dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Jak policzić współczynnik ciepła?

    Proszę serdecznie o pomoc jeśli ktoś umie wyliczyć współczynnik przenikania ciepła.
    Jak byłaby różnica jeśli:
    ściana trójwarstwowa:
    1)pustak ceramiczny POROTHERM 25 P+W , wełna 10cm, szczelina 5 cm, cegła klinkierowa;
    2)pustak ceramiczny POROTHERM 25 P+W, wełna 12cm, szczelina 5cm, cegła klinkierowa;

    Z góry dziękuję za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jest to "wiedza tajemna" .
    Na stronach producentów wełny są z pewnością metody obliczeń, można też skorzystać z programów oferowanych na stronach producentów izolacji . Poszukaj trochę w sieci.Przy okazji na pewno sporo ciekawych informacji można sobie poczytać .
    A jak zdecydujesz się na 15 cm wełny to już będziesz wiedziała jak liczyć .

    pozdr.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja wiem że np: współczynnik przenikania ciepła dla POROTHERMU 25 P+W jest 1,2 U (W/m2K), a opór cieplny dla wełny 10cm to 2,7 m2k/W a
    dla 12cm to 3,2 m2k/W.
    Nie wiem natomiast jak to podzielić i ile dodać jeszcze na warstwę zewnętrzną aby policzyć współczynnik przenikania ciepła dla tej całej ściany?

  4. #4

    Domyślnie

    Agniecha - chyba opór cieplny (1.2 m2K/W) PTH pomyliłaś ze wsp. przenikania -> byłby on 0.83 W/m2K.
    To tak: suma oporów dla wełny 10 cm: 1.2+2.7=3.9 m2K/W, z tego odwrotność to U=0.26 W/m2K
    suma oporów dla wełny 12 cm: 1.2+3.2=4.4 m2K/W, z tego odwrotność to U=0.23 W/m2K

    pod warunkiem oczywiście że te 1.2 co podałaś to rzeczywiście opór cieplny PTH

    Klinkierówka znaczy w tym współczynnkiu niewiele (opór cieplny do pominięcia), natomiast
    czy te 5 cm przerwy powietrznej się jakoś sensownie uwzględnia - nie wiem.
    Ogólnie: opór cieplny jest odwrotnością U (wsp. przenikania ciepła). Jak jest kilka warstw, sumujesz opory każdej z nich, a odwrotność wyniku jest twoim U

    pozdr Krzysiek

  5. #5

    Domyślnie

    Współczynnik przenikania ciepła U przegrody (czyli naszej ściany) teoretycznie można policzyć dość dokładnie (pod warunkiem, że producent podaje prawdę o swoim produkcie, a wykonawca wykonał przegrodę dokładnie i fachowo).
    Podstawą wszystkich wyliczeń jest tzw. przewodność cieplna poszczególnych warstw przegrody (czyli współ. lambda wyrażany w - W/m*K) i tak:
    tynk zewnętrzny cienkowarstwowy - 0,82 W/m*K
    cegła elewacyjna Silka - 0,9 W/m*K
    wełna mineralna - 0,039 W/m*K
    wełna szklana - 0,037 W/m*K
    polistyren ekstrudowany - 0,35 W/m*K
    styropian - 0,035-0,040W/m*K (w zależności od gęstości - odmiany FS)
    cegła silikatowa - 0,54-0,75 W/m*K (w zależności od układu drążeń)
    ceramika poryzowana 0,20-0,40 W/m*K (w zależności od układu drążeń)
    beton komórkowy 0,10-0,30 W/m*K (w zależności od odmiany - gęstości)
    tynk wewnętrzny gipsowy - 0,52 W/m*K
    Gdy znamy już strukturę naszej przegrody (jakie warstwy i o jakiej grubości) możemy policzyć opór cieplny przegrody tzw. współczynnik R wyrażany w - m2K/W.
    Obliczmy go sumując opory cieplne poszczególnych warstw, które to obliczamy dzieląc grubość danej warstwy przez jej współczynnik lambda (pamiętając aby grubość zamienić z centymetrów lub milimetrów na metry!!!)
    R_sumaryczne=grub_1w/lab_1w+grub_2w/lab_2w+grub_3w/lab_3w+...
    Gdy mamy już sumaryczny opór cieplny naszej przegrody (czyli ściany) możemy wreszcie obliczyć współczynniki przenikania ciepła U. Obliczamy go jako odwrotność oporu cieplnego R czyli U=1/R.
    Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że w obliczeniach sumarycznego oporu cieplnego dobrze jest uwzględnić dwa dodatkowe składniki: zewnętrzny i wewnętrzny opór przejmowania ciepła, które wynoszą odpowiednio 0,04 i 0,13m2K/W.
    Pustka powietrzna (gdy występuje w przegrodzie) ma także wpływ na opór R. Przykładowo dla pustki 3cm do oporu cieplnego należy dodać 0,09m2K/W
    Przykład wyliczenia współczynnika U dla ścian z wełny i Silki można obejrzeć tu:
    http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_5...countries_id=9

  6. #6

    Domyślnie

    troche dodam: przewodnosc (wspolczynnik przewodzenia ciepla) dla
    wyprawa cementowo-wapienna ok. 0,75 (wewn)
    wyprawa zewnetrzna ok 0,85
    cegla licowa (klinkierowa) ok. 0,6 (0,55-0,65)
    powietrze ok. 0,235
    polistyren ekstrudowany 0,03-0,035


    Dokladnie

    U=1/(0,17+R),

    gdzie R to sumaryczny wspolczynnik przewodzenia ciepla, ktory sie liczy jak (przepraszam Kon 11 ale sie dzieli przez lambda):

    R=grubosc_warstwy1 / lambda_warstwy1 + grubosc_warstwy2 / lambda_warstwy2+...

    Te 0,17 zawsze sie dodaje (0,04+0,13, przedmowca napisal co to jest)
    Nie zapominamy o grubosci w metrach.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał w40
    (...)przepraszam Kon 11 ale sie dzieli przez lambda (...)
    Boże oczywiście, że się dzieli, dzieki za uwagę w40.
    Już poprawiam swój post.

  8. #8

    Domyślnie

    No, Agniecha - a teraz chłopaki ci wszystko wyliczą

    A przy jakiej prędkości wiatru jest taki opór wnikania od zewnątrz ? Bo przecież maleje z szybkością wiatru, nie panowie ?

    pozdr wszystkich - Krzysiek

  9. #9

    Domyślnie

    A całkiem konkretnie to dla 10 cm wełny będzie U = 0.254, natomiast dla 12 cm U = 0.227. Cegłe klinkierową przyjąłem o grubości 10cm.

  10. #10
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Agniecha współczynnik u dla 10 cm wełny to 0,318 W/m2*K a dla 12 cm wełny to 0,282 W/m2*K. opłaca się dać te 2 cm wełny

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za rady ale i tak mi się coś nie zgadza na stronie Wienerberga podają że 1,2 U (W/m2K) -to współczynnik przenikania ciepła.

    Qgiel napisał:
    A całkiem konkretnie to dla 10 cm wełny będzie U = 0.254, natomiast dla 12 cm U = 0.227. Cegłe klinkierową przyjąłem o grubości 10cm

    1950 napisał:
    Agniecha współczynnik u dla 10 cm wełny to 0,318 W/m2*K a dla 12 cm wełny to 0,282 W/m2*K. opłaca się dać te 2 cm wełny

    Czemu wyszła wam taka różnica wartości przeciez to bardzo duża rozbierzność??

    A cegła klinkierowa ma być 12cm - jeśli to ma znaczenie.

  12. #12
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    i tak była liczona 12 cm, obliczane w programi Radson OZC

  13. #13

    Domyślnie

    1950 - a jaką lambde przyjąłeś dla wełny (na rynku są różne) ...
    no i czy wziąłeś U dla PTH 1.2 czy też 0.83 ?
    Krzysiek

  14. #14
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    prawdę mówiąc nie wiem mam to wrzucone w bazę materiałową która jest zgodna z oboiwązującą normą (wełna) porotherm wprowadziłem kiedyś na podstawie danych z ich dzału technicznego, moment wejdę w program to Ci powiem, już, lambda w warunkach śr. wilgotnych 0,380
    gęstość 900

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki że policzyliście mi , ale teraz nie wiem którym wyliczeniem mam się kierować?
    Bo gdyby dla wełny 10cm było faktycznie 0,254 to niezły wynik i pewnie wtedy 10cm wełny by w zupełności wystarczyło.
    Jednak gdyby to było 0,318 to dość fatalny wynik.

  16. #16
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Agniecha podałem Ci źródło

  17. #17

    Domyślnie

    Izolować, Izolować, Izolować, Izolować, Izolować, Izolować,
    A powyżej 25 cm zastanawiać się jak ?
    (Wszyskie nośniki ciepła zdrożeją prędzej czy później, raczej prędzej)
    bchmielecki

  18. #18

    Domyślnie

    Ok dzieki Ci "1950".Wyliczenie zprogramu powinno być najbardziej wiarygodne.

    Do "KrzysiekMarusza" : a na jakiej podstawie ty wyliczałeś?

    Do "Bogdan Chmielecki" : tak mam zamiar zrobić , ale projektant , który mi projektuje zupełnie mi to odradza mówiąc ,że 10cm wełny to wystarczy i tak będzie bardzo ciepło.Dlatego wolałam się poradzić na forum.

  19. #19

    Domyślnie

    Ściany to dzisiaj "każdy nawalony murarz" i niedouczony archtekt poleca izolować, pułapka jest w izolowaniu spodu; tam TEŻ trzeba izolować i w izolowaniu dachu, i w szczelnym połączeniu tych wszyskich izolacji !!!
    Sciany 20 cm
    Dach więcej np. 25 -30 cm
    podłoże niec mniej np. 15 -20 cm
    A czym to już inna sprawa. Kolejność warstw jest ważna !Np. na piasek daje się styropian (lub wełnę) na to folię budowlaną szczelną, na to wylewkę (z rurkami grzejnymi) TO NIE BŁĄD NA PIASEK NIE DAJE SIĘ FOLII !!!!!! Warstwy w dachu to wszędzie można znaleźć
    bchmielecki

  20. #20

    Domyślnie

    Agniecha - przecież widać: wziąłem Twoje dane i policzyłem Nie brałem pod uwagę efektów dodatkowego oporu wnikania ciepła po obu stronach przegrody (co powoduje że de facto współczynniki przenikania wychodzą lepsze tzn. niższe niż z moich obliczeń) - bo jest to wielkość zmienna - zależna np. od ruchu powietrza przy przegrodzie

    pozdr - Krzysiek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony