dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Chudy beton pod fundamenty

    Witam Wszystkich.Jestem na etapie oczekiwania na zatwierdzenie projektu i pozwolenie na budowę.W międzyczasie uporządkowałem działkę,przywiozłem deski do szacowania itp.Ale teraz do rzeczy.Będę budował dom podpiwniczony,wymiary 11,1 na 14,4.W projekcie mam zapisane ławy fundamentowe należy posadowić na 10 cm warstwie chudego betonu.Przeglądając projekt stwierdziłem że układ ław jest dosyć skomplikowany co wiąże się z podwójną robotą - najpierw szalowanie 10 cm pod chudziak,później jeszcze raz to samo pod ławy.Wymyśliłem więc sobie czy może nie warto wylać chudziaka na całą powierzchnię wykopu?Czy tak można?Byłoby wtedy tego 11,1 x 14,4 x 0,1 = 16 m3. Przeliczając jeśli wylałbym pod samymi ławami wyszłoby ok. 5m3 chudziaka,a tak mam gotowe podłoże w piwnicy na które mogę w przyszłości położyć ocieplenie i wylać beton właściwy. Pyatnie tylko czy ktoś tak robił i czy tak można?Proszę o opinie.Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Kantówki 8 cm, kołki, wkręty i jedziesz. Ustawiasz od razu poziom przykręcając kantówki pod laser, potem łopata i trzeba trochę obsypać od zewnątrz, byle nie było dużych szczelin. Potrzebne dwie osoby, idzie szybko i nie ma wielkiego szalowania.
    A całość? To chyba bym robił płytę od razu, bo połowa betonu już jest. Ten chudziak na całości i tak trzeba jakoś spoziomować, a to już jest trudniejsze niż przelecenie deską na kiju po kantówkach.

  3. #3

    Domyślnie

    Sam niedawno zadawałem tu pytania odnośnie chudziaka. Ja bym przygotował sobie szalunki na wysokość ławy. Następnie wybierasz sobie ze środka to powiedzmy 10 cm i lejesz chudy beton do wysokości deski. Na tym możesz już ustawiać zbrojenie ław.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Beton po cąłości jest bez sensu, poziom posadzki piwnicy nie może być równy ze spodem ławy. Zrobisz chudziak potem go zasypiesz?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cren212 Zobacz post
    Sam niedawno zadawałem tu pytania odnośnie chudziaka. Ja bym przygotował sobie szalunki na wysokość ławy. Następnie wybierasz sobie ze środka to powiedzmy 10 cm i lejesz chudy beton do wysokości deski. Na tym możesz już ustawiać zbrojenie ław.
    A nie lepiej zrobić szalunki 10 cm wyższe niż w projekcie,wylać 10 cm chudziaka i potem ustawić zbrojenie i lać normalny beton?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kons18 Zobacz post
    A nie lepiej zrobić szalunki 10 cm wyższe niż w projekcie,wylać 10 cm chudziaka i potem ustawić zbrojenie i lać normalny beton?
    Można i tak. Ja napisałem w ten sposób ponieważ moim zdaniem lejąc chudy beton do poziomu dolnej krawędzi deski szalunku ławy łatwiej będzie zachować poziom.Można sobie oczywiście tak jak mówisz przygotować szalunek o 10cm wyższy ale wtedy musisz sobie czymś zaznaczyć dokąd lać chudy beton. Widziałem też wypowiedzi ,że chudy powinien być wylany szerzej niż ławy ale osobiście nie widze uzasadnienia dla tej operacji.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cren212 Zobacz post
    Widziałem też wypowiedzi ,że chudy powinien być wylany szerzej niż ławy ale osobiście nie widze uzasadnienia dla tej operacji.
    Leje się szerzej, gdy są szalunki systemowe na odsłoniętej powierzchni, nie w wykopie. Szalunek przykręca się dużymi wkrętami do chudziaka co segment i wtedy szerszy chudziak ma sens.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony