dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 43
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 846
  1. #541

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola44-81
    Witam.

    Na wstepie chce zaznaczyc ze zalezy mi na maxymalnym obnizeniu kosztow instalacji solarnej!!!!
    Maksymalne obniżenie to koszt 0 zł, czyli nie robić.. Co przy pomysłach typu ocynkowane rury wydaje się być najlepszą radą..

    Możesz wyjaśnić jak te dwa nędzne kolektorki mają wspomagać c.o. za pośrednictwem wymiennika ? Zimą nie dostaniesz więcej niż trzydzieści parę stopni w słoneczne dni, a woda w obiegu c.o. ma wyższą temperaturę, nawet na powrocie z grzejników. Więc w którą stronę będzie pracował ten wymiennik ?

  2. #542

    Domyślnie

    [b]A ja na wstępie chciałbym powiedzieć wszystkim, którzy zastanawiają sie nad założeniem (kupnem,zrobieniem itp.), solarów:

    wykorzystanie w sezonie zimowym solarów do podgrzewania cwu, jest minimalne
    !

    Polecam poczytać moje wczesniejsze posty i wyciagnąć wnioski, gdyż informacje tam podane są pewne, polegajace na prawdzie.A pisałem je właśnie dla osób, którzy zastanawiają sie nad taką inwestycją i szukają informacji. Z własnego doświadczenia wiem, iż o praktyczne inf. b. trudno....
    KAROLA 44-81 napisał, że

    Uklad oparty na 2 kolektorach pracuje juz ok 2 miesiecy. W chwili obecnej w warsztacie obsluguje CWU i CO.

    Może i pracuje,ale jaka może być efektywność solarów, kiedy nie ma słońca!? Żadna, i tak odpowie każdy kto solary ma założone ( w Polsce oczywiście ).

    Co do wyższości solarów próżniowcyh nad płaskimi. Warto sie zastanowic, czy różnica 2-3 stopni cwu w okresie od połowy października do marca, jest
    warta znacznie wiekszych nakładów inwestycyjnych, kiedy i tak solary przy obecnych kosztach zwracają sie ładnych parę lat.
    Jednocześnie należy wiedzieć, że uzyski cwu w okresie letnim solary płaskie maja wyższe.
    Niech nikt nie wierzy w światło rozproszone itp. Kiedy nie ma słoneczka, solary po prostu nie działają.

    Słusznie napisał KaEm - zimą na solarach trudno jest uzyskac więcej jak trzydzieści kilka stopni. Trudno wiec mówić o ich zastosowaniu do ogrzewania, a w kazdym razie sensownosci takiego rozwiązania.

    Zdecydowanie polecam "nastawić" sie na to, że od- powiedzmy kwietnia do wrzesnia - solary zapewnią ( właściwie dobrane), 100% zapotrzebowania na cwu.

    Dla jasnosci powiem, że kilka ostatnich słonecznych dni pozwołiło mi już wody nie dogrzewać przez piec co. W te słoneczne dni temp. wody dobiła do 54 stopni, a to juz wystarcza ( przy duzym bojlerze), by ciepła woda była i nastepnego dnia w przypadku braku słoneczka.

    POzdrawiam


    [/b]

  3. #543

    Domyślnie

    Witam . Szanowni forumowicze doskonale sobie zdaje sprawe ze w zaden sposob nie da sie ogrzewac domu przy pomocy 2 kolektorow. Jesli mi chodzi o CO to bardziej o sezon przejsciowy i to tez na wydzielonej powierzchni. Np tylko kaloryferek w lazience i np w pokoju dziennym.
    Jak to bywa z przeroznymi projektami, plany ciagle sie zmieniaja. Kazdy chyba szuka jaleprzego rozwiazania pod wzg;edem wykozystania maksymalnego elementow, ale i patrzy na koszty. No chyba ze to ZUS lub inny Urzad Skarbowy . Daliscie mi do myslenia na temat tych rur ocynkowanych. Juz postanowilem ze zbiorniczek przesune do drugiej piwnicy, co pozwoli mi skrocic rury o ok 10m. A to juz cos.

    Bardzo was prosze ni episzcie ze czegos sie ni eda, a jezeli juz to konkretnie uzasadnijcie swoje watpliwosci. Slowa krytyki i pomysly mile widziane.
    Pozdrawiam Karol.

  4. #544
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie opłaca się skórka za wyprawkę,
    chcąc żeby kolektory współpracowały z co, musisz to wszystko wpiąć w układ centralnego, a to już są koszty.

  5. #545

    Domyślnie

    dalej mam dylemat co do wyboru między kolektorami płaskimi a próżniowymi. Czy ktoś z Was ma jakieś konkretne informacje na temat Solaris z nibe-biawar lub Watt? Ewentualnie jakie komu się sprawdziły??

  6. #546

    Domyślnie

    Ja mam płaskie firmy HEWALEX, ale zastanawiałem sie także nad płaskimi f-my WATT. Zadecydował okres gwarancji, który wynosi 10 lat w przypadku HEWALEX 9 teraz nie wiem czy nie pisze sie przez "F"...).
    Jestem zadowolony, ale uzytkuje okres krótki - od lipca 2007 roku.
    Jaka jest wydajność możesz przeczytac w moich wcześniejszych postach.

    W chwili obecnej - dzisiaj jest piątek - od niedzieli do wczoraj zapotrzebowanie na cwu dla mojej rodziny było pokryte w 100%. Wczoraj wieczorkiem dopiero włączyłem w piecu podgrzewanie wody w bojlerze.
    Osobiście - mając swoje doświadczenia i moich bliskich przyjaciół, którzy założyli próżniowe kolektory uważam, że pozyski cwu w okresie od X do III są na takim samym poziomie - różnica może 2 stopni i to nie zawsze na korzyść próżniowych. Natomiast od lipca do października, korzyścc na rzecz płaskich to różnica około 4-5 stopni.
    Nalezy sie więc zastanowić tym bardziej, że w okresie jsienno-zimowym praktycznie i faktyczne wykorzystanie kolektorów w gosp. dmowym jest minimalne tzn. mam na myśli to, że gdyby dzieci miały się kąpać, czy myć wówczas, gdy jest ciepła woda z kolektorów, to by brudem zarosły......
    I tak trzeba w tym okresie wodę grzać z innego źródła.

    A jeśli chodzi o wykorzystanie kolektorów do co. Ja wykonując instalacje zrobiłem tak, że zamontowałem dodatkową pompkę sterowaną regulatorem temperatury - zrobiłem tak obawiając sie sytuacji, kiedy wyjeżdżamy latem na 10-12 dni, jest b. pogodnie, nie ma ubytku ciepłej wody i temp. w bojlerze gwałtownie rosnie. W takiej sytuacji podnisiona temperatura powoduje załączenie tej dodatkowej pompki, która tłoczy wode w centralnym i w ten sposób - poprzez wężownicę bojlera dla co, wychładza wode w bojlerze, a nagrzewa dom.
    Wychodziłem z założenia, że:
    - ciepło w domu,kiedy nas nie ma i tak nikomu nie zaszkodzi,
    - koszt mojego pomysłu jest na tyle mały - 300zł, że warto zaryzykować.

    Uczciwie przyznaję, że fachowiec od kolektorów stwierdził, że to rozwiazanie nie ma sensu, że instalacja jest zabezpieczona na wypadek wys. tempertur.
    Trudno mi powiedzieć - gdyz latem gdy wyjechalismy, po przyjeżdzie temp. na bojlerze była wysoka, ale i wszystko działało i nie umiem powiedzieć, czy pompka sie załączała ( choc oczywiście od strony technicznej wszystko było OK).

    Ten sposób umożliwił mi jednak sprawdzenie, możliwośc wykorzystania w ten sposób ciepłej wody do ogrzania grzejników. Zrobiłem eksperyment, zakręciłem piony za wyjatkiem tego, gdzie mam suszarnię i właczyłem pompkę. Jaki był efekt? Woda wychłodziła sie stosunkowo szybko ( w bojlerze), natomiast grzejniczki były letnie.
    Dlatego mysle, że wykorzystanie olarów co co jest zdecydowani nieopłacalne.
    Pozdrawim.

  7. #547

    Domyślnie

    Kolektro daje jak wściekły, od wielu dni.. Temperatura wody 60...65 stopni... Ech.. Montuję zawór mieszający na ciepłej wodzie - będę dowalał zimną

  8. #548
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pajda1

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    1

    Domyślnie sllary wolf plaskie

    Witam!!! w tym roku wybudowalismy dom i zamontowalismy 2 plaskie solary wolf. Jak czytalem we wczesniejszych opiniach solary zeby dobrze pracowaly musza miec slonko . od kilku dni go nie bbrakuje wiec temp. na solarach dochodzi do 120 stropni a temp wody do 70. co ciekawe a wczesniej o tym nie myslalem ze jak sloneczko juz zniknie a ja zaczynam kozystac z cieplej wody to solar tez dziala ( pompka) glikol ktory jest nagrzany w kolektorze podgrzewa wode pomimo ze juz slonko sie schowalo. mam 300 l zbiornik i na dzien dzisiejszy wykapie dzieci pod prysznicem, napelnimy wanne 300 l i kozystamy z wody w kranach bez wiekszych ograniczen. tak wiec kolektor wlacza sie okolo 9.00 ale dopiero okolo 14 temp glikolu wzrasta do ok.60 stopni.co jakis czxas wdepne tu i zdam relacje z dzialan naszego solara.

  9. #549
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    DOMAGALA

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1

    Domyślnie

    WITAM SZANOWNYCH FORUMOWICZÓW!!!!!! JESTEM PIERWSZY RAZ NA TYM FORUM,I MAM PYTANIE DO STARYCH WYJADACZY.A MIANOWICIE CZY KOLEKTORY MOGĄ BYĆ OD SIEBIE W ODLEGŁOŚCI PIĘĆ METRÓW JEDEN OD DRUGIEGO,GDYŻ MIĘDZY NIMI JEST FACJATKA?

  10. #550
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał DOMAGALA
    WITAM SZANOWNYCH FORUMOWICZÓW!!!!!! JESTEM PIERWSZY RAZ NA TYM FORUM,I MAM PYTANIE DO STARYCH WYJADACZY.A MIANOWICIE CZY KOLEKTORY MOGĄ BYĆ OD SIEBIE W ODLEGŁOŚCI PIĘĆ METRÓW JEDEN OD DRUGIEGO,GDYŻ MIĘDZY NIMI JEST FACJATKA?
    nie krzycz!


    mogą

  11. #551

    Domyślnie

    Cytat Napisał futuro
    W międzyczasie można przepalać nagromadzone śmieci, w chłodniejszych dniach.

    Oto Polska właśnie...

  12. #552

    Domyślnie

    A ile potrzeba min miejsca na dachu na takei dwa solary?Chodzi mi o dlygosc i szerokosc wolnej polaci dachowej?Czy mozna jeden solar umiescic na jednej a drugi na drugiej stronie dachu czy musza znajdowac sie kolo siebie?
    kaka

  13. #553
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Przy np. 4 osobowej rodzinie i jednym kolektorze próżniowo-rurowym (4m^2) potrzeba około 2,3m x 1,9m (szer. x wys.).

  14. #554

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaEm
    Cytat Napisał futuro
    W międzyczasie można przepalać nagromadzone śmieci, w chłodniejszych dniach.

    Oto Polska właśnie...

    O co Ci chodzi? To może powiedz mi, gdzie mam spalać te nagromadzone śmieci? Od lat tak robię i nie widzę problemu. Może mi raczysz wytłumaczyć co Ci się tak KaEm nie spodobało w tym zdaniu!?

  15. #555
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał futuro
    O co Ci chodzi? To może powiedz mi, gdzie mam spalać te nagromadzone śmieci? Od lat tak robię i nie widzę problemu. Może mi raczysz wytłumaczyć co Ci się tak KaEm nie spodobało w tym zdaniu!?
    Nie wszystkie śmieci są jednakowe.
    Jedne przy spalaniu szkodzą więcej inne mniej.
    Generalnie jednak większość kotłów na paliwo stałe nie jest przystosowana do spalania śmieci. Spalanie ich może być niebezpieczne nie tylko dla sąsiadów "spalacza" ale także dla niego i jego rodziny .

  16. #556

    Domyślnie

    Ale ja jestem za segregowaniem odpadów i dlatego też u mnie w domu znajdują się różnokolorowe worki, ale papiery i tego typu rzeczy, gdzie mam spalać jak nie w kotle?! Codziennie wynoszę pełen kosz i składuję w kotłowni. Poza tym inne rzeczy tez się znajdą. I nie sądzę by bardziej zanieczyszczały powietrze niż, np. spaliny samochodowe - ramy drewniane okienne, drzwi... bez przesady ...

  17. #557

    Domyślnie

    u nas np segregacja przewiduje plastik, szkło i papier a nie wiem teoretycznie co robić z puchami - pisze teoretycznie bo przeciez na upartego kazdy znajdzie odpowiedni dla siebie skład odpadów. pozdrawiam i namawiam do segregacji nawet jezeli firmy wywożące śmieci podobno i tak je mieszają

  18. #558

    Domyślnie

    Cytat Napisał kakusek
    A ile potrzeba min miejsca na dachu na takei dwa solary?Chodzi mi o dlygosc i szerokosc wolnej polaci dachowej?Czy mozna jeden solar umiescic na jednej a drugi na drugiej stronie dachu czy musza znajdowac sie kolo siebie?
    Kolektory nie muszą być zamontowane koło siebie. Wymiary mogę wysłać na adres e-mail

  19. #559

    Domyślnie wizualizacja

    taki ciekawy link
    wizualizacja działania instalacji - kolektory słoneczne płaskie
    Można sprawdzić jak zachowuje się instalacja "na żywo".

  20. #560
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar joannaj75
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    749
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    60

    Domyślnie jak tam solary ?

    Dario Jak tam solary u Ciebie po roku czasu ????
    od 1 Maja na swoim

Strona 28 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony