dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 57
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 1139
  1. #561
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    No i stoi

    Jak już będzie więźba to dociągnę na wymaganą wysokość:



    Ooooo, widzę, że jedna fuga pusta kiedyś się poprawi.


    Poza tym byłem dzisiaj w kilku sklepach popytać o rury do wymiennika i w jednym z nich, gdzie kupiłem kanalizację, gość mówił, że kilka osób w ciągu ostatniego miesiąca mówiło mu, że w szpilkach i studniach zaczyna gdzieniegdzie brakować wody. No i mnie tknęło: a u mnie? Łopata w dłoń, 15 minut machania i wodę mam całe 15cm niżej niż na wiosnę, czyli jest na 135cm. Całkiem nieźle jak na "suszę"





    Sztychówka ma 115cm, zielsko na zdjęciu rośnie na krawędzi wykopu.

    https://youtu.be/OVI7Mm1fr5Y
    Ostatnio edytowane przez ggdh ; 13-07-2017 o 11:16

  2. #562
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Kopia z wątku "Kolektor poziomy" - niekoniecznie tam zaglądacie

    A co tam, jeszcze Was pognębię: ze względu na charakter gruntu (mokry piasek - z moich jednorocznych obserwacji wynika, że wymiennik na gł. 150cm będzie cały czas w wodzie) przyjąłem sobie, że 3x200m @ PE32 wystarczy do zasilenia planowanej PC (zapotrzebowanie budynku według OZC to 5.6kW mocy grzewczej urządzenia, planowana pompa to ). Poniżej rzut działki z zaznaczonym domem i odległościami od granic (klik prawym myszy i "otwórz w nowym oknie"):




    Ze względu na to, że wprowadzenie rury do budynku będzie w rogu obok garażu, sam dolot/powrót to będzie ok 34m (2x 17m do studzienki) z tych 200m w pętli. Zostaje po około 160m rury do ułożenia w spiralę (spirala położona najdalej od budynku będzie odpowiednio krótsza). Naniesione rowy mają po około 22m długości i 1m szerokości. Jakbym zmienił rurę na PE40 to pewnie ich długość by się zmniejszyła, a szerokość @ x2. Widzę to tak:




    Czy praktycy mogliby coś od siebie dorzucić? Czy 3x200m będzie wystarczające? Czy taki układ spirali będzie optymalny? Dodam, że planuję nad wymiennikiem trawnik i rozsączenie wody z rynien z tej części dachu skierowanej na wymiennik. Wymiennik wystawiony jest na południe (na górnym rzucie widać różę wiatrów i zaznaczoną północ).

  3. #563

    Domyślnie

    Ja tam specem nie jestem, ale pod światłymi radami wihajstra zakopałem sam kolektor.
    I idąc jego tokiem rysowania zaproponowałbym Ci coś takiego:





    Czerwona kreska na górze rysunku to wykop na 1,5 m. dla 3 rur układanych w linii (2 skrajnie, jedna po środku wykopu).
    Potem ok. 20 m. spirale w wykopie na 1 m.

    Niebieskie to linie proste rur (powroty), które zeszły by się w jednym miejscu. I tutaj znowu wykop na 1,5 m. (ułożenie rur w linii jak w wykopie czerwonym) i powrót do budynku.

    Względem Twojego projektu masz dużo większą działkę, która pracuje i 2 naprawdę solidnie - po kilkadziesiąt metrów - odcinki rur układane w linii, które zdecydowanie lepiej będą odbierać ciepło z gruntu niż spirala.

    Wracanie z kolektorem w tym samym wykopie co spirala powoduje, że nie zyskujemy na czynnej powierzchni kolektora.

    Wiem, że to trochę więcej kopania, ale IMO warto.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #564

    Domyślnie

    Z jednej strony zazdroszczę Ci tej wysokiej wody
    Dla pompy super warunki a i można by sobie stawek wykopać (przy odpowiednich wymiarach działki a niby bardzo bym chciał). U mnie susza, u góry trochę gliny więc wiosna tragedia, wszystko się topi, teraz woda po deszczach stoi pewnie tydzień czasu a lustro wody u sąsiada zdaje się na 9 lub 13 metrach... Boję się o tą PCPW u mnie Do tego brat, pracuje w firmie remontowo-budowlanej (czy jakoś tak) i ludzie u których wykonują zlecenia narzekają na PC (jakaś propaganda czy co )

    Pozdrawiam
    Karol

  5. #565
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    ProStaś, super i dzięki, na pewno wezmę to pod uwagę. Chociaż dolot i powrót to nie będzie na pewno na tak bogato jak napisałeś, tzn. w rowach o szer. 150cm, bo nie chcę podkopać płotu sąsiadowi. Najwyżej zrobi się rury bliżej siebie.

    karster, z tym stawem to nie ten tego, bo woda taka sobie: jak pozbyłem się zbiornika 1000L (w skrócie: zapaprany w środku płuczką z wiertnicy sterowanej) i kupiłem czystą beczkę 200L (po spożywce) to ją zaraz napełniłem ze szpilki. Woda kryształ, trochę śmierdziała, jak już w zeszłym roku wspominałem. Po 2 dniach zawitałem ponownie, tym razem murować komin i w beczce zonk. A właściwie zupa. Tzw. rdzawka- jakbym tam cegłę czerwoną potraktował papierem ściernym.

    Woda chyba mało sprzyjająca florze i faunie


    Co poza tym: gadałem z chłopakami z firmy i stwierdzili, że nawet jakby wziął wszystkie 3 nasze Bobcaty to pewnie i tak byłaby to męka, zwłaszcza, że na 100% dno wykopu będzie po łydkę w wodzie. Nasze koparki nie nadążą wybierać obsuwającego się piasku (bo ściany będą podmywane). Zadzwonię do tego znajomego, co mi rozładował palety z pustakami na wiosnę, a potem dostarczył 2 wywrotki piasku do murowania, bo ma i Caterpillara jak i obrotowego Atlasa.

  6. #566
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Niestety, roboty dużo w firmie to i nie ma komu kopać DZ

    Ogólnie to dół - bo dach też mi się przedłuża. Coś ciężko uzyskać konkretny termin od wykonawcy (nie mamy jeszcze umowy), a teraz to na pewno nie znajdę nikogo innego nie pozostaje nic tylko czekać...


    Zaczynam rozglądać się za podłogówką i wpadł mi w oko sklep pex.pl - do tego mają główny magazyn w Staszowie, więc rzut beretem (chyba to już pisałem, zaczynam się gubić i powtarzać ).

    1. Mam 20cm EPS 037 pod chudziakiem, więc jakichś kosmicznych ilości nie będę dawał w środku. W projekcie mam niby 13cm podłogi na gotowo, ale to chyba mało, muszę przyjrzeć się wysokości parapetów i pod to podporządkować ile mam dać styro do środka. Zakładając, że będzie 6cm wylewki to powiedzmy, że na 8 styro się skończy. bo dojdzie jeszcze pokrycie wierzchnie. No i mam zagwozdkę, bo mam 22m2 płyt 10cm @ EPS100 właśnie tego spod chudziaka. Warstwy pojedynczej 10cm nie dam, no bo niby gdzie? Właściwie w każdym pomieszczeniu będzie jakaś instalacja w podłodze. No i sobie pomyślałem, że trzeba będzie zmodzić jakieś ustrojstwo do cięcia styro. Ale da radę przeciąć całą płytę wzdłuż? Ma ktoś jakiś sprawdzony pomysł na to?

    2. Na ok 230m2 podłóg, przy układaniu co 10cm, będę potrzebował jakieś 2000m po uwzględnieniu wiatrołapu i pomieszczeń gospodarczych, gdzie będzie na pewno rzadziej. Patrzę na te ceny na ALLEGRO (gdzie można taniej?) i się zastanawiam czy warto schodzić poniżej Kan-Therm niebieskich, zwłaszcza, że cena jest chyba nawet atrakcyjna - 2.4 PLN/mb w rolce 200m. O dziwno rolka 600m wychodzi ciut drożej, no ale z niej będzie mniej odpadów.

    3. Rozdzielacze: trzeba się nad nimi pałować? Czy jak kupie tani z Allegro to będzie? Taki na skrętki, żeby ogarnąć jako samorób? Trochę będą kosztować, bo trzeba mi 2x 12 obwodów. No i jeszcze sekcja pompowa: potrzebna mi one jeżeli są pompki obiegowe w PC? Bo cena za jedną pompkę to są w sumie prawie 2 komplety rozdzielaczy.

    4. Pod styropian na chudziaka daje się zwykłą folię budowlaną? Wywinąć na ściany i na tym układać płyty styro? Co z dylatacją od ścian? Dać pod folię (czyli wylewka - folia - dylatacja - ściana) czy za folię (wylewka - dylatacja - folia - ściana)?

    5. Czy grubość folii alu z podziałką ma jakieś znaczenie? Bo są takie od 80 do 110 PLN/50m2 różniące się grubością.
    Ostatnio edytowane przez ggdh ; 17-07-2017 o 14:51

  7. #567

    Domyślnie

    O co konkretnie pytasz w sprawie cięcia styro? Chodzi Ci o to, że masz płyty 100x60x10 cm i chcesz uzyskać dwie duże płyty 100x60 ale innej grubości czy po prostu cała płytę o przeciąć aby uzyskać np dwie płyty 100x30x10cm? Jeśli to drugie to ja ciąłem u siebie XPS 120x60x15cm po długości właśnie na pół czyli otrzymywałem dwa kawałki 120x30x15cm drutem oporowym + regulator dmuchawy od poloneza (możesz wkrętarkę rozbebeszyć starą i użyć włącznik z regulatorem obrotów lub użyć prostownika regulowanego czy też regulatora obrotów silnika DC z allegro za naście-złotych) + do tego aku samochodowe, ew dwa w szeregu jak za mało się będzie grzał drut.

    A co do instalacji pod stro ty myślę, że warto sobie kupić lutownicę z biedronki za 40zł i też za pomocą regulatora (tym razem AC jak od wiertarki/ odkurzacza itp) ustawić sobie odpowiednią temperaturę no uciąć sobie drut tak by ładnie dobrać głębokość/ rozmiar topienia styro
    Jak nie czaisz to napisz/ może jakoś na szybkości dam radę coś takiego zbudować i zaprezentować.

    PS. To nie musi być lutownica, to może być własnoręcznie przerobiony stary transformator od halogenów. Wystarczy grubym drutem nawinąć na nim kilka zwojów Można to zrobić np dwoma przewodami równolegle połączonymi o przekrojach 2,5mm albo 4mm2 Ja tak sobie przerobiłem takie spore trafo toroidalne o mocy 350W, nawinąłem mu chyba 10 zwojów drutem fi10 (miedzianym oczywiście) no i na zwarciu płynie tam ponad 500A

    PS2. Oj grubo masz tego styro, już 20cm a to nie koniec Będzie ciepło chyba co?

    Pozdrawiam
    Karol

  8. #568
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    No skądś to 30kW/m2/rok Asolt wyliczył

    Co do styro to wersja 10cm -> 2x5cm. Podpatrzę na youtubie co i jak, pewnie pierwszy z taką zagwozdką nie jestem.

  9. #569
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post

    1. .... mam 22m2 płyt 10cm @ EPS100

    2. .... czy warto schodzić poniżej Kan-Therm niebieskich, zwłaszcza, że cena jest chyba nawet atrakcyjna - 2.4 PLN/mb w rolce 200m. O dziwno rolka 600m wychodzi ciut drożej, no ale z niej będzie mniej odpadów.

    3. Rozdzielacze: trzeba się nad nimi pałować? Czy jak kupie tani z Allegro to będzie? Taki na skrętki, żeby ogarnąć jako samorób? Trochę będą kosztować, bo trzeba mi 2x 12 obwodów. No i jeszcze sekcja pompowa: potrzebna mi one jeżeli są pompki obiegowe w PC? Bo cena za jedną pompkę to są w sumie prawie 2 komplety rozdzielaczy.

    4. Pod styropian na chudziaka daje się zwykłą folię budowlaną? Wywinąć na ściany i na tym układać płyty styro? Co z dylatacją od ścian? Dać pod folię (czyli wylewka - folia - dylatacja - ściana) czy za folię (wylewka - dylatacja - folia - ściana)?

    5. Czy grubość folii alu z podziałką ma jakieś znaczenie? Bo są takie od 80 do 110 PLN/50m2 różniące się grubością.

    1. moim zdaniem szkoda czasu na rzeźbę, nie masz innego miejsca później gdzie je mozesz przykleić? nawet jako 2x10cm ? gdzieś na elewację czy coś? przy PC straty z tych 22m^2 dla róznicy pomiędzy np 031 a tym 037 to pewnie przez 10 lat będzie moze ze 100 zł więc gra nie warta świeczki

    2. te niebieskie rury kana są bardzo dobre, z resztą chyba już to wiesz po opiniach na forum. Rolka 200m jest wygodniejsza, ale odpadów więcej (relatywnie nie dużo)

    3. nie trzeba, kupuj z allegro jakieś albo ten ja mam taki sam tylko mniejszy i z odpowietrznikami, poszukaj u mnie działa i nic sie nie dzieje, bo z resztą co ma się dziać?

    4. tak, ale kup taką 0,2mm atestowaną żeby się odrazu nie dziurawiła jak będziesz po niej chodził. Tak wywijasz na ściany. Dylatacja to już jak Ci będzie wygodniej, nie ma znaczenia, mi było wygodniej dylatację na folię.

    5. ja używałem takiej mogę polecić i cena lepsza niż piszesz, nie było problemów i nie rwała się w rękach. Nie kupuj żadnych taśm nie wiadomo jakich aby ją sklejać, wystarczy brązowa pakowa
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  10. #570

    Domyślnie

    Moim zdaniem DZ z PE32 jest wystarczające. PE40 jest droższe, mieści więcej płynu i zysk w postaci zwiększonego oddawania eneregii mizerny. Wolałbym iść w stronę większego wykopu i rozciągania spirali jeśli chciałbym poprawić parametry DZ.
    Rozważ też rezygnację ze studzienki - moim zdaniem niepotrzebny koszt, robota i kłopot.

    Piszesz, że w prawie każdym pokoju będą jakieś rury i tam i tak trzebaby robić dwie warstwy, ale przecież instalacje nie sa na całej powierzchni. Możesz kłaść te 10cm tam gdzie nie będzie instalacji i 2x5cm tam gdzie będą. Oczywiście, że można zrobić/kupić maszynkę do cięcia styro, ale cięcie z grubości płyty będzie zbyt pracochłonne. IMO nie warto. Najprostsza maszynka do ciecia w moim dzienniku - 2 prowadnice szuflad, listewki drewniane, drut oporowy od prodziża i to wszystko.

    Rozdzielacz ja kupiłem z allegro. Wybrałem chyba najtańszy, ale z w pełni wyposażony czyli z rotametrami, wszystkimi zaworami i złączkami. Dostałem super jakości rodzielcz firmy Capricorn. Jest z kwasówki - nie mosiądzu. Za 12 pętli zapłaciłem chyba 650pln.

    Rurek użyłem niebieskich KANTerm ze względu na ich plastyczność. Miałem PF i obawiałem się, że nadepnięty na zbrojeniu PEX wgniecie się i zdławi przepływ. Jednak do układania na styro jak w Twoim przypadku to rurka z jakimś alu w środku byłaby wygodniejsza do układnia. Brak tej sprężystości czyli jak ją zaginasz to już taki łuk zostaje i układasz dalej. Szczególnie do robienia samemu byłoby łatwiej.

    Folii aluminiowych nie używałem, ale te zwykłe to ważne, żeby była z ATESTEM. Jest ogromna różnica w jakości.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  11. #571
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Pamiętam różnicę w jakości folii budowlanych jak kładliśmy styro pod chudziaka: tania darła się jak materiał, droga tylko się rozciągała. Także zwrócę na to na pewno uwagę.


    Zakładam, że jest sens inwestować w tacker? Może uda się namówić brata do pomocy, więc jeden na kolanach (ja), a drugi by układał. Z tackerem dałbym radę sam. Zgadza się?


    I jeszcze sebcioc55: mam sporo więcej rurek no i do tego na 2 poziomach. Pompka w PC faktycznie da radę to wszystko pchnąć?
    Ostatnio edytowane przez ggdh ; 18-07-2017 o 10:16

  12. #572
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Pamiętam różnicę w jakości folii budowlanych jak kładliśmy styro pod chudziaka: tania darła się jak materiał, droga tylko się rozciągała. Także zwrócę na to na pewno uwagę.


    Zakładam, że jest sens inwestować w tacker? Może uda się namówić brata do pomocy, więc jeden na kolanach (ja), a drugi by układał. Z tackerem dałbym radę sam. Zgadza się?


    I jeszcze sebcioc55: mam sporo więcej rurek no i do tego na 2 poziomach. Pompka w PC faktycznie da radę to wszystko pchnąć?
    Da radę, ewentualnie będzie w PC potrzebna większa pompka do GZ, mieszacze w rozdzielaczach przy PC to nieporozumienie.
    We dwóch jak najbardziej dacie radę, wielu z nas tutaj robiło w pojedynkę, więc we dwie osoby to luksus.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #573
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    No ale tacker brać? Na OLXie po 150PLN.

  14. #574
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    No ale tacker brać? Na OLXie po 150PLN.
    brać, bo ręcznie to masakra. Potem odsprzedasz za 140
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  15. #575
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja robiłem sam bez tackera po kolanach i zimą (rura sztywna) dało radę.

  16. #576
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Byłem na budowie rozszalować do końca pomieszczenie, w którym dotychczas stały palety z kominem. A przy okazji zmierzyłem sobie wysokość otworów okiennych. Według moich wyliczeń jak zrobię 5+5cm styro + 6cm wylewka + 2cm podłoga to i tak będę 3-4cm pod parapetem z blatem kuchennym. Czyli wszystko się zgadza

    Czas zamówić jakiegoś EPSa: 80-tka wystarczy na podłogę? W kilku miejscach dam EPS100, który mam, np. pod planowanym akwarium albo kominkiem.

  17. #577
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Ja robiłem sam bez tackera po kolanach i zimą (rura sztywna) dało radę.
    Aiki, bo Ty jesteś hardcore, ale czy nie lepiej robić na spokojnie i na stojaco? Z resztą Ty wiesz, że zdrowie jest najcenniejsze podczas budowania

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Byłem na budowie rozszalować do końca pomieszczenie, w którym dotychczas stały palety z kominem. A przy okazji zmierzyłem sobie wysokość otworów okiennych. Według moich wyliczeń jak zrobię 5+5cm styro + 6cm wylewka + 2cm podłoga to i tak będę 3-4cm pod parapetem z blatem kuchennym. Czyli wszystko się zgadza

    Czas zamówić jakiegoś EPSa: 80-tka wystarczy na podłogę? W kilku miejscach dam EPS100, który mam, np. pod planowanym akwarium albo kominkiem.
    Pewnie 80 wystarczy, ale jak chcesz tak mieszać to mieszaj chociaż całymi pomieszczeniami i rozgraniczenia rób w miejscach dylatacji posadzki - czyli w progach i przy zewnętrznych narożnikach na dużych powierzchniach.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  18. #578
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    No w końcu EPS80 to ma ponad 8000kg/m2, nawet akwarium 2000L, które może kiedyś się pojawi, to będzie tylko ok 1500kg/m2. Wylewki kilkaset kg no i jakiś regał z książkami

  19. #579
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    U mnie wszędzie eos 80 grafit i samochodem parkuję w garażu i na lewarku go podnoszę bez uszczerbku dla posadzki. Pod akwarium to jakaś siatka by się przydała.

  20. #580
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Seba ale da radę. A to chorubsko to nie od budowy.

Strona 29 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony