozwiązania i czyste technologie.
    w Niemczech są gminy i to wiem, które finansują kolektory w 95% i nie jest to napewno wyrzucanie pieniędzy w błoto, nabijanie kabz sprzedawcom i producentom. Niemcy umieją liczyć i dobrze wiedzą, pomijając już ustalenia Protokołu z Kyoto, że warto inwestować w czyste środowisko. tam dopłaca się nie tylko do kolektorów ale i do kotłów kondensacyjnych tylko i wyłącznie żeby było czyste powietrze. jednocześnie ograniczają emisję CO2.
    przyjmując średnio, że jedna instalacja kolektorów ogranicza wytworzenie 500 kg CO2 na rok, oraz średnią trwałość 20 lat nie dostaje się do atmosfery 10 ton CO2, czy to dużo czy mało, oceń sam.
    być może w Twoim odczuciu to jest mniej ważne niż dziura w chodniku, ale tutaj się różnimy ocenie tego co jest ważne

  7. #267
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    1950. Nie jestem przeciwko programowi ograniczania niskiej emisji. Program jest bardzo potrzebny. Jestem tylko przeciwny finansowaniu z tego programu kolektorów słonecznych. Ponieważ kolektory nie rozwiązują problemu niskiej emisji.
    Jeśli ktoś na śląsku zasmradza okolicę spalając ogromne ilości węgla, postanowił zainstalować kolektory słoneczne bo dowiedział się, że dzięki temu dostanie dotację i ochroni środowisko. Niestety dalej będzie on strasznie zasmradzał okolicę. Kolektory troszeczkę obniżą zużycie węgla ale niewiele.
    Jeśli jednak zmodernizuje swoją kotłownię wymieni piec na taki zasilany gazem ziemnym to zysk dla środowiska będzie dużo większy niż z tych kolektorów. Przy gazie ziemnym czy oleju nie występuje już problem niskiej emisji i dotowanie w tym wypadku jeszcze kolektorów to zmarnowane gminne pieniądze.
    Emisja CO2 to nie niska emisja. No i te 100 kg to zaoszczędza 1m2 kolektora a nie zestaw. Natomiast ciągle otwarta jest sprawa ile CO2 zostało wyemitowane dla wyprodukowania 1m2 kolektora.

  8. #268

    Domyślnie

    Jezier.
    Na pewno wytworzenie 1m2 kolektorów daje mniej emisji niż sądzisz.
    A do tego sa opracowania sprzed ponad 10 lat w Niemczech.
    Swoim domowym sposobem i myśleniem nie ogarniesz tego tematu a z tego co piszesz nie jesteś zawodowo ani naukowo z tym tematem związany czyli prosze sie nie obrazić ale jesteś laikem w tym temacie.
    Pytanie czy chcesz oddychać świeżym powietrzem czy nie, co powiesz sowim dzieciom za naście lat. I także nie twierdzę ,że tylko kolektory obniżają emisję a także takie elementy jak pisze 1950.
    Z tego co piszesz we szystkich postach po prostu przyjąłeś swoja filozofię i tak niech zostanie a tym , którzy chcą mieć czysty biały śnieg zostaw decyzję.
    Ponadto inwestowanie w przyszłość jest naszym obywatelskim obowiązkiem.
    TY bys chciał ,żeby kolektory produkowano za 1zł, a za ile ty pracujesz .Każdy ma jakieś koszty i zyski a zaglądanie do kieszenie innym to polska specjalizacja.
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  9. #269
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Jezier.
    Na pewno wytworzenie 1m2 kolektorów daje mniej emisji niż sądzisz.
    A do tego sa opracowania sprzed ponad 10 lat w Niemczech.
    Dawałem niedawno link, który się odnosił m.in. do proekologicznych pomysłów z Niemiec. Jeśli przeczytałeś to zapewne zorientowałeś się, że nie wszystkie opracowania sprzed 10 lat były prawidłowe.
    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Swoim domowym sposobem i myśleniem nie ogarniesz tego tematu a z tego co piszesz nie jesteś zawodowo ani naukowo z tym tematem związany czyli prosze sie nie obrazić ale jesteś laikem w tym temacie.
    Jak widzę wolisz mnie obrażać zamiast pisać konkrety. Wypisujesz pseudoekologiczne wywody o czystym świecie dzięki kolektorom. Ale to do niczego nie prowadzi. Napisz lepiej jakieś konkrety przeczytane w tych niemiecich elaboratach sprzed 10 lat.
    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Z tego co piszesz we szystkich postach po prostu przyjąłeś swoja filozofię i tak niech zostanie a tym , którzy chcą mieć czysty biały śnieg zostaw decyzję.
    Nie rób ze mnie wroga ekologii bo to nie prawda. Jestem tylko wrogiem bezsensownego wydawaniu pieniędzy.
    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Ponadto inwestowanie w przyszłość jest naszym obywatelskim obowiązkiem.
    Ja wolę inwestować w swoją przyszłość niż w twoją.
    Cytat Napisał Piotr Leszek
    TY bys chciał ,żeby kolektory produkowano za 1zł, a za ile ty pracujesz .Każdy ma jakieś koszty i zyski a zaglądanie do kieszenie innym to polska specjalizacja.
    Ja nie wymagam aby moją działalnoś zawodową wspierało państwo, popierając to populistycznymi hasłami.

  10. #270

    Domyślnie

    Konkrety proszę:
    Günstig mit Sonne und Holz heizen
    Familie Gent aus Gräfenberg wollte in ihrem neuen Haus nicht mehr mit Öl heizen. Bei ihrer Suche nach Alternativen ist sie auf einen neuen Brennstoff gestoßen: Holzpellets. Holzpellets werden aus naturbelassenen Holzspänen, wie sie im Holz verarbeitenden Gewerbe anfallen, unter hohem Druck und ohne Zusatz chemischer Bindemittel hergestellt. Pelletierpressen drücken die Späne durch eine Matrize und formen sie zu 50 Millimeter langen Zylindern mit einem Durchmesser von sechs Millimeter. Aus den Sägeabfällen wird so ein moderner, genormter Brennstoff. Gents waren von der Idee begeistert.
    Holzpellets sind billiger als Erdöl
    Für einen Pelletskessel haben sich Gents schließlich auch deshalb entschieden, weil sie die gepressten Spänezylinder günstig einkaufen können. Während Öl in den vergangenen Monaten immer teurer geworden ist, ist der Preis für Holzpellets in den vergangenen drei Jahren stabil geblieben. Rund 180 Euro kostet eine Tonne Holzpellets oder 3,6 Eurocents je Kilowattstunde. Drei bis vier Tonnen Holzpellets benötigen die Gents jährlich, um ihr Einfamilienhaus zu heizen. Bei einem Heizölpreis von 49 Eurocents je Liter, was einem Energiepreis von 4,9 Eurocents pro Kilowattstunde entspricht, kann sie mit Holzpellets pro Jahr über 200 Euro an Brennstoffkosten sparen. Zudem zahlt man für den Holz-Brennstoff nur sieben anstatt 16 Prozent Mehrwehrtsteuer. Weil Pelletskessel mit um die 6.700 Euro fast doppelt so teuer sind als Ölkessel, fördert der Staat den Kauf der Holzheizungen mit 1.700 Euro.
    Immer mehr Menschen in Deutschland kaufen sich eine Pelletsheizung. Im vergangenen Jahr ist der Absatz der Holzkessel um 25 Prozent gestiegen. Rund 7.000 Pelletsheizungen wurden 2004 neu installiert. Inzwischen arbeiten 26.000 Heizanlagen mit dem modernen Brennstoff. Laut einem Branchenreport der Solar Promotion GmbH und des Deutschen Energie-Pellet-Verbandes erwarten Händler und Hersteller von Pelletskesseln für dieses Jahr einen Anstieg der Verkaufszahlen um durchschnittlich 15 Prozent. Ende 2005 dürften demnach 34.000 Pelletsheizungen in Deutschland installiert sein.
    Der Staat und die KfW-Bank fördern Solarwärmeanlagen
    Auch Solarwärmeanlagen, die aus der Sonnenstrahlung Energie für die Trinkwassererwärmung gewinnen, werden attraktiv gefördert. Das Bundesumweltministerium zahlt aus dem so genannten „Marktanreizprogramm“ einen Zuschuss von 110 Euro für jeden installierten Quadratmeter Sonnenkollektorfläche. Bei einer durchschnittlichen Anlage mit sechs Quadratmetern zur Trinkwassererwärmung für einen Vier-Personen-Haushalt kommen immerhin 660 Euro zusammen. Die Förderung können Privatpersonen, Freiberufler sowie kleine und mittlere Unternehmen beim Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle beantragen.
    Die KfW Förderbank hält zudem neue Finanzierungsprogramme mit günstigen Zinssätzen für Modernisierer und Bauherren bereit. Mit drei verschiedenen Programmen unterstützt die KfW den Einbau von Solarwärmeanlagen. Bauherren können mit dem neuen Programm „Ökologisch Bauen“ Solarwärmeanlagen in Neubauten finanzieren. Das ebenfalls neue Programm „Wohnraum Modernisieren“ fasst Förderkredite für Sanierungsmaßnahmen zusammen. Speziell für Altbausanierer ist das bereits seit längerer Zeit bestehende „CO2-Gebäudesanierungsprogramm“ optimal. Alle drei Programme bieten Kredite zu Zinssätzen, die weit unter dem Marktniveau liegen und für mehrere Jahre festgelegt sind. Tilgungsfreie Anlaufjahre machen die Programme zusätzlich attraktiv. Die KfW-Kredite werden über die normale Hausbank oder Sparkasse abgeschlossen.
    Energie und Miete sparen mit solarer Sanierung
    Wie sich mit Sonnenwärme Geld sparen lässt, haben die Wohnungsbaugenossenschaften Merkur und die Wohnungsgesellschaft DEGEWO in Berlin gezeigt. Eine Solarwärmeanlage senkt den Energieverbrauch für Heizung und Warmwasser und damit die warmen Betriebskosten um 30 Prozent. Obwohl die Wohnungswirtschaft die Kosten für eine solche Modernisierung auf die Mieter umlegen kann, erhöht sich für diese die Bruttowarmmiete nicht. Schließlich nutzen sie die Sonnenwärme und verbrauchen damit weniger konventionelle Energie.
    Die Solarwärmeanlage refinanziert sich vollständig aus der erzielten Energieeinsparung. Die Berliner Senatsverwaltung für Stadtentwicklung hat die Kosten einer solchen solaren Sanierung für ein Mehrfamilienhaus mit 40 Wohneinheiten (2.800 Quadratmeter Wohnfläche), einem jährlichen Wärmebedarf von 200 Kilowattstunden pro Quadratmeter und für einen Energiepreis von fünf Eurocents pro Kilowattstunde durchgerechnet. So zahlen die Mieter zwar monatlich 18 Eurocents pro Quadratmeter Wohnfläche an Modernisierungsumlage, sparen aber gleichzeitig jeden Monat Energiekosten in Höhe 25 Eurocents pro Quadratmeter Wohnfläche.

    Wiecej na : www.klima-sucht-schutz.de
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  11. #271
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Jestem tylko typowym polskim wieśniakiem, któremu ciężko dogadać się z typowym niemieckim wieśniakiem. Czy mógłbyś napisać co to jest za organizacja z której strony ten cytat pochodzi oraz o czym traktuje ten tekst?

  12. #272
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Szprechen zi w dechen a reszta na migi und volkswagen gut maszine...
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  13. #273

    Domyślnie

    Jaa...jaa... pancer, pancer...

    Piszcie co chcecie, ale zainwestowane na etapie budowy parę złotych, przynosi teraz efekty. Ciepła woda robi się sama.
    Jezier - rozumiem Twoją dbałość o sensowne wydawanie pieniędzy, ale, czy nie wydaje Ci się bezsensowne wydawanie ich na zachcianki państwa w którym żyjemy ? A to wkrótce będziesz robił płacąc za prąd podatek akcyzowy... Tak z 15% tego co teraz.
    Co do ekologiczności produkcji kolektorów słonecznych, to mniej więcej jak z bateriami. Albo jak z produkcją prądu... i styropianu. Tyle tylko, że gdze byśmy teraz byli bez tych nieekologicznych produktów ? Jaskinie i kamień łupany ?
    Piotr Leszek - koniunktura na systemy solarne powoduje, jak na razie, tylko wzrost ich cen, a przez to spadek opłacalności, co wymaga wymyślania następnych haseł poprawiających koniunkturę... Tak więc nie mydlmy sobie oczu. Jak na to, z czego są zbudowane, to są stanowczo za drogie .

  14. #274
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    wlowik. podatek akcyzowy już jest. Planują tylko zmianę w sposobie jego naliczania i podwyżkę. Z moich wyliczeń płacił będę więcej ni 15% a tylko 0,75%. Jeśli ta podwyżka wejdzie w życie.

  15. #275

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    wlowik. podatek akcyzowy już jest. Planują tylko zmianę w sposobie jego naliczania i podwyżkę. Z moich wyliczeń płacił będę więcej ni 15% a tylko 0,75%. Jeśli ta podwyżka wejdzie w życie.
    Bardzo optymistyczna jest ta Twoja wersja... Czemu więc media trąbią o 11-to, 15-to procentowej podwyżce cen energii elektrycznej ?

  16. #276
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Właśnie czemu? Ja potrafię dowieść swojej wersji. Jakmi wyjaśnisz dlaczego miało by to być 10-15% to chętnie się dowiem chodziaż zapraszam do jakiegoś wątku o prądzie. Np tego:
    http://murator.com.pl/forum/viewtopi...712&highlight=

  17. #277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Właśnie czemu? Ja potrafię dowieść swojej wersji. Jakmi wyjaśnisz dlaczego miało by to być 10-15% to chętnie się dowiem chodziaż zapraszam do jakiegoś wątku o prądzie. Np tego:
    http://murator.com.pl/forum/viewtopi...712&highlight=
    Fajno. Wina "anonimowego kretyna"...
    Ale to nie zmienia faktu, że i tak jest dla mnie za droga by ją marnować na ogrzewanie wody do kąpieli (choć zawsze mam taką możliwość).

  18. #278
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ja dla odmiany nie zainstalowałem solarów bo energia słoneczna jest za droga. Chociaż zawsze mam możliwość zmienić zdanie. Np. jeśli stanieje.

  19. #279
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    A tak to wyglada z tymi solarkami naprawdę na naszych szerokościach geograficznych.


    Pozdrawiam

  20. #280
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlowik
    ...
    Wracając do starzenia się nośnika, to niestety jest nieuniknione, dlatego co kilka lat powinno się wymienić glikol na nowy, nie powinno się przegrzewać, itp, itd. Ale zaraz straszyć 50-cio %-owym spadkiem wydajności, to przesada...
    Wymienia się tylko co 5 lat a i majątku nie kosztuje.
    To tylko tak aby pociągnąć temat.

Strona 14 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony