dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie Solar - do c.o.?

    Proszę o info- czy można solary podłączać do c.o..Jeżeli tak, to w jaki sposób, co zimą?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Oczywiście, że można. A zimą? Zimą też świeci słońce Zimą też solar wychwytuje energię słoneczną.
    Sposobów jest kilka. Najlepiej skonsultuj z wykonawcą.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Bio, dzięki, ale wykonawcy zwykle reklamują taki towar a reklama często nijak się ma do życia. Czy ktoś ma solar podłączony od c.o? Chciałabym usłyszeć 'życiowe' uwagi na ten temat.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Nie mam solara, ale zaliczyłem kilka wycieczek do ludzi którzy zdecydowali się na taki sposób dodatkowego pozyskiwania energii.
    Solar zazwyczaj był podłączony do akumulacyjnego zbiornika ciepła i poprzez wężownicę w nim umieszczoną oddawał ciepło.
    Musisz uzbroić się w cierpliwość. Na pewno odezwą się tacy, którzy mają to zamontowane u siebie.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  5. #5

    Domyślnie

    Większość inwestorow nastawiona jest sceptycznie do solara dla ciepłej wody a co dopiero do CO kiedy to np grudzień/ styczeń jest mało dni słonecznych . Moim zdaniem gra jest nie warta świeczki.
    Poobserwuj w czasie nadchodzącej zimy ile będzie słonecznych dni.

    Nia mam na razie żadnych kolektorów zamierzam je mieć do ciepłej wody.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    To co teraz napiszę, to zapamiętane z artykułów prasowych.
    Solar łapie energię także podczas pochmurnych dni. Mniej, ale łapie.
    W dobrze wykonanej instalacji potrafi zabezpieczyć do 20 % zapotrzebowania na ciepło.
    Pewien gość mający pensjonat jest bardzo zadowolony z solara. Powiedział mi, że podczas słonecznych upalnych dni idzie mu najwięcej ciepłej wody. Wodę grzeje właśnie solarem.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  7. #7

    Domyślnie

    Reklama jest dźwignią handlu

    a mi się przypomniała wypowiedź jednego z forumowiczów że;

    "szczególnie staranna instalacja potrafi odzyskiwać ciepło z odbitych promieni od księzyca
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bio
    .... W dobrze wykonanej instalacji potrafi zabezpieczyć do 20 % zapotrzebowania na ciepło.
    Nadmieniam, że zimą.
    Ja mam zamiar połączyć Solary z kominkiem z płszczem wodnym i wiem, że zimą będę palił w kominku abu nadrobić to co Solar nie będzie mógł wyciągnąć ze słońca a w okresach przejściowych solary wystarczą.
    Zaś latem będą zdecydowanie nadwyżki.
    Z Forumowiczów znam tylko Wlowika, który ma Solary i komine.
    Jego strona: http://mag.wrota.net/budowa.htm

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    Reklama jest dźwignią handlu

    a mi się przypomniała wypowiedź jednego z forumowiczów że;

    "szczególnie staranna instalacja potrafi odzyskiwać ciepło z odbitych promieni od księzyca
    No widzisz, a Ty tutaj wyrzekasz na pochmurne dni
    A ile jeszcze jest gwiazd na niebie No właśnie? Ile ?
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen
    Cytat Napisał Bio
    .... W dobrze wykonanej instalacji potrafi zabezpieczyć do 20 % zapotrzebowania na ciepło.
    Nadmieniam, że zimą.
    Ja mam zamiar połączyć Solary z kominkiem z płszczem wodnym i wiem, że zimą będę palił w kominku abu nadrobić to co Solar nie będzie mógł wyciągnąć ze słońca a w okresach przejściowych solary wystarczą.
    Zaś latem będą zdecydowanie nadwyżki.
    Z Forumowiczów znam tylko Wlowika, który ma Solary i komine.
    Jego strona: http://mag.wrota.net/budowa.htm
    Zdecydowanie korzystniejsza wydaje się inwestycja w panele "RymSol".
    ok 400-500zł/m2 i rocznie 150kwh zmetra kwadratowego Trwałość prawdopodobnie dożywotnia (brak elementów ruchomych, trwałe materiały). Instalacja solarna z panelami mogłaby być (może) bardziej opłacalna prz wykorzystaniu ciepła latem do podgrzewania np. wody w basenie. Zwróćcie uwagę, że typowa istalacja z podstawową ilością paneli nie wystarcza zimą nawet do zapewnienia odpowiedniej ilości CWU.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    KvM - zajrzałem na stronę http://www.masatherm.pl/mineralna.htm i ... Może coś w tym jest ale koszt samej inwestycji jest zdecydowanie za wysoki a tak do końca nie można też wierzyć reklamom.

  12. #12

    Domyślnie

    o tu jeszcze coś na pytanie autora Marzanna Guzikowska


    i adres całej strony;
    http://www.bachus.com.pl/Pages/Kolektor.html
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  13. #13

    Domyślnie

    Czy ktoś na tyle dobrze zna solary żeby mógł powiedzieć jak naprawdę działa solar i czy solar absorbuje energię świetlną czy cieplną ?

    Ktoś napisał że w szare dni też można czerpać ciepło z solara. To oznacza że musiałby działać na zasadzie zamiany energi świetlnej w cieplną a nie ciepła słonecznego w ciepło płynu (promieniowanie podczerwone).

    Jakie więc promieniowanie łapie solar widzalne czy podczerwone ?

  14. #14
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    kolektory słoneczne pobierają energie z promieniowania podczerwonego dlatego grzeją nawet zimą i w pochmurne dni. jak poszukasz w internecie to znajdziesz takie słupki z których wynika że ilość ciepła dla potrzeb ogrzewania ciepłej wody sięga 6%, latem zaś niektórzy wykazują w lipcu i sierpniu ilość dostarczanej energii przekraczającej zapotrzebowanie. owszem jest możliwość zastosowania kolektorów do wspomagania ogrzewania zależy ono tylko od ilości zastosowanych kolektorów poto żeby w grudniu który jest miesiącem najgorszym dla instalacji solarnej (ze względu na położenie słońca) można było dostarczyć do układu jak najwięcej energii i tu nie ma problemu gdy ktoś ma odpowiedni zasób wolnych środków finansowych na kolektory oraz odpowiednie źródło akumulowania nadmiaru energii latem. z reguły stosuje się jako taki bufor, basen w którym można wymoczyć swoje członki.

  15. #15

    Domyślnie

    Jeśli promieniowanie podczerwone to jak to możliwe żeby ciepło w postaci takiego promieniowania docierało do cieczy solara a nie uciekało z niego do otoczenia np przy minus 5 st C na zewnątrz ?

    Może matariał z którego jest zbudowny solar ma szczególne własnosći tzn przepuszcza promieniowanie tylko w jednym kierunku ? Coś w rodzaju "czarnej dziury".

    Jaka jest maksymalna i minimalna moc typowego solara ? Wydaje mi się że zimą koszt energi elektrycznej przewyższy koszt uzykiwanej energi z solara.

    Nadal trudno mi uwierzyć żeby w pochmurny dzień kiedy promieniowanie słoneczne nie dociera na ziemię solar znajdujacy się na zewnątrz ogrzał krażącą ciecz do wyższej temperatury niż temperatura otoczenia np. 5 st C.

  16. #16
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    za moich czasów w szkole podstawowej było takie doświadczenie w którym układano na śniegu zwykłą szybę i szybę okopconą nad świecą i zgadnij pod którą szybą topił się śnieg

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony