dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 43
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 846
  1. #461

    Domyślnie

    Witam, odzywam sie ponownie.....
    Kilka ostatnich dni, to kompletna porażka pogodowa. Solary włączały sie w ciagu dnia przez krótki czas. Na dzien dzisiejszy temperatura wody wynosi wg. wskazania na solarach 44 stopnie, a wg. termometru na bojlerze ok. 50stopni. Tak wiec w sumie nieżle. Woda nie dogrzewana w żaden inny sposób ( a jedyna możliwość w moim przypadku to rozpalenie pieca).W sumie słońca nie ma od kilku dni, a ostatnie temperatury na zewnątrz to po prostu chłód. Wczoraj około 17.00 temperatura u nas wynosiła około 17 - 18 stopni. Idąc z dziećmi na spacer musieliśmy założyć bluzy, gdyż było chłodno.
    A woda ciepła jest ................

  2. #462

    Domyślnie

    Jestem ciekawy dlaczego osoby krytykujące instalacje solarne, nie biorą pod uwagę że instalacje konwencjonalne także wymagają wkładu inwestycyjnego i także mają określoną żywotność!
    Więc w kosztach uzyskania ciepłej wody np. za pomocą pieca gazowego, należałoby uwzględnić koszt pieca i jego instalacji, a także okres jego trwałości.
    Uważam że takie podejście do zagadnienia jest sprawiedliwe i stawia instalacje solarne w bardziej korzystnym świetle.

    Sam z powodu braku gazu ziemnego mam założoną instalację solarną i cieszę się że nie muszę w lato palić w piecu, by obniżyć rachunki za prąd.
    Ostatnio edytowane przez mariusz2200 ; 02-01-2012 o 20:39 Powód: Usunięcie nieaktualnego linka
    Darmowe ogłoszenia - nieruchomości, usługi, itd.

  3. #463
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pyl0s

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    1

    Domyślnie

    Co do dyskuscji: czy lepiej zainwestować pieniądze w fundusze czy założyć solary. Można zrobić tak aby wilk był cały i owca syta.

    Nasza firma pomaga naszym klientom zdobyć bardzo niskooprocentowany kredyt na poziomie 1% i jednorazowej prowizji 3% do 5% (zależy od wielkości inwestycji). Jeżeli przyjąć inwestycję na poziomie 13 000 zł to prowizja wyniesie ok 500 zł. Biorąc kredyt na 6 lat, miesięczna rata wyniesie ok 180 zł. Miesięczne oszczędności wynikające z zainstalowania instalacji solarnej to od 80 do 200 zł (w zależności od zużycia wody i stosowanego paliwa, oczywiście przy założeniu braku podwyżek cen paliwa).

    W związku z tym rata na kredyt jest w pełni lub w większej części pokryta z oszczędności.

    W tym czasie mając oszczędności 13 000 zł można faktycznie zainwestować w fundusze i otrzymać kolejne zyski. Cała inwestycja robi się podwójnie opłacalna. Należy tylko pamiętać, że fundusze nie gwarantują zysków na stałym poziomie - kolektory również nie gwarantują zysków na stałym poziomie - ale zawsze z tendencją wzrostową!!!

    Oczywiście decyzja zależy od inwestora co mu się bardziej opłaca.

  4. #464

    Domyślnie

    Oczywiście, że taki kredyt można otrzymać - w Banku Ochrony Środowiska. I formalności wcale nie są tak kłopotliwe by nie załatwić ich samemu....

    A do ciekawskich, co do solarów i ich efektywności - ostatni post pisałem 1-go sierpnia. Do dzisiaj dni były rózne, w zasadzie od 1-go pierwszy upalny dzień to dzień dzisiejszy. A woda? Ciągle gorąca, w żaden sposób nie "oszczędzamy". Wystarczy by w dzień było przez 2 godzinki trochę słońca i temp. rośnie z ok. 50-56 stopni na 70 kilka. Dzisiaj rano córki sie kąpały, a około 14-stej na solarze temp. wynosiła 84 stopnie.
    Mogę więc smiało polecić!!!
    Pozdrawiam....

  5. #465
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Do_rota

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    616
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Witam!
    Właśnie zaczynamy budowę, i rozważam różne sposoby ogrzania naszego domu. Obecnie stanęło na kominku z płaszczem wodnym połączonym z gazówką i solarami ( na potrzeby ciepłej wody). Niezwykle cenne są uwagi Dario-65 na temat tego jak sprawdzają się solary w praktyce. Czytam wszystko i jestem ogromnie ciekawa do jakiego okresu wystarczy ciepłej wody bez podgrzewania jej.
    Serdecznie pozdrawiam

  6. #466
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał SZCZyrbaty
    Witam!
    Właśnie zaczynamy budowę, i rozważam różne sposoby ogrzania naszego domu. Obecnie stanęło na kominku z płaszczem wodnym połączonym z gazówką i solarami ( na potrzeby ciepłej wody). Niezwykle cenne są uwagi Dario-65 na temat tego jak sprawdzają się solary w praktyce. Czytam wszystko i jestem ogromnie ciekawa do jakiego okresu wystarczy ciepłej wody bez podgrzewania jej.
    Serdecznie pozdrawiam
    Weź pod uwagę to, że zadania na ten temat są mocno podzielone.
    Porównaj wypowiedzi Dario-65 z wypowiedziami w wątku :
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...957731#1957731

  7. #467

    Domyślnie

    Zgadzam się z HENOKiem - zdania sa podzielone.
    Moja sytuacja finansowa jest taka, że gdybym miał zapłacić 100% kwoty za solary tj. w przypadku "mojego" zestawu ok. 15 300zł to n a pewno bym się nie zdecydował - zresztą pisałem o tym już wcześniej.

    Z uwagi na dopłatę solary założyłem i piszę tutaj posty by osoby, które chcą założyć solary wiedziały, jak ich praca - w moim przypadku kolektorów płaskich -wygląda w praktyce.
    Co do wątku : http://forum.muratordom.pl/viewtopic...957731#1957731, to muszę powiedzieć, że:

    - nie za bardzo interesuje mnie co się bedzie działo z tlenkami za jakieś 15-20 lat ( z kolektorów),
    - co do przewagi kolektorów próżniowych nad płaskimi - biorąc pod uwagę wyższą cenę ( w moim przypadku miałem kosztorys za analogiczny zestaw próżniowy, który wyniósł coś około 19 000zł), moim zdaniem nie warto w nie inwestować, gdyż w sezonie zimowym w marcu ,październiku czy listopadzie i tak trzeba palic w centralnym skąd można pozyskać c.w.u. Natomiast w sezonie letnim większe uzyski otrzymuje sie z kol. płaskich. Tak wynika z linku zamieszczonego poniżej. Tak samo mówili mi oferenci, którzy zakładac mieli i ten fachowiec, który zakładał u mnie zestaw solarny.
    I tak chyba jest, gdyż dwóch kolegów z pracy założylo zestawy próżniowe, mniejsze - ze zbiornikiem 300l liczone na 4-osoby. Mieszkamy w tej samej miejscowości więc pozysk energii jest taki sam. I temperatury wody mają niższe. Oczywiście zobaczymy, jak bedzie w następnych m-cach.
    Ze swej strony mogę zapewnić, iż moje posty polegają w 100% na faktach tak, by ułatwić innym podjęcie decyzji

    Dla wszystkich zainteresowanych podaję link:

    http://www.sunergy.pl/kolektory10.pdf

    gdzie dość ciekawie opisano pracę kolektorów, pozyskanie energii, uzyski temperatur wody w poszczególnych okresach i różnice pomiędzy kolektorami próżniowymi i płaskimi.
    Spośró odwiedzanych przeze mnie stron - w okresie, kiedy podejmowałem decyzję jakie, gdzie, jaka fitma, jaki duży zestaw itp. - ta dostarczyła mi chyba najwięcej wiadomości o kolektorach. Z podanych tam danych wynika jaka jest przewaga ( w stopniach C) kolektorów próżniowych nad płaskimi i w jakich okresach.


    I jeszcze jedno dla zakładajacych kolektory - w tej chwili już mogę powiedzieć, że wody ciepłej nie brakowało przez moment, ale i wzrosło tym samym zużycie wody wogóle....

    Pozdrawiam...............

  8. #468

    Domyślnie

    Chciałbym się z Wami podzielić jeszcze jedną rzeczą dotyczącą zamontowanych u siebie solarów.
    Wiele głosów osób wypowiadajacych się na ten temat mówiło, że jest problem z cieplą wodą, instalacją, w okresach, kiedy jest upalnie, a nie ma ubytku wody np. w okrecach urlopów, wyjazdów.
    Sam nie wiem, czy cokolwiek może sie wówczas wydarzyć, ale na wszelki wypadek zamontowałem dodatkową pompę w centralnym, która - z ominięciem pieca - włącza się, kiedy temperatura na rurze górnej wężownicy bojlera ( woda grzana przez piec c.o.), wzrosnie do 90 stopni C.
    Wówczas woda z centralnego bedzie ( przynajmniej teoretycznie ), wychładzać wode w bojlerze..... W domu mnie nie bedzie więc wzrost temp. mi nie bedzie przeszkadzał.
    Jak to się sprawdzi w praktyce? Nie wiem.... Fachowiec od solarów powiedział mi wprost, że jest to nie potrzebne ( sam uzytkuje solary płaskie od 4 lat, zbiornik około 1000l). Wydawało mi się jednak, że w takie zabezpieczenie, w sumie koszt 250zł, przy wysokich ogólnych kosztach, warto zainwestować. Tym bardziej, że być może w upalnych okresach przejściowych właczę pompę w pion, gdzie mam suszarnię, pozostałe zamykając....
    Jak tylko kiedys tak zrobię, napiszę, czy miało to jakikolwiek sens.....
    Pozdrawiam....

  9. #469
    RenoFlo
    Guest
    RenoFlo

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dario-65
    Dzisiaj rano córki sie kąpały, a około 14-stej na solarze temp. wynosiła 84 stopnie.

    Cześć Wszystkim,

    ZAWSZE polecam - oraz mam zamontowany - instalowanie na wyjściu z zasobnika zaworu mieszającego aby uniknąć pobytu dzieci na Dziale Oparzeń najbliższego szpitala - jeśli takowy posiada.
    Koszt niewielki a komfort olbrzymi...

    pozdr.
    Renart

  10. #470
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Do_rota

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    616
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Witam!
    Mam pytanie. Czy przy planwaniu solarów trzeba o tym myśleć już na etepie dachu? Czy pod solary montuje się inną dachówkę ?
    Bardzo prosze o odpowiedż.
    Pozdrawiam

  11. #471

    Domyślnie

    Witam ponownie, po wakacjach i wypoczynku poza domem....
    Podobnie jak RenoFlo, polecam założenie zawodu mieszajacego. Nie jest on drogi, a faktycznie pozwala zabezpieczyć dzieciaki przed oparzeniem.
    Dla wszystkich ciekawych jak w praktyce działają solary: do dnia dzisiejszego nie rozpalałem pieca! Po kilkunastodniowej naszej nieobecności, po powrocie temperatura na solarach wynosiła 84 stopnie.
    Pierwsze dnie to maksymalne zużycie wody i tylko krótka praca pomp w ciągu dnia. Wody jednak nie brakuje. Dzisiaj było dośc pochmurno, wczoraj niewiele lepiej. Temp. na solarach wynosi 39 stopni, a na bojlerze podchodzi pod 50 stopni......
    Szczerze powiedziwszy nie spodziewałem się, że bedzie tak dobrze.
    Sam jestem ciekaw, kiedy będę musiał rozpalić w piecu i czy to dlatego, że brakuje cwu, czy też dlatego, że będzie chłodno w domu. Na pewno Wam jednak o tym od razu napiszę.
    Pozdrawiam

  12. #472

    Domyślnie

    Witam ponownie po kilku dniach...
    Własnie przed dwoma dniami - 04.09.2007r. skończyła się goraca woda w bojlerze z solarów. Po kilku dniach słabej pogody i normalnym użytkowaniu cwu jej temperatura spadła na bojlerze do ok. 40stopni, a temp. na solarze do 36 stopni. Tak więc z tego powodu, ale i dlatego, że po prostu w domu zaczynało być chłodno uruchomiłem piec i wodę w bojlerze dogrzewam z pieca. Tak więc cwu z solarów miałem w okresie od ich założenia - bodajże 14.07 do 4 wrzesnia. Teraz pogoda zepsuła się i solary nie właczają się ani na moment. Zobaczymy jak będzie później, gdy temperatury się zmienią.
    Pozdrawiam

  13. #473

    Domyślnie

    Odzywam się ponownie Dla wszystkich forumowiczów zamierzajacych założyc solary - do dnia wczorajszego solary nie włączyły się ani przez moment. Ciepłą wode miałem z pieca co. Jednak przez kilkoma dniami piec wygasiłem -w domu było ciepło, a chciałem zobaczyć jak bedzie z solarami. Temperatura wody w bojlerze ( i płynu w układzie solarnym, no dole oczywiście) to 20 stopni. Wczoraj "bawiłem" się przy piecu. Gdy tylko wyszło słoneczko - gdzieś około 11.00 to po kilku minutach pompka się właczyła. I tak w zasadzie na przemian sie włączała i wyłączała. Temperatura około 14.00 na piecu to 39 stopni Uważam to za bardzo przyzwoity wynik, tym bardziej, że w międzyczasie padało. Zauważyłem, że solary włączają się ( pompka rzecz jasna...), gdy tylko wyjdzie słońce. Gdy jest pochmurnie, nawet wtedy gdy jest pogodnie, ale nie ma słońca, solary nie włączają się...Dzisiaj było podobnie - gdy słońce wyszło, na krótko co prawda, może na 20 min, solary się właczyły i temp. wzrosła o około 2 stopnie.

    Tak więc pewne jest - gdybym nie podgrzewał wody - w tej chwili z solarów bym jej nie miał w stopniu zadowalającym. Jest tego lata, w zasadzie jego końcówki, zbyt dużo dni pochmurnych. Z drugiej strony fajnie dogrzewa wodę w bojlerze, w jego dolnej części.
    Pozdrawiam.

  14. #474

    Domyślnie

    Po kilku dniach.....
    Pogoda słoneczna więc i wody ciepłej, co ja mówie - gorącej, pod dostatkiem. Przy obecnych temperaturach sytuacja wygląda tak, że gdy woda w bojlerze ma około 30 stopni, wystarczy jeden dzień - a w zasadzie 3-5 godzin słońca by temperatura wzrosła do 60 - 70 stopni. Tak miałem np. wczoraj. Temp. wody 48 stopni, a cos po około 2 godz. 71 stopni... Tak więc pieca nie włączam wogóle, a wody ( goracej) wystarcza do normalnego funkcjonowania rodziny.
    Rachunki za wodę wzrosły o około 15%, natomiast ostatni rachunek za prąd mniejszy o 35%. Finansowo tak jak się spodziewałem, wystarczy policzyć by wiedzieć, że inwestycja zwraca się lata.... - ale co ważne - woda gorąca jest bez kłopotu, pilnowania pieca itp.
    Pozdrawiam

    A czy ktoś tutaj wogóle zagłąda??? Bo piszę, piszę, a odzewu żadnego

  15. #475

  16. #476

    Domyślnie

    ja też

  17. #477

    Domyślnie

    czytajac mniej lub bardziej wnikliwie owa dyskusje z przeciagu 2 lat chcialbym zapytac.... czy przylacze gazu kosztuje na prawde 10 kpln? bede sie budowal a dookola nie ma gazu. kiedys tam bedzie a wtedy czeka mnie niespodzianka w postaci 10kpln?

  18. #478

    Domyślnie

    Pisz Dario-65 pisz, czytamy uwaznie.
    Ja cięgle się waham, i skłaniam się ku solarom. Kwestia ceny. W mojej przyszłej gminie nikt niestety sie nie wysilił, aby zdobyć środki na promowanie takich rozwiązań jak solary. Jak zadzwoniłem to myśleli, że dzwonię z księzyca.
    album
    A jeśli dom będę miał, to będzie bukowy koniecznie...

  19. #479

    Domyślnie

    Witajcie ponownie..
    No więc na dzień dzisiejszy - uwzględniając tegoroczne warunki pogodowe trzeba powiedziec, że moje solary potrzebują po prostu.....słońca. A że ono jest tak i wody goracej mamy na full.
    Ostatnio pisałem 18-go, dzisiaj jest ( bo już po północy), 26-ty września. Tak jak pisałem gorącej wody jest pod dostatkiem i dla mojej rodziny wystarcza jej w 100%. Piec uruchamiam tylko na noc, ale i tak wody w bojlerze nie dogrzewam, gdyż aktualna pogoda powoduje, iż na 1/3 wysokości bojlera od dołu, temp. dochodzi do 71stopni, w wskazania z górnej częsci bojlera to okolice 80stopni. Z obserwacji i krótkiej praktyki widzę, że wody zaczyna brakowac - takiej do kompania, po kilku dniach - w moim przypadku bodajże po 4-rech, pochmurnej pogody, kiedy to wogóle nie wychodziło słońce. Gdy tylko zaczyna świecic włacza się pompka.... by po kolejnych minutach widac podnoszącą się temperaturę.Słoneczko zakryte jest chmurami, pompka po chwili przestaje pracowac. Mam kolektory płaskie i na 100% nie pracują, gdy nie ma słońca. Nie wiem jak próżniowe, ale faktem jest, że wydajnośc moich w porównaniu z prózniowymi kolegi jest wyższa. Chyba,że mam lepiej dobrany zestaw.
    A jeśli chodzi o konkrety - dzisiaj rano temp. na solarach 56 stopni, na bojlerze ok.64. Po południu, przy normalnym dziennym korzystaniu z ciepłej wody ( w domu były cały dzien 3 osoby), temp. na solarze - 64, a na bojlerze ok. 77 stopni.
    To na razie tyle.Obserwujcie pogodę, a ja skolei napizę, kiedy zacząłem dogrzewac wode z pieca co. Sam jestem ciekaw, gdyz maja przyjśc deszcze.
    Mnie się wydaje, że gdyby codziennie słońce wyszło na 2 godziny, to wody bedzie full.
    Pozdrawiam.............

  20. #480

    Domyślnie

    Minęło kilka kolejnych dni... a woda ciepła ciagle jest. W tych dniach - od ostatniego wpisu dwukrotnie wodę dogrzewałem, gdyż z solarów miała około 35 stopni. Była ciepła, ale nie gorąca. Ale już np. wczoraj, dzisiaj temperatura wody to 58 i 59 stopni.
    Na razie inwestycję uważam za trafioną, pozdrawiam.......

Strona 24 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony