dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 43
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 846
  1. #481

    Domyślnie

    Ja mam działające solary od jakichś 2 tygodni. I jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Średnio temperatura wody ma 40stopni, a gdy było naprawdę słonecznie, to dochodziła do 65stopni.

  2. #482

    Domyślnie

    premiumpremium
    a czy pochwalisz się jaki masz zestaw i na ile osób....

    Ja planuje 2xplaski Viessman + 300l wymiennik na 3 osoby (no moze 4 za jakis czas ). Ciekaw jestem jak takie zestawienie się sprawdza. Dario-65 ma całą kotłownie na dachu (chyba 5 kolektorow), więc jego obserwacje (choć cenne) nie do końca imają się moich planów.

    Jeśli podobnie jak Dario-65 pochwalisz się swoimi obserwacjami od czasu do czasu, to my nieposiadający będziemy wdzięczni..
    pozdr.
    album
    A jeśli dom będę miał, to będzie bukowy koniecznie...

  3. #483

    Domyślnie

    Cytat Napisał radkoz
    premiumpremium
    a czy pochwalisz się jaki masz zestaw i na ile osób....

    Ja planuje 2xplaski Viessman + 300l wymiennik na 3 osoby (no moze 4 za jakis czas ). Ciekaw jestem jak takie zestawienie się sprawdza. Dario-65 ma całą kotłownie na dachu (chyba 5 kolektorow), więc jego obserwacje (choć cenne) nie do końca imają się moich planów.

    Jeśli podobnie jak Dario-65 pochwalisz się swoimi obserwacjami od czasu do czasu, to my nieposiadający będziemy wdzięczni..
    pozdr.
    Hewalex, 2 płyty na dachu, zbiornik 250l, zestaw na 4-5 osób.

  4. #484

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dario-65
    Minęło kilka kolejnych dni... a woda ciepła ciagle jest. W tych dniach - od ostatniego wpisu dwukrotnie wodę dogrzewałem, gdyż z solarów miała około 35 stopni. Była ciepła, ale nie gorąca. Ale już np. wczoraj, dzisiaj temperatura wody to 58 i 59 stopni.
    Na razie inwestycję uważam za trafioną, pozdrawiam.......
    No i racja...
    Trzeci rok korzystam z uprzejmości słoneczka i nie narzekam. Po prostu problem ciepłej wody nie istnieje. Jest i już. Nikt już się w domu nie zastanawia, czy pogoda była dość słoneczna, czy wiatr, czy mgła... Zawsze coś tam się złapie z tych kalorii.
    Ja też jestem zadowolony... od 3 lat...

  5. #485
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    romson

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dario-65,
    Pod jakim kątem masz ustawione kolektory?

  6. #486

    Domyślnie

    Kolektory mam ustawione pod kątem około 35 stopni.

    radkoz napisał:
    "Dario-65 ma całą kotłownie na dachu (chyba 5 kolektorow), więc jego obserwacje (choć cenne) nie do końca imają się moich planów. "


    Tak, tak - tyle, że weź pod uwagę - bo 5 kolektorów to brzmi dumnie ( ), że z tych pięciu koletorów korzysta 7 osób....
    Tak więc - przynajmniej moim zdaniem - czytając moje posty, jakiś tam obraz wykorzystania solarów można sobie wyrobic.

    A tak nawiasem, albo zasadniczo - ostatnie dwa dni ( niedziela-poniedziałek), grzałem wodę z pieca co.
    Temperatura w bojlerze zeszła do 40 stopni więc postanowiłem ją dogrzewac do 55, już z pieca. Ostatnie dni były u nas pochmurne i pompa solarna się nie włączała.
    Dzisiaj - sorki to juz po północy-we wtorek w piecu nie paliłem, dwoje dzieci się kąpało + normalne korzystanie z ciepłej wody i w tej chwili, w nocy, tmperatura na bojlerze wynosi około 40 stopni, a na solarach wskazuje 38 stopni. Piec mam wyłączony,ale jutro po południu na pewno napalę i wode w bojlerze dogrzeję, chyba że bedzie słonecznie.

    Pozdrawiam......

  7. #487

    Domyślnie

    Minęło trrochę czasu....
    I muszę Wam powiedzieć, że w ostatnim czasie pozysk z kolektorów równy jest zeru...
    Może ze trzy-cztery razy( dni), pompka się włączyła i woda doszła do około 48 stopni, ale na co dzień kolektory nie pracują. Jedno jest pewne - musi być słonecznie!
    Gdy słoneczko jest kolektory po kilku minutach zaczynaja na siebie pracować. Gdy słońca nie ma, wody ciepłej z nich także nie....
    Zobaczymy jak bedzie zimą - gdy będzie zimno, ale i jednocześnie słonecznie.
    Oczywiście w domku woda ciepła jest ale z pieca co. Pozdrawiam wszystkich czytają cych....

  8. #488

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dario-65
    Minęło trrochę czasu....
    I muszę Wam powiedzieć, że w ostatnim czasie pozysk z kolektorów równy jest zeru...
    Może ze trzy-cztery razy( dni), pompka się włączyła i woda doszła do około 48 stopni, ale na co dzień kolektory nie pracują. Jedno jest pewne - musi być słonecznie!
    Gdy słoneczko jest kolektory po kilku minutach zaczynaja na siebie pracować. Gdy słońca nie ma, wody ciepłej z nich także nie....
    Zobaczymy jak bedzie zimą - gdy będzie zimno, ale i jednocześnie słonecznie.
    Oczywiście w domku woda ciepła jest ale z pieca co. Pozdrawiam wszystkich czytają cych....
    Dla nas to pierwszy sezon z kolektorami, latem super- woda cieplutka. Teraz korzystamy z kominka, później z pieca.

  9. #489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Nie wciskajcie kitu, że takie inwestycje mają sens. Kupienie solarów za 5 tyś złotych dla oszczędności 10 zł miesięcznie nie jest dobrą inwestycją i nie zwiększa zdolności kredytowej.
    Calkowicie popieram!! Pompy Ciepla solary itd sa to bardzo drogie urzadzenia produkujace tania energie,
    Poza pieniedzmi,w zyciu trzeba miec jeszcze szczescie...(W.Roszkowski) Lubie wszystkie kobiety ,a zwlaszcza te niezabardzo ulegle

  10. #490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dario-65
    Minęło trrochę czasu....
    I muszę Wam powiedzieć, że w ostatnim czasie pozysk z kolektorów równy jest zeru...
    Może ze trzy-cztery razy( dni), pompka się włączyła i woda doszła do około 48 stopni, ale na co dzień kolektory nie pracują. Jedno jest pewne - musi być słonecznie!
    Gdy słoneczko jest kolektory po kilku minutach zaczynaja na siebie pracować. Gdy słońca nie ma, wody ciepłej z nich także nie....
    Zobaczymy jak bedzie zimą - gdy będzie zimno, ale i jednocześnie słonecznie.
    Oczywiście w domku woda ciepła jest ale z pieca co. Pozdrawiam wszystkich czytają cych....
    Dario,
    czy kolektory sa montowane wyłącznie na południowej stronie dachu? Pytam bo będę miał dach dwuspadowy (wschód-zachód) i zastanawiam sie czy taki układ przypadkiem nie wyklucza takiej inwestycji.
    pozdrawiam
    gwid

  11. #491
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witaj serdecznie,

    kolektory można zamontować na wsch-zach, ale trzeba odpowiednio zwiększyć powierzchnię apertury aby utrzymać uzysk energetyczny w porównaniu z ułożeniem południowym. Do tego dojdzie więcej pracy, więcej komponentów no i co za tym idzie wzrośnie cena zestawu. Solary najlepiej montować od południa pod kątem 30 - 50 st (pochylenie zależy od tego do czego chcemy używać solarów CO czy CWU czy to i to).
    Przed decyzją mogę wykonać symulację i porównasz sobie np. stopień pokrycia z ułożenia południowego względem wsch-zach lub wg. powierzchni apertury danego solara.
    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  12. #492

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Na ile % szacujesz wzrost kosztów przy takim układzie?
    gwid

  13. #493
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witaj serdecznie, myślę że to jakieś 20-30% więcej. Dochodzi np jeden kolektor więcej, rama, armatura, pompa dodtakowa i więcej miedzi z izolacją, co nie powinno przekroczyć 30 % kosztów od standardowego zestawu.

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  14. #494

    Domyślnie Witam

    Za około tydzien podziele się w gronem wrażeniami z działania (a właściwie pewnie braku działania) solarów CPC firmy Watt, ktore to leżą narazie bezczynnie u mnie na dachu, czekając na rozruch całej instalacji CO/CWU. Nie odpalam samej CWU, bo brak CO grozi zamarznięciem... Na szczęscie przegrzać kolektora też nie ma co...

    Kupiłem i już. Po prostu musiałem je mieć i jak się komuś taka inwestycja wydaje zbędna i nieuzasadniona to oświadczam: wara mi od moich zabawek

    Jak to mawiał ojciec: inwestuj póki cie stać, patrząc na przyszłe koszty stałe (czyt: rachunki). Życie jest różne.. A co bym zrobił z zaoszczędzoną na solarach gotówką ? Hm... Na pewno nie leżałaby w banku z przeznaczeniem na przyszłe opłaty za c.w.u - TYLE w TEMACIE ;D

    Pozdrawiam krytyków i zwolenników

  15. #495
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar SLAEY
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej KaEm - piszesz , że kupiłeś i już...a możesz powiedzieć czym się kierowałeś w wyborze zestawu ? Powiem szczerze, że nie jestem zwolennikiem próżniowych kolektorów, dlatego też pytam. Może się mylę...

    Pozdrawiam
    Kiedy dziecko się śmieje - śmieje się cały świat!

  16. #496

    Domyślnie

    Hmmm... Ilu specjalistów tyle opini, a dyskusje często mają charakter typu "o wyższości świąt..."
    Powiem tak: "uśredniłem" sobie to co wyczytałem, odrzuciłem to co wydawało mi się stronnicze, resztę podzieliłem przez 6, odjąłem 3 i wyszło mi, że CPC sprawdzi się lepiej w porach przejściowych, bo o to głownie chodzi, jeśli przyjąć, że w porach "szczytowania" słońca wszystkie dostępne rozwiązania są po prostu ZA DOBRE A skoro latem i w słoneczne dni każdy (płaski czy CPC) nas "poparzy", to skupmy się na tych, które radzą sobie lepiej wtedy gdy słońca i promieniowania słonecznego jest średnio mniej... Ot i tyle. Oczywiście nie zrobiłem w międzyczasie doktoratu z tego tematu i moj wybór pozostaje jak najbardziej dyskusyjny, choć dyskutować wcale mi się nie chce.. Mam i już - po zawodach W okolicy widziałem jeszcze tylko jeden dom z CPC na dachu..

    Watt - dobry krajowy producent, sprzedający zdaje się swoje wyroby firmie Immergas.. 10 lat gwarancji, cena ze średniej półki, system dachowy prosty w montażu (w opini monterów prostszy niż np. Ulrich, ale tu tylko powtarzam..)

    Temat solarów "rośnie" w Polsce i ludzie szukają informacji. Ja się swoimi wrażeniami z użytkowania CPC podzielę ;D

  17. #497
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mat007

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    ....Załóżmy, że kwotę 5500,00 zł włożysz do FI nawet stabilnego wzrostu mamy stopę zwrotu 40-60% w ciągu 3 lat!!
    Z kwoty 5500,00 zł wychodzi 2200,00 zł zysku! 733,00 zł/rok.
    Tu mowa o twoim baaardzo korzystnym układzie i bardzo asekuracyjnym podejściu inwestycyjnym.
    W momencie wydatków na poziomie 15000,00 zł wtedy to są jak dla mnie wyrzucone pieniądze...
    Generalnie to ciekawe...każdy szuka oszczędności...nie chodzi o gorsze materiały...nawet te dobre ale w jak najkorzystniejszej cenie...a na Solary tak chętnie się przepłaca??
    Tak wlasnie sprzedaja fundusze inwestycyjne "wbijacze" w bankach. Otoz drogi Senserze kanon inwestowania mowi ze srednia stopa zwrotu z najbardziej agresywnych instrumentow to okolo 10,5% w skali roku (kto nie wierzy niech obejrzy historie gieldy USA od 1926r http://andexcharts.com/u_wall.htm). FI stabilnego wzrostu 5-6% w skali roku. 40-60% to historyczne wyniki bez gwarancji powtorzenia (w tym roku okolo 5% YTD)

    Co do ekonomicznych wyliczen na temat solarow - chcialem tylko przypomniec (bo akurat tym sie zawodowo zajmuje) ze najwazniejsza jest plynnosc finansowa. Wszyscy krytykujacy zestawy solarne zakladaja ze cena paliw kopalnych bedzie sztywna w najblizszym czasie ... ciekawe, bo dzisiaj w TVN 24 mowili ze cena gazu GZ50 wzrosnie w 2008 o minimum 15%. Druga sprawa to fakt ze nikt z liczacych nie zastanawia sie co oznacza w domowym budzecie okolo 50-60zl miesiecznie - otoz chcialbym tylko powiedziec ze jest to rata kredytu hipotecznego od kwoty 15 000 zl (frank szwajcarski, 40 lat). Uzytkownik "solarow" moze wiec zaraz na poczatku wziac sobie te 15 000 i zainwestowac jak proponowal Senser, po czym po 20 latach placac tyle samo miesiecznie co uzytkownicy "nie-solarni" ma na koncie dodatkowe 120 000 zl i powiedzmy 15 000 ktore wzial kredytu do splaty (zakladamy ze nic nie splacil przez te 20 lat). Jak liczyc to z glowa ...

  18. #498

    Domyślnie

    Co do finansowego sensu zakupu solarów wiele tutaj juz napisano...
    Po dłuższym czasie odzywam się ponownie - i tak jak sie można domyślac -z efekt pracy solarów jest równy temperaturze wody w instalacji....hihihih.
    Nie ma słoneczka - nie ma więc ciepłej wody.
    Jak juz pisałem sam założyłem kolektory płaskie. Moi dwaj bliscy koledzy założyli kolektory próżniowe. W tej chwili efekt maja taki sam - pompa sie po prostu nie włacza gdy nie ma słońca. Wiele naczytałem się na temat wychywtywania promieni przez kolektory próżniowe nawet podczas pochmurnego nieba - p. promieniowanie rozproszone..... Po prostu bujda.Rozmawiamy na ten temat b. często i wiem, że ciepłej wody z kolektorów nie mają. Oczywiście pompa się włącza, gdy wyhodzi słoneczko - ale taki sam efekt jest i u mnie.
    Pozdrawiam serdecznie.

  19. #499

    Domyślnie

    mam 2 panele płaskie hewaleksa , całą instalacje robiłem sam , koszt całkowity mnie wyniósł 4500zł bez boilera bo juz miałem . Odległość między kolektorami a boilerem wynosi 20 metrów . Kolektory płaskie są dużo tańsze od próżniowych , trzeba przemyśleć stosunek ceny instalacji do ilości otrzymanej energi , co też bez zastrzeżeń przemawia na korzyść kolektorów płaskich .

  20. #500
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Do_rota

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    616
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć ile solarów musiała bym mieć na ciepłą wodę dla 4- osobowej rodziny i jaki by to był koszt? Rozumiem , że wiele zależy od jakości itp czynników cenotwórczych ,ale tak uśredniając. Nie znam się na tym zupełnie.

Strona 25 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony