dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 134
  1. #41

    Domyślnie

    Ci z kolorowej (wiadomo o jaki kolor chodzi) epoki swoich budów nie oglądali, po prostu się wprowadzali. Obecni "przesiadający" się chyba też nie wiedzą co to jest budować się własnym sumptem, wiedzą natomiast jak doskonale ten proces szarym ludziom utrudniać, czyt. uniemożliwiać.

  2. #42

    Domyślnie

    oj niestety budowlaniec masz całkowietą rację
    przykre to ale prawdziwe
    Agnicha

  3. #43
    Guest

    Domyślnie

    Czy Rozporządzenie MI o tablicach informacyjnych jest zgpdne z Ustawą o ochronie danych? Można podać adres firmy projektującej, czy nadzorującej, ale prywatne adresy? A, jeżeli projektantów jest kilku, jaka duza ma być tablica?

  4. #44

    Domyślnie

    Nie ma pewności co do tego czy jest to zgodne z UoOchrDO. Ja osobiście myślę, że nie - podobne zdanie ma mój kierownik, ale skoro wymóg taki jest to najlepiej ograniczyć się do minimalnych danych i np. nie zamieszczać adresu a telefon najlepiej komórkowy gdyż po numerze stacjonarnym można dojśc do adresu bez problemu.
    Na ten temat powinien wypowiedzieć się TK albo SN - problem w tym, że nie wypowiedzą się dopóki ktoś im nie zada pytania lub nie pojawi się sprawa w sądzie z odwołaniem
    pozdrowienia
    Agnicha

  5. #45

    Domyślnie

    Kiedyś zadałem to pytanie w urzędzie - odpowiedź była twierdząca, że jest to zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych, ale głębiej się wtedy w temat nie wgryzałem. Myślę, że warto byłoby się temu przyjrzeć może na tablicach informacyjnych budów zamiast nazwisk, adresów i telefonów powinny być puste kratki lub jakieś szyfrowane informacje albo numerki tak jak na osiedlowych domfonach (chi chi chi, zawsze mam problem jak po jakimś czasie idziemy do znajomych). Po co komu w ogóle te informacje widniejące na tablicach, chyba tylko złodziejom, aby mogli "zmierzyć" przyszłe swoje ofiary. Moim zdaniem oprócz nazwy budowy lub rodzaju robót, nr pozwolenia na budowę i danych organów państwowego nadzoru i tel. alarmowych nic innego tam nie powinno już być. Przecież logicznie rzecz ujmując kierownik budowy wypisując całą listę nazwisk z adresami i telefonami łamie ustawę o ochronie danych osobowych jak nic. Co inni na to?

  6. #46
    Guest

    Domyślnie

    Czy ktoś wie, dlaczego nie można otworzyć strony http://orka.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf/ „Internetowy system informacji prawnej”? Czy władze znalazły sposób na oszczędności, czy tylko serwer jest nieczynny?

  7. #47
    Guest

    Domyślnie

    A może złącza do serwera sejmu blokują ci, którzy zarabiają na sprzedaży przepisów?
    Fred

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    W Dz. U. z 2002 r. Nr 1, poz. 12 opublikowano ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 13 grudnia 2001 r.
    w sprawie dokumentów stosowanych w pracach planistycznych oraz wymaganych przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania

  9. #49
    Guest

    Domyślnie

    Czy coś się zmienia w przepisach dotyczących oczyszczalni ścieków.

  10. #50

    Domyślnie

    Anonimowy zadałeś zbyt ogólne pytanie żeby na nie odpowiedzieć - napisz o co dokładnie Ci chodzi. W kwietniu 2001 została uchwalona nowa ustawa Prawo ochrony środowiska oraz inne ustawy o tej tematyce w tym nowa ustawa o odpadach. Jest dużo zmian i niektóre z nich obowiązują od stycznia 2002. Poczytaj ustawy lub zadaj szczegółowe pytanie
    pozdrowienia
    Agnicha

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    W Starostwie krakowskim, w wydziale ochrony środowiska dowiedziałam się, że nie jest już potrzebne pozwolenie z ich strony na postawienie przydomowej oczyszcz. ścieków. Jest Ustawa o prawie wodnym z 18.07.01 dziennik ust. 115 poz 1229, która coś o tym mówi. Za to trzeba zgłosić w urzędzie gminy, że się coś takiego stawia. Ale nie potrzeba żadnych pozwoleń. Niestety mój urząd jeszcze nic o tym nie wie. Pozdr.

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Wyszły ostatnio: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie wysokości jednostkowych stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi. (Dz. U. Nr 146, poz. 1640)
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 listopada 2001 r.
    w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
    (Dz. U. Nr 140, poz. 1585)
    W tabeli B znajduje się sformułowanie” „oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód”.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Uzupełnienie: Tabela umieszcona jest w Załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 listopada 2001 r. (poz. 1585)
    RODZAJE INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIA


  14. #54
    Guest

    Domyślnie

    Czyli zgodnie z załącznikem do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 140, poz. 1585) do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 listopada 2001 r. (poz. 1585), Tabela B - zgłoszenia wymaga eksploatacja oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód (zaliczana jest do RODZAJÓW INSTALACJI, Z KTÓRYCH EMISJA NIE WYMAGA POZWOLENIA, A KTÓRYCH EKSPLOATACJA WYMAGA ZGŁOSZENIA).

  15. #55
    Guest

    Domyślnie

    Czy można stosować stare, wycofane Polskie Normy?

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Odpowiedź na to pytanie była zamiesczona w nr 6/2001 Normalizacji.
    Tak, ale ten fakt powinien być uzgodniony między współpracującymi stronami (np. dostawca - odbiorca).
    ;"W normalizacji, u której podstaw leży dobrowolne stosowanie normy, faktu dezaktualizacji normy nie należy wiązać z prawnym zakazem stosowania normy wycofanej. [...] Zbiór norm wycofanych nie jest bowiem zbiorem norm, których stosowanie jest zakazane [...]. Normy wycofane tym różnią się od norm aktualnych, że prezentują mniej nowoczesne rozwiązania - z punktu widzenia postępu naukowo-technicznego - jednak rozwiązania te nie są błędne".

  17. #57
    Guest

    Domyślnie

    W nawiązaniu do tego co pisał SANIPR chcę zapytać, czy ktoś z Koleżeństwa wie czy wszystkie normy branżowe (BN) zostały zastąpione przez Polskie Normy? Od roku 1997 BN powinny odejść do lamusa.

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Ja również nie natknąłem sie na wyjaśnienia ministerstw wydających normy BN ani PKN, który od 1997 r. powinien przejąć ten temat. Prawdopodobnie nikt do końca tego nie wyjaśni, ponieważ jest to na pograniczu kompetencji różnych urzędów. Jednak gdyby jakiś urząd został zobowiązany bardzo ważnym przepisem (np. ustawa Sejmu) sprawa mogłaby mieć swój finał. Jestem pesymistą. W takiej sytuacj myślę, że należy kierować się Ustawą o normalizacji, zgodnie z którą normy nie są obowiązujące poza tymi, na które powołują się ustawy i tymi których obowiązek stosowania wynika zrozporządzeń ministrów. Inymi słowy jaką normę zastosujesz zależy tylko od umowy między dostawca i odbiorcą (poza normami obligatoryjnymi). Zakładając, że jesteś inwestorem domu jednorodzinnego, wykonawca musi stosować taką normę jaką mu wskażesz w umowie. Gdyby np. przepis dotyczacy kierunku otwierania drzwi wynikał z normy nieoblikatoryjnej decyzja należałaby tylko do inwestora.

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Są w przygotowaniu nowe normy. Podaję kilka tytułów projektów norm:
    1. PrPN-EN 378-1 Projekt Polskiej Normy.
    Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 1: Wymagania podstawowe, definicje, klasyfikacja i kryteria wyboru.
    Wprowadza normę EN 378-1:2000. Stopień zgodności IDT*

    2. PrPN-EN 378-2 Projekt Polskiej Normy.
    Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Część 2: Projektowanie, budowanie, sprawdzanie, oznaczanie i dokumentacja.
    Wprowadza normę EN 378-2:2000. Stopień zgodności IDT

    3. PrPN-EN 1861 Projekt Polskiej Normy.
    Instalacje ziębnicze i pompy ciepła. Schematy instalacji, rurociągów i przyrządów. Układy i symbole.
    Wprowadza normę EN 1861:1998. Stopień zgodności IDT


  20. #60
    Guest

    Domyślnie

    Jak można zapoznać się z projektami norm?

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony