dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie nawiewniki ścienne - wieje, czy nie

    Przeczytałem o nawiewnikach wszystko co znalazłem, ale jedna - dla mnie zasadnicza - rzecz jest dla mnie ciągle niejasna. Ludzie narzekają, że wieje od nich strużka zimnego powietrza. Nie zawsze jest przy tym jasne, jakiego są one rodzaju - okienne czy ścienne. A może to dotyczy wszystkich nawiewników? Odpowiedź na to pytanie nie jest dla mnie oczywista. Wygląda na to, że efekt bierze się z dużej prędkości wlatującego powietrza, a to związane jest z małymi wymiarami szczelin, bo całe nawiewniki są małe. Jeśli nawiewnik byłby większy to jest szansa, że nawietrzanie nie będzie miało tak dramatycznego przebiegu. Czy ktoś ma takie nawietrzniki i wie jak się sprawują. Bedę wdzieczny za każdą opinię.
    grześ

  2. #2

    Domyślnie

    Nie mam nawietrzakow ale mam wyrobiona opinie na temat ich wlasnosci.
    Otoz w niektorych mniejszych od naszego panstwach organizacje konsumenckie zzajmuja sie przydatnoscia produktow.
    Jeden z testow dotyczyl nawietrzakow a w tym spelniania norm co do ilosci powietrza przy roznicy cisnien 10 i 15 Pa oraz przeciagow przy oknach. Postudiowalem karty katalogowe tych nawietrzakow porownalem z tym co jest dotepne w Polsce i mam pare wnioskow.
    1. Nawietrzaki winny byc montowane w gornej czesci okna jesli sa montowane w futrynie zbyt blisko muru nalezy zamontowac przedluzacz.
    2. WYlot nawietrzaka w pokoju powinien byc skierowany w gore
    3. NAJWAZNIEJSZE z nawietrzaka o powierzchni otworu 30 cm2 w Polsce wyciaga sie 25-30 m3/h by zadowolic norme i nie podnosic kosztow zas np w Szwecji tylko 15 m3/h. W konsekwencji u nas z nawietrzaka powietrze wpada z predkoscia ok. 2m/s a u nich 1m/s
    W czym tkwi roznica: u nas wierci sie otwory/frezuje 14 mm u nich 10 mm co daje wiekszy opor ruchu powietrza. A jesli ktos potrzebuje jednak 30 a nie 15 m3 to kupuje dluzszy nawietrzak lub dwa.
    Cena takiego nawietrzaka w Szwecji to ok 100 zl. Sa tez wersje z filtrami grubymi, dokladnymi i z tlumikami dzwieku.
    Nie wiem czy to badziewie na naszym rynku to skutek presji cenowej czy norm budowlanych ale, ze jest w tym jakis gruby blad to oczywistosc.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za opinię neuron, właśnie o to mi chodziło. Zrobienie wielu małych dziurek da dowolnie dużą wydajność, przy małej prędkości wlotu, ale taki nawietrzak będzie gorzej pracował przy wyższej temperaturze na zewnątrz. Ponadto odpowiednia geometria nawietrzaka np "skierowanie strumienia do góry" powinno dodatkowo pomóc. Są więc teoretyczne podstawy, aby nawietrzak działał lepiej - np. ścienny, w którym jest większe pole manewru jeśli chodzi o geometrię. Pytanie czy działa. Dlatego chciałem usłuszeć opinię kogoś kto tego używa.
    Nie roumien natomiast pkt. 1. Jaki jest jego związek z nawietrzakami ściennymi?
    grześ

  4. #4

    Domyślnie

    Wybacz troche sie rozpedzilem. p1 nie ma zwiazku z tematem.

  5. #5

    Domyślnie

    Czy na prawę nikt nie ma nawiewników ściennych?
    grześ

  6. #6

    Domyślnie

    Gdybym miał dzisiaj się zdecydować to poszedłbym w nawietrzaki śceinne z regulacją przepływu od temperatury zewnętrznej. Można dowolnie zmieniać ich charakterystyki a idea jest taka by w pewnym momencie np przy -5 st już tylko pewna bazowa ilość powietrza się dostawała do środka a powyżej tej temperatury coraz więcej aż do +10 tu już max i dalej constans. Do tego są filtry takie zgrubsza i hamulce przeciwburzowe przymukające przepływ w czasie wichury. Np VTK dystrybuowane przez systemair. A poza polską to fresh, valco ... ale w zasadzie to jest dokladnie to samo.
    Za pomocą takiego rozwiązania realizujesz wentylację dopasowaną do pory roku.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał neuron
    mam wyrobiona opinie na temat ich wlasnosci.
    Czy może znasz kogoś kto je ma i wiesz jak się sprawują w praktyce? W jaki sposób wyrobiłeś sobie opinię? Może mnie się też tak uda.
    Pozdrawiam.
    grześ

  8. #8

    Domyślnie

    W wielu krajach realizowane są projekty badawcze z zakresu wentylacji hybrydowej. Tak się sklada, że najbardziej aktywne są kraje skandynawskie. Rozwiązanie z czerpaniem powietrza wentylacyjnego przez otwory w fasadzie jest jednym z elementów w koncepcji duńskiej. Prace te mają ten pozytywny aspekt, że zawierają raporty z pola walki. Obszerne dane z ankiet ws?ó? mieszkańców i wnioski praktyczne. Niestety większość materiałów jest po duńsku, szwedzku, norwesku. Zadałem sobie trochę trudu i poczytałem stąd moje wnioski i przekonanie o tym co zrobię w następnym domu.
    MOdele pracy wentylacji hybrydowej w kolejności od tych w zasadzie grawitacyjnych z wietrzeniem do tych mechanicznych z niskimi oporami przepływu:
    duński, niemiecki, szwedzki, norweski i fiński.
    Duński: nawiew przez otwory w elewacji (okna, nawietrzaki etc), wywiew kominami lub systemem wietrzenia poziomego.
    Niemiecki: Naiwew przez dodatkowe przeszklone przestrzenie między pom a fasadą takie atrium
    Szwedzki Nawiew przez Wymiennim ziemny w piwnicach podgrzanie dalej grawitacyjnie lub wspomagane mechanicznie do pomieszczeń
    Norweski tak jak wyżej ale wspomagany wentylatorami na wyciągu
    Fiński to wzasadzie Reku z wymiennikiem gruntowym ale prędkości przepływu powietrza duuuużo mniejsze

  9. #9

    Domyślnie

    W celu zmniejszenia dyskomfortu związanego z wianiem, produkowane są nawietrzaki z grzałką w środku. Ale ile to zużywa energii? Jak przekłada się na rachunki za prąd? Wie ktoś?

  10. #10

    Domyślnie

    Mam w domu 4 nawiewy. 1 x160 i 3x110. Jednak dochodzi czasami do odwrócenia ciągu w jednej parze kanałów. Z tego wnoszę że mam za mało nawiewów.
    Aby nie dawało zimnem ważne jest przemyślane umiejscowienie. U mnie mam 2 za kominkami, 1 na klatce schodowej (pod schodami) i jeden w kotłowni.
    Dzisiaj dorobił bym jeszcze w kuchni za lodówką (kuchnia u mnie ma dużo wywiewów - okap, kratka i junkers gazowy).
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar monach
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    78

    Domyślnie

    Koledzy, czy ktoś mógłby coś dodać w kwestii nawiewników ściennych? Z góry dzięki.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vimam

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    spytkowice
    Kod pocztowy
    34-245
    Posty
    1

    Domyślnie nawietrznik ścienny

    Cytat Napisał grzegorz wróbel 2000 Zobacz post
    Czy może znasz kogoś kto je ma i wiesz jak się sprawują w praktyce? W jaki sposób wyrobiłeś sobie opinię? Może mnie się też tak uda.
    Pozdrawiam.
    Dziś zamontowaliśmy nawietrznik ścienny z grzałką i automatycznie dostosowujący się do pogody. Mam nadzieję, że za parę miesięcy napiszę opinię..pozytywną

  13. #13

    Domyślnie

    VIMAM jak te nawietrzniki z grzałką się sprawują?

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Janusz Kopecki

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-315
    Posty
    1

    Domyślnie

    Nawietrzaki ścienne, w polskich warunkach klimatycznych powinny być wyposażone w dodatkową- ręczną regulację nawiewu.

    W Polsce, najczęściej zakłada się w projekcie wartość nawiewu powietrza do pomieszczenia przez urządzenie tzw. punkt pracy, nazwijmy go A, z reguły dla różnicy ciśnień 10 Pa. W warunkach wyciągowej wentylacji mechanicznej nawet 20 Pa ( taki jest stosowany w zachodniej Europie we Francji).
    Punkt B to poziom nawiewu występujący bardzo często w praktyce- to poziom ciśnienia panujący na elewacji (parcie wiatru na elewację), w której zamontowany jest nawiewnik w oknie lub nawietrzak ścienny. Parcie wiatru na zewentrzną ścianę budynku to olbrzymi problem nie tylko w budynkach wysokich. Dlatego okna badane są przez Instytut Techniki Budowlanej na przenikanie wody opadowej m.in. przy poziomie ciśnienia powietrza zewnętrznego 150 Pa.

    O ile nadmiarowe powietrze np. 50 m3/h przy 100 Pa w przypadku nawietrzaka ściennego w porze „ciepłej” jesienią, z reguły nie stanowi problemu użytkowego, gdyż temperatura napływającego do pokoju powietrza jest dość wysoka np. +15…20 st. C, o tyle taka ilość powietrza o temperaturze „zimowej” np. -5 st. C lub -10 st. C – to już BARDZO POWAŻNY PROBLEM dla użytkownika, który odbiera to jako olbrzymią uciążliwość i natychmiast stara się ograniczyć nawiew „zimna” do pokoju i go...zakleja gdy nie ma ręcznej możliwości zdławienia nawiewu.

    To dlatego co raz częściej w nowo budowanych budynkach wielorodzinnych z wentylacją mechaniczną z wentylatorami centralnymi, zbierającymi powietrze z wszystkich lokali w danym pionie wentylacyjnym skutkuje efektem kaskadowym ( pierwszy lokator zakleja nawiewnik, a u sąsiada nad nim lub pod nim "wciska" się w konsekwencji przez nawiewy samoczynnie więcej powietrza itd. - bo to układ hydrauliczny naczyń połączonych.

    O ile urządzenie będzie wyposażone w ręczny, dodatkowy regulator nawiewu, użytkownik po prostu przymknie ten nawiewnik stosownie do swoich potrzeb, gdy na dworze panuje wichura, a uchyli z powrotem, jak pogoda na zewnątrz ustabilizuje się. Jeśli nie- oklei go taśmą, którą odklei w najlepszym razie na Wielkanoc

    Dlatego wszystkie nawietrzaki ścienne produkowane w krajach o chłodnym klimacie wyposażone są w ręczną regulację przymknięcia.

    Oddzielną kwestia jest, że nawietrzaki ścienne w Skandynawii wymagają zbadania i podawania przez producenta kształtu i zakresu strugi powietrza nawiewanego. TO KLUCZ do sprawy! U nas nikt na to nie zwraca uwagi, po prostu "norma mówi" że do lokalu mieszkalnego powinno być doprowadzone powietrze zewnętrzne w określonej ILOŚCI. Jakością, czyli jego czystością i temperaturą, a wskutek tego dyskomfortem użytkownika prawodawca nie przejmuje się w ogóle. Uważa się, że to problem "luksusu"...

    O tych właściwościach powinni pamiętać zarówno architekci, projektanci instalacji sanitarnych ale przede wszystkim deweloperzy, na których to w efekcie końcowym skupi się niezadowolenie użytkowników.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony