dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 43
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 846
  1. #701
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    Wczoraj z 3,5m^2 kolektora próżniowo-rurowego CPC, do godziny 15 uzysk wynosił ~7kW, maksymalna zarejestrowana temperatura wynosiła 96,4stC.
    Naturalnie miałeś na myśli 7 kWh?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  2. #702
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    KrzysztofLis2 napisał:
    Znając jeszczeTwoje zużycie CWU można byłoby to całkiem dokładnie oszacować...
    Rodzina 5 osobowa zużycie myślę, że nieco ponad standart ( ok. 60l/osobę )
    pozdrawiam
    Witold

  3. #703

    Domyślnie Czy tyle KW wystarczy ....

    Witam
    Mam pytanie odnosnie mocy solarow prozniowych ...
    jak myslicie czy podane parametry mocy - 5,35 KW dobowo wystarcza na zapewnienie cieplej wodzie rodzinie 4osobowej ?
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
    Piotrek
    ReMreX

  4. #704
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Czy tyle KW wystarczy ....

    Cytat Napisał Remrex
    Witam
    Mam pytanie odnosnie mocy solarow prozniowych ...
    jak myslicie czy podane parametry mocy - 5,35 KW dobowo wystarcza na zapewnienie cieplej wodzie rodzinie 4osobowej ?
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
    Piotrek
    Taką moc może zapewnić ok. 7-8m2 kolektorów, które latem wyprodukują nawet ponad 60kWh energii. Wystarczy to do pogrzania ponad 1000litrów wody. Takim mniej więcej zaosbnikiem ciepłej wody musiałbyś dysponować. Dla 4 osobowej rodziny z pewnością wystarczy, no, chyba, że ... coś pokręciłeś, np. kW z kWh .

  5. #705

    Domyślnie Re: Czy tyle KW wystarczy ....

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał Remrex
    Witam
    Mam pytanie odnosnie mocy solarow prozniowych ...
    jak myslicie czy podane parametry mocy - 5,35 KW dobowo wystarcza na zapewnienie cieplej wodzie rodzinie 4osobowej ?
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !!!
    Piotrek
    Taką moc może zapewnić ok. 7-8m2 kolektorów, które latem wyprodukują nawet ponad 60kWh energii. Wystarczy to do pogrzania ponad 1000litrów wody. Takim mniej więcej zaosbnikiem ciepłej wody musiałbyś dysponować. Dla 4 osobowej rodziny z pewnością wystarczy, no, chyba, że ... coś pokręciłeś, np. kW z kWh .
    Hmm... dokladnie pisze - "efektywnosc energetyczna 5,35KW dobowo" wiec na pewno nic nie pokrecilem... .
    Zbiornik na ciepla wode 400L) ... hmmm zastanawiam sie co zrobic z nadwyzka ciepla... czy kolektory prozniowe wytrzymaja czas gdy nie bedzie pobierana goraca woda z zasobnika.... .
    A moze w tym co przedstawia sprzedawca jest troche naciagania...
    Jak myslisz (-icie)?

    Pozdrawiam
    Piotr
    ReMreX

  6. #706
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Czy tyle KW wystarczy ....

    Cytat Napisał Remrex
    Hmm... dokladnie pisze - "efektywnosc energetyczna 5,35KW dobowo" wiec na pewno nic nie pokrecilem... .
    Zbiornik na ciepla wode 400L) ... hmmm zastanawiam sie co zrobic z nadwyzka ciepla... czy kolektory prozniowe wytrzymaja czas gdy nie bedzie pobierana goraca woda z zasobnika.... .
    A moze w tym co przedstawia sprzedawca jest troche naciagania...
    Jak myslisz (-icie)?
    Napisz jakie to kolektory i jaka jest ich wielkość to ocenimy czy dane podawane przez producenta są realne.

  7. #707

    Domyślnie Re: Czy tyle KW wystarczy ....

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał Remrex
    Hmm... dokladnie pisze - "efektywnosc energetyczna 5,35KW dobowo" wiec na pewno nic nie pokrecilem... .
    Zbiornik na ciepla wode 400L) ... hmmm zastanawiam sie co zrobic z nadwyzka ciepla... czy kolektory prozniowe wytrzymaja czas gdy nie bedzie pobierana goraca woda z zasobnika.... .
    A moze w tym co przedstawia sprzedawca jest troche naciagania...
    Jak myslisz (-icie)?
    Napisz jakie to kolektory i jaka jest ich wielkość to ocenimy czy dane podawane przez producenta są realne.

    Super - ponizej link do strony (aukcja) i zestaw z owymi 5,35KW....
    Prosze o obiektywna oceny zestawu w odniesieniu do ceny.

    http://www.allegro.pl/item729384921_...m_o_c_j_a.html

    Wielkie dzieki z gory za odp !!!
    Pzdr
    Piotr
    ReMreX

  8. #708
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Czy tyle KW wystarczy ....

    Cytat Napisał Remrex
    Super - ponizej link do strony (aukcja) i zestaw z owymi 5,35KW....
    Prosze o obiektywna oceny zestawu w odniesieniu do ceny.

    http://www.allegro.pl/item729384921_...m_o_c_j_a.html
    Te kolektory mają prawie 6m2 powierzchni. Deklarowana moc 5,35kW to moc maksymalna osiągana latem przy pełnym nasłonecznieniu. Tym niemniej latem mogą one dostarczyć nawet 40kWh energii dziennie. Taka ilość energii wystarcza do podgrzania znacznie więcej niż 300l ciepłej wody. Dla 4 osób z pewnością wystarczy. Konieczne byłoby zabezpieczenie odbioru nadmiaru ciepła latem. W okresach przejściowych kolektory mogą wspomagać instalację c.o.

  9. #709
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    "łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.

  10. #710

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    "łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.
    Witam RAPczyn... nie wiem czy to netto czy brutto... a czy moglbys napisac / podac jakies liczby odnosnie owych parametrow w odniesieniu do powierzchni netto/brutto.

    Z gorydzie dziekuje !
    Pzdr
    Piotrek

    ps. jak myslicie czy polaczenie 2 pieter (na 1 piecyk gaz, na 2 piec dwufunk.) (4 osoby) z zasobnikiem ale tak zeby piecyk/piec nie podgrzewal zasobnika biwalentnego + dolozenie ukladu cyrkulacji cieplej wody (dodatkowa pompka) tak aby nie czekac godzinami na przyplyw cieplej wody z zasobnika zda egzamin - jakie jest Wasze zdanie?

    I jeszcze tak sie zastanawiam - czy przy zalozeniu ze pomysl opisany powyzej bedzie oki - czy jest sens kupna zasobnika BIwalentnego ... czy nie wystarczy zwykly jednowezywniocowy zas ??? - HELP
    ReMreX

  11. #711
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    RAPczyn napisał:
    "łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.
    No to się dziwię koledze RAPczynowi, że nie rozszyfrował co autor miał na myśli. W wielu swoich wypowiedziach kolega podaje powierzchnie czynne kolektorów a spytam z przekąsem jak kolega owe powierzchnie oblicza?
    Skoro zostało zaprezentowane zdjęcie to można w bardzo łatwy sposób obliczyć powierzchnie czynną.
    Otóż: obliczmy powierzchnie czynną jednego kolektora 20 rur.
    Jedna rura o długości 1.8m i fi zewnętrzne 0.058m ma powierzchnie czynną
    0.09m2 ( podobne obliczenia z RAPERSWILL ) X20 rur co daje nam 1,8m2 pow. czynnej, plus lustro od spodu na około 2/3 powierzchni, gdzie przerwa między rurami wynosi ok 0.02m a więc pow. czynna lustra wynosi ok. 0.4m2
    co w konsekwencji daje całkowitą pow. czynną kolektora ok. 2.2m2 razy dwa kolektory da nam 4,4m2 pow czynnej.
    A cóż to jest podana pow 5,98m2?
    Nie trzeba być filozofem, szczególnie mając styczność z próżniówkami aby obliczyć każdą powierzchnie całkowitą właściwie każdego kolektora.
    Do obliczeń przyjąłem gabaryty własnego kolektora: 1.94m wysokość i 0.93m szerokość 12 rur co daje 1.8m2 powierzchni całkowitej X 3.3 ( o tyle jest większy, szerszy kolektor 40 rur ) co daje 5,94m2powierzchni całkowitej. Przy sprawności ok.65% ( jest to hit-pipe chińszczyzna ) obliczymy noc takiego zestawu.
    Jak obliczyć powierzchnie podałem w opracowaniu:
    http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja1
    pozdrawiam.
    Witold

  12. #712

    Domyślnie

    RAPczyn napisał:
    "łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.
    "No to się dziwię koledze RAPczynowi, że nie rozszyfrował co autor miał na myśli. W wielu swoich wypowiedziach kolega podaje powierzchnie czynne kolektorów a spytam z przekąsem jak kolega owe powierzchnie oblicza?
    Skoro zostało zaprezentowane zdjęcie to można w bardzo łatwy sposób obliczyć powierzchnie czynną (...)"
    Kolektor1

    No to ja juz nie rozumiem ... nie chce podejrzewac RAPczyna o nieobiektywne spojrzenie na kolektory :/,,,, choc czasami swoimi wypowiedziami do tego sklania.... .

    Do miesiaca czasu bede mial owe kolektory zamontowane na dachu i bede dzielil sie swoimi wynikami ich pracy itd itp.

    Pozdrawiam
    Piotr
    ReMreX

  13. #713

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1
    Witam.
    RAPczyn napisał:
    "łączna powierzchnia 5,98m2" - Pytanie co autor miał na myśli, powierzchnię brutto, netto? Przypominam, że obie mogą się znacznie różnić od siebie.
    No to się dziwię koledze RAPczynowi, że nie rozszyfrował co autor miał na myśli. W wielu swoich wypowiedziach kolega podaje powierzchnie czynne kolektorów a spytam z przekąsem jak kolega owe powierzchnie oblicza?
    Skoro zostało zaprezentowane zdjęcie to można w bardzo łatwy sposób obliczyć powierzchnie czynną.
    Otóż: obliczmy powierzchnie czynną jednego kolektora 20 rur.
    Jedna rura o długości 1.8m i fi zewnętrzne 0.058m ma powierzchnie czynną
    0.09m2 ( podobne obliczenia z RAPERSWILL ) X20 rur co daje nam 1,8m2 pow. czynnej, plus lustro od spodu na około 2/3 powierzchni, gdzie przerwa między rurami wynosi ok 0.02m a więc pow. czynna lustra wynosi ok. 0.4m2
    co w konsekwencji daje całkowitą pow. czynną kolektora ok. 2.2m2 razy dwa kolektory da nam 4,4m2 pow czynnej.
    A cóż to jest podana pow 5,98m2?
    Nie trzeba być filozofem, szczególnie mając styczność z próżniówkami aby obliczyć każdą powierzchnie całkowitą właściwie każdego kolektora.
    Do obliczeń przyjąłem gabaryty własnego kolektora: 1.94m wysokość i 0.93m szerokość 12 rur co daje 1.8m2 powierzchni całkowitej X 3.3 ( o tyle jest większy, szerszy kolektor 40 rur ) co daje 5,94m2powierzchni całkowitej. Przy sprawności ok.65% ( jest to hit-pipe chińszczyzna ) obliczymy noc takiego zestawu.
    Jak obliczyć powierzchnie podałem w opracowaniu:
    http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja1
    pozdrawiam.
    Witold
    Witold pytanie do CIebie... jak myslisz czy ow zestaw podany wyzej przeze mnie spelni swoje zadanie w 4 osobowej rodzinie?

    Pozdrawiam
    Piotrek
    ReMreX

  14. #714
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Remrex napisał:
    Witold pytanie do CIebie... jak myslisz czy ow zestaw podany wyzej przeze mnie spelni swoje zadanie w 4 osobowej rodzinie?
    Dotychczas omawiamy same kolektory, ale to nie wszystko.
    Zależy również ile będzie ciepłej wody zużywać Twoja rodzina, ale załóżmy, że statystycznie to pewnie wystarczy.
    Pozostaje jeszcze kwestia wykonania samej instalacji. Na rurki miedziane łączące kolektory ze zbiornikiem nałóż otulinę o grubości ścianki nie mniej niż 35mmn a i zbiornik powinien mieć również otulinę cieplną ok. 10 cm.
    Jeżeli te warunki zostaną spełnione to powinno być dobrze.
    pozdrawiam
    Witold

  15. #715

    Domyślnie

    Dzieki Witold...
    ... mysle ze zuzycie wody przez rodzine jest statystyczne .
    Instalacje chcemy zrobic na zasadzie cyrkulacji CWU (pompka etc) i polaczyc biwalenty zasobnik szeregowo poniewaz nie chce aby w okresach bezczynnosci solarow zostawal podgrzewany przez piec 2 funkcyjny (to rowniez wynik tego iz domek jednorodzinny jest "podzielony" i na kazdym pietrze jest piec 2 funkcyjny... a oba te pietra chce zasilic CWU z kolektorow.

    Dzieki za rade - bede pamietal o dobrym zaizolowaniu rur (beda puszczone kanalem wentylacyjnym do kotlowni).

    Mam nadzieje ze zestaw sprawdzi sie w "praniu"

    Pozdrawiam wszystkich Forumowiczow.
    Piotr
    ReMreX

  16. #716
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Witam.
    Ja nie obliczam powierzchni, to nie moje zadanie. Takie dane sprawdzam w dokumentacji.
    Czy jestem obiektywny? Oczywiście, że nie - jak każdy mam swoich faworytów.
    Czy taki zestaw da radę pokryć sensownie zapotrzebowanie energii na przygotowanie c.w.u. dla 4 osobowej rodziny? Pewnie tak, jednak szaleństw bym się nie spodziewał.

  17. #717
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    RAPczyn napisał:
    Ja nie obliczam powierzchni, to nie moje zadanie. Takie dane sprawdzam w dokumentacji.
    Oczywiście, że kupując lodówkę nie jesteśmy w stanie sprawdzić jej mocy chłodniczej, ale "chłodnik" który zna się na lodówkach jest w stanie to sprawdzić.
    Przecież na tym forum zajmujemy się kolektorami i jednak mamy ( Ty i ja ) w temacie jakieś pojęcie poparte doświadczeniem i to nie małym.
    To, że w dokumentacji wypisywane są różne bzdury, niepełne dane, przemilczenia to nie znaczy, że my nie jesteśmy w stanie ocenić kolektora.
    Przecież jednym z podstawowych kryterium doboru instalacji jest pow. czynna i czasami warto to sprawdzić samemu żeby dobrze dobrać wielkość kolektorów, szczególnie jeżeli doradzamy innym.

    Czy taki zestaw da radę pokryć sensownie zapotrzebowanie energii na przygotowanie c.w.u. dla 4 osobowej rodziny? Pewnie tak, jednak szaleństw bym się nie spodziewał.
    Trudno się spodziewać szaleństw po tych kolektorach szczególnie jeżeli instalator połączy je szeregowo.
    pozdrawiam
    Witold

  18. #718

    Domyślnie

    ... Witold masz na mysli polaczenie szeregowe kolektorow czy wezownic w zasobniku .... (?) ... zmartwiles mnie troche tym stwierdzeniem ze bedzie to marny zestaw ((... co radzisz lepszego ?
    Z gory dziex za info !!!
    Piotr
    ReMreX

  19. #719
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Piotrze podałem wcześniej link : http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja1
    jak masz już kolektory to przeczytaj, jak nie to też przeczytaj
    Później powiem Ci jak to poprawić i nie martw się.
    pozdrawiam
    Witold.

  20. #720
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lukass22

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Jestem tu nowy. Mam zamiar zamontowac u mnie w domu solary.
    Martwi mnie jedno, a mianowicie to że w moim przypadku odległośc między panelami na dachu a zasobnikiem będzie wynosic około 20- 25 m (to chyba daleko?).
    Czy będzie to miało jakiś większy wpływ na sprawnośc całego układu ?

Strona 36 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony