dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1

    Domyślnie Kamyczki zamiat kory

    Myślę o uzyciu kamyczków zamiast kory, którą trzeba odnawiać. Czy oreientujecie sie ile kosztują (cena/m3 lub cena/tonę i ew. info nt ilości ton/m3)? Dzięki!

  2. #2

    Domyślnie

    Żona mnie powstrzymała przed skomentowniem tego postu--sorry
    Życie jest pełne niespodzianek.

  3. #3

    Domyślnie

    Koło mnie żwir gruby (ok 2 cm) ładny kosztuje ok. 40 zł/tonę. 1m3 to prawie 2 tony. Trochę taniej wychodzą grysy, które mają tę zaletę, że klinują się i wygodniej się po nich chodzi.
    Pamiętaj jednak, że kora ma tę zaletę, że zakwaszając podłoże utrudnia rozwój trawy i chwastów. Pod kamyki należałoby położyć geowłókninę (ok 3zł/m2), ktora ograniczy wzrost chwastów i uniemożliwi "topienie się" kamyków w podłożu.

  4. #4

    Domyślnie

    _weynrob_, podziekuj ode mnie żonie

    myciek, dzięki za wyczerpującą odpowiedż. ja jestem laikiem w dziedzinie ogrodów, rozglądam się i widzę, że jedni mają kamyki, inni korę, którą trzeba uzupełniać bo zamienia sie z czasem w próchnicę (tak gdzies czytałem na forum) kamyczki wydały mi sie "wygodniejsze".

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mib
    _weynrob_, podziekuj ode mnie żonie

    myciek, dzięki za wyczerpującą odpowiedż. ja jestem laikiem w dziedzinie ogrodów, rozglądam się i widzę, że jedni mają kamyki, inni korę, którą trzeba uzupełniać bo zamienia sie z czasem w próchnicę (tak gdzies czytałem na forum) kamyczki wydały mi sie "wygodniejsze".
    mib - jeżeli wyściókujesz ziemię pod krzewami liściastymi zwirem to pomyśl o tym że warto opadle liście usuwać ze żwiru ( raczej ręcznie niż odkurzczem) - to sporo pracy.
    Poza tym kora spełnia wiele innych funkcji niż tylko ozdobna np: zabezpiecza korzenie roślin przed przemarzaniem - zwir nie

  6. #6

    Domyślnie

    Własnie że odkurzaczem też jest do bani - syzyfowa praca jeżeli to żwir , a nie większe kamienie.
    To co ma szwagier we żwirze po kilku miesiącach każe wysnuć jeden wniosek - na wiosnę albo nowa warstwa żwiru , albo trzeba się pogodzić
    z tym że mie będzie wyglądać jak w czasopismie.

    A co sądzicie o ... węglu drzewnym ? Widzieliśmy ostanio coś takiego - wyglądało nawet ciekawie. Smieci też są mniej widoczne.
    DOM(am)ATOR

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Funia
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    5.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    A może - zamiast kory - łupki od fistaszków?

    Brzmi głupio, ale jak ostatnio po weekendzie wynosiłam wiaderko łupków, to pomyśłalam sobie, że na wysypkę pod roślinki ja znalazł?

    Czy wyjdą chwasty - na pewno,
    Czy jakaś wartosć odzywcza dla roślin - nie wiem,

    Ale zawsze jakis pomysł jest, nie

    No i nic nie kosztuje

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Funia
    A może - zamiast kory - łupki od fistaszków?

    Brzmi głupio, ale jak ostatnio po weekendzie wynosiłam wiaderko łupków, to pomyśłalam sobie, że na wysypkę pod roślinki ja znalazł?

    Czy wyjdą chwasty - na pewno,
    Czy jakaś wartosć odzywcza dla roślin - nie wiem,

    Ale zawsze jakis pomysł jest, nie

    No i nic nie kosztuje
    W świecie, na małych powierzchniach stosuje się czasem ściółkowanie łupinami kakaowca - w sumie podobne do kory...ale ten zapach - na pare m woń czekolady - niesamowite.
    U nas widziałem kiedyś - worek łupin ok. 40 zł. - troche za drogo...

  9. #9

    Domyślnie

    A co myślicie o sciółkowaniu szyszkami sosnowymi ?
    Jest ich w lesie pod dostatkiem i są trwalsze niż kora.
    W ogrodach gdzie je zastosowano zdają egzamin i ładnie wyglądają.


    ...
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  10. #10

    Domyślnie

    Cześć!
    Fajny pomysł z tymi szyszkami, tylko trzeba najpierw pomyśleć o zatrudnieniu wiewiórki coby nasionka usuneła. Chyba, że chcesz założyć szkółkę leśną?

  11. #11

    Domyślnie

    pandar
    Może najpierw sprawdź z ilu szyszek rozsypanych w ogrodzie wyrosną Ci sosny (czy wyrosną) a dopiero później ironizuj.

    ....
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    A co myślicie o sciółkowaniu szyszkami sosnowymi ?
    Jest ich w lesie pod dostatkiem i są trwalsze niż kora.
    W ogrodach gdzie je zastosowano zdają egzamin i ładnie wyglądają.


    ...
    Samodzielnie te szyszeczki, czy na wyściółce z agrowłókniny/kory?
    Myślę, że między iglakami mogą się dobrze prezentować.

  13. #13

    Domyślnie

    Szyszki przywozilem z działki leśniej do swojego ogrodu. Wprawdzie wydawało mi się, że przywoże całe ich torby ale po rozsypaniu okazywało się, że jest ich tak mało, że są jedynie ozdobą na warstwie kory. Tak czy inaczej polecam ze względów estetycznych.

  14. #14

  15. #15

    Domyślnie

    szyszki sa śliczne : pogoda - pięknie wysuszone, mokro pozwijane! nic z nich nie wyrasta,wcale ich tak duzo nie trzeba. mam je między iglakami juz kilka lat niewch sie schowa kora pozdrawiam ana

  16. #16

    Domyślnie

    Sąsiad obok mnie wysypał rabaty... keramzytem. Chwastów raczej nie widzę, o przemarzaniu gruntu nic nie mogę powiedzieć (nie sprawdzałem).
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

  17. #17

    Domyślnie

    [
    Takie kamyki mam w swoim ogrodzie!

    Sa dosyc duże, ciężkie i ładnie wyglądają. Wyłożylam je na czarną włókninę, która przepuszcza wodę, ogranicza parowanie i chwasty mają trudniej.

    Kora tez mi się podoba, ale powinna być gruba i należy dać dosyć grubą warstwę,żeby jej wiatr nie rozwiewał po ogrodzie.

    Jest to kamień płukany, za tonę płaciłam 26zł.
    Zobaczę jak się sprawdzi, mam go dopiero od lata tego roku. Mnie się podoba

  18. #18

  19. #19

    Domyślnie

    Czy ktoś stosował posiekane gałęzie na wyściółke? (tzw.zrębki)

  20. #20

    Domyślnie

    A ja wczoraj widziałam grządkę wyściółkowaną - igłami sosnowymi.
    Wyglądała bardzo ładnie. Czy ktoś wie jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony