dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Panele fotowoltaiczne - montować czy poczekać ?

    Jak sądzicie czy przy obecnie obowiązującej ustawie i aktualnych cenach warto instalować instalację fotowoltaiczną ( szacowany okres zwrotu inwestycji na średniej klasy komponentach 8-12 lat - czyli zbliżony do czasu gwarancji sprzętu ) ? Czy jeszcze poczekać 2-3 lata licząc na spadek cen paneli ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Ja montuję o ile dostanę dotację. Był u mnie handlowiec od dostawcy prądu i wygląda to całkiem spoko.
    Instalacja produkująca rocznie ok 4500-5000 kWh wyszła by wliczając dotację między 15 a 20 tyś w zależności od użytych komponentów.
    Plusem jest to że dotacja nie jest opodatkowana, nie trzeba kombinować z kredytami itp.

  3. #3

    Domyślnie

    Kto Ci powiedział że dotacja nie jest opodatkowana ?? To jest przychód , koniec i kropka. Jak przekazał mi instalator w województwie łódzkim kwota dotacji wynosi maksymalnie 10 tys. - czyli na ogół na czysto zostaje 6500 PLN ( po odjęciu kosztów kredytu i podatku ) .

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Poczytaj art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
    W moim przypadku dotacja na panele w wysokości 40% lub max 15 tyś jest realizowana przez jednostkę samorządową w tym wypadku m.st Warszawa ze środków własnych pochodzących np z mandatów.
    Zatem mamy do czynienia ze zwolnieniem
    Jak też pisałem nie ma tu kredytu i odsetek. Jest tylko przelew na konto
    Gdyby dofinansowanie było z nfośigw jako dotacja unijna była by to inna bajka i podatek by się należał , byłby kredyt i inne ceregiele.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Na jesień będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, ale na jakieś radykalne zmiany typu taryfy gwarantowane, jak bym nie liczył. Więc jeśli chodzi o prawo - wydaje mi się, że to wszystko jedno, czy zamontujesz teraz, czy za parę lat.

    I tak liczy się oszczędność na energii a nie zyski z instalacji w postaci sprzedanej energii bo tego po prostu już nie ma.

    Co do cen - trudno powiedzieć, cały czas obowiązują w europie cła antydumpingowe, które nieco blokują spadek cen komponentów. Oczywiście będą one nieco spadać, ale to już od ciebie zależy, jakimi funduszami dysponujesz, są preferencyjne kredyty, można również poszukać dotacji np z RPO.

    Cytat Napisał zbigor Zobacz post
    Ja montuję o ile dostanę dotację. Był u mnie handlowiec od dostawcy prądu i wygląda to całkiem spoko.
    Instalacja produkująca rocznie ok 4500-5000 kWh wyszła by wliczając dotację między 15 a 20 tyś w zależności od użytych komponentów.
    Plusem jest to że dotacja nie jest opodatkowana, nie trzeba kombinować z kredytami itp.
    Mam pytanie - handlowiec od dostawcy prądu? mogę dopytać kto dokładnie u Ciebie był? Ciekawe....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    Ble, ble , ble proszę nie wciskaj ludziom głupot - dla kogo nie liczą się pieniądze tylko oszczędność na energii ??? Chyba dla producentów, instalatorów bo dla normalnego człowieka z pewnością. W przypadku normalnego dostępu do sieci energetycznej instalacja PV w najmniejszym stopniu nie podności komfortu mieszkania - jest tylko i wyłącznie sposbem na zmniejszenie opłat za energię elektryczną . Bez dopłat instalcja PV nie ma najmniejszego sensu. Gdy ceny paneli i falowników spadną o 20-30% to można to będzie rozważyć.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Mam pytanie - handlowiec od dostawcy prądu? mogę dopytać kto dokładnie u Ciebie był? Ciekawe....
    Handlowiec to pojęcie potoczne. Był u mnie Doradca Biznesowy RWE ds. Fotowoltaiki.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Bez dopłat instalcja PV nie ma najmniejszego sensu. Gdy ceny paneli i falowników spadną o 20-30% to można to będzie rozważyć.
    Mam takie samo zdanie. Bez dopłat 1kW to ok 6 tyś zł. Z dopłatą cena spada poniżej 4 tyś i to jest IMHO opłacalny poziom
    Ostatnio edytowane przez zbigor ; 18-07-2016 o 19:26

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigor Zobacz post
    Handlowiec to pojęcie potoczne. Był u mnie Doradca Biznesowy RWE ds. Fotowoltaiki.
    Ok, a oferował Ci po prostu jakąś promocję, czy ta dotacja to z jakiegoś oficjalnego programu?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ja się zapisałem z dofinansowaniem 80% ciekaw jestem czy się uda i jak to finalnie zadziała

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Program to po prostu dofinansowanie ze środków budżetu m.st. Warszawy na realizację inwestycji związanych z wykorzystaniem lokalnych źródeł energii odnawialnej zlokalizowanych na terenie m.st. Warszawy. RWE chce coś z tego wykroić dla siebie, wiec mając info kto występuje o przyłącza, wystarczy podesłąć tam handlowca z konkurencyjną ofertą i propozycją załatwienia wszystkich formalności

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja się zapisałem z dofinansowaniem 80% ciekaw jestem czy się uda i jak to finalnie zadziała
    80% to przynajmniej w Warszawie tylko jednostkom sektora finansów publicznych, będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    To Gmina Nadarzyn czyli rzut kamieniem od Warszawy dotyczy to gospodarstw domowych osób fizycznych i sa 4 opcje
    pc do cuw i co
    pc do cuw
    solary
    i fotowoltonika

    http://www.nadarzyn.pl/423,lipiec.html?wiecej=2613

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    80% to bym brał w ciemno jak Cygan zasiłek. Nawet zakładając że skoro to środki unijne to trzeba zapłacić podatek dochodowy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Zęby zjadłem na podatku dochodowym ale o konieczności płacenia go od dotacji unijnych nie słyszałem. Poza tym to gmina jest strona pomocy unijnej i umowy z wykonawcą generalnym ja jestem jedynie beneficjentem tej pomocy

    Oczywiście się zapisałem

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    zbigor

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Ok , nie będę się wymądrzał bo podatki to nie moja domena. Wydawało mi sie że zgodnie z ustawą o PIT zwolniona jest dotacja przyznana przez jednostkę samorządową z jej budżetu. Być może dotacja unijna wchodzi w budżet gminy i wtedy jest zwolnienie z podatku. Bo przychód niewątpliwie masz i bez zwolnienia ustawowego musiałbyś wypełnić PIT8 zapłacić państwowy haracz

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    wielkopolska wkońcu się spięła i wysupłała 90milionów , dają dotacje 85% http://www.komorniki.pl/asp/pl_start...&akcja=artykul
    więc biorę PVki


    podatki trzeba płacic , 8% za instalacje na domu , a 23% na ziemi i budynkach gospodarczych

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A widzieliście jakie gminy mają problemy z projektami parasolowymi? Brakuje wykonawców... Na przełomie marca i kwietnia opublikowana została lista rankingowa projektów ocenionych pozytywnie w ramach konkursu na poddziałanie ”Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 województwa wielkopolskiego.

    Dofinansowanie otrzymały gminy Tuliszków, Turek i Dobra. Z trzech gmin, tylko jednej udało się zakończyć przetarg sukcesem – gminie Tuliszków. 25 lipca okazało się, że miastu Turek nie udało się znaleźć wykonawcy prac związanych z fotowoltaiką. Żadna firma nie chciała się tego podjąć. Gmina Dobra podzieliła przetarg na dwie części. Część pierwsza dotyczyła dostawy 64 sztuk solarnych systemów grzewczych i 154 instalacji fotowoltaicznych. Część druga przetargu związana była z dostawą i montażem 90 solarnych systemów grzewczych i 128 instalacji fotowoltaicznych. Przetarg unieważniono w obu częściach z tego samego powodu – brak ofert.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Czy to prawdziwy MPPT?
    https://www.aliexpress.com/item/30A-...ceBeautifyAB=0


    Taniej niż Tracery
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jak sądzicie czy przy obecnie obowiązującej ustawie i aktualnych cenach warto instalować instalację fotowoltaiczną ( szacowany okres zwrotu inwestycji na średniej klasy komponentach 8-12 lat - czyli zbliżony do czasu gwarancji sprzętu ) ? Czy jeszcze poczekać 2-3 lata licząc na spadek cen paneli ?
    Moim zdaniem teraz jest najlepszy czas na zamontowanie paneli, pogoda nam się zmienia i jest więcej słońca. Ja zamontowałem w tym roku, wynająłem do tego firmę, bo sam się bałem za to zabrać. Firma spisała się świetnie, dobrała mi odpowiednią ilość paneli, wytworzona energia wystarcza na pokrycie zapotrzebowania. Jakby ktoś szukał firmy to wrzucam do nich link .
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 30-10-2018 o 05:04

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony