Zwracam się z uprzejmą prośbą do Redakcji o ustosunkowanie się do mojej opinii do jakiej doszedłem obserwując zmiany przepisów budowlanych. Odnoszę wrażenie (mogę się mylić), że zbyt często zapomina się przy zmianie przepisów obowiązujących w budownictwie o dokładnej informacji jak należy traktować przepisy dotychczas obowiązujące. W Dz.Urz. Bud. 1971 nr 2 poz. 3 opublikowane było Zarządzenie nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1979 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe. Pomijam w prowadzone zmiany od roku 1971 do 1995. W Dz.U. 1995 nr 10 poz. 46 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z rozporządzenia nie wynikało jasno, że Zarządzenie nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1979 r. zostało uchylone, ale w późniejszych wyjaśnieniach padło stwierdzenie, że zostało ono uchylone. Należy zwrócić uwagę, że w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. nie uwzględniono prób instalacji gazowych i obliczeń instalacji gazowych. W dniu 4 lutego 1999 r. zostało wydane OBWIESZCZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 4 lutego 1999 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 15, poz. 140). I tutaj sprawy nie wyjaśniono. Dopiero w Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, gdzie omówiono próby instalacji gazowej, ale w dalszym ciągu brak przepisów dotyczących obliczeń instalacji gazowej. Z powyższego można wyciągnąć wniosek, że w zakresie obliczeń instalacji gazowej nie obowiązują żadne przepisy. Ale czy na pewno?
Na stronie - Internetowy system informacji prawnej http://orka.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf
Znalazłem następującą informację/
Dz.Urz. Bud. 1971 nr 2 poz. 3
Zarządzenie nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 grudnia 1979 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe.
Status aktu prawnego: uchylony
Data wydania: 1970.12.30
Organ wydający: MIN. BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
Akty zmieniające: Dz.Urz. MGPiB 1991 nr 1 poz. 1 1991.03.14
Akty uchylające: Dz.Urz. MGPiB 1993 nr 1 poz. 1 1993.10.20
Ale nie wspomina się, że wyszły przepisy opublikowane w Dz.U. 1995 nr 10 i Dz. U.1999 Nr 15, i większość spraw z Dz.Urz. Bud. 1971 nr 2 poz. 3 przejęły.
Nie znalazłem natomiast nigdzie informacji na temat Zarządzenia nr 20 Ministra Gospodarki komunalnej z dnia 30 czerwca 1965 r. w sprawie warunków technicznych projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych. Dziennik Budownictwa nr 15 z 7.12.1965 r.. Prawdopodobnie status aktu prawnego jest obowiązujący, ale czy na pewno?
Z poważaniem Sanipro