dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mailna

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Warszówek
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    3

    Domyślnie murowanie ściany - pustaki ceramiczne ,

    Witam
    1Czy te sposoby murowania są prawidłowe i dlaczego się różnią sposobem ich układania?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	111.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	80,3 KB
ID:	360757Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2222.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	47,5 KB
ID:	360758
    2 Czy rozsądne jest budowanie ściany zewnętrznej z dwóch pustaków ceramicznych zamiast pustaka ceramicznego , styropian i pustak połówka 12 cm, pomijając kwestie ekonomiczne?
    Dlaczego te pustaki mają różny układ dziurek i czy przez to różnią się zastosowaniem?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dbe0ec12c7505.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	24,2 KB
ID:	360759
    Ostatnio edytowane przez mailna ; 11-07-2016 o 15:28

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    darkdarkman

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-254
    Posty
    212

    Domyślnie

    Dziurki są takie jak wypustki w formie do robienia pustaków. Na właściwości jakoś szczególnie to nie wpływa.
    To pierwsze to jakaś wariacja na temat ściany trójwarstwowej i to udziwniona. Nie widzę za mocno zalet takiego rozwiązania.
    Co do ścian zewnętrznych - to nie jest tak, że materiał sobie można wybrać. Architekt - konstruktor projektuje ściany i materiał, z której ta ściana ma być wykonana.
    Projekt uwzględnia zakładaną wytrzymałość i energooszczędność.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mailna

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Warszówek
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Projektant daje mi wolną rękę w kwestii doboru materiału - mam tylko wcześniej poinformować by naniósł poprawki .
    Zasadnicze pytanie.
    Czy lepiej budować grubsze ściany z np. półtora maxa ( 28 cm i 14 cm = 42 cm albo nawet z 2 max ) a na zewnątrz dodatkowo kilka cm styropianu dla spełnienia norm czy cieńsze a z dociepleniem 20 albo 30 cm ?
    Nie chodzi mi o koszta bo te będą droższe w pierwszym przypadku .

    Drugie pytanie co będzie lepsze
    Po co tyle podają parametrów bo mi nic to nie mówi ?
    co będzie lepsze w jednym katalogu czytamy
    Pierwszy materiał
    Współczynnik przewodności cieplnej: * =0,42 W/mK - o tym każdy słyszał im mniej tym lepiej ale dlaczego w drugim przypadku producent użył innych pojęć bo współczynnik przenikania ciepła to nie to samo ....

    w drugim katalogu inna firma
    Max
    Obliczeniowa wartość współczynnika przewodzenia ciepła wyrobu w kierunku grubości przegrody λU: 0,19 W/mK
    Obliczeniowa wartości oporu cieplnego wyrobu R: 1,52 m2K/W
    Współczynnik przenikania ciepła przegrody2 ) U: 0,64 W/m2K

    2) przegroda nieotynkowana, murowana na zaprawie zwykłej


    Proszę o uzasadnienie który materiał będzie lepszy i dlaczego ?
    Ostatnio edytowane przez mailna ; 28-07-2016 o 15:22

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Liczy się współczynnik przenikania U. Od stycznia 2017 minimalna norma wynosi 0,23! Jakbyś chciał budować ścianę jednowarstwową to chyba tylko Ytong Energo spełnia te wymogi (40 cm lub 48 cm).

    Ściana dwuwarstwowa pustak (ceramika, beton komórkowy) + 15 cm styropianu 0,32 daje współczynnik U około 0,18 - 0,19

    Policz Sobie co wychodzi taniej, 1W z Y Energo czy 2 W pustak i styropian. Do 2W oprócz pustaka i styropianu trzeba doliczyć przed tynkowaniem klej, siatką

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    nie ma co liczyć pustak to materiał konstrukcyjny izolacja to np. styropian czyli nacieńsze mury na jakie się zgodzi projektant reszta izolacja

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar greatbuilder
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    małopolska
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Chciałem Ci odpisać jakoś z wytłumaczeniem ale coś nie mam dzisiaj belferskiej weny.

    Ogólnie tak jak mówisz, im mniejsza lambda - współczynnik przewodzenia ciepła, tym przez materiał mniej ciepła przeleci, więc tym będzie "cieplejszy".

    Tak samo jest z U - współczynnik przenikania ciepła. We wzorze na U kryje się lambda oraz grubość materiału przegrody.

    Ze współczynnikiem R jest odwrotnie, bo to jest mniej wiecej odwrotność U. Im większe R tym materiał "cieplejszy".

    Jeżeli obaj producenci podali te same współczynniki to jest co porównywać. W twoim przypadku jeden podał wszystkie 3 wymienione, a drugi tylko lambda. Więc możesz porównać meteriały po lambdzie. Ten drugi ma 3x lepszą lambdę niż pierwszy więc jest cieplejszy. Można powiedzieć że ściana z drugiego materiału może być 3x cieśnsza od tej z pierwszego i ucieknie porównywalna ilość ciepła.

    Co do sposobów murowania, to najpopularniejsza jest chyba obecnie ściana 2 warstwowa: mur i ocieplenie. Mur się stawia wg wymogów konstrukcyjnych, ocieplenie daje wg wymogów cieplnych. Ocieplenia mają lambdy o rzędy wielkości lepsze niz materiały na mury, dlatego aż tak nie trzeba się martwic materiałem ściennym jak planuje sie walnąć grubo ocieplenia (~20cm).

  7. #7
    Banned
    peppawutz

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-180
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał greatbuilder Zobacz post
    Ocieplenia mają lambdy o rzędy wielkości lepsze niz materiały na mury, dlatego aż tak nie trzeba się martwic materiałem ściennym jak planuje sie walnąć grubo ocieplenia (~20cm).
    I tak i nie - z grubością izolacji też nie można przesadzać i trzeba się trzymać wytycznych konstrukcyjnych. Często takie "samoróbki" mają punkt rosy wypadający dokładnie w ociepleniu, co skutkuje kondensacją pary wodnej, wilgoceniem ścian i sporym pogorszeniem parametrów cieplnych całej przegrody. Akurat przy Porothermie nie jest to aż tak bardzo groźne, bo sam materiał ma dużą paroprzepuszczalność, ale np. przy silikacie trzeba na to uważać, bo źle dobrana grubość izolacji może nam tą izolację zniszczyć... Dlatego generalnie lepiej mieć materiał konstrukcyjny o dobrej paroprzepuszczalnosci

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał peppawutz Zobacz post
    I tak i nie - z grubością izolacji też nie można przesadzać i trzeba się trzymać wytycznych konstrukcyjnych. Często takie "samoróbki" mają punkt rosy wypadający dokładnie w ociepleniu, co skutkuje kondensacją pary wodnej, wilgoceniem ścian i sporym pogorszeniem parametrów cieplnych całej przegrody. Akurat przy Porothermie nie jest to aż tak bardzo groźne, bo sam materiał ma dużą paroprzepuszczalność, ale np. przy silikacie trzeba na to uważać, bo źle dobrana grubość izolacji może nam tą izolację zniszczyć... Dlatego generalnie lepiej mieć materiał konstrukcyjny o dobrej paroprzepuszczalnosci
    Stek bzdur.

    Dlaczego niby materiał o lepszej paroprzepuszczalności chroni nam warstwę izolacji przed powstaniem punktu rosy ?
    To, ze nachalnie promujesz produkty firmy na W. nie usprawiedliwia pisania bzdur....


    przepuszczalność pary wodnej dla silikatu to:
    δ = 0,08÷0,4 · 10-10 [kg/(m·s·Pa)]

    Moze podaj tą wartość dla ceramiki z porami.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 29-07-2016 o 07:50
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mailna

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Warszówek
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i cieszy mnie że są osoby które tego wysokiego poziomu pilnują i wszelkie błędy na miejscu korygują bo to dla mnie ważne .

    Pomijać aspekty teoretyczne i kierując się wyłącznie praktyką , własnymi obserwacjami to czy jest sens schodzić z współczynnikiem przenikania poniżej normy która obowiązuje na 2017 rok to jest U= 0,23.

    Przypuśćmy że mamy 3 domy o powierzchni 40 metrów kwadratowych identyczne, tak samo użytkowane , różnią się tylko wyłącznie U, bez dodatkowych gadżetów odzyskiwania energii ...
    jeden z nich wybudowany z współczynnikiem U= 33
    Drugi U= 23
    Trzeci U= 15

    Teoretycznie pomiędzy pierwszym domem a drugim oszczędność energii powinna wynieść około 30% a pomiędzy drugim i trzecim jakieś 40% a jak to jest w praktyce ?


    W internecie są dostępne artykuły i opisy z którymi się zapoznałem , ale w pewnym sensie pozostał ten niedosyt , niepewność bo to tylko artykuły i wyliczenia a udało mi sie znaleźć nieliczne osoby które posiadają tak niski współczynnik i twierdzą że .....
    Ostatnio edytowane przez mailna ; 29-07-2016 o 09:43

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Straty ciepła przez ściany (na przykładzie mojego domu) to 20% strat całkowitych.

    Tak wiec różnica U równa 50% przekłada sie na znacznie mniejszą rózmicę w stratach całkowitych.
    Czy się opłaca ?
    Na to opdpowiedż moźe dać tylko poprawnie zrobione Obloczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło (OZC)
    To program, ktory oblicza wysokość strat, w zależności od ocieplenia budynku.
    Łatwo można przeliczyć, kiedy zwróci zwiększenie grubosci styropianu o np. 5cm
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał peppawutz Zobacz post
    I tak i nie - z grubością izolacji też nie można przesadzać i trzeba się trzymać wytycznych konstrukcyjnych. Często takie "samoróbki" mają punkt rosy wypadający dokładnie w ociepleniu, co skutkuje kondensacją pary wodnej, wilgoceniem ścian i sporym pogorszeniem parametrów cieplnych całej przegrody. Akurat przy Porothermie nie jest to aż tak bardzo groźne, bo sam materiał ma dużą paroprzepuszczalność, ale np. przy silikacie trzeba na to uważać, bo źle dobrana grubość izolacji może nam tą izolację zniszczyć... Dlatego generalnie lepiej mieć materiał konstrukcyjny o dobrej paroprzepuszczalnosci
    ty chyba naprawdę handlujesz tymi pustakami...
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radetzky
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-750
    Posty
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał mailna Zobacz post
    Pomijać aspekty teoretyczne i kierując się wyłącznie praktyką , własnymi obserwacjami to czy jest sens schodzić z współczynnikiem przenikania poniżej normy która obowiązuje na 2017 rok to jest U= 0,23.
    Na takie pytanie powinien odpowiedzieć projektant na podstawie wyliczeń OZC. Ja z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że na pewno warto zainwestować w porządne okna i docieplenie drzwi wejściowych. To widać np. w starszych (ale docieplonych) domach, gdzie robi się wymianę stolarki - koszty ogrzewania z sezonu na sezon zmniejszają się o 20-30 %. Tak było przynajmniej u mnie. W związku z tym w nowym domu U ścian mam na poziomie 0,29 (Porotherm 25 + 12 cm wełny) ale za to np. okna z argonem w komorach międzyszybowych....

    Co do strat ciepła bardzo polecam też ten tekścik: http://okieminzyniera.pl/straty-ciepla-w-domu/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony