dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Adaptacja poddasza - jakie formalności?

    Moi drodzy! U mnie sytuacja wygląda tak: Dom jednorodzinny, około 20-letni, z nieużytkowym poddaszem. Poddasze jest otwartą przestrzenią, bez ścian działowych. W dachu nie ma okien, nie ma też podciągniętych instalacji [do podłączenia prąd, woda, kanalizacja oraz ogrzewanie centralne].

    Plan jest taki, aby wstawić 5 okien dachowych i jeden balkon dachowy, podłączyć instalacje, wstawić ścianki działowe i wykończyć... Mam jeszcze tutaj dwie zagwozdki - mianowicie chcę dostawić schody a'la pożarowe, które pozwoliłby mi zorganizować osobne wejście [na dole mieszkają moi rodzice]. Chcę też do nieużywanego obecnie komina podpiąć kozę.

    Na te wszystkie działania chcę wziąć kredyt. I tutaj pojawia się problem - bank wymaga pozwolenia na budowę. Mimo moich starań, aby sprawę zlecić fachowcom z uprawnieniami budowlanymi [żeby poprowadzili temat], nie udało się ani z jedną ani z drugą osobą doprowadzić tematu do finału. Zostałam z tym sama... Mam już mapkę geodezyjną, wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzeni, mam projekt poddasza. Z tego, co wiem, potrzebuję jeszcze inwentaryzacji zamieszkanego już parteru + ekspertyzę techniczną.

    Ale nie wiem tak do końca: czy mam składać wniosek o pozwolenie na budowę? Czy na przebudowę?

    Jak wyglądają dalsze formalności? Czy mam zaangażować kierownika budowy, jak wygląda odbiór?

    Ktoś przez to przechodził? Proszę o info, będę bardzo wdzięczna!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał karmelowa Zobacz post
    Z tego, co wiem, potrzebuję jeszcze inwentaryzacji zamieszkanego już parteru + ekspertyzę techniczną.
    A to wszystko złożone w całość, czyli w projekt budowlany remontu i przebudowy ze zmianą sposobu użytkowania poddasza.

  3. #3

    Domyślnie

    @redd, czy formalnie jest to wobec tego wniosek o pozwolenie na budowę? I czy wiesz może, co z tym kierownikiem budowy? Czy będzie mi potrzebny?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał karmelowa Zobacz post
    czy formalnie jest to wobec tego wniosek o pozwolenie na budowę? I czy wiesz może, co z tym kierownikiem budowy? Czy będzie mi potrzebny?
    Tak. Być może w zakresie będzie też rozbudowa, jeśli "schody a'la pożarowe" mają być docelową komunikacją na poddasze.
    Cytat Napisał karmelowa Zobacz post
    co z tym kierownikiem budowy? Czy będzie mi potrzebny?
    Tak.

  5. #5

    Domyślnie

    OK, pozwól, że zapytam o coś jeszcze. Jeśli zrezygnuję z zewnętrznych schodów i wejście na poddasze będzie przez klatkę schodową, to czy zostaję tylko przy pozwoleniu na budowę?

    Czy formalności związane z wnioskiem mogę załatwić bez kierownika budowy, uzyskując pieczątki od poszczególnych fachowców - architekt z uprawnieniami oraz branżowcy (woda, wod-kan itp.)? Jaka jest konkretnie rola kierownika budowy? Jakie kwalifikacje / uprawnienia musi mieć taka osoba?

  6. #6

    Domyślnie

    Budowa, rozbudowa, nadbudowa, itp. - procedura do pozwolenia jest taka sama. Nie trzeba rezygnować ze schodów. Niezależne wejście na poddasze na pewno podniesie funkcjonalność domu. A może przebudować istniejącą klatkę schodową?
    Kierownik będzie potrzebny dopiero na starcie prac budowlanych. Musi mieć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Najpierw trzeba zaangażować architekta.

  7. #7

    Domyślnie

    Musi być to osoba z uprawnieniami do projektowania w specjalności architektonicznej. Może nią być też inż. budownictwa. Powinny instalacje być w projekcie, czasem się je pomija przy prostych przebudowach. Koza wymaga niezależnego kanału dymowego. Na poddaszach często jest problem z wysokością komina. Dobrze gdyby miał >4 m. Schody zewnętrzne, otwarte powinny być min. 1,5 m od granicy. Zamknięte w kubaturze min. 3 m.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję Ci za wiadomość. Ostatnio dowiedziałam się, że prace tego typu nie wymagają pozwolenia na budowę i można je wykonywać w oparciu o zgłoszenie... Weryfikuję temat powoli. Czy coś Ci może w tym temacie wiadomo?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał karmelowa Zobacz post
    prace tego typu nie wymagają pozwolenia na budowę i można je wykonywać w oparciu o zgłoszenie
    Przebudowa nie wymaga, dla budownictwa jednorodzinnego. Sprawę komplikują schody zewnętrzne (klatka schodowa), bo wtedy zakres prac to rozbudowa.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki, zrezygnowałam ze schodów, zmienimy trochę projekt i będziemy robić wszystko w oparciu o zgłoszenie. To znacznie mniej formalności i dużo niższe koszty. Raz jeszcze dziękuję za pomoc

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony