dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 43
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 846
  1. #521
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Do_rota

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    616
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Czy możecie podać ( może tak z doświadczenia) jakiej firmy solary najlepiej kupić
    .

  2. #522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Do_rota
    Czy możecie podać ( może tak z doświadczenia) jakiej firmy solary najlepiej kupić
    .
    Do_rota
    Z moich subiektywnych doświadczeń wynika że ELFRAN Revolution dają najwięcej energii. Po obliczeniach za cały rok (pisałem powyżej gdzie je opublikowałem) wynika, że nie dość że pokryją zapotrzebowanie na ciepło CWU mojej rodziny i mam nadwyżki i pcham je w ogrzewanie, to jeszcze o dwa lata szybciej się zwrócą (choć są droższe). To Polski patent, wytwórnia mała ale solidna, jedyny problem... że są zawaleni zamówieniami... i trzeba poczekać

    Xena
    Cytat Napisał Xena
    a czemu to takie zaskoczenie?.
    Bo wszyscy mi wmawliali, że próżniowe będą pękać (nie pękły) a system nadążny będzie się zacinał (nie zacina się) a co najważniejsze, że nie będzie z tego więcej energii. Energii jest więcej i to w ten sposób, że z 3m2 nadążnych mam o 40% (rocznie) więcej ciepła niż z 8 m2 płaskich. Mnie to zaskoczyło...

    pozdrawiam
    JAcek
    Współczesny dom, który ma więcej niż jedno źródło ciepła, bez centralnego systemu zarządzania (BMS) jest jak samochód bez komputera pokładowego. Wyjmij ze swojego auta komputer i zobacz sam co możesz z nim zrobić

  3. #523

    Domyślnie

    Witajcie, mam plan zakupic ten piec Vitodens 343-F z Viessmann'a i wspolnie z solarami prozniowymi podlaczyc go w jeden zestaw.
    Moze ktos jest uzytkownikiem tego pieca?
    Chetnie uslysze Wasze rady.
    Pozdrawiam.

  4. #524

    Domyślnie

    Witam


    Widzę że temat solariów znów odżył więc wtrącę moje 3 grosze...

    Po pierwsze solary posiadam od 98 roku, wtedy w Polsce takich ustrojstw raczej się nie montowało (wiadomo gaz i olej opałowy w porównaniu z dzisiejszymi cenami były darmowe) , przywieźliśmy to z jakiś targów budowlanych z Niemiec.

    Przez te 10 lat prócz wymiany glikolu oraz jednej naprawy ( wredne ptaszyska zrobiły sobie gniazdo w izolacji z pianki pouliretanowej z zżarły czujnik temperatury w solarze) nie dzieje się nic. Z okazji że są to oczywiście kolektory płaskie w tym momencie grzeją marnie czasami 20 czasami 30 stopni w większości czasu nie grzeją, sytuacja zmienia się w lutym marcu wtedy już zaczynają sprawniej pracować. W lecie nie ma rewelacji i nie jest to tak że zawsze mam ciepła wodę (czasami trza ją dogrzewać).

    Czy qpił bym jeszcze raz raczej NIE !

    Powód prosty przy dobrym kotle gazowym czas zwrotu tego cacka ( jeśli mamy już cała instalacje i później dokładamy solary) zmierza do nieskończoności.

    Ale....

    W tym roku zaczynam budowę , kotłownie muszę wybudować od zera , więc i tak i tak musze mieć jakieś ustrojstwo do podgrzewania wody, najprawdopodobniej będzie to kondensat , ale jednofunkcyjny z osobnym zbiornikiem do CWU. Za dobry zbiornik do CWU parę tysi trza dać , w mojej gminie zwracają 40% kosztów solarów i w tym momencie zabawa zaczyna mieć sens.

    Będę montował solary próżniowe, i zwracam się do was forumowiczów z prośba o pomoc czy dotarliście do rzetelnych informacji i badań która firma jest godna polecenie która nie ???

    Co sądzicie o firmach Watt Ulrich Sunterm Heliosin, Hartmann,Biwar (może jakieś inne), o Viessmanna nie pytam bo ich ceny są co najmniej z kosmosu.

    P.S

    Tutaj podaje link do pewnych obliczeń żeby troszku potwierdzić moją teorie.

    http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

  5. #525

    Domyślnie

    Robiłem prywatne badania porównawcze różnych solarów i opublikowałem ten raport. Dostępny dla forumowiczów na http://www.unihome.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=3
    Wyszło mi, po roku porównywania uzysków, że najlepsze dostępne solary to nadążne za słońcem próżniowe refleksyjne produkcji firmy ELFRAN.
    Płaskich bym tez już nie kupił...
    pozdrawiam
    Jacek
    Współczesny dom, który ma więcej niż jedno źródło ciepła, bez centralnego systemu zarządzania (BMS) jest jak samochód bez komputera pokładowego. Wyjmij ze swojego auta komputer i zobacz sam co możesz z nim zrobić

  6. #526

    Domyślnie

    Ad. JacekUnihome

    chodzi o kolektory nadążne ELFRAN, mianowicie:

    -jeden kolektor podgrzewa zbiornik z ciepła woda użytkową, około 400l, i ewentualnie wspomaga podłogówkę

    -drugi kolektor nadążny tylko do podłogówki,

    - kocioł na paliwo stałe, jako główne zródło

    czy to ma sens ?

  7. #527

    Domyślnie

    Witaj
    Ma sens zimą, ale co latem ? CIepłe podłogi ?
    Jeżeli by przewidzieć możliwość przełączania tego drugiego do zasobnika wody (ale 400l to za mały nie przyjmie takiej energii) to wtedy tak. Można oczywiście kazać się temu drugiemu latem odwracać od słońca - ale czy w takiej sytuacji warto w niego inwestować ??? Trzeba by to policzyć...

    pozdrawiam
    JAcek
    Współczesny dom, który ma więcej niż jedno źródło ciepła, bez centralnego systemu zarządzania (BMS) jest jak samochód bez komputera pokładowego. Wyjmij ze swojego auta komputer i zobacz sam co możesz z nim zrobić

  8. #528

    Domyślnie

    latem. może woda w basenie, lub kazać mu sie odwracać

    głównie chodzi mi o to że ten drugi w zimie grzeje pogłogówkę, i na ile bedzie wystarczał a na ile trzeba dogrzewać kotłem na groszek, oczywiscie wszystko jest uzależnione od słonecznych dni

    wiem że na takim etapie trudno odpowiedzieć, na ile podgrzeje podłogę a na ile nie

    raczej chodzi mi o to czy w miarę dobrze kombinuję że na okres zimowy zatrudniam kolektor nadążny do podłogówki,a raczej sporadycznie odpalam kocioł na groszek

  9. #529

    Domyślnie

    Pomysł dobry ale słońca mamy zimą za mało
    W grudniu-styczniu miałem uzyski na poziomie 25kWh/mc, (choć w marcu już ponad 100) ale i tak się to chyba nie kalkuluje... Tak wypada w naszym klimacie, że podłogówka działa wtedy kiedy mamy mało słońca. Jak będziemy mieli więcej słońca to zdecydowanie tak

    pozdrawiam
    Jacek
    Współczesny dom, który ma więcej niż jedno źródło ciepła, bez centralnego systemu zarządzania (BMS) jest jak samochód bez komputera pokładowego. Wyjmij ze swojego auta komputer i zobacz sam co możesz z nim zrobić

  10. #530

    Domyślnie

    Witm ponownie po dłuższej przerwie, która wynikała w zasadzie z faktu braku dyskusji na tym forum.

    Przeczytałem to co powyżej piali entuzjaści solarów.
    Jak można przeczytać, moje wcześniejsze posty poruszały głównie temat faktycznego działania założonych przeze mnie solarów.
    Przyznam, że nie wiem jak to sie dzieje, że niktórzy uzyskują tak wysokie temperatury ciepłej wody w okresie ostatnich 2-3 m-cy. Nie chciałbym nikogo obrażać, ani też cokolwiek suferować. Tak się składa - pisałem o tym wcześniej, iż posiadam na dachu baterię 5 solarów płaskich. Załozyłem je w lipcu. Dwóch moich kolegów załozyło w tym samym czasie zestaw solarów próżniowych. Razem śledzimy faktyczne uzyski z tych instalacji, tym bardziej, że mieszkamy w tej samej miejscowości.
    Jakie są wnioski? Część opisałem we wcześniejszych postach. Od czasu założenia solarów wody gorącej miałem max ( posiadam zbiornik 500l, w gospodarstwie domowym 7 osób). Jednak po pewnym czasie - z oczywistych powodów ilość cwu zmalała. a gdy zaczął sie sezon jesienno-zimowy, uzyski zmalały drastyczie.
    Jesli chodzi o kolektory próżniowe to wiem, iż uzyskiwane temperatury cwu w tym pierwszym okresie były nieco niższe, rzędu 3-4 stopni. Faktycznie, dla funkcjonowania różnice nie miały żadnego znaczenia. Precież i tak na wyjściu z bojlera zamontowany jest mieszacz wody.....
    W okresie jesienno-zimowym, podobnie jak i z moich kolektorów płasich uzyski zmjiejszyły sie do tego stopnia, że nie miały żadngo - z finansowego punktu widzeia - znaczenia.
    Zarówno u mnie, jak i kolegów zasada jest jedna - nie ma słońca, solary nie działają. Natomiast wychodzi słoneczko, pompka widzi różnice temperatur i dosłownie po 2-3 min zaczyna pracować. Moje obserwacje wskazuja, iz maksymalna temperatura do której - do dnia dzisiejszego solary w tym okresie zimowym nagrzały wodę to 42 stopnie! Nie wiem więc jak to możliwe, że niektórym solary w tym okresie zapewniają zapotrzebowani na cwu.....
    Przecietna tmp. wody, kiedy jest słońce to około 30-34stopnie. Prawda jest taka, że i tak taka temp. ni powoduje wyłączenia podgrzewania wody przez piec. Może włącza sie troche rzadziej...

    Na dzień dzisiejszy wiem jedno. Uzyski energii - istotnych dla funkcjonowania gospodarstwa domowego - w okresie jesienno-zimowym z kolektorów są minimalne zarówno z kolektorów płaskich, jak i próżniowych. Natomiast w okresie letnim osiagi kol. płaskich są nieco wyższe.
    Jecden z kolegów opisuje działanie kolektorów ELFRAN Revolution - prosze jeszcze napisac jaka jest ich cena z montażem, gdyż mimo wszystko forum to jest także dla tych, którzy biorąc pod uwagę założenie solarów muszą liczyć sie z kosztami.....

    Na pytanie - czy sie opłaca, czy jestem zadowolony z solarów odpowiedziałbym:

    - należy założyć, iż uzyski w okresie jesienno-zimowym uzyski z solarów praktyczne dla gosp. domowego sa minimalne. Ja tak zakładałem i fakt ten mnie nie zaskoczył - załozyłbym je raz jsezcze,
    - okres letni - solary srawdzają się w 100% - założyłbym je ponownie,
    - relacje koszt/zysk. Nie ma watpliwości, iż tutaj może byc problem. Mój zestaw z montażem kosztował ponad 15 000 ( około 15 400). Korzystałem jednak z 70% dopłaty przez gmine. I dlatego mnie sie opłacało. Gdybym jednak miał zapłacić 100% to jak dla mnie inwestycja zbyt droga i zbyt długi ( mimo 10-letniej gwarancji), okres zwrotu.

    Pozdrawiam

  11. #531

    Domyślnie

    Jecden z kolegów opisuje działanie kolektorów ELFRAN Revolution - prosze jeszcze napisac jaka jest ich cena z montażem, gdyż mimo wszystko forum to jest także dla tych, którzy biorąc pod uwagę założenie solarów muszą liczyć sie z kosztami.....
    Dario!
    Masz wiele racji - podobnie jak pisałem wczesniej, solary są super kiedy jest słońce - a jak go nie ma to śpią, i nie ma co liczyć na światło księżyca Co do ceny Elfran Revolution to nie pamiętam dokładnie ale kosztowały mnie (komplet 5 rur z lustrami+ system naprowadzania z autmatyka) coś koło 9000 zł. Montaż robiłem sam pod dyktando producenta (choć troche przyoszczędziłem na otulinie rur - dałem według swojego pomysłu a nie tak jak sugerował Elfran otulinę czarną chłodniczą). Za to mam te prawie 1700kWh rocznie energii. Jestem bardzo zadowolony znacznie bardziej niż z płaskich. Ale po opublikowaniu moich wyników testów - zgłosiły się do mnie następne formy chcące uzyskać niezależne wyniki badań i w tym sezonie będę porównywał 2-3 solary płaskie na rurach próżniowych. Sam jestem ciekaw
    pozdrawiam
    Jacek
    Współczesny dom, który ma więcej niż jedno źródło ciepła, bez centralnego systemu zarządzania (BMS) jest jak samochód bez komputera pokładowego. Wyjmij ze swojego auta komputer i zobacz sam co możesz z nim zrobić

  12. #532

    Domyślnie

    Witam
    Szukam opini na temat kolektorów próżniowych Hartmann
    www.elco.pl
    może ktoś ma zamontowany zestaw tej firmy ?

  13. #533

    Domyślnie

    Znowu sie zamotalem.... wpadlem na solary firmy
    BIAWAR SOLARIS
    Hm, czy ktos z Was mial z nimi do czynienia?
    Cena wydaje sie atrakcyjna......10.000 za caly zestaw.
    Chcieć znaleźć prawdę jest zasługą, nawet gdy się błądzi po drodze.

  14. #534

    Domyślnie

    77 godzin przepracowane..
    Zaczyna sobie coraz lepiej radzić ta instalacja..
    Najbardziej zadziwiająco wyglądało gdy rury przykryte od góry zmarzniętym szronem dysponowały pewnego poranka temperaturą rzędu 35 st.C dla glikolu.. Odbicia z luster..

  15. #535

    Domyślnie

    Nie wiem co będę robił z ciepłą wodą latem.. Wczoraj temperatura wody w zbiorniku dobiła do 42 st.C..

  16. #536

    Domyślnie

    W dniu wczorajszym solary nagrzały wodę w bojlerze do temp. 54 stopni. A że dzisiaj jest także słonecznie to na pewno temp. na tym poziomie sie utrzyma - ale o tym napiszę po powrocie do domu.
    Pozdrawiam

  17. #537

    Domyślnie

    Witam.

    Na wstepie chce zaznaczyc ze zalezy mi na maxymalnym obnizeniu kosztow instalacji solarnej!!!!


    Sprawa wyglada nastepujaco. Do testow znajomy zaryzykowal i kozystajac z okazji za ok 6000zl kupil u producenta w Chinach 2x lolektor prozniowy z goraca rurka, zbiorniki izolowane 150l i 300l pompe sterownik i cala mase potrzebnych do uruchomienia narzedzi.

    Uklad oparty na 2 kolektorach pracuje juz ok 2 miesiecy. W chwili obecnej w warsztacie obsluguje CWU i CO.

    Uwazamy ze spisuja sie bardzo dobrze.

    Postanowilem przy okazji wiekszych zakupow zarezerwowac dla siebie 2 takie kolektorki. Koszt 1 szt wyniesie mni eok 800-900 zl.

    Reszte instalacji wykonam sam.
    Jednakt tutaj pojawiaja sie pewne watpliwosci.
    Postawilem sobie za cel ze inwestycja nie przekroczy ok 2000zl brutto.

    I tak .
    Wlasnie skonczylem zbiornik 300l w wezownica. To stary ale w dobrym stanie zbiornik z hydroforu. W srodku wezownica Cu 5m.

    I tu moja pierwsza watpliwosc. Czy te 5m nie jest przypadkiem zbyt malo??
    Moglby mi ktos podac jakies wzory lub przeliczyc jaka moc moze mi przekazac ta wezownica??

    Poniewaz zapewne juz sie smiejecie ze jest ni erealne zrobienie tej instzalacji za 2000 to moje zalozenia.
    Glikol przez wezownice o ktora juz pytalem. Polaczone to z kolektorem rura stalowa ocynkowana 0,5"(0o 6z/mb- Rura fi 18mm Cu ok15zl/mb brutto). Oczywiscie pompa do wymuszenia cyrkulacji i 3 czujniki temperatury.
    Ciepla wode zamierzam pompa podawac do wymiennika plytowego, przez ktory bedzie plynac woda do ogrzania. Nie chce uzywac wody ze zbiornika do uzytku w domu. Wzgledy sanitarne. Wszelki epolaczenia do onstalacji w domu to juz PEX 20mm. Oczywiscie wlasnorecznie wykonany sterownik po tej stronie instalacji. Kolejny wymiennik ktory bedzie tloczyl ciepla wode badz do instalacji CO w domu, lub z do zbiornika.

  18. #538
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    życzę szczęścia,
    a tak na początek to zrezygnuj z rury ocynkowane do instalacji solarnej,
    ocynk nie powinien pracować w termperaturach wyższych niż 43 C

  19. #539

    Domyślnie

    Czym grozi dla ukladu potraktowanie ocynku wyzsza temperatura??Jezeli moglbymustawic tak zbiornik zby rury cu mialy wzgledna dlugosc toniewidze problemu i ich zastosowaniu nawet z twardym lutem. Niestety rozlozenie elementow mam takie ze potrzebuje minimum 40 m rur miedzu kolektorami a zbiornikiem. to jak dla mnie zbyt droga inwestycja. ni emam tyle na kupce.

    Co z ta wezownica 5m bedzie odpowiednie czy za malo?? nie mam tego jak przedestowac na chwile obecna.

    PS w fundusze tez nie zamierzam inwestowac

  20. #540
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    warstwa cynku przy temperaturach w granicach 45C zaczyna się rozkładać i rura która była nią zabezpieczona szybciej koroduje,
    jeżeli długość linii będziesz miał większą niż 40 m to odpuść sobie, będziesz miał za duże straty przesyłu,
    z resztą, zawsze możesz spróbować, zależy ile całość będzie Cię kosztować,
    bo w 2000 zł nie wierzę,

Strona 27 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony