dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie Nowa (stara) Wentylacja

    Witam Wszystkich
    Wraz Z Żoną Przeprowadziliśmy się do domu jednorodzinnego z lat 70
    Po części go remotujemy ale mniejszym kosztem gdyż za 4-5 lat planujemy budowę ,dlatego nie inwestujemy w niego za wiele , ale mimo żeby "polepszyć" sobie komfort życia troszkę go podreperujemy

    Sytuacja wyglada następująco - w domu ciężką sprawą jest wentylacja , dlatego proszę rady jak mogę rozwiązać problem z wentylacją w tym domu przy takicm schemacie jaki jest teraz
    Dodam że chcę poprawić tylko jakość wentylacji w domu nie dużym nakładem finansowym , gdyż nie zamierzamy inwestować poteżnych pieniędzy w dom , a jednynie poprawić wizerunek i skuteczność mniejszym kosztem , dlatego chcę by instalacja była nadal grawitacyjna

    Dom Posiada Dwa Kominy - jeden od C.O - kotłownia znajduje się w piwnicy
    Drugi Komin znajduje się w Pokoju gdzie jest podłączony piec wolnostojący typu Koza z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz od strony zachodniej kanałem w posadzce płaskim 150x50mm z przepustnicą- komin ten jest przedzielony na pół od podstawy czyli piwnicy do wylotu

    W kuchni (1) Grzyb
    w łazience Grzyb
    oraz dwa pokoje również grzyb

    Jakiekolwiek kratki wywiewne to są tylko dwie i to zatkane ( ZAZNACZONO KOLOREM CZERWONYM NA OBRAZKU)

    W Pokoju nr 1 Brak nawiewnika ( plus Komin z C.O)

    W Pokoju nr 2 Brak nawiewnika ( Grzyb na ścianach)

    W Pokoju Z Piecem Wolnostojącym typu Koza - Komin murowany dzielony, do jednego kanału podłączony piec wolnostojący , drugi kanał wolny - Doprowadzenie powietrza do okolic Pieca Wolnostojącego z zewnątrz ( RÓŻÓWY PROSTOKĄT)

    W Kuchni nr 1 Brak nawiewnika - odprowadzenie oparów z okapu odbywa się rurą 100mm na zewnątrz budynku (taki system już zastałem) (Grzyb na suficie)

    W Kuchni nr 2 Nawiewnik Okienny / Kratka Wentylacyjna wywiewna / Brak Okapu

    Łazienka - Prowizoryczna kratka wywiewna , brak nawiewników - nad łazienką (środek pomieszczenia) znajduje się komin jednak z poziomu łazienki nie widać do niego żadnego dostępu ., drzwi szczelne

    Przedpokój zaraz za głównym wejściem - prowizoryczna kratka wywiewna - brak nawiewników

    Poddasze jest nie użytkowe Zimne
    Okna nowe Plastikowe
    Dom nie ocieplony

    Jeżeli jest ktoś w stanie poraadzić rozwiązanie , będę wdzięczny
    W załączniku przesyłam rysunek rozmieszczenia pomieszczeń

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentyla.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	407599

  2. #2

    Domyślnie

    Udrożnić wywiewy. Rozszczelnić okna żeby udrożnić nawiewy. Sprawdzić czy jest ciąg w kratkach.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    Właśnie sęk w tym że tych wywiewów brak - jedynie to kratki w ścianach które bardziej to powietrze wrzucaja do środka , przy zamkniętych oknach , przy uchylonych zaś kratki mają lekki ciąg ,więc jak mogę poprawić skuteczność wywiewu zuzytego powietrza , dodając że w jednym z pomieszczeń jest piec wolnostojący - sprawdzić ten komin nad łazienką i zaadaptować go jako kanał wentylacji ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Sprawdzić. Te kratki to przez ścianę na zewnątrz są ("zetki" czy proste rury na wylot)?
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    Nie Nie są to kratki umieszczeone na przestrzał w ścianie -"rury"

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    To lipa - mogą być co najwyżej nawiewnikami. Sprawdź ten komin nad łazienką - potrzebujesz dobrej wentylacji o kierunku przepływu z pokoi do łazienki.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał toldi444 Zobacz post
    Właśnie sęk w tym że tych wywiewów brak - jedynie to kratki w ścianach które bardziej to powietrze wrzucaja do środka , przy zamkniętych oknach , przy uchylonych zaś kratki mają lekki ciąg ,więc jak mogę poprawić skuteczność wywiewu zuzytego powietrza , dodając że w jednym z pomieszczeń jest piec wolnostojący - sprawdzić ten komin nad łazienką i zaadaptować go jako kanał wentylacji ?
    Kratki w ścianie możesz użyć jako nawiewników. Wywiew koniecznie kominem wentylacyjnym pionowo do góry, bo inaczej to nie zadziała.

    Ja bym w takiej sytuacji zrobił wentylację mechaniczną. 2000 zł i trochę pracy i masz sprawę załatwioną.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź , więc na samą wentylację nie mam aż takiej kwoty przeznaczonej by zrobić mechaniczną dlatego chcę zrobić coś z tego co jest plus coś do ulepszenia by nie było problemu z grzybem w kuchni i piecykiem w pokoju, w łazience jest kratka wywiewna Zetka połączona z kominem znajdującym się nad łazienką ,natomiast w kuchni nr 2 jest zamontowany na przesztrzał ściany wentylator wyciągowy z klapą zwrotną , czujnikiem wilgoci i czasowym włączeniem
    W Kuchniach nie ma dostępu do komina by odprowadzić zużyte powietrze , jedynie w pomieszczeniu co jest piec wolnostojący jest Komin przedzielony na pół ale raczej w tym kominie nie mogę zrobić z jednego kanału , kanału wywiewnego

    Do domu dopiero co się powoli wprowadzam , gdyż przedtem był wynajmowany rodzinie i w takim stanie po nich go zastaje

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    To lipa - mogą być co najwyżej nawiewnikami. Sprawdź ten komin nad łazienką - potrzebujesz dobrej wentylacji o kierunku przepływu z pokoi do łazienki.
    Jak wymusić przepływ powietrza z pokoji do łazienki ?
    Rozumiem że musiałby być zainstalowany w łazience dobry wentylator wyciągowy , w drzwiach szpary , a w drzwiach z łazienku zamojntowana kratka?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Oczywiście podcięcia/kratki w drzwiach muszą być. Czy wentylator potrzebny - dowiesz się po sprawdzeniu komina, o którym wspomniałeś.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #11

    Domyślnie

    Najpierw sprawdź w których miejscach jest grzyb tzn. czy po drugiej stronie miejsca na którym jest grzyb jest ściana zewnętrzna lub nieogrzewane pomieszczenie (pisałeś że dom jest nieocieplony a ten grzyb może być efektem wychładzania ścian lub sufitu). Sprawdź jaka jest wilgotność w domu kupując najtańszy higrometr (jakieś 20zł). O kanały wentylacyjne się nie martw, sprawdź, dowiedz się jakie są stropy. Robisz dziurę w nich (kuchnia, wc) najlepiej przy istniejących kominach kupujesz rurę kanalizacyjną fi 110 (wywiew robisz w suficie) ocieplasz ją jak przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia i zabudowujesz płytami KG. Pytanie czy kratki wentylacyjne oznaczone na czerwono to pionowe kominy wyprowadzone ponad dach czy coś wychodzącego przez ścianę. Jak przez ścianę to gówno i szukasz takich miejsc gdzie możesz przebić strop do tych pomieszczeń wsadzić rurę 110 a potem ją ładnie zabudować na wyższych kondygnacjach. Najważniejsze to sprawdzić jaki jest strop i znaleźć miejsca w których bez osłabiania konstrukcji stropu można przebić otwory na kanały wentylacyjne. Jak zrobisz wywiewy to zajmij się nawiewami (coś z przecięciem uszczelek w oknach czy inne sposoby o których pewnie już ktoś pisał)
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 20-02-2018 o 12:34

  12. #12

    Domyślnie

    Na szybko to udrożnienie kratek, wyjęcie lub wycięcie uszczelek. Zrobienie otworów w drzwiach lub podcięcie drzwi, lub pozostawienie otwartych cały czas. Koszty praktycznie zerowe i parę godzin pracy.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    więc tak komin w łazience do którego jest wmontowana kratka wywiewna ma wymiary 13x13 a wysokość ok 2,5m
    jesli chodzi o kanały wentylacyjne w stropach to tu jest problem bo mam zrobione sufity podiweszane z ociepleniem , więc nie wiem czy jest jakaś możliwosć zrobienia teraz takiej wentylacji do pionu , przy zabudowie .

    Zastanawiam się nad zamontowaniem wentylatorka do łazienki , ale czy on podoła uciągnąć powietrze z całego budynku ?
    Drzwi w każdym pomieszczeniu mam ze szczeliną do 1cm , kuchenne z wyciętą sczeliną , boje się o pomieszczenie z piecem wolnostojącym jedynie , od tego pomieszczenia do łazienki jest ok 10m

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toldi444

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    7

    Domyślnie

    podbijam temat

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony