dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 57
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 1139
  1. #381
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Panorama w moim Xiaomi tak jakoś wygląda O ile pamiętam to dom leży na ok. 115m2. A co do noszenia ceramiki to poszukaj na OLX kogoś z koparko-ładowarką CAT albo podobną (>>post 172<<). Zakłada widły pod palety na łyżkę z przodu i nie straszne takiej błota!

  2. #382
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Pogoda leniwa to i mało się dzieje... Ogarnąłem wreszcie zawory do szpilki, które woziłem w aucie przez 8 miesięcy miałem plan użyć pompę hydroforową, która leży parę lat od czasu podłączenia wody w firmie. No i przez te parę lat na regale ładnie sobie zardzewiała i wywaliła o-ring. No trudno, wizyta po uszczelkę - i nie daje ciśnienia. Nosz kurczaki! 250zł później kupiłem pompę w Liroyu, wali całym przekrojem 1" węża zalałem strop, jakąś godzinę przed porządną ulewą. A CO! Przy okazji napełniłem 1000L zbiornik dla murarzy no i chyba poszło 3x szybciej niż z węża od sąsiada.



    W międzyczasie miałem dosypkę piasku - na parter poszło może 8 z 11 kubików, a na poddasze dokupiłem jakieś 4-5. Myślę, że starczy. Mam taki komfort, że przywozi mi to znajomy, ten który wyładował pustaki z naczep za pomocą jego CATa.



    No i chyba najbardziej ekscytujące wydarzenie tego tygodnia:



    Długo się namęczyłem, aby znaleźć sposób / maszynę, która wrzuci palety na strop, ale w końcu mój nieoceniony Teść pociągnął za sznurki. Godzinka roboty i 16 palet wylądowało na wysokości 3m



    Tak swoją drogą to po raz pierwszy widziałem ładowarkę teleskopową w czasie pracy i muszę przyznać, że robi wrażenie. Akurat do nas przyjechał raczej duży model i przy paletach 800kg nawet nie sapnął. Jedynie raz musiał rozłożyć przednie łapki, ale sięgał po paletę właściwie na w pełni wysuniętym ramieniu (min. 15m) i go trochę gibało.

    Tak czy tak efekt jest taki, a zaorane podwórko dostałem w gratisie




    Jutro akcja schody, bo nie robiliśmy lanych, a w sobotę przy dobrej pogodzie mury będą dalej szły do góry!

  3. #383
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Jak mówiłem, tak zrobiłem. A właściwie to mi zrobiono, z czego jestem nie do końca zadowolony. Jak na mój gust są za strome i stopnie są za wąskie. No ale "darowanemu koniowi..."



    Safety first:




    Murarze punkt 7 pojawili się na budowie i bez opierdzielania się w parę minut zmontowali ustrojstwo do wciągania zaprawy na piętro:



    Przez cały dzisiejszy dzień oblecieli cały dom (prawie) naokoło 3-ma warstwami pustaków (długo gdybaliśmy i przymierzaliśmy listwę, aby zobaczyć ile będzie okap dachu sięgał po podniesieniu ścianki kolankowej o tzw. "ciut" i ostatecznie stanęło na 3 warstwach pustaków i wieńcu, czyli w sumie będzie to ok 100cm. Na posadzkę odpadnie z 13cm i ostatecznie pod skosami nawet przy samej ścianie kolankowej ciągle będzie się dało coś postawić:

    (trochę niewyraźne, bo już ciemno było)




    Nie mam jeszcze nadproży, więc w poniedziałek pociągną ile będzie się dało, a we wtorek kupię nadproża i pożyczę rusztowania.

  4. #384
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Drogi Pamiętniku...


    Takie sobie znalazłem, w pudełeczku, nówka ledwo śmigana i postanowiłem się nauczyć jak się spawa



    Pierwsze smarki w życiu!



    I 23 szpilki później miałem już komplet kotew wieńca do mocowania murłaty:




    Po wymurowaniu właściwie 95% domu, brzeszczot do piły szablastej wreszcie się poddał, ale podejrzewam, że po prostu na niego nadepnięto. Tak czy tak stracił wszystkie zęby w części środkowej, przez co cięcie stało się trudne (bardziej szarpanie z dużymi okruchami pustaka latającymi tu i tam):




    W czwartek murowanie powinno zostać zakończone i tylko czekać na rozszalowanie stropu, aby odzyskać deski potrzebne do górnego wieńca. Nie mam zamiaru wydawać na drewno ani grosza więcej. 13 maja będzie 3 tygodnie od wylania stropu i całkiem możliwe, że wtedy ruszymy z powrotem.

  5. #385

    Domyślnie

    Mam małe pytanie.
    Dlaczego nie zastosowałeś nadproży dedykowanych do phorotermu?
    Czyli takich gotowych na równą wysokość, nie musiałbyś cegłą nadmurowywać.

  6. #386
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Nie robiło mi to żadnej różnicy, bo ja nie murowałem i "komfort" pracy mi szczerze mówiąc trochę zwisał. Cegieł pełnych i tak miałem dużo, bo zrobiliśmy z nich szalunek tracony wieńca. Do tego jednak nadproża typu L-19 wyszły taniej.

    Fakt, że do ścian działowych kupiłem belki Leier Strong, bo akurat takie były dostępne od ręki na każdym składzie, na jaki pojechałem.

  7. #387
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Jako, że na budowie trochę się uspokoiło, wróciłem do tematu ogrzewania. Wróciłem - a właściwie zostałem zmuszony, bo mi kapie na głowę przez otwór w stropie przeznaczony na komin. Komin = wybór sposobu ogrzewania. No i wertując strony producentów natknąłem się na firmę A-PIC. Ktoś o nich słyszał?

    Może najpierw wrzucę, co to mi Asolt w OZC wyliczył i trochę moich przemyśleń / dyrdymałów:



    Jak widać obciążenie cieplne budynku to tylko 5.6kW. Z tego co wyczytałem to dobierając pompę ciepła do obciążenia wystarczy (w uproszczeniu) przewymiarować ją o ok 35%, co zagwarantuje wolniejsze zużywanie sprężarki (mniej cykli on/off na dobę). Do tego przewymiarowując pompę można oblecieć 100% grzania w taryfie nocnej, bo przez te kilka godzin pompa będzie w stanie dostarczyć wystarczającą ilość kW wylewce.

    I na podstawie powyższego próbuję ogarnąć pompę jak na obrazku:




    Co myślicie? Nie bez znaczenia jest fakt, że jeden z ich oficjalnych dystrybutorów znajduje się w Dębicy, czyli całe 34km ode mnie.



    <<<<<<<<<>>>>>>>>>>>


    I jeszcze jedna kwestia, z którą potrzebuję rady: komin.

    - grzania paliwami stałymi nie biorę pod uwagę. Nawet udało mi się namówić żonę na kominek elektryczny, o ile w ogóle. Np. taki jak ten Dimplex Opti-myst. Odpada kanał spalinowy. Ze względu na WM nie potrzebuje miliarda kanałów wentylacyjnych, a jakbym czasem zdecydował się na gaz to w prawie każdy kanał wentylacyjny będzie dało się wprowadzić rurę spalinową, która u wielu / większości producentów ma Φ80mm.

    - następny aspekt: po wymurowaniu ściany nośnej i położeniu na niej belki wieńca, pozostało mi 33cm fundamentu na pustak kominowy - jaki by on nie był. Olbrzymia większość kominów systemowych potrzebuje 36cm, więc wymiar był kolejnym powodem rezygnacji z systemowca. I teraz kwestia pustaków wentylacyjnych: zazwyczaj mają 25cm szerokości, więc faktyczne kanały wentylacyjne nie są szczegółnie duże. Znalazłem pustaki Schiedela o wymiarach 32/24cm i bym chętnie położył dwa takie obok siebie. W sumie będą mieć 32/48cm, 4 kanały, więc powstanie całkiem kompaktowy komin Nadmiar kanałów później wykorzystam np. do rurek z solarów. A wysokość? Mam w projekcie 6.6m, więc kupię pustaków na 7m. Koszt? 7m x 3szt/m x 2 x 19zł/szt = ~800zł + przesyłka lub odbiór osobisty w Krakowie. Myślę, że całkiem nieźle.

    - ostatni aspekt: wspomniany otwór w stropie: JEST ZA DUŻY. O ile pamiętam to kazałem zrobić 38x106cm. Te 3 tygodnie wydawało mi się to logiczne
    Da się to jakoś zasklepić? Może nawiercić strop pod pręt Φ12mm, zrobić mały szalunek, zalać i zapomnieć? Może odkuć do zbrojenia, dospawać i wtedy zalać?

  8. #388
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    W kwestii otworu w stropie chyba nie pomogę - jednak u siebie nie bawiłbym się w wymyślne sposoby łatania

    Zastanawia mnie jednak inna rzecz - mianowicie w jakim celu spawales pret ocynkowany z pretem zbrojeniowym? Zamierzalem wygiac sobie zwykle prety gwintowane, a tu jakas innowacja. Moze warto?

  9. #389

    Domyślnie

    No też mnie to zastanawia może to kwestia tego, ze żebrowany (zbrojeniowy) z definicji lepiej się trzyma w betonie?

    Ja pewnie będę wyginał szpilki (o ile nie kupię gotowych już wygiętych przeznaczonych do kotew). Przy wyginaniu niestety będzie trzeba zapewne podgrzać szpilkę bo się może na zimno złamać/ nadłamać/ osłabić.

    Pozdrawiam
    Karol

  10. #390
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Szczerze też się zastanawiałem po co taka kombinacja, mi się wydaje że kolega chciał się po uczyć spawania to nadarzyła się okazja.

    Ja u siebie robiłem to tak:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7395605

  11. #391
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Szczerze to tylko robiłem co mi powiedział murarz. Pręta Φ16mm gwintowanego nie wygnę bez jego złamania - na pewno nie na zimno.

    Doradził mi spawanie. A że czasu mam trochę (cały tydzień, bo czekam na rozszalowanie) to się bawię I to jeszcze nie jest koniec: dotnę na długość, aby wystawało z 20cm gwintowanego i odcięty kawałek zbrojeniowego przyspawam w poprzek. A CO? Jak na bogato to na bogato!

    .
    .
    .
    .
    .

    A prawda jest taka, że zrobiłem dłuższe zbrojeniowe aby właśnie sobie zagiąć i już nie bzdurzyć z docinaniem i dospawaniem. Ale jak włożyłem Φ16 w zginarkę (a nie mam najlichszej) i się mocno zaparłem to... żyły na wierzchu, pot na czole, język na brodzie i pręt odgięty może o 1°. Długa laga nie pomogła wiele, bo zginarkę mam w dość ograniczonym wymiarowo pomieszczeniu. Więc cięcie i spawanie


    Wiadomość dnia: wreszcie znalazłem komin jaki potrzebowałem. I nie ten co linkowałem wcześniej (tam był tylko W2 o wymiarach jakie mnie interesowały, czyli 32cm). Zrobię komin z PK S2 i PK W2. Jutro będę dzwonił co i jak z transportem, ale coś czuję, że bez jechania samemu się nie obędzie. Jakbym nie liczył to mi wychodzi, że będzie tego 4 palety, więc nikt mi tego kurierami nie wyśle (~160PLN/paleta), ani nie wyśle HDSa, bo to jednak 250km i TYLKO 4 palety. Zadzwonię i a nuż się trafi, że z kimś współpracują w okolicy


    <<<<<<<>>>>>>>

    Wspominałem o pilarce ręcznej, zdobycznej na firmie, która nie miała żadnego kąta prostego? Nerwy mi puściły i 209,-PLN później na promocji w Liroyu zanabyłem takie cudo:



    Przyda się nie raz, ale na teraz potrzebowałem jej do zrobienia małego usprawnienia szopy:




    Poza tym muszę przypilnować tych wieńców




  12. #392
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Szczerze też się zastanawiałem po co taka kombinacja, mi się wydaje że kolega chciał się po uczyć spawania to nadarzyła się okazja.

    Ja u siebie robiłem to tak:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7395605
    Widzę, że ten mój murarz to mało w życiu widział

  13. #393
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Pręta Φ16mm gwintowanego nie wygnę bez jego złamania - na pewno nie na zimno.
    Wejdź w link który zamieściłem a zmienisz zdanie . u mnie Fi 18.

  14. #394
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Wszedłem, dlatego to napisałem

  15. #395
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Takie pręty gwintowane ocynkowane, a pręty zbrojeniowe to zupełnie inna siła gięcia.

    Gratuluję postępów.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #396
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Witaj!

    A ktoś coś może o tej pompie? Jak to jest rozwiązane z CWU? W pompie musi być osobny obieg czy może grzany jest zasobnik (którego z w/w pompą chyba nie ma?).

  17. #397
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Witaj!

    A ktoś coś może o tej pompie? Jak to jest rozwiązane z CWU? W pompie musi być osobny obieg czy może grzany jest zasobnik (którego z w/w pompą chyba nie ma?).
    wykresy ładne teortycznie. Ale skoro nikt jej nie ma to ryzyko jest że to nie prawda.
    Do tej pompy musisz dokupić jeszcze sporo gratów, cytując producenta:

    Cena PLN netto
    1. Pompa ciepła apic 15 GW 14200
    2. Dolne źródło Odwiert pionowy 240 m 16800
    3. Zestaw instalacyjny dolnego źródła Rozdzielacz, pompa obiegowa 12350
    4. Zasobnik CWU 300 l 3550
    5. Zestaw instalacyjny CWU Grupa bezpieczeństwa, pompka lub zawór, naczynie, kształtki, złączki 1050
    6. Zestaw instalacyjny dolnego źródła Grupa bezpieczeństwa, pompka lub zawór, naczynie, kształtki, złączki 1950
    7. Wykonanie kotłowni + uruchomienie robocizna 2000

    to wszystko musisz mieć u siebie nie wiem co rozumieją poprzez pompka lub zawór, aby grzać wodę musisz mieć zawór trójdrożny za wymiennkiem w PC, albo jak kto woli na wyjściu z PC, na wejściu trójnika jest PC, na jednym wyjściu podłogowka (GZ) a na drugim zbiornik CWU. Przełączaniem zaworu powinien sterować sterownik z PC. Ogólnie ta pompa to golas, pomijając bajerancki sterownik nic nie ma w sobie. No i to pompa on/off która nie grzeszy kulturą pracy.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  18. #398
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Co znaczy, że pompa jest on/off? Bo pozostałe graty to chyba standardowe dla wszystkich pomp? Jak mają zawory / pompki obiegowe w sobie to cena nie jest 13k netto, ale 25k netto i wychodzi na to samo? Cen dolnego źródła nie biorę pod uwagę, bo byłby poziomy DIY.

  19. #399
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Co znaczy, że pompa jest on/off? Bo pozostałe graty to chyba standardowe dla wszystkich pomp? Jak mają zawory / pompki obiegowe w sobie to cena nie jest 13k netto, ale 25k netto i wychodzi na to samo? Cen dolnego źródła nie biorę pod uwagę, bo byłby poziomy DIY.
    To znaczy że ma sprężarke która zaraz po uruchomieniu jedzie na maksa aż do osiagnięcia zadanej temperatury, po czym się wyłacza. Potem po odpowiednim spadku znowu i tak w kółko. Lepsza jest sprężarka inwerterowa, która sama dobiera sobie moc z jaką pracuje. Ja mam taką u siebie. Najpierw goni temperature zadaną ale jak już widzi że się do niej zbliża to schodzi z mocą i zbliża się do niej co raz wolniej. Tym samym dostarczasz tylko tyle energii ile potrzeba, w dłuższym czasie ale z większą sprawnością.
    Juz kiedyś pokazywałem tutaj, pompa ecopower ze wszystkim co potrzeba i nawet jest opcja ze sprężarką inwerterową i nie kosztuje 25k netto. Ostatnio chyba thoreg ją odpalał u siebie.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  20. #400
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    A co z tą tajemniczą pompą, o której kiedyś wspominałeś? Chyba w maju miało coś ruszyć?

    A wracając do ecopower, którzy dwa razy olali moje zapytanie o ofertę, to co faktycznie trzeba dokupić z tej listy, aby grzać podłogówką w g12w? Bo jeżeli pompą ma już pompki obiegowe to wystarczy wpiąć ją w układ, odpalić i cieszyć się ciepłem za pół darmo?

Strona 20 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony