dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Jak powinien być zakończony komin?

    Murarze wymurowali mi komin i mam wrażenie że nie do końca.
    Są dwa kanały dymne i 3 wentylacyjne.
    W kanałach dymnych mam wkłady ceramiczne - obłożone wełną, obmurowane klinkierem, kanały wentylacyjne idą obok na szerokość cegły tzn 12x27,
    Do kanałów dymnych planuję parasole z blachy nierdzewnej. Parasole są w komplecie z płytą dopasowującą do kanału okrągłego.
    Czy na cegłach powinna być jeszcze płyta betonowa? A potem parasole?
    Czy kanały wentylacyjne też powinny być zakończone parasolem?
    Widziałem rozwiązanie z wyjściem u góry komina po bokach, z kratkami.
    Czy wentylacja jest wtedy dobra? Murarz twierdzi, że najlepszy ciąg w kominie będę miał przy prostym kominie, bez żadnych występów na górze.
    Proszę o radę.

  2. #2

    Domyślnie

    Czy to znaczy, że wylot spalin ( komin dymowy ) będziesz miał obok wentylacyjnego ? Nie obawiasz się tzw. cofki - czyli cofania się spalin z przewodów dymowych do wentylacji ( może to występować przy dużym wietrze i sąsiedztwie wysokiej kalenicy ). Myślę, że daszki mogą pogorszyć ciąg kominów. Sadzę, że dobrym zakończeniem wylotów pionowych z komina są nasady kominowe. Znacznie poprawiają ciąg i zabezpieczają przed dostaniem się do komina opadów atmosferycznych.
    Np. www.darco.com.pl[/img]

  3. #3

    Domyślnie

    Jak już sie dowiedziałem, to się obawiam cofki ...
    Jeśli mówisz o nasadach kominowych to chyba jest to to samo co ja nazwałem parasolem. Jest to chyba element systemowy do kominów systemowych.

    Rozmawiałem dziś z kolegą i oświadczył mi że powinna być płyta betonowa
    przykrywająca kanały wentylacyjne z góry, w niej otwory na przewody
    dymne, otwory wentylacyjne wyprowadzone bokami, tylko się zastanawiam jakby to pasowało płyta betonowa na górze do klinkieru. Jak patrzę na kominy z klinkieru to nie widzę takiego zakończenia u góry. Do samej góry jest klinkier, a otwory po bokach są. No to jak się zamyka u góry te kanały?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JarL
    ...
    ....
    Rozmawiałem dziś z kolegą i oświadczył mi że powinna być płyta betonowa
    przykrywająca kanały wentylacyjne z góry, w niej otwory na przewody
    dymne, otwory wentylacyjne wyprowadzone bokami, tylko się zastanawiam jakby to pasowało płyta betonowa na górze do klinkieru. Jak patrzę na kominy z klinkieru to nie widzę takiego zakończenia u góry. Do samej góry jest klinkier, a otwory po bokach są. No to jak się zamyka u góry te kanały?
    u mnie zrobiona jest taka płyta, nazywali murarze na to, że robią "czapkę" na kominie.

    Jest to w formie czaszy tak, że z dołu nic nie widać, w środkowej części przekroju komina ma ok 4 cm grubości.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Na wentylacyjnych kładź sobie czapki i berety oraz parasolki, ale nie na dymowych.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  6. #6

    Domyślnie

    Thalex: ta czapka rozumiem jest z betonu? na krawędziach cieńsza w środku grubsza i tym grubszym wchodząca do kanału?

    BIO: Ale taki parasol jest w systemie... rura wchodzi do kształtki ceramicznej, a wyżej na 3 nóżkach jest daszek. Odstęp między daszkiem a rurą - jakieś 15 cm. Średnica daszka większa od fi rury.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    A jaki kocioł ma na tym pracować?-powinienem najpierw zapytać. Sorki.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  8. #8

    Domyślnie

    tak czapka jest z betonu. To tak jak gdyby gęsta zaprawa zagładzona po zewnetrznych brzegach. Chodzi o to aby woda łatwo spływała latem i zimą z topniejącego śniegu.

    Ale Bio jest w tym temacie the best i aż mi nieśmiało pisać

    (poczytam wieczorem co żeście ustalili )
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Temat dla mnie na czasie, bo własnie kratki na kominie założyłem...
    Jeden z moich kominów wygląda tak: (sorry, za jakość ale to z telefonu):


    Kratki są oczywiście na przewodach wentylacyjnych. Po środku jest przewód spalinowy.
    Kanały wentylacyjne są od góry zaślepione. W ostatnią warstwę klinkieru (tzw. czapkę) wlany jest beton. Kratki są oczywiście po obu stronach komina (kanały otwarte po bokach z obu stron).
    Przewód spalinowy natomiast jest otwarty do góry i docelowo będzie tam kogut, strażak czy jak go tam nazywać...
    Na górze komina przykręcona będzie jeszcze cienka blacha ocynkowana z dziurą tylko na kanał spalinowy, żeby padający deszcz czy zalegający śnieg nie oddziaływały bezpośrednio na zaprawę i klinkier.
    Pozdrawiam
    Rav

  10. #10

    Domyślnie

    Bio: będzie kocioł na paliwo stałe - pelety
    drugi przewód zrobiłem na zapas - gdyby jednak kiedyś mi dociągnęli gaz.

    Rav: zdjęcie super.

    Właśnie zamierzam coś podobnego jak Rav
    choć może strażak to coś innego - widziałem takie obrotowe wichajstry

    Spróbuje naszkicować
    Kod:
       --------
       \       /
        \     /
     ------------
         |   |

  11. #11

    Domyślnie

    Acha, i rozumiem że pod czapką daje się jakąś blachę jako szalunek?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał JarL
    Bio: będzie kocioł na paliwo stałe - pelety
    drugi przewód zrobiłem na zapas - gdyby jednak kiedyś mi dociągnęli gaz.
    No i zapomniałem o drugim kominie do kominka - też ma obok 2 kanały wentylacyjne

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Powiem tak. Zdania na temat wszelkiej maści zakończeń komina są różne.
    Jednak podczas rozmów z klientami mającymi problemy kominowe (kotły na paliwa stałe), jednym z pytań jest, czy przypadkiem komin(wylot) nie jest zakończony jakimś daszkiem, siatką. Po potwierdzeniu i usunięciu tej ozdoby( i rzekomego zabezpieczenia przed deszczem lub ptaszkami) problem znika. Nie chcę przynudzać dlaczego.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  14. #14

    Domyślnie

    a mnie właśnie wykonawca sknocił czapkę, zamiast spadu na zewnątrz ma do środka i trzeba to poprawić. ja jeszcze tego nie widziałem ale tak mówią górale od dachu

  15. #15

    Domyślnie

    Kurka, właściwie dlaczego by nie bez przykrycia, w zasadzie na dole mam odejście do kanalizacji (za wyjątkiem kominka)

    Bio, a nad kominkiem może być, czy też nie?
    Bo w zasadzie po co je produkują?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    W wątku: Komin- spirala absurdu, ja i inni forumowicze ułozyliśmy listę przyczyn mogących zakłócić pracę komina. Poszukaj tych postów. Teraz nie mam za dużo czasu. Sorki.Później.
    A dlaczego produkują? Chyba tylko po to żeby zarobić. Odezwę się później.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał JarL
    Rozmawiałem dziś z kolegą i oświadczył mi że powinna być płyta betonowaprzykrywająca kanały wentylacyjne z góry, w niej otwory na przewodydymne, otwory wentylacyjne wyprowadzone bokami, tylko się zastanawiam jakby to pasowało płyta betonowa na górze do klinkieru. Jak patrzę na kominy z klinkieru to nie widzę takiego zakończenia u góry. Do samej góry jest klinkier, a otwory po bokach są. No to jak się zamyka u góry te kanały?
    Ja mam wylana plytke betonowa gr. ok. 4-5cm zazbrojona wystajaca ok. 5cm poza obrys komina. Plyta zamyka mi od gory kanaly wentylacyjne, ktore sa wyprowadzone na bok (zamontowane kratki wentylacyjne na poczatku biale, ale po 2 latach przemalowalem je na kolor ceglasty - pod kolor klinkieru na kominie). Czapa ta jest obita blacha pod kolor dachu, by szarosc betonu nie rzucala sie w oczy (obita jest od gory, z bokow i podgieta pod spod tak ze jest tylko pasek ok. 1cm nieprzykrytego betonu od spodu, ale z ziemi jest niewidoczny/nierzucajacy sie w oczy).
    Pozdrawiam
    Dlugi

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Bio

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ciśnienie atmosferyczne 760mm sł. Hg odpowiada słupowi wody o wysokości 10336mm. Ciąg kominowy to wielkość 2-4 mm słupa wody.
    Proszę zwrócic uwagę jakie to jest malutkie ciśnienie. Dlatego wszelkie wynalazki upiększające zakończenie komina mogą zepsuć nam ciąg. Faktem jest, że przy sprzyjających warunkach mogą nam nawet poprawić ciąg. Jednak ile mamy tych sprzyjających warunków? Dostaję masę róznych ofert tych wynalazków. Zawsze odpowiadam. Proszę mi przysłać jeden egzemplarz. Ja go przetestuję i potem możemy rozmawiać o ewentualnej współpracy, jeżeli faktycznie ten wyrób jest taki dobry jak pan mówi. Na kilkadziesiąt ofert jakie otrzymałem nikt nie zaryzykował przysłania mi egzemplarza do testów. Można polemizować z sensem montowania nasad wzmacniających ciąg kominowy. Jednak wszelkiego rodzaju daszki ciąg ten zakłócają. Spaliny mają być wyrzucane z komina i nic nie może stać im na drodze. Daszek spełnia rolę zapory.
    życzliwość jest w cenie, jednak czasami nerwy puszczają.....

  19. #19

    Domyślnie

    Analizując sobie opór powietrza napotykany przez uchodzące spaliny doszedłem też do wniosku że będzie to powodować spadek ciśnienia, czyli ciągu.
    Poza tym zastanawiam się co mi nagle przyszło do głowy, że wejście komina trzeba chronić przed deszczem, ile lat kominy stały bez daszków. No wiem, że lepsze jest wrogiem dobrego, tylko że nie wiadomo, czy to jest lepsze.
    Na koniec, żal kapuchy, bo ponad setkę wydałem już na jeden daszek.

    Dzięki, Bio i wszystkim za informacje. Jutro będą mi wykańczać kominy.

  20. #20

    Domyślnie

    Już myślałem, że z tym tematem spokój, ale...
    zajrzałem dziś do komina od kominka, który nie ma odejścia do kanalizacji i ... był zapełniony wodą do wyczystki po ostatnich opadach czyli jakieś 45 cm na rurze fi 20 cm

    Co było więcej to się chyba przelało. Nie chciałbym żeby mi się lało na podłogę i chyba jednak jakąś ochronę przed deszczem trzeba by założyć, tylko taką żeby nie przeszkadzała w ciągu ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony