dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Czy lokalizacja odwiertów ma znaczenie?

    Znajomy wykańcza segment w stanie surowym otwartym. Zastanawia się nad ogrzewaniem. Jedną z opcji jest gruntowa pompa ciepła. Ale odwierty są możliwe do zrobienia tylko od frontu domu, czyli idealnie od strony północnej. Szerokość domu ok. 9m. Firmy proponują mu 2 odwierty po 80m oddalone od siebie o 3,5 m. Ale czy takie odwierty się zregenerują w okresie letnim od strony północnej?

  2. #2

    Domyślnie

    odpowiedź na takie pytanie pewnie prędzej uzyskałbyś jakbyś zadzwonił do 2-3 firm oferujących takie odwierty albo bezpośrednio do producenta urządzeń uderzył z takim pytaniem.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Znajomy wykańcza segment w stanie surowym otwartym. Zastanawia się nad ogrzewaniem. Jedną z opcji jest gruntowa pompa ciepła. Ale odwierty są możliwe do zrobienia tylko od frontu domu, czyli idealnie od strony północnej. Szerokość domu ok. 9m. Firmy proponują mu 2 odwierty po 80m oddalone od siebie o 3,5 m. Ale czy takie odwierty się zregenerują w okresie letnim od strony północnej?
    przy odwiertach ogólnie strona swiata w stosunku do domu nie ma znaczenia...
    znaczenie ma użyty materiał, głębokość, liczba, rodzaj gruntu i oddalenie od budynku...

    ale to już powinni podać ci fachowcy
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    sporo odpowiedzi na podobne pytanie znajdziesz tutaj - http://vikersonn.eu/porady/pytania-d...iepla-odwierty i przy okazji polecam przedzwonić i dopytać, bo panowie robią odwierty
    czy mnie się wydaje, czy prowadzisz tutaj akcję reklamową?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Znajomy wykańcza segment w stanie surowym otwartym. Zastanawia się nad ogrzewaniem. Jedną z opcji jest gruntowa pompa ciepła. Ale odwierty są możliwe do zrobienia tylko od frontu domu, czyli idealnie od strony północnej. Szerokość domu ok. 9m. Firmy proponują mu 2 odwierty po 80m oddalone od siebie o 3,5 m. Ale czy takie odwierty się zregenerują w okresie letnim od strony północnej?
    Odwierty praktycznie nie regenerują się od słońca, bo głębokość wnikania ciepła od słońca praktycznie kończy się na 5-10 m głębokości.
    Natomiast 3.5m rozstawu to zdecydowanie za blisko. W sieci można znaleźć wykres jak spada wydajność odwiertów w zależności od rozstawu odwiertów i z tego co pamiętam, to minimalny rozstaw to będzie ok 7.5 m a i tak przy takim rozstawie odwiertów po ok 5 latach temperatura odwiertów spada (jeśli dobrze pamiętam wykres) o ok 1.5 K co przekłada się na spadek dostępnej mocy.

    Najgorsze w tym jest to iż ten spadek wydajności (temperatury) następuje stopniowo ... latami, więc po instalacji wszystko będzie OK a jak skończy się gwarancja, to może zacząć brakować ciepła.

    Skoro szerokość domu to 9 m to dlaczego nie zrobić odwiertów w rozstawie 9-10 m ?
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  6. #6

    Domyślnie

    Mała poprawka.

    Znalazłem artykuł o którym pisałem i te zmiany są jeszcze większe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bliskie-odwierty.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	360090
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Mała poprawka.

    Znalazłem artykuł o którym pisałem i te zmiany są jeszcze większe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bliskie-odwierty.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	360090
    To też zależy od warunków. U mnie odwierty przechodzą przez dwie warstwy wodonośne, oddalone są od siebie o 6m i przez siedem lat nie zauważyłem żadnego spadku wydajności.
    Ale mniej niż 6m od siebie bym nie robił.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o to ile kto sobie zrobi.
    Są wytyczne wykonania DZ wydane przez portpc.
    do 70m - 6m
    70 do 100 - 8m
    powyżej nie mniej 8% odwiertu
    Jak nie można zachować minimalnych odległości, to długość odwiertów należy odpowiednio zwiekszyć.
    Od granicy posesji 3m.
    Nic nie trzeba więcej wymyślać.

  9. #9

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o to ile kto sobie zrobi.
    Są wytyczne wykonania DZ wydane przez portpc.
    do 70m - 6m
    70 do 100 - 8m
    powyżej nie mniej 8% odwiertu
    Jak nie można zachować minimalnych odległości, to długość odwiertów należy odpowiednio zwiekszyć.
    Od granicy posesji 3m.
    Nic nie trzeba więcej wymyślać.
    No to mnie przestraszyłeś. Ja mam 9 odwiertów po 20m. Oddalenie odwiertów od 6,5m do 4,5 od siebie. Wg wyliczeń dolne żródło dla mojego domu powinno mieć odwierty o łącznej długości 140m. Ja mam 180. Czy to polepsza sytuację?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    takie odwierty po 20m trudno traktować jak typowy odwiert, który ma stały dopływ ciepła z ziemi, bo przy tej głębokości wpływ mają jeszcze pory roku, nasłonecznienie, opady itd. Ktoś (czy ty sam) to wymyślił, dobrał, wykonał, i to on za to odpowiada. Nie martw się jednak na zapas.

  11. #11

    Domyślnie

    Projekt zrobiła firma. Głębokości wynikają z warunków geologicznych. Na moim terenie są wody artezyjskie na około 30m. Sąsiad przy wierceniu studni trafił na coś takiego i studniarz nie mógł zatrzymać wypływu wody. Musiała to zrobić firma specjalistyczna. Zapłacił 2x tyle co za odwiert. Drugi sąsiad przy odwiertach trafił na takie wody na 40m i nie zatrzymał wypływu. Ale on odprowadza wodę do pobliskiej rzeczki. Pierwotnie miałem w projekcie odwierty po 70m. Ale nikt z uwagi na warunki geologiczne nie chciał się podjąć ich wykonania. Podobno trzeba stosować jakieś specjalistyczne wypełniacze odwiertów, które są bardzo drogie. I robią to specjalistyczne firmy. Mój instalator powiedział, że takie firmy nie biorą tak małych robót. No i cena takich odwiertów (3 lata temu) była 3 x większa (dosłownie). Nie wiem , czy klamał czy nie. Faktem jest , że było u mnie ze 20 studniarzy. Ci z okolicy jak poznali adres od razu mówili , że więcej niż na 25m nie będą wiercić. Ci z poza okolicy jak pochodzili po sąsiadach i (niektórzy) podobno popatrzyli w jakieś mapy dzwonili i rezygnowali lub mówili to samo. Albo cena była x 3 i to bez gwarancji.
    Trochę się przestraszyłem. Generalnie to już trzecia zima. Na razie rachunki na stałym poziomie, temp. dolnego źródła w zimie przy minus 15-18 stopni na poziomie 2-3 stopnie. Zobaczymy w przyszłości...
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Znajomy wykańcza segment w stanie surowym otwartym. Zastanawia się nad ogrzewaniem. Jedną z opcji jest gruntowa pompa ciepła. Ale odwierty są możliwe do zrobienia tylko od frontu domu, czyli idealnie od strony północnej. Szerokość domu ok. 9m. Firmy proponują mu 2 odwierty po 80m oddalone od siebie o 3,5 m. Ale czy takie odwierty się zregenerują w okresie letnim od strony północnej?
    Witam, z dobrych praktyk przekazanych przez firmy wiertnicze jak i wymogów jakie stawiają stowarzyszenia branżowe wynika że:
    minimalna odległość odwiertów od fundamentów budynku powinna wynosić minimum 1,5m, ponieważ sondy nie mogą naruszać stabilności budynku. Jeżeli planowane jest wykonanie kilku odwiertów warto uwzględnić minimalne, wzajemne odległości między otworami na poziomie 6 m dla sond krótszych niż 70 m, a minimum 8 m jeśli odwierty mają długość 70-100m. Odległość otworów od pozostałych sieci zaopatrzenia powinna wynosić minimum 1,5m, a od granicy działki minimum 3m.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    . Ale czy takie odwierty się zregenerują w okresie letnim od strony północnej?
    Pomyliłeś wymiennik poziomy regenerowany w lecie z wymiennikiem pionowym regenerowany ciepłem z ziemi i przepływającą wodą w warstwie wodonośnej

  14. #14

    Domyślnie

    Tak a propos północnej strony, to ja mam działkę za domem ze spadem w kierunku północnym i w tym momencie mam już 16 C na DZ, ale ja mam inwertorową PC więc ona łagodniej się obchodzi z DZ.

    Zresztą po tej zimie mogę stwierdzić, że raczej mam przewymiarowane DZ w stosunku do zapotrzebowania domu na ogrzewanie i CWU bo pompa dopiero gdy temperatura cały czas była poniżej -(6-8 )C zaczęła pracować w sposób ciągły, ale na minimalnej mocy.
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  15. #15

    Domyślnie

    lokalizacja lokalizacją, pytanie jeszcze w jakim gruncie


  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elrow23 Zobacz post
    lokalizacja lokalizacją, pytanie jeszcze w jakim gruncie

    Tego jaki grunt masz to nie bedziesz wiedzieć do czasu zrobienia pierwszego odwiertu, więc nie ma co liczyc wczesniej.
    Czasami kilkaset metrów dalej jest zupełnie inny profil geologiczny ... zwłaszcza tu na południu

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Tego jaki grunt masz to nie bedziesz wiedzieć do czasu zrobienia pierwszego odwiertu, więc nie ma co liczyc wczesniej.
    Czasami kilkaset metrów dalej jest zupełnie inny profil geologiczny ... zwłaszcza tu na południu
    Zgadza się, miałem zrobiony projekt geologiczny i warstwy gleby nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości o ciekach wodnych nie wspomnę.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Zgadza się, miałem zrobiony projekt geologiczny i warstwy gleby nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości o ciekach wodnych nie wspomnę.
    Ja przeglądałem bazę odwiertów geologicznych i w najbliższej okolicy miałem trzy odwierty w promieniu 4-5 km przy czym dwa odwierty dzieliło ok 2 km i rozkład warstw był diametralnie różny jak chodzi o trzeciorzęd, czwartorzęd i karbon a okoliczny teren przecinają dwa lub trzy uskoki. Do bardziej szczegółowych danych nie chciało mi się szukać danych (jezdzić po urzędach i instytutach) zwłaszcza że jeden z odwiertów był z początku 20 wieku i z tego co znalazłem to nie był zachowany rdzeń a ten odwiert był najbliżej mnie. Co do szczegółowych danych to pewnie szukałbym dalej ale skończyło się na poziomym bo dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę (w którym miałem już poziome DZ ) znalazłem instalatora, który za rozsądne pieniądze robił odwierty pod PC.

    Może gdzieś na północy Polski jest mniej zróżnicowany teren ale to już kwestia konkretnej lokalizacji.
    Chociaż patrząc nawet na odwierty do 10 m (których też było kilka w promieniu 2 km od mojej lokalizacji) to zróżnicowanie warstw typu ił/glina/żwir/piasek było BARDZO zróżnicowane

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    o ciekach wodnych nie wspomnę.
    Cieki wodne to już w ogóle inna para kaloszy bo one potrafią się zmieniać na przestrzeni kilku lat

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Ja przeglądałem bazę odwiertów geologicznych i w najbliższej okolicy miałem trzy odwierty w promieniu 4-5 km przy czym dwa odwierty dzieliło ok 2 km i rozkład warstw był diametralnie różny jak chodzi o trzeciorzęd, czwartorzęd i karbon a okoliczny teren przecinają dwa lub trzy uskoki. Do bardziej szczegółowych danych nie chciało mi się szukać danych (jezdzić po urzędach i instytutach) zwłaszcza że jeden z odwiertów był z początku 20 wieku i z tego co znalazłem to nie był zachowany rdzeń a ten odwiert był najbliżej mnie. Co do szczegółowych danych to pewnie szukałbym dalej ale skończyło się na poziomym bo dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę (w którym miałem już poziome DZ ) znalazłem instalatora, który za rozsądne pieniądze robił odwierty pod PC.

    Może gdzieś na północy Polski jest mniej zróżnicowany teren ale to już kwestia konkretnej lokalizacji.
    Chociaż patrząc nawet na odwierty do 10 m (których też było kilka w promieniu 2 km od mojej lokalizacji) to zróżnicowanie warstw typu ił/glina/żwir/piasek było BARDZO zróżnicowane
    A pod jaką instalację chcecie wiercić i na jaką głębokość?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony