dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 138

Temat: Piec chlebowy

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mar_rad

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    3

    Domyślnie Piec chlebowy

    Czy można samemu wybudować piec do wypieku chleba na własne potrzeby?Widziałem takie piece z paleniskiem na wioskach.Może ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii.Wiem że taki piec opala się drewnem.Byłoby to ciekawe doświadczenie jeśc ciepły chlebuś z własnego pieca.Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    To super pomysł !!! Nie mam pojęcia jak to budować ale chętnie bym poczytała.Myślę że to dość stara tradyca może by na wsiach (gdzie takie piece jeszcze są)popytać może tam mieszkają jeszcze fachowcy co to zbudowac takie cudo potrafili,ale oni zapewne z internetem nie kniecznie "gadają" .

  3. #3

    Domyślnie

    piec piecem a skad wezmiecie w dobie dzisiejszej make zbożową
    ta w sklepach nie nadaje sie na wypieki
    zamiast bieca chlebowego prosciej w piekarniku elektrycznym jeden problem z głowy
    kontakt 502080438

  4. #4

    Domyślnie

    piec piecem a skad wezmiecie w dobie dzisiejszej make zbożową
    ta w sklepach nie nadaje sie na wypieki
    zamiast bieca chlebowego prosciej w piekarniku elektrycznym jeden problem z głowy
    kontakt 502080438

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekS
    piec piecem a skad wezmiecie w dobie dzisiejszej make zbożową
    ta w sklepach nie nadaje sie na wypieki
    zamiast bieca chlebowego prosciej w piekarniku elektrycznym jeden problem z głowy
    Po mąkę można jeździć do młyna. Trzeba tylko wyczaić gdzie w okolicy takowy się znajduje. Wiem z wiarygodnego źródła, że taka mąka doskonale nadaje sie zarówno na chleb, jak też do kiszenia żuru!
    Ja w swojej kuchni też mam zaprojektowany piec na drewno z możliwością pieczenia chleba! Jeszcze nie wiem kto będzie mi go robił, wię tym uważniej będę przeglądać ten temat! Pozdrawiam

    P.S. Widziałam w pizzerii w Murzasichlu jak w takim piecu pieką pizze! Jadłam, pycha!!!

  6. #6

    Domyślnie

    Taki piec to raczej kłopotliwy pomysł jak na nasze współczesne możliwości gospodarowania.
    Piec działa bowiem w ten sposób, że najpierw trzeba w nim rozhajcować odpowiednią ilością drewna. W odpowiednim momencie drewno wygarnąć. Wtedy trzeba mieć już przyszykowane, wyrośnięte ciasto - a zgrać to w czasie nie jest łatwo. Włożyć ciasto i modlić się, żeby zdążyło się upiec zanim temperatura opadnie.

    Piece tego typu działają na okrągło - w jednej komorze się pali, w drugiej piecze i tak na zmianę. Tylko tak może to działać z sensem.
    Jednorazowa akcja skazana jest raczej na niepowodzenie - chyba że pierwszych kilkanaście razy poświęcimy na metodyczne badania doświadczalne.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    Taki piec to raczej kłopotliwy pomysł jak na nasze współczesne możliwości gospodarowania.
    Piec działa bowiem w ten sposób, że najpierw trzeba w nim rozhajcować odpowiednią ilością drewna. W odpowiednim momencie drewno wygarnąć. Wtedy trzeba mieć już przyszykowane, wyrośnięte ciasto - a zgrać to w czasie nie jest łatwo. Włożyć ciasto i modlić się, żeby zdążyło się upiec zanim temperatura opadnie.



    Piece tego typu działają na okrągło - w jednej komorze się pali, w drugiej piecze i tak na zmianę. Tylko tak może to działać z sensem.
    Jednorazowa akcja skazana jest raczej na niepowodzenie - chyba że pierwszych kilkanaście razy poświęcimy na metodyczne badania doświadczalne.

    Aniu - mówisz o duzym rotacyjnym piecu przygotowanym do wypieku "na okragło" czyli małej piekarni
    a przecież piec mozna w piekarniku do ciast po 2 chleby jednoczesnie i nie wymaga to duzych umiejetnosci i modlitw - a tylko utrzymywania jednakowej w miare temperatury ...


    Cytat Napisał mar_rad
    Czy można samemu wybudować piec do wypieku chleba na własne potrzeby?Widziałem takie piece z paleniskiem na wioskach.Może ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii.Wiem że taki piec opala się drewnem.Byłoby to ciekawe doświadczenie jeśc ciepły chlebuś z własnego pieca.Pozdrawiam.
    mozna ale zeby było to w miare sensowne ekonomicznie taki piec powinien mieścić 6 - 7 bochnów 2 kg chleba
    mniejsze ilości to wyłącznie hobbyzm


    Cytat Napisał matka
    Cytat Napisał JacekS
    piec piecem a skad wezmiecie w dobie dzisiejszej make zbożową
    ta w sklepach nie nadaje sie na wypieki
    zamiast bieca chlebowego prosciej w piekarniku elektrycznym jeden problem z głowy
    Po mąkę można jeździć do młyna. Trzeba tylko wyczaić gdzie w okolicy takowy się znajduje. Wiem z wiarygodnego źródła, że taka mąka doskonale nadaje sie zarówno na chleb, jak też do kiszenia żuru!
    czy mąka kupiona w sklepie czy młynie - to nie ma znaczenia
    znaczenie ma z jakiego zboża jest maka

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    czy mąka kupiona w sklepie czy młynie - to nie ma znaczenia znaczenie ma z jakiego zboża jest maka
    To tak jakbyś powiedział, że mleko w kartonie to to samo, co prosto od krowy!

    Małe, miejscowe młyny odsyłają mąkę do dużych odbiorców, ten daje wszystko do jednego "gara", poddaje dodatkowej obróbce wg. wymogów unijnych i wychodzi coś na kształt mąki, a takową ledwo przypomina!
    Jeśli upatrzysz sobie jakiś okoliczny młyn, to możesz nawet dojść z którego regionu pochodzi ziarno na makę! Metoda sprawdzona, mój znajomy jest stałym klientem takiego młyna i jest bardzo zadowolony!
    Ja jeszcze nie miałam okazji zaznajomić się z żadnym młynem, ale na pewno gdy osiądę na wsi to nie omieszkam. Z moich eksperymentów zdam relację! Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    ...a przecież piec mozna w piekarniku do ciast po 2 chleby jednoczesnie i nie wymaga to duzych umiejetnosci i modlitw - a tylko utrzymywania jednakowej w miare temperatury ...
    No właśnie brzoza! Dokładnie to chciałam powiedzieć. Pytanie było o piec chlebowy, a nie piekarnik. W piecu chlebowym naprawdę trudno utrzymać jednakową temperaturę, bo od chwili włożenia ciasta temperatura już tylko spada...
    Cały czas mowa o pojedynczym piecu chlebowym, jakie mamy w starych "kuchniach" z fajerkami.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał matka
    To tak jakbyś powiedział, że mleko w kartonie to to samo, co prosto od krowy!

    Małe, miejscowe młyny odsyłają mąkę do dużych odbiorców, ten daje wszystko do jednego "gara", poddaje dodatkowej obróbce wg. wymogów unijnych i wychodzi coś na kształt mąki, a takową ledwo przypomina!
    Jeśli upatrzysz sobie jakiś okoliczny młyn, to możesz nawet dojść z którego regionu pochodzi ziarno na makę! Metoda sprawdzona, mój znajomy jest stałym klientem takiego młyna i jest bardzo zadowolony!
    Ja jeszcze nie miałam okazji zaznajomić się z żadnym młynem, ale na pewno gdy osiądę na wsi to nie omieszkam. Z moich eksperymentów zdam relację! Pozdrawiam.
    pzdrawiam równie serdecznie

    mam taki zdanie
    w tym ze mieszane sa rózne gatunki maki - zgadzam sie z Toba matka
    natomiast zeby do maki dodawano konserwanty - nic mi o tym nie wiadomo - i dlatego porównania z mlekami niezbyt rozumiem
    wg mnie maka na chleb powinna byc
    zytnia
    sezonowana
    wygrzana
    z pszennej niskoglutenowej, wilgotnej i wychłodzonej obojetne czy ze sklepu czy z młyna trudno zrobic prawidłowy zaczyn i chleb nie bedzie smaczny
    Cytat Napisał ania
    No właśnie brzoza! Dokładnie to chciałam powiedzieć. Pytanie było o piec chlebowy, a nie piekarnik. W piecu chlebowym naprawdę trudno utrzymać jednakową temperaturę, bo od chwili włożenia ciasta temperatura już tylko spada...
    Cały czas mowa o pojedynczym piecu chlebowym, jakie mamy w starych "kuchniach" z fajerkami.
    zgadzam sie Aniu
    w piecu chlebowym w którym jest za mało cegły szamotowej temperatura szybko spada
    w piekarniku mozna ciagle regulowac temperature bo mozliwe jest pod nim palenie ciagłe
    pozdrówka serdeczne

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Kochani, od 18 lat pracuję w piekarni jako technolog. Mąka musi być odpowiedniej jakości, a taka otrzymuje się z odpowiedniego ziarna. Nieważne czy w wielkim przemysłowym młynie czy "skręconą" w młynku do kawy! Chleb z mąki żytniej robi sie na zakwasie. Nie jest to trudne, ale wymaga staranności i pewnego doswiadczenia. Sam tez zamierzam wybudować u siebie piec chlebowy, tak dla własnej przyjemności. Najlepsze efekty otrzymuje się piekąc chleb na OPADAJĄCEJ temperaturze.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    natomiast zeby do maki dodawano konserwanty - nic mi o tym nie wiadomo - i dlatego porównania z mlekami niezbyt rozumiem
    wg mnie maka na chleb powinna byc
    zytnia
    sezonowana
    wygrzana
    z pszennej niskoglutenowej, wilgotnej i wychłodzonej obojetne czy ze sklepu czy z młyna trudno zrobic prawidłowy zaczyn i chleb nie bedzie smaczny
    Witam brzoza!
    Czytam i czytam ten swój post i nijak nie mogę się dopatrzeć, żebym pisała o jakiś koserwantach! Porównanie z mlekiem dotyczyło tego, że w dużych przetwórniach wszystko jest zlewane, zsypywane, że zmieszane są porcje o różnej jakości z różnych rejonów kraju. To co w wyniku tego procesu powstaje jest magazynowane w różnych warunkach, może odpowiadających normom unijnym, ale nie pozwalających zachować pierwotne zalety. Pisząc o obróbce miałam z kolei na myśli to, że przykładowa mąka jest poddawana przeróżnym zabiegom w drodze do papierowej torebki, jest przesypywana, powtórnie mielona, przepychana z jednej taśmy produkcyjnej na drugą, i w efekcie trudno jest dopatrzeć się cech mąki powstałej w wyniku mielenia ziarna prosto od gospodarza.
    Byłam kiedyś w takim wiejskim, małym młynie i widziałam jak mielono ziarno od konkretnego gospodarza wiedząc nawet, z którego pola pochodzi i jak długo jest sezonowane.
    Nie wiem, może się wymądrzam, ale mówił mi to znajomy, który od dawna kupuje mąkę z młyna i mówi, że jest dużo lepsza od tej ze sklepu. A robi z niej wszystko: żur, ciasto drożdżowe, chleb też piecze (w piekarniku co prawda, ale dobry, próbowałam).
    Może jakiś młynarz znajdzie się wśród forumowiczów i wyjaśni jak to jest naprawdę!
    Pozdrawiam

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał matka

    Witam brzoza!
    Czytam i czytam ten swój post i nijak nie mogę się dopatrzeć, żebym pisała o jakiś koserwantach! Porównanie z mlekiem dotyczyło tego, że w dużych przetwórniach wszystko jest zlewane, zsypywane, że zmieszane są porcje o różnej jakości z różnych rejonów kraju. To co w wyniku tego procesu powstaje jest magazynowane w różnych warunkach, może odpowiadających normom unijnym, ale nie pozwalających zachować pierwotne zalety. Pisząc o obróbce miałam z kolei na myśli to, że przykładowa mąka jest poddawana przeróżnym zabiegom w drodze do papierowej torebki, jest przesypywana, powtórnie mielona, przepychana z jednej taśmy produkcyjnej na drugą, i w efekcie trudno jest dopatrzeć się cech mąki powstałej w wyniku mielenia ziarna prosto od gospodarza.
    Byłam kiedyś w takim wiejskim, małym młynie i widziałam jak mielono ziarno od konkretnego gospodarza wiedząc nawet, z którego pola pochodzi i jak długo jest sezonowane.
    Nie wiem, może się wymądrzam, ale mówił mi to znajomy, który od dawna kupuje mąkę z młyna i mówi, że jest dużo lepsza od tej ze sklepu. A robi z niej wszystko: żur, ciasto drożdżowe, chleb też piecze (w piekarniku co prawda, ale dobry, próbowałam).
    Może jakiś młynarz znajdzie się wśród forumowiczów i wyjaśni jak to jest naprawdę!
    Pozdrawiam
    wróciłem własnie z młyna zdyszany ... zeby sparawdzić
    drugi raz nie miela ... zaklinał sie młynarz ...

    natomiast miejsce pochodzenia maki jest wazne i pełna zgoda z Toba, ze lokalny młyn to zapewnia (nalepsza lokalna z danego regionu zuzyta w danym rejonie - ale to juz inna historia z innej dziedziny ...)
    oraz dobrej jakości pszenica to klucz do dobrych wypieków

    doceniam dobra kuchnia i czuje ze dobrze gotujesz matka ...

    ... dlatego - wyrazy podziwu
    pozdrówka

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    wróciłem własnie z młyna zdyszany ... zeby sparawdzić
    drugi raz nie miela ... zaklinał sie młynarz ...
    Ajajaj! Cóż za poświęcenie! I to dla dobra ogółu!

    Nie będę szła w zaparte, nie znam się, tylko słyszałam. Może i nie mielą. Ale w takim razie, czy ten młynarz powiedział Ci skąd biorą się klasy mąki? 350, 450, 550 itd... Widzi mi się, że chodzi o grubość mielenia! I gdzie to sortowanie na klasy się odbywa? W małym młynie a potem do jednego wora z iluś tam młynów?
    O kurczę! Zaraz zaczniemy traktować temat naukowo!
    Ale... nie tylko budowaniem człek żyje!
    (nalepsza lokalna z danego regionu zuzyta w danym rejonie - ale to juz inna historia z innej dziedziny ...)
    Widzę, że oblatany jesteś w różnych tematach...

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mar_rad

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    3

    Domyślnie Piec chlebowy

    Witam Wszystkich!!!
    Słuchajcie(czytajcie)istotą sprawy jest piec,jego konstrukcja ,budowa jakieś projekty etc.Sprawę mąki,pieczenia,palenia zostawmy sobie na pózniej.Zapewniam,iż przy odrobinie wprawy,doświadczenia i z dobrym przepisem wszystko to(pieczenie)wspaniale się udaje.Myśle iż nie ma sensu porównanie piekarnika do pieca,to tak jakby porównać kaloryfer do kominka.Pozdrawiam.

  16. #16

    Domyślnie

    No właśnie...
    Jak taki piec zbudować?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek1950
    Kochani, od 18 lat pracuję w piekarni jako technolog. .
    Błagam, zdradź jaka substancja spulchniająca jest dodawana obecnie do pieczywa. Nie mogę jeść tzw. "państwowego" chleba - straszne bóle brzucha. W piekarniach twierdzą, że nic nie dodają. To nieprawda. Proszę wymień najpopularniejsze spulchniacze i polepszacze, które mogą być przyczyną moich cierpień.
    Cytat Napisał tomek1950
    Chleb z mąki żytniej robi sie na zakwasie. Nie jest to trudne, ale wymaga staranności i pewnego doswiadczenia.
    Czy mógłbyś zdradzić jak się to robi. Piekę chleb wyłącznie na drożdżach. Marzy mi się taki gliniasty na zakwasie... Proszę, uchyl rąbka tajemnicy...
    Cytat Napisał tomek1950
    Najleprze efekty otrzymuje się piekąc chleb na OPADAJĄCEJ temperaturze.
    To fakt. Też tak robię. Ostatnie 20 minut moje chleby "dochodzą" w wyłączonym piekarniku

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał matka

    Ajajaj! Cóż za poświęcenie! I to dla dobra ogółu!
    ... skąd biorą się klasy mąki? 350, 450, 550 itd... Widzi mi się, że chodzi o grubość mielenia! ...
    dla Ciebie - wszystko


    "...Typ mąki, wg obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących przetworów zbożowych, jest określany na podstawie zawartości w niej popiołu (czyli pozostałości po całkowitym spopieleniu składników organicznych w próbce produktu w określonej temperaturze). Wyraża w gramach na 100 kg mąki. Dla przykładu: mąka typ 500 oznacza, że w 100 kg mąki znajduje się około 500 g popiołu, a w mące typ 850 w 100 kg zawartość popiołu wynosi około 850 g i tak dalej...."

    Cytat Napisał matka

    Widzę, że oblatany jesteś w różnych tematach...

    przesada !





    Cytat Napisał Daniel Starzec
    No właśnie...
    Jak taki piec zbudować?
    najlepiej wykorzystać bezuzyteczne "dno" kuchni weglowej pod piekarnikiem lub lokalizacja "zamiast" piekarnika - tworzac tam nisze
    ale niekoniecznie taka lokalizacja - to moze być równiez wolnostojacy
    sklepienie łukowe (aby uniknąć zbrojenia sklepienia) i dno z cegły szamotowej, wyprawione gliną lub zaprawa szamotową
    wys do 50 cm, zasuwka do komina, drzwiczki z przodu - szerokie, wygodne
    długość i szerokość dobierzesz do zamiarowanej ilosci bochenków chleba na jeden wsad

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    "...Typ mąki, wg obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących przetworów zbożowych, jest określany na podstawie zawartości w niej popiołu (czyli pozostałości po całkowitym spopieleniu składników organicznych w próbce produktu w określonej temperaturze). Wyraża w gramach na 100 kg mąki. Dla przykładu: mąka typ 500 oznacza, że w 100 kg mąki znajduje się około 500 g popiołu, a w mące typ 850 w 100 kg zawartość popiołu wynosi około 850 g i tak dalej...."
    Nooo, naprawdę! Czuję się wielce usatysfakcjonowana! Odpowiedź bardzo wyczerpująca! Wielkie dzięki!
    Ciekawa jestem, skad u Ciebie takie wiadomości, skąd inąd na temat .... hmmm.... trochę kuchenny? Bez urazy oczywiśce!!!
    Wyznam szczerze, że przez tyle lat kucharzenia nie miałam pojęcia o tych normach. Ale chwaląc się nieskromnie, nie odbija się to na jakości moich wypieków. I na pewno spróbuję w swoim (przyszłym) piecu na drewno upiec chleb! Nie omieszkam podzielic się wrażeniami! Pozdrawiam

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Jakiś czas temu był w Muratorze projekt trzonu kuchennego z piecem chlebowym. Niestety nie mam go w Warszawie, bo zamierzam wg tego projektu wybudować piec u siebie i jest w mojej chałupie.
    Przepisy na chleby obiecuję umieścić w tym wątku, ale proszę mi wybaczyć zwłokę. Kończy się sezon budowlany, a mam spore opóżnienia w stosunku do harmonogramu. Niestety Banku przyczyny obiektywne nie interesują.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony