dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 43
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 846
  1. #321
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    selu_lu

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki. Niebawem połączę kotłownie ze strychem rurkami cu 22mm!

  2. #322

    Domyślnie

    Na krućcu wylotowym z solara musi być załączony czujnik temperatury podłączony do sterownika. W zestawie jest 3 czujniki w tym jeden z przewodem o długości 30 m przeznaczony do tego celu. (Można kupić u producenta zestawu sam czujnik i wstawić z odpowiednim zapasem przewodu). warto puscić go tą szmą drogą co rurki. Można pozostawić wolny kanał, lub wprowadzić gotowy przewód (potrzebne jest 2 żyły cu). Proponuję zastosować skrętkę komputerową 4*2*0,5mm2. Długość przewodu nie ma wpływu na dokładność pomiaru. Pozdrawiam

  3. #323

    Domyślnie

    Solary grzeją. Ponieważ im wyższa jest temperatura w zbiorniku tym krócej pracują, podłączyłem dodatkowe sterowanie pompki obiegowej z pieca. Pozwala mi to poprzez piec skierować ciepło do ogrzewania podłogowego w łazienkach. Obecnie uzyskuję wodę użytkową 300l o temp 50 stopni. (uznaliśmy że taka temperatura nam wystarcza), oraz piec nagrzał się do 42 stopni. temperaturę utrzymywał ok 2 godz oczywiście z włączonymi odbiorem na podłogówki.

  4. #324
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał selu_lu
    Dzięki. Niebawem połączę kotłownie ze strychem rurkami cu 22mm!
    jeżeli nie będziesz miał więcej niż 3 płyty lub 30 rur wystarczy Ci rura fi 18

  5. #325

    Domyślnie

    Cytat Napisał ostanislaw
    Zainstalowałem na ścianie stelaż do kolektorów. Kolektory ustawiłem pod kątem 60 stopni.
    Postaram się aby możliwie najbardziej przystosować do możliwosci zmiany kąta tj 50-55-60 stopni.
    Cytat Napisał ostanislaw
    Solary grzeją. Ponieważ im wyższa jest temperatura w zbiorniku tym krócej pracują, podłączyłem dodatkowe sterowanie pompki obiegowej z pieca. Pozwala mi to poprzez piec skierować ciepło do ogrzewania podłogowego w łazienkach. Obecnie uzyskuję wodę użytkową 300l o temp 50 stopni. (uznaliśmy że taka temperatura nam wystarcza), oraz piec nagrzał się do 42 stopni. temperaturę utrzymywał ok 2 godz oczywiście z włączonymi odbiorem na podłogówki.
    Zmieniłem kąt solarów do 45 stopni ponieważ u mnie solary są w słońcu tylko do godz 17 potem słońce zachodzi za węgieł domu. Nie grozi mi więc przegrzanie. Pozostała część instalacji pozostała bez zmian. A w efekcie woda ciepła bez zmian tzn 300l o temp. 50 stopni a piec był zasilany ponad 5 godzin wodą o temp 45 stopni nadmiar ciepła skierowałem oczywiście na podłogówki.

  6. #326

    Domyślnie

    Zaczęły się upały. Solar radzi sobie bardzo dobrze. Spróbowałem, zamiast z pieca wysyłać ciepło na podłogówki, po otwarciu drzwiczek w piecu powstaje ciąg i nadmiar ciepła zostaje wydalony przez komin. Może to niezbyt eleganckie rozwiązanie, ale zawsze jest to lepsze niż przejście solarów w stan stagnacji.

  7. #327
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ich_troje
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Czy ktos moglby mi powiedzec jak w getsolar policzyc ile bym potrzebowal solarow i jak czytac wprowadzane dane? Siedze nad tym prg., kilka calkiem ciekawych rzeczy mi powychodzilo ale nie do konca qmam jak naprawde instlacaje powinienem dobrac.

    Druga sprawa: czy solar + grzalka el + kominek z DGP maja sens?
    Gazu nie ma i na razie nie bedzie (w ciagu najblizszych 3-5 lat), poza tym do gazu podchodzimy z zona jak do jeza wiec jesli nie trzeba to ...

    Za wszelkie uwagi i sugestie dzieki z gory.

  8. #328

    Domyślnie

    Ciekawe jaką temperaturę wody osiągnęły Wasze instalacje solarne.
    Ważne są nastepujące czynniki:
    - typ i ilość kolektorów
    - pojemność ziornika c.w.u.

  9. #329

    Domyślnie

    Witam. Podczas ostatniego pobytu w Grecji miałem możliwość zobaczenia solarów a'le Grecja. Zbiorniki na wodę około 300 litrów pomalowane na czarno umieszczone na dachu.....
    Mirek

  10. #330

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_D
    Ciekawe jaką temperaturę wody osiągnęły Wasze instalacje solarne.
    Ważne są nastepujące czynniki:
    - typ i ilość kolektorów
    - pojemność ziornika c.w.u.
    kolektory Hewalex - 3 szt (cieczowe, plaskie), kat polozenia okolo 25 st, skierowane na poludniowy-zachod,
    zbiornik 300 l,
    koniec dnia (godzina 18.) temperatura w zbiorniku 96 st C (w ciagu dnia czasowy odbior ciepla ze zbiornika (dwa dluzsze prysznice dla odswierzenia) + od 14 wlaczona obiegowka by zbic troche temperature w zbiorniku).
    Dane z wczoraj.

    Ech - niech swieci Sloneczko jak najdluzej

  11. #331

    Domyślnie

    Parametry mojej instalacji opisywałem już wcześniej. Obecnie przy upałach podniosłem próg załączania pompki z 2 do 10 stopni. Spadła sprawność i nie grozi przegrzewanie kolektorów. Wczoraj rano temp na zbiorniku 44 stopnie a wieczorem 64 stopnie. Pojemność łączna zbiorników ponad 400 l wody, i cztery kolektory płaskie z hewaleksu umieszczone na południowej ścianie. Po godzinie 17 solary znajdują się w cieniu domu i nie pracują.

  12. #332

    Domyślnie

    Ja zaczynam budować i już przesądzone, że będą solary. Pan, który zajmie się instalacjami wycenił nam je na ok 5tys. Słyszałam, ze to rewelacyjne rozwiązanie, koszty zwracają się po niedługim czasie.

  13. #333

    Domyślnie

    Zrób sobie na tym etapie conajmniej dwie instalacje minimum (jest ich znacznie więcej):
    1. do solarów - kotłownia strych
    2. do centralnego odkurzacza
    Założysz, nie założysz teraz, to później ale nie będziesz musiał tyle kombinować...

  14. #334
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał ich_troje
    Druga sprawa: czy solar + grzalka el + kominek z DGP maja sens?
    Gazu nie ma i na razie nie bedzie (w ciagu najblizszych 3-5 lat), poza tym do gazu podchodzimy z zona jak do jeza wiec jesli nie trzeba to ...

    Za wszelkie uwagi i sugestie dzieki z gory.
    Lepszym rozwiązaniem będzie:
    solar + grzalka el + kominek z płaszczem wodnym.
    Zdecydowanie

  15. #335
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej_D
    Ciekawe jaką temperaturę wody osiągnęły Wasze instalacje solarne.
    Ważne są nastepujące czynniki:
    - typ i ilość kolektorów
    - pojemność ziornika c.w.u.
    Tutaj musze się jeszcze pochwalić:
    2 panele na dachu, kąt 45st, skierowanie na południe i 2 zbiorniki po 250l z pojedyńczymi wężownicami z tym, że przez miesiąc był tylko jeden podłączony i w tym czasie wodę miałem prawie codziennie z temp. 90st. Było strasznie gorąco i efekty widać. Teraz mam 2 zbiorniki i temperatura 60st.
    Instalacja Hewalexa.

  16. #336

    Domyślnie

    Mam Pytanie czy ktoś słyszał o zestawach z solarami Sonnekraft?
    Myślałem o czymś takim: http://www.technikagrzewcza.com/ofer...nenkraft4.html

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

  17. #337

    Domyślnie

    Cytat Napisał demex
    Mam Pytanie czy ktoś słyszał o zestawach z solarami Sonnekraft?
    Myślałem o czymś takim: http://www.technikagrzewcza.com/ofer...nenkraft4.html

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
    zajrzałem na tą stronę. Nie podoba mi się ten zbiornik kombi. Zawiera dużą ilość wody ale tak naprawdę po wykąpaniu się dwóch osób wewnętrzny zbiornik wypełni się zimną wodą i musi upłynąć długi czas aby odebrał ciepło z zewnętrznego płaszcza. Myślę że lepiej spisałby się zbiornik o takiej samej pojemności jak ten i z zamontowanymi dwoma wężownicami, druga do CO. druga wężownica może podgrzewać zbiornik(gdy nie ma słońca) lub odbierać cieplo na piec i dalej na grzejniki.
    u mnie działa to podobnie tylko że ja mam dwa zbiorniki z pojedynczą wężownicą.

  18. #338

    Domyślnie

    Cytat Napisał ostanislaw
    Cytat Napisał demex
    Mam Pytanie czy ktoś słyszał o zestawach z solarami Sonnekraft?
    Myślałem o czymś takim: http://www.technikagrzewcza.com/ofer...nenkraft4.html

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
    zajrzałem na tą stronę. Nie podoba mi się ten zbiornik kombi. Zawiera dużą ilość wody ale tak naprawdę po wykąpaniu się dwóch osób wewnętrzny zbiornik wypełni się zimną wodą i musi upłynąć długi czas aby odebrał ciepło z zewnętrznego płaszcza. Myślę że lepiej spisałby się zbiornik o takiej samej pojemności jak ten i z zamontowanymi dwoma wężownicami, druga do CO. druga wężownica może podgrzewać zbiornik(gdy nie ma słońca) lub odbierać cieplo na piec i dalej na grzejniki.
    u mnie działa to podobnie tylko że ja mam dwa zbiorniki z pojedynczą wężownicą.
    Nie zgadzam się z poprzednikiem. Uważam że woda w tym płaszczu wodnym też na pewno jest gorąca. Bo wężownica z solarów również nagrzewa, wodę w płaszczu wodnym nie tylko w zbiorniku wody użytkowej, a co za tym idzie, woda w płaszczu wodnym na bieżąco dogrzewa wodę użytkową. Teoretycznie to rozwiązanie mi się podoba, ale praktycznie nie mogę zapewnić, że to się będzie sprawdzać, ale z doświadczenia wiem, że wymienniki płaszczowe szybciej nagrzewają wodę niż weżownicowe.

  19. #339

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ew-ka
    no to się wyjaśniło
    Calość wyniesie ok 10 000zł ( 2 solary , węzownica, przewody ,stojaki , zbiornik itp.)
    My zuzywamy dziennie ok 100 l ciepłej wody- więc ta inwestycja chyba nam sie nie oplaci ( zwrot kosztów za 15 lat ,ale wtedy trzeba zainwestować znowu w nowe urządzenia).Chyba nie będzie na razie u nas solarów -może w przyszlości ....
    szkoda....już widziałam zaoszczędzony worek pieniędzy.....
    a może są gdzieś tańsze solary? u nas był z firmy Velux.....
    Może być za 7200 materiał z montażem zestaw ze zbiornikiem 300l i 2 wężownicami i nagrzaną wodą, ale tylko na terenie Bieszczad, bo dalej cena wzrasta.

  20. #340

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magdzia
    jeżyk, CZYTAJ! Są tacy, co nie licza na zwrot inwestycji, tylko na tanią eksploatację. Teraz mnie stać na solary (dom tez jest odpowiednio ocieplony, więc w to też została poczyniona inwestycja) bo obydwoje pracujemy, to kupuję. Jak urodzę dziecko to albo mnie szef wywali na zbity pysk, albo sama odejdę, żeby wychowywać dziecko i zostaniemy tylko z pensja męża, to może mnie nie być stać na opłącenie rachunków.
    A poza tym, to że TOBIE się to nie opłaca, nie znaczy, że nie opłaca sie to komuś innemu.
    Mam solary juz trzeci rok, nie wiem jak jest u innych, ale u mnie w okresie letnim( a zwłaszcza tego roku) mogę policzyć na palcach ile razy musiałem palić w piecu do podgrzania ciepłej wody, praktycznie całe lato miałem ciepła wodę z solarów. Jest jeszcze jedna sprawa w kosztach, podgrzewacz do ciepłej wody przeważnie i tak się montuje a kosztuje on 300l ok. 2000 zł. Ten podgrzewacz jest w zestawie, więc od ceny solarów można odjąć te 2000 zł, bo jak ktoś nie montuje solarów to i tak musi podgrzewacz kupić.
    13 XII robotnicy pomimo ofiar przegrali, ciemiężcy dalej górą.

Strona 17 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony