dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Temat: Solar - do c.o.?

ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

Domyślnie Solar - do c.o.?

Proszę o info- czy można solary podłączać do c.o..Jeżeli tak, to w jaki sposób, co zimą?

DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

6

Domyślnie

Oczywiście, że można. A zimą? Zimą też świeci słońce Zimą też solar wychwytuje energię słoneczną.
    Sposobów jest kilka. Najlepiej skonsultuj z wykonawcą.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

3. Adaptacja budynku gospodarczego. Wymiana dachu Termomodernizacja budynku gospodarczego. Ocieplanie od wewnątrz czy od zewnątrz? Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek mieszkalny. Łączenie konstrukcji Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele mieszkalne
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    37

Domyślnie

Bio, dzięki, ale wykonawcy zwykle reklamują taki towar a reklama często nijak się ma do życia. Czy ktoś ma solar podłączony od c.o? Chciałabym usłyszeć 'życiowe' uwagi na ten temat.

Bio

6

Domyślnie

Nie mam solara, ale zaliczyłem kilka wycieczek do ludzi którzy zdecydowali się na taki sposób dodatkowego pozyskiwania energii.
    Solar zazwyczaj był podłączony do akumulacyjnego zbiornika ciepła i poprzez wężownicę w nim umieszczoną oddawał ciepło.
    Musisz uzbroić się w cierpliwość. Na pewno odezwą się tacy, którzy mają to zamontowane u siebie.

Domyślnie

Większość inwestorow nastawiona jest sceptycznie do solara dla ciepłej wody a co dopiero do CO kiedy to np grudzień/ styczeń jest mało dni słonecznych . Moim zdaniem gra jest nie warta świeczki.
    Poobserwuj w czasie nadchodzącej zimy ile będzie słonecznych dni.

Nia mam na razie żadnych kolektorów zamierzam je mieć do ciepłej wody.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

Bio

6

Domyślnie

To co teraz napiszę, to zapamiętane z artykułów prasowych.
    Solar łapie energię także podczas pochmurnych dni. Mniej, ale łapie.
    W dobrze wykonanej instalacji potrafi zabezpieczyć do 20 % zapotrzebowania na ciepło.
    Pewien gość mający pensjonat jest bardzo zadowolony z solara. Powiedział mi, że podczas słonecznych upalnych dni idzie mu najwięcej ciepłej wody. Wodę grzeje właśnie solarem.

Domyślnie

Reklama jest dźwignią handlu

a mi się przypomniała wypowiedź jednego z forumowiczów że;

"szczególnie staranna instalacja potrafi odzyskiwać ciepło z odbitych promieni od księzyca

Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Kod pocztowy
    84-208
    151

Domyślnie

Cytat Napisał Bio
    .... W dobrze wykonanej instalacji potrafi zabezpieczyć do 20 % zapotrzebowania na ciepło.
    Nadmieniam, że zimą.
    Ja mam zamiar połączyć Solary z kominkiem z płszczem wodnym i wiem, że zimą będę palił w kominku abu nadrobić to co Solar nie będzie mógł wyciągnąć ze słońca a w okresach przejściowych solary wystarczą.
    Zaś latem będą zdecydowanie nadwyżki.
    Z Forumowiczów znam tylko Wlowika, który ma Solary i komine.
    Jego strona: http://mag.wrota.net/budowa.htm
    Masz problem z szeroko rozumiana instalacją elektryczną czy teletechniczną?
    Nic prostszego - jestem pewien, że rozwiąże Twój problem.

Bio

6

Domyślnie

Cytat Napisał thalex
    Reklama jest dźwignią handlu

a mi się przypomniała wypowiedź jednego z forumowiczów że;

"szczególnie staranna instalacja potrafi odzyskiwać ciepło z odbitych promieni od księzyca
    No widzisz, a Ty tutaj wyrzekasz na pochmurne dni
    A ile jeszcze jest gwiazd na niebie No właśnie? Ile ?

Domyślnie

Cytat Napisał Wakmen
    Cytat Napisał Bio
    .... W dobrze wykonanej instalacji potrafi zabezpieczyć do 20 % zapotrzebowania na ciepło.
    Nadmieniam, że zimą.
    Ja mam zamiar połączyć Solary z kominkiem z płszczem wodnym i wiem, że zimą będę palił w kominku abu nadrobić to co Solar nie będzie mógł wyciągnąć ze słońca a w okresach przejściowych solary wystarczą.
    Zaś latem będą zdecydowanie nadwyżki.
    Z Forumowiczów znam tylko Wlowika, który ma Solary i komine.
    Jego strona: http://mag.wrota.net/budowa.htm
    Zdecydowanie korzystniejsza wydaje się inwestycja w panele "RymSol".
    ok 400-500zł/m2 i rocznie 150kwh zmetra kwadratowego Trwałość prawdopodobnie dożywotnia (brak elementów ruchomych, trwałe materiały). Instalacja solarna z panelami mogłaby być (może) bardziej opłacalna prz wykorzystaniu ciepła latem do podgrzewania np. wody w basenie. Zwróćcie uwagę, że typowa istalacja z podstawową ilością paneli nie wystarcza zimą nawet do zapewnienia odpowiedniej ilości CWU.

Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Kod pocztowy
    84-208
    151

Domyślnie

KvM - zajrzałem na stronę http://www.masatherm.pl/mineralna.htm i ... Może coś w tym jest ale koszt samej inwestycji jest zdecydowanie za wysoki a tak do końca nie można też wierzyć reklamom.
    Masz problem z szeroko rozumiana instalacją elektryczną czy teletechniczną?
    Nic prostszego - jestem pewien, że rozwiąże Twój problem.

Domyślnie

o tu jeszcze coś na pytanie autora Marzanna Guzikowska

i adres całej strony;
    http://www.bachus.com.pl/Pages/Kolektor.html

Domyślnie

Czy ktoś na tyle dobrze zna solary żeby mógł powiedzieć jak naprawdę działa solar i czy solar absorbuje energię świetlną czy cieplną ?

Ktoś napisał że w szare dni też można czerpać ciepło z solara. To oznacza że musiałby działać na zasadzie zamiany energi świetlnej w cieplną a nie ciepła słonecznego w ciepło płynu (promieniowanie podczerwone).

Jakie więc promieniowanie łapie solar widzalne czy podczerwone ?

1950
    Guest
    1950

Domyślnie

kolektory słoneczne pobierają energie z promieniowania podczerwonego dlatego grzeją nawet zimą i w pochmurne dni. jak poszukasz w internecie to znajdziesz takie słupki z których wynika że ilość ciepła dla potrzeb ogrzewania ciepłej wody sięga 6%, latem zaś niektórzy wykazują w lipcu i sierpniu ilość dostarczanej energii przekraczającej zapotrzebowanie. owszem jest możliwość zastosowania kolektorów do wspomagania ogrzewania zależy ono tylko od ilości zastosowanych kolektorów poto żeby w grudniu który jest miesiącem najgorszym dla instalacji solarnej (ze względu na położenie słońca) można było dostarczyć do układu jak najwięcej energii i tu nie ma problemu gdy ktoś ma odpowiedni zasób wolnych środków finansowych na kolektory oraz odpowiednie źródło akumulowania nadmiaru energii latem. z reguły stosuje się jako taki bufor, basen w którym można wymoczyć swoje członki.

Domyślnie

Jeśli promieniowanie podczerwone to jak to możliwe żeby ciepło w postaci takiego promieniowania docierało do cieczy solara a nie uciekało z niego do otoczenia np przy minus 5 st C na zewnątrz ?

Może matariał z którego jest zbudowny solar ma szczególne własnosći tzn przepuszcza promieniowanie tylko w jednym kierunku ? Coś w rodzaju "czarnej dziury".

Jaka jest maksymalna i minimalna moc typowego solara ? Wydaje mi się że zimą koszt energi elektrycznej przewyższy koszt uzykiwanej energi z solara.

Nadal trudno mi uwierzyć żeby w pochmurny dzień kiedy promieniowanie słoneczne nie dociera na ziemię solar znajdujacy się na zewnątrz ogrzał krażącą ciecz do wyższej temperatury niż temperatura otoczenia np. 5 st C.

1950
    Guest
    1950

Domyślnie

za moich czasów w szkole podstawowej było takie doświadczenie w którym układano na śniegu zwykłą szybę i szybę okopconą nad świecą i zgadnij pod którą szybą topił się śnieg

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia