dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 191
  1. #1

    Domyślnie Gree U Crown w praktyce

    Może się komuś przyda, wiele osób montuje teraz klimatyzację w domu, część z nich pewnie będzie chciała wykorzystać urządzenie również do grzania jako małą PC powietrze-powietrze.

    Mam urządzenie o środkowej mocy nominalnej 3,5 kW (max na grzaniu 5,4 kW, max na chłodzeniu 4,45 kW).
    Wg danych na etykiecie energetycznej urządzenie ma SCOP = 5,1 (A+++) dla strefy ciepłej, 4,6 (A++) dla strefy umiarkowanej i 3,8 (A) dla strefy zimnej w Europie.

    U mnie jest zamontowane jak niżej (nie mam lepszego rzutu)




    Spokojnie pracuje na rzecz otwartej przestrzeni dziennej (ok. 60 m2) i części korytarza do pokoi (ok. 10 m2). Przy temp. zewn. ok. 25 *C w cieniu (dom mam na otwartej przestrzeni, zero cienia w ciągu dnia), na słońcu pewnie przekracza 30*C.

    Chłodząc przez 80 minut obniżył temp. salonu (pomiar w okolicy słupa nośnego) o ok. 1,5 C (z 24 C na ok. 22,5C - około bo mam pomiar do pełnych stopni i jest to mój szacunek).

    Mam zainstalowany podlicznik tylko na to urządzenie.
    Pracując 1 h (w powyższych warunkach) zjadł 0,65 kWh.
    Chodził w taniej taryfie: 0,65 x 0,32/1 kWh = 0,2 zł.

    COPu nie jestem w stanie oszacować.

    Jeśli będzie zainteresowanie tym urządzeniem i danymi to będę je podawał, jak nie, to topic pochłoną czeluście forum

  2. #2

    Domyślnie

    A jakie są temperatury w sypialniach? Przyjmując że zostawiamy otwarte drzwi do nich? Jest coś chłodniej?

  3. #3

    Domyślnie

    Na razie nie umiem Ci odpowiedzieć na te pytania.

    Klima chodziła najdłużej ok. 2 h, nie wiem jaki byłby efekt chodzenia np. ciągłego 5-8 h. Wówczas wentylacja mechaniczna by trochę "wymieszała" powietrze w całym domu. Zwrócę uwagę na pokoje i pobiegam z termometrem, wtedy dam znać.

    Na chwilę obecną można powiedzieć, że korytarz się fajnie schładza (urządzenie ma regulowane kierunki nawiewu i można je ustawić na pracę w stronę korytarza). W pokojach nie czuć spadku temperatury.

    Dzisiaj Gree chodził ok. 100 minut, zjadł 1 kWh (znowu tania taryfa). W salonie temp. spadła do 22 C (na dworze przy jednostce zewn. było 26 C - a wisi w cieniu).

  4. #4

    Domyślnie

    uzywales do grzania? moglbys oszacowac COP metoda jak tutaj- http://www.nrel.gov/docs/fy11osti/49881.pdf z przeplywu powietrza, temp. i pobranej energii?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie używałem do grzania, mam klimę raptem od tygodnia, więc nie było okazji (poza próbą, czy działa).

    Boję się, że nie mam aż takich zapędów badawczych, by kusić się o liczenie COP-u wg. powyższego artykułu.

    Cytat Napisał Marty0000 Zobacz post
    A jakie są temperatury w sypialniach? Przyjmując że zostawiamy otwarte drzwi do nich? Jest coś chłodniej?
    No, dzisiaj klima sobie podziałała ładnych parę godzin (ok. 4 - pławię się w taniej taryfie...) i jest tak:
    w pokojach, które są na wprost korytarza ewidentnie czuć powiew zimnego powietrza. Ustawiony termometr pokazała w sypialni (po tej stronie co łazienka i garderoba) 23*C. A taka też była temp. w salonie. W pokoju "za zakrętem" niestety klimy nie czuć (co powinno być oczywiste).

    Generalnie w domu jest zupełnie inne powietrze niż na zewnątrz. O niższej wilgotności, nie patrząc na temp., czuć chłód.

    Gree zeżarł od początku działania 7 kWh za całe 2,24 zł...

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    716

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    ....
    Gree zeżarł od początku działania 7 kWh za całe 2,24 zł...
    A urządzenie i jego montaż ile kosztowały?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  7. #7

    Domyślnie

    4900 z 8% VATem

    Urządzenie + montaż.

  8. #8

    Domyślnie

    No to nastał sezon grzewczy, mój pierwszy z U-Crownem.

    Odpalony o 4.30, wyłączony o 6.30 następnego dnia.
    Ganiał 26h, temp. ustawiona na sterowniku 21,5C, w salonie i okolicach utrzymywał 22C.

    Przy otwartych drzwiach w pokojach na końcu domu temp. 21-21,5C. Tam nie włączyłem jeszcze ogrzewania w ogóle.
    Czyli w sumie grzeje ok. 100-105m2 (część lepiej, część gorzej)

    Na dworzu w okolicach Łodzi było ok. 9 C w dzień i 2 C w nocy.

    Klimatyzator chodził na Auto jeśli chodzi o obroty, bez kagańca na taryfy.

    Zeżarł 8,8 kWh.

    Dzisiaj eksperyment weekendowy. Załączę o 22.00 (piątek), a wyłączę w poniedziałek o 6.00 (tani weekend) zobaczymy ile pochłonie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie wyobrażam sobie ogrzewania nadmuchowgo. Włączamy klimę o 5:30 chodzi do 6 00 jest świetnie. Robi się ciepło ( odczuwalna różnica temperatur np. sypialnie 22 a tam dmucha 25oC ) Później jest ustawiona w popołudniowym tanim okienku. Dzisiaj byłem w tym czasie w domu. Podniosło temperaturę z 23 do 25. Ładny gorąc. Kable włączone klima póki co uzupełnia straty kable się nie włączają. Zużycie klimy w skali dnia jest śmieszne.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  10. #10

    Domyślnie

    Ogrzewanie nadmuchowe nie jest przewidziane do pracy 2 taryfowej.
    Ono stale pracuje na minimalnej delcie temperatury.
    Do szkieletów jest to bardzo dobre rozwiązanie.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja właśnie eksperymentuję i próbuję się dogadać z klimą.

    Wczoraj odpalona na 21C, obroty na auto.
    Klima pochodzi ok.40 min - 1 h i odpoczywa, i tak wkoło.
    Najpierw dmucha ostrzej, potem prawie bezgłośnie, a na końcu się wyłącza.

    Nie wiem, czy tak jest najekonomiczniej? ale komfort jest OK.

    W salonie 22C, w pokojach ok. 21C.
    Chodzą tylko kable w łazience i pralni.

    Przez noc Gree pochłonął 4 kWh.

    Co do ogrzewania nadmuchowego.
    Mam za sobą 6 pełnych sezonów na kablach i piecach akumulacyjnych, teraz przede mną 1 na nadmuchu.
    Zobaczymy jak będzie.

    Na chwilę obecną można powiedzieć, że usytuowanie jednostki wewnętrznej jest optymalne.
    Nawiew czuje się tylko przechodząc pod klimą korytarzem. W salonie jest po prostu ciepło i sympatycznie. Nie czuć "wiejącej" strugi. W pokojach tym bardziej.

    Jedyny kłopot to na razie ustawianie timera. Raz działa, raz nie. Pilota kładę tak, by miał zasięg.
    Ktoś coś podpowie?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    W pilocie masz czujnik temperatury i klima z niego bierze info włącz/wyłącz, Uważaj gdzie kładziesz pilota , co z tego że timer nakaże włącz skoro pilot leży w takom miejscu gdzie jest ciepło , klima się nie właczy .
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ja właśnie eksperymentuję i próbuję się dogadać z klimą.

    Wczoraj odpalona na 21C, obroty na auto.
    Klima pochodzi ok.40 min - 1 h i odpoczywa, i tak wkoło.
    Najpierw dmucha ostrzej, potem prawie bezgłośnie, a na końcu się wyłącza.

    Nie wiem, czy tak jest najekonomiczniej? ale komfort jest OK.
    Najekonomiczniej nie jest. Wrzucalem gdzies na Forum linka do amerykanskich badan ogrzewania wlasnie inwerterowa klimatyzacja. Konkluzja byla taka ze najekonomiczniej bylo gdy chodzila caly czas
    Znalazlem:
    http://apps1.eere.energy.gov/buildin...pumps-cold.pdf
    http://www.nrel.gov/docs/fy11osti/49881.pdf
    Ostatnio edytowane przez gambit565 ; 09-10-2016 o 12:15

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    W pilocie masz czujnik temperatury i klima z niego bierze info włącz/wyłącz, Uważaj gdzie kładziesz pilota , co z tego że timer nakaże włącz skoro pilot leży w takom miejscu gdzie jest ciepło , klima się nie właczy .
    No jest to jakaś idea, zobaczę w poniedziałek.

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    Najekonomiczniej nie jest. Wrzucalem gdzies na Forum linka do amerykanskich badan ogrzewania wlasnie inwerterowa klimatyzacja. Konkluzja byla taka ze najekonomiczniej bylo gdy chodzila caly czas
    Znalazlem:
    http://apps1.eere.energy.gov/buildings/publications/pdfs/building_america/inverter-driven-heat-pumps-cold.pdf
    http://www.nrel.gov/docs/fy11osti/49881.pdf
    Szczerze powiedziawszy tak na "czuja" to też mi się tak wydaje, ale jak ją ustawić, by pyrgała cały czas?

    Teraz mam ustawioną temp. na jednostce 21,5 C, a obroty Auto. Załącza się co 2-4 godziny (tak na oko).
    Jak ustawię na 21,5C i obroty na minimum to będzie cały czas ganiał na tych obrotach, a w salonie zrobi się 23C...

    Na następny weekend pokombinuję z funkcją I feel i pilotem położonym w miejscu referencyjnym.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    ...Szczerze powiedziawszy tak na "czuja" to też mi się tak wydaje, ale jak ją ustawić, by pyrgała cały czas?...
    Inverter potrafi zredukować grzewczą, ale tylko do pewnego poziomu. Jeśli moc tracona w odbiorniku w stanie równowagi będzie mniejsza niż minimalna moc z jaką żródło potrafi pracować - dojdzie do wyłączenia żródła. Zobaczysz pracę ciągłą, gdy spadną temperatury za oknem.

  16. #16

    Domyślnie

    Ano właśnie, może nie wszyscy pamiętają, ale dom mam raczej energooszczędny.

    No cóż, podczas kolejnego weekendu popróbuję innych ustawień i zobaczymy.

    Na chwilę obecną po 41 h od załączenia Gree, zjadł 14,2 kWh taniego prądu.
    Temp wewnątrz bez zmian, na zewnątrz w nocy ok. 5-6C, w dzień ok. 8-9C.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    ....

    No cóż, podczas kolejnego weekendu popróbuję innych ustawień i zobaczymy.

    ....
    Przyznam się, że czekam na wszelkie onfo co do użytkowania i jak spisze się gree podczas niższych temperatur.
    Tak sobie myślę, że byłby to super sprzęt do ogrzewania dobrze ocieplonego domku szkieletowego takiego na zgłoszenie, max 35m2 parter i drugie tyle poddasze. Tylko jak rozwiązać grzanie poddasza? Instalować drugą gree?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  18. #18

    Domyślnie

    "Mój" instalator montował już Gree U Crown na dwóch jednostkach wewnętrznych (tak przynajmniej twierdził).
    Można dać jedną na dół, drugą na górę.

    Trzeba zadbać o odpływ skroplin, przy chłodzeniu jednostki wewnętrzne wypuszczają sporo kondensatu.

    A i jeszcze jedno spostrzeżenie: jednostka zewnętrzna nie jest głośna. Praktycznie z kilku metrów jej nie słychać, a w domu wcale.
    Przynajmniej przy obecnych temp., zobaczymy jak pojawią sie minusy...

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Właśnie zapomniałem o tym napisać. Czy jest serio możliwość podpięcia dwóch jednostek zewnętrznych? To byłoby idealne rozwiązanie w takim przypadku.
    Może wypowie się któryś z instalatorów montujących te urządzenia?
    Pozdrawiam.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  20. #20

    Domyślnie

    Są wersje multi z 2 jednostakimi wewnętrznymi i 1 zewnętrzną.
    Jest też wersja kanałowa w różnych wariantach mocy.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony