dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Pompa ciepła - pytania odnośnie sterowania

    Dzień dobry,

    Dokształcania się ciąg dalszy

    Zastanawiam się jak rozwiązać kwestię sterowania ogrzewaniem w przyszłym domu.

    Założenia:
    1) Ogrzewanie: Pompa P-W Panasonic T-CAP 9 lub 12 kW (OZC jeszcze nie ma)
    2) Górne żródło: Ogrzewanie podłogowe w całym domu (aczkolwiek nie wiem czy w piwnicy nie postawię klimakonwektorów, ale piwnicę zostawmy w spokoju narazie):
    a) parter: 3 strefy
    - łazienka
    - salon i kuchnia
    - gabinet
    b) poddasze: 2 strefy
    - sypialnie
    - łazienka
    3) Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    4) Kominek z DGP grawitacyjnym
    5) V, najzimniejsza strefa klimatyczna

    Pytanie numer 1:

    Zacznijmy od tego, że nie jestem pewien, czy w ogóle dobrze ogarniam ideę sterowania. Z tego co rozumiem, na sterowniku pogodowym ustawiam krzywą grzewczą tak, by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło w najbardziej wymagającym pomieszczeniu (łazience), a resztę pomieszczeń mogę wysterować za pomocą termostatów i siłowników na mieszaczu od podłogówki. Czujnik temperatury wewnętrznej również powinienem umieścić w łazience Czy dobrze myślę?

    Pytanie numer 2:
    Z założeniem, że co do powyższego mam rację, jak do tego wszystkiego dołączyć kominek? Idea jest taka, że w największe mrozy (zakładam, że poniżej -15, gdy rzeczony T-Cap traci swą nominalną moc), rozpalam w kominku, żeby trochę odciążyć tą biedną pompę. Czy jak podciągnę jeden kanał od DGP do łazienki, to pompa nie będzie miała problemu z zarejestrowaniem tego i odpowiednio obniży loty?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę mieszasz. Jeżeli chcesz oprzeć sterowanie wyłącznie na krzywej grzewczej to czujnik temp zewnętrznej jest w jednostce zewnętrznej - nie w budynku.

    Ogólnie to dużo tych stref sobie wymyśliłeś. Każda potrzebowałaby osobnego sterownika i sterowania obiegami.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Racja. Teraz sobie uświadomiłem, gdzie leży błąd w moim rozumowaniu.

    To jak to w takim razie ugryźć? Podczas mrozów przerzucić się z sterowania pogodowego na czujniki wewnętrzne? Jest to w ogóle możliwe?

    Co do stref, to czy faktycznie jest ich tak dużo? Na parterze pewnie wystarczyłyby dwie, ale jednak w łazienkach temperatury powinny być trochę wyższe niż w innych pomieszczeniach.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  4. #4

    Domyślnie

    Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie ma konieczności utrzymywania takich różnic temperatury pomiędzy łazienka a resztą .
    Stref max - to tyle ile kondygnacji .Odnośnie kominka - najzimniej jest w nocy i nad ranem , gdzie wówczas przebywasz ?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Nie spotkałem się do tej pory z taką opinią, odnośnie WM i różnicy temperatur, dzięki. Im mniej stref tym mniej skomplikowana instalacja.

    W nocy mam nadzieję przebywać w objęciach Morfeusza. Aczkolwiek nie do końca rozumiem sens pytania.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie ma konieczności utrzymywania takich różnic temperatury pomiędzy łazienka a resztą .
    Co ma wm do róznicy temperatur miedzy lazienką a resztą?. Chce miec wiecej to mam, nie chce to nie mam. Ta roznica uzalezniona jest od własnych upodoban i odczucia komfortu

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    W nocy mam nadzieję przebywać w objęciach Morfeusza. Aczkolwiek nie do końca rozumiem sens pytania.
    Chodzi mnie o to, że najlepiej pociągnąć kanały z kominka do sypialń . Jeżeli sterownik wewnętrzny strefy Poddasze zarejestruje wzrost temperatury, to pompa nie będzie miała problemu z zarejestrowaniem tego i odpowiednio obniży loty
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jeden obieg/strefa lub dwa. Zarówno ze względów prostoty instalacji jak i jej kosztów. Dodatkowo w poszczególnych pomieszczeniach utrzymujesz temperaturę w miarę jednakową i w łazienkach wyższą. Wyższą temp w łazienkach zazwyczaj osiągasz poprzesz zagęszczenie rurek podłogówki i/lub dodatkowy grzejnik na ścianie.

    Jeżeli zaś chodzi o kominek, to w przypadku grzania wyłącznie na podstawie krzywej grzewczej, nie ma możliwości aby PC "wiedziała", że ma nie grzać.W takim przypadku musisz mieć sterownik pokojowy, który będzie zarządzał wł/wył. PC.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Chodzi mnie o to, że najlepiej pociągnąć kanały z kominka do sypialń . Jeżeli sterownik wewnętrzny strefy Poddasze zarejestruje wzrost temperatury, to pompa nie będzie miała problemu z zarejestrowaniem tego i odpowiednio obniży loty
    Mam zamiar kanały podciągnąć do sypialni

    Czy sterownik pokojowy ma priorytet przed sterownikiem pogodowym?

    Zastanawiam się nad jeszcze jedną opcją. Załóżmy że zdecyduję się na taryfę G12. Może wtedy opłacalne by było grzanie pompą w tańszej taryfie, a w droższej odpalenie kominka, żeby trochę wygrzać dom? Nie mam zamiaru oszczędzać na izolacji więc tak szybko to ciepło by nie uciekło.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jeden obieg/strefa lub dwa. Zarówno ze względów prostoty instalacji jak i jej kosztów. Dodatkowo w poszczególnych pomieszczeniach utrzymujesz temperaturę w miarę jednakową i w łazienkach wyższą. Wyższą temp w łazienkach zazwyczaj osiągasz poprzesz zagęszczenie rurek podłogówki i/lub dodatkowy grzejnik na ścianie.
    Jednak w większości przypadków spotykam się z opiniami, że w sypialni temperatura powinna być o 2-3 stopnie niższa niż np. w salonie. Grzejników wolałem uniknąć, ale jeśli może to uprościć całą instalację, to może warto się nad nimi pochylić. Zagęszczenie rurek też jest ciekawą opcją. Wspomnę o tym jak będę zlecał projekt podłogówki.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  10. #10

    Domyślnie

    W Krakowie od X/2019, będzie zakaz palenia węglem i w kominkach .
    W sypialniach korzystnie jest zamontować klimakonwektory, ( zobacz posty map78 ) aby mieć możliwość chłodzenia za pomocą pompy ciepła, np w temacie ; Podłogówka i klimakonwektory http://forum.muratordom.pl/showthrea...nwektory/page5 -
    Jeżeli w domu jest młodzież , to większość czasu przebywa na poddaszu w swoich pokojach .
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 09-10-2017 o 17:29
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post


    Zagęszczenie rurek też jest ciekawą opcją. Wspomnę o tym jak będę zlecał projekt podłogówki.



    Wojciech
    Ja bym sie wstrzymał ze zlecaniem projektu projektantowi któremu trzeba podpowiedziec jaki wpływ na moc grzejnika podłogowego ma rozstaw pętli

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.679

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja bym sie wstrzymał ze zlecaniem projektu projektantowi któremu trzeba podpowiedziec jaki wpływ na moc grzejnika podłogowego ma rozstaw pętli
    Wszystkich projektów w całym kraju i tak czasowo nie ogarniesz
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Zastanawiam się nad jeszcze jedną opcją. Załóżmy że zdecyduję się na taryfę G12. Może wtedy opłacalne by było grzanie pompą w tańszej taryfie, a w droższej odpalenie kominka, żeby trochę wygrzać dom? Nie mam zamiaru oszczędzać na izolacji więc tak szybko to ciepło by nie uciekło.
    Naprawdę chcesz mieć kotłownię w salonie? Bo do tego sprowadzają się Twoje pomysły.

    I co chcesz wygrzewać? Zamierzasz tą pompą utrzymywać 15 stopni w domu?

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Jednak w większości przypadków spotykam się z opiniami, że w sypialni temperatura powinna być o 2-3 stopnie niższa niż np. w salonie. Grzejników wolałem uniknąć, ale jeśli może to uprościć całą instalację, to może warto się nad nimi pochylić. Zagęszczenie rurek też jest ciekawą opcją. Wspomnę o tym jak będę zlecał projekt podłogówki.
    To sobie pętle w sypialniach przykręcisz.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Wszystkich projektów w całym kraju i tak czasowo nie ogarniesz
    A co to ma do rzeczy? i tak juz nie wyrabiam czasowo, czy kazda moja uwaga w zakresie ozc czy projektowania ma na celu reklamę, czy to juz jakas obsesja na mim punkcie?. Moze lepiej zgłosic redakcji wniosek o zbanowanie mnie. Swoją droga to taka hipokryzja, jezeli ja cos doradzę to wiadomo w jakim celu, jezeli ktos inny to tylko bezintresownie, Ty tez sie tu wypowiadasz tylko w celu pomocy i wykorzystania wolnego czasu?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.679

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A co to ma do rzeczy? i tak juz nie wyrabiam czasowo, czy kazda moja uwaga w zakresie ozc czy projektowania ma na celu reklamę, czy to juz jakas obsesja na mim punkcie?. Moze lepiej zgłosic redakcji wniosek o zbanowanie mnie. Swoją droga to taka hipokryzja, jezeli ja cos doradzę to wiadomo w jakim celu, jezeli ktos inny to tylko bezintresownie, Ty tez sie tu wypowiadasz tylko w celu pomocy i wykorzystania wolnego czasu?
    W y l u z u j!!!
    Nie zauważyłeś na końcu "emotikona"???

    Swoją drogą: wszystkie swoje posty sam "akcentujesz" w JEDNYM kierunku, to nie dziw się że MOGĄ BYĆ odbierane właśnie "TAK".

    Pozdrawiam
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    W y l u z u j!!!
    Nie zauważyłeś na końcu "emotikona"???

    Swoją drogą: wszystkie swoje posty sam "akcentujesz" w JEDNYM kierunku, to nie dziw się że MOGĄ BYĆ odbierane właśnie "TAK".

    Pozdrawiam
    Widze emotikona, czy mam sie zastanawiac jak sformułowac kazdą moją wypowiedz aby ta nie była odebrana z odpowiednim "akcentem"?. Nie miałem PP było zle, jest PP dalej zle. Niektórzy zamiast w merytorykę (a wiedzą co i jak w danym temacie) idą w wycieczki personalne. Widac lepiej sie w ogole nie wypowiadac.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja bym sie wstrzymał ze zlecaniem projektu projektantowi któremu trzeba podpowiedziec jaki wpływ na moc grzejnika podłogowego ma rozstaw pętli
    Może nie do końca jasno się wyraziłem. Podpowiem projektantowi, że w łazience ma być trochę cieplej. Ale faktycznie, jeśli nie będzie wiedział jaki wpływ na temperaturę ma zagęszczenie rurek, to znajdę innego

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Naprawdę chcesz mieć kotłownię w salonie? Bo do tego sprowadzają się Twoje pomysły.

    I co chcesz wygrzewać? Zamierzasz tą pompą utrzymywać 15 stopni w domu?
    Nie przesadzałbym z tą kotłownią. Kominek byłby rozpalany góra kilka/kilkanaście w roku. Nie rozumiem też kolejnych pytań. Skąd pomysł utrzymywania 15 stopni w domu?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Może nie do końca jasno się wyraziłem. Podpowiem projektantowi, że w łazience ma być trochę cieplej.
    Normowo przyjmuje sie w łazienkach 24 oC, na zyczenie inwestora ta temperatura moze byc inna niekoniecznie nizsza. Projektant powinien zapytac inwestora czy ten chce miec normowo czy inaczej.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    "Nie przesadzałbym z tą kotłownią. Kominek byłby rozpalany góra kilka/kilkanaście w roku. Nie rozumiem też kolejnych pytań. Skąd pomysł utrzymywania 15 stopni w domu?"

    Pozdrawiam,

    Wojciech[/QUOTE]

    Witaj,
    zazwyczaj kominek buduje się dla przyjemności "obcowania" z nim-przy okazji jest to alternatywne źródło ciepła.
    Jeśli planujesz używać go kilka razy w roku , to czy warto inwestować tyle kasy (kominek+komin+rozprowadzenia, itp) ?
    W te parę (tak-parę godzin w roku ) godzin dużego mrozu pogrzejesz sobie grzałeczką z PC , a jeśli PC się uszkodzi możesz szybko dokupić i zamontować piec CO elektryczny za parę stówek (ja mam wyprowadzone przyłącza w mojej instalacji).A jak prądu zabraknie , to możesz pożyczyć agregat prądotwórczy lub zakupić ze dwa eko-kominki ...
    Zaoszczędzone pieniądze na kominek z osprzętem zabezpieczą Ci całkiem poważną naprawę PC lub zwiększone koszty ogrzewania (chwilowa)
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Nie przesadzałbym z tą kotłownią. Kominek byłby rozpalany góra kilka/kilkanaście w roku. Nie rozumiem też kolejnych pytań. Skąd pomysł utrzymywania 15 stopni w domu?
    Po prostu Twoja wcześniejsza wypowiedź zabrzmiała jakbyś chciał zamontować PC i dla oszczędności grzać kominkiem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony