dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Akumulacyjne ogrzewanie elektryczne-nadmuchowe

    Chciałbym wszystkich przywitać ,to moja pierwsza wizyta na tym firum.
    Jestem na etapie przygotowywania sie do budowy, właściwie tworzenia projektu, staram się teraz zebrać wszystko co bedzie potrzebne do prawidłowego zaprojektowania domku.Z założenia przyjmuje dom parterowy max.140m.
    Jestem na etapie moim zdaniem kluczowym, czyli instalacji w budynku.
    Obecnie ,,rozpracowuje" CO, przyszedł mi do głowy nastepujący pomysł:
    Chciałbym wykonać ogrzewanie nadmuchowe, żródłem ciepła miałby być blok akumulacyjny, coś jak grzejnik akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem. Blok znajdowałby się w centralnej części budynku w pom. gospodarczym ,pod posadzką, oczywiście bardzo dobrze zaizolowany. Zakładan korzystanie z 2 taryfy prądu. Zastanawiam się jak musiałaby wygladać konstrukcja takiego bloku,kanałów i z czego go wykonać ( w grzejnikach ,,firmowych" bloki są z magnezytów).
    I tu zapytanie do forumowiczów, czy ktoś spotkał się z czymś takim, ewentualnie czy macie jakiś pomysł na zrealizowanie tego? Proszę o opinie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Wrzuć temat na szukaj (górne menu, środek), przeszukaj wynik (tak ze 27 stron), wybierz, przeczytaj, i zobacz o co chcesz zapytać.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  3. #3

    Domyślnie

    Przeglądałem ten temat...ale tak do tego nikt nie podchodził. Najczęściej to rozprowadzenie ciepła z kominka lub pieca na gaz lub olej
    Ale dzięki za rade, pozatym pozdrawiam Biskupice to bliskie mi strony

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroyena
    Wrzuć temat na szukaj (górne menu, środek), przeszukaj wynik (tak ze 27 stron), wybierz, przeczytaj, i zobacz o co chcesz zapytać.
    I tak zazwyczaj witany jest nowy forumowicz. Czy nie można mniej ostro? Zamiast zbesztać kogoś na wejściu może lepiej nic nie pisać, jeśli ktoś nie ma ochoty!! Może znajdzie się ktoś inny bardziej cierpliwy.
    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Sławku napisałem tak bo gdzieś już o tym było (poza Muratorem), a podstawowe dwie wady tego rozwiązania to:
    1) cena na rynku europejskim,
    2) chcąc ominąć cenę jest kłopot ze sprowadzeniem wyżej opisanego zestawu, gdyż można to zrobić jedynie jako repatriant, no chyba, że ktoś sam przejdzie przez odprawę celną. Jakakolwiek firma musi takie urządzenie określić na zgodność z co najmniej 3 dyrektywami UE: elektryczna, kompatybilnościową i maszynową. Nie wiem jak z akustyczną. Wieć każdy kto chciałby wprowadzić opisane przez pkm urządzenia na rynek Unii jako firma musi przepuścić je co najmniej przez badania wg powyższych dyrektyw. Stąd ich cena, od której po 1 maja się nie ucieknie, za wprowadzenie niezgodnego z normami Unii wyrobu na rynek coś koło 100 kPLN ściąganych ordynacją podatkową.

    Dlatego też pkm mocno bym się zastanowił. Zakup, części zamienne, ostatnie braki prądu. Może jeżeli masz dość dużą działkę lub zbiornik wody w pobliżeu jednak lepiej np. pompa ciepła.


    PS. Też nie działa jak nie ma prądu.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Aha i jeszcze jedno pkm-uś kombinuje jak może (też w kominkach). Całkiem słusznie szuka najtańszej w utrzymaniu formy ogrzewania.

    I pewnie się powtórzę, ale w najbogatszej statystycznie Europie (nie licząć bankokraików) znaczy w Dani już od dłuższego czasu wszystkie nośniki są jednakie w utrzymaniu, bo rząd wachluje, podatkami, domiarami itp.., na kominki ma kominowe. W Niemcach zachodnich (Kraj Sary chybać) nie popalisz sobie wiela w kominku bo sąsiedzi doniosą, itd... itp...
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę że jest jakaś reakcja na moje zapytanie.
    Do pomysłu tego typu ogrzewania skłoniło mnie kilka powodów:
    1) Ogrzewanie elektryczne uważam za najbardziej efektywne, niezawodne, i łatwe w sterowaniu
    2)odpadają praktycznie wszelkiego rodzaju przeglądy (prawie)
    3)Latwość skorzystania z medium jakim jest prąd, przyłacze gazu wraz z jego ''obsługą" czyt. projekty itd. często jest kosztowne, a przed prądem i tak nikt nie ucieknie
    4)Mity o bardzo drogim prądzie wydaje mi się że sa przesadone...prąd w 2 taryfie wydaje mi się że ma rozsądna cene, pozatym majac 2 taryfe można skorzystać z tego programujac urządzenia energochłonne na te właśnie godziny.
    Dotyczy to też ogrzewania wody...dobrze izolowany zbiornik swobodnie utrzymuje wode nagrzaną w 2 taryfie (myśle też o wspomaganiu ogrzewania wody solarami).
    Man też pytanie do kroyena , urządzenie które opisuje powstało tylko w mojej głowie, nie znam żadnego podobnego rozwiazania , z tego co piszesz wnioskuje że słyszałeś coś o tym , może powiedziałbyś coś więcej na ten temat?
    Pozdrawiam wszystkich, dziekuje za opinie

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę że jest jakaś reakcja na moje zapytanie.
    Do pomysłu tego typu ogrzewania skłoniło mnie kilka powodów:
    1) Ogrzewanie elektryczne uważam za najbardziej efektywne, niezawodne, i łatwe w sterowaniu
    2)odpadają praktycznie wszelkiego rodzaju przeglądy (prawie)
    3)Latwość skorzystania z medium jakim jest prąd, przyłacze gazu wraz z jego ''obsługą" czyt. projekty itd. często jest kosztowne, a przed prądem i tak nikt nie ucieknie
    4)Mity o bardzo drogim prądzie wydaje mi się że sa przesadone...prąd w 2 taryfie wydaje mi się że ma rozsądna cene, pozatym majac 2 taryfe można skorzystać z tego programujac urządzenia energochłonne na te właśnie godziny.
    Dotyczy to też ogrzewania wody...dobrze izolowany zbiornik swobodnie utrzymuje wode nagrzaną w 2 taryfie (myśle też o wspomaganiu ogrzewania wody solarami).
    Man też pytanie do kroyena , urządzenie które opisuje powstało tylko w mojej głowie, nie znam żadnego podobnego rozwiazania , z tego co piszesz wnioskuje że słyszałeś coś o tym , może powiedziałbyś coś więcej na ten temat?
    Pozdrawiam wszystkich, dziekuje za opinie

  9. #9

    Domyślnie

    Czolem,

    Idee mam podona do Twojej, pkm (ale nie wiem czy ja zrealizuje), z tym ze taki blok akumulacyjny umiescilbym na nieuzytkowym poddaszy. Myslalem o wykorzystaniu gotowego ogrzewacza z dynamicznym rozladowaniem - w moich warunkach z uwagi na czesc grzanych podlog i znacznie nizsze od standardowego zapotrzebowania na cieplo (dom 110m^2), przy cyklu: droga taryfa - dom ogrzewa piec akumulacyjny, tania taryfa - ladowanie pieca akumulacyjnego a ogrzewanie za pomoca "bezposredniej" kanalowej nagrzewnicy, wystarczy piec akumulacyjny o mocy 4.5-5kW. W tym rozwiazaniu jest jeden dosc powazny problem techniczny. W czasie gdy piec jest naladowany (temperatura bloczkow magnezytowych wenatrz moze wynosic nawet ponad 600 stopni C), przez jego izolacje cieplna przedostaje sie dosyc sporo ciepla - w moim przypadku jest to moc 500-700W, ktora nalezy odprowadzic, zapewniajac bezawaryjny przeplyw powietrza przez izolowana komore, w ktorej znajduje sie piec. Konieczne sa wiec dodatkowe uklady, ktore podjelby prace w razie zaniku napiecia zasilajacego lub awarii wentylatora glownego. Mam pare pomyslow mozliwych do zastosowania w moim konkretnym przypadku.

    To na razie tyle.
    Pozdrawiam, Piotr

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał P__S
    Czolem,
    Idee mam podona do Twojej, pkm (ale nie wiem czy ja zrealizuje), z tym ze taki blok akumulacyjny umiescilbym na nieuzytkowym poddaszy. Myslalem o wykorzystaniu gotowego ogrzewacza z dynamicznym rozladowaniem - w moich warunkach z uwagi na czesc grzanych podlog i znacznie nizsze od standardowego zapotrzebowania na cieplo (dom 110m^2), przy cyklu: droga taryfa - dom ogrzewa piec akumulacyjny, tania taryfa - ladowanie pieca akumulacyjnego a ogrzewanie za pomoca "bezposredniej" kanalowej nagrzewnicy, wystarczy piec akumulacyjny o mocy 4.5-5kW. W tym rozwiazaniu jest jeden dosc powazny problem techniczny. W czasie gdy piec jest naladowany (temperatura bloczkow magnezytowych wenatrz moze wynosic nawet ponad 600 stopni C), przez jego izolacje cieplna przedostaje sie dosyc sporo ciepla - w moim przypadku jest to moc 500-700W, ktora nalezy odprowadzic, zapewniajac bezawaryjny przeplyw powietrza przez izolowana komore, w ktorej znajduje sie piec. Konieczne sa wiec dodatkowe uklady, ktore podjelby prace w razie zaniku napiecia zasilajacego lub awarii wentylatora glownego. Mam pare pomyslow mozliwych do zastosowania w moim konkretnym przypadku.
    Tak to bywa że wiele osób o tym mysli - ale gorzej z realizacją.
    Mój odpowiednik pomysłu to zwykły grzejnik akumulacyjny statyczny (conajmniej 6 kW) który stałby w osobnym pomieszczeniu wyłozonym wełną. Z tego pomieszczenia kanałami ala DGP rozprowadzane byłoby ciepło do innych pomieszczeń. DGP oczywiście ze wspomaganiem. piec statyczny może stac "zamknięty" i oddawać tylko niewielka ilość ciepła do tego pomieszczenia. Ewentulane straty przez ciepłe ściany ogrzewałyby pomieszczenia boczne. Wszystkie elementy w tym pomieszczeniu byłyby niepalne.
    Nigdzie nie znalazłem informacji że dopuszczalna temp. zewnętrzna pieca to xxx stopni. Może jednak warto byłoby odkręcić boczne ściany na rzecz grubszego ocieplenia.
    Czyli budujemy piec dynamiczny na podstawie wydzielonego pomieszczenia i pieca statycznego .....
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  11. #11

    Domyślnie

    Poczatkowo myślałem o podonym rozwiazaniu jak NOTO , idea mojego rozwiazania jest właśnie taka: piec statyczny z dnamicznym rozładowaniem, problem jest tylko z odpowiednio dużym ,,piecem statycznym" i jego późniejszym rozładowaniem istotna role tu ma jego odpowiednie zaizolowanie. Przy tak dużych temperaturach jest kłopot z izolatorem, dlatego może należy blok wykonać z materiałów o mniejszej temperaturze ładowania np. szamot, kosztem wielkości bloku.
    Dlatego myśle o wykonaniu takiego pieca, coś na zasadzie starych pieców kaflowych, chcę go umieścić pod posadzka aby nie zabierać sobie niepotrzebnie miejsca, a kanały rozprowadzić w posadzce. Pozatym piec bylby umieszczony w centrum domu co niwelowało by ewentualne straty, i tu uwaga do , umieszczenie go na nieurzytkowym poddaszu przyczyni sie do strat.
    Ostatnio znalazłem ciekawy materiał izolacyjny, ma ciekawe własności :
    duza wytrzymałość termiczną, i obciażeniowa (blok taki pewnie miałby sporą mase)
    http://www.foamglas.pl/dt.html
    Co o tym myślicie?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Pardąsik, myśli swoje skupiłem na nadmuchowym.

    Co do głowkowania nie mam nic przeciwko, a jestem nawet za i dlatego rzucę kamieniem pt. "odczucie komfortu, a wilgotność powietrza" skoro to nadmuchowe.

    Pokuszę się jeszcze o kamień nr 2 : "bezpieczeństwo, a domoróbka elektryczna".

    PS. Ciekawe co ubezpieczalnia na ekspertyzę strażaków iż pożar powstał z użytkowanego rękodzieła.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkm
    Poczatkowo myślałem o podonym rozwiazaniu jak NOTO , idea mojego rozwiazania jest właśnie taka: piec statyczny z dnamicznym rozładowaniem,
    JA myślałem o użyciu prawdziwego dużego statycznego pieca akumulacyjnego za około 1200 zł. Poprzez wymuszony obieg powietrza z tego pomieszczenia do innych pomieszczeń chcę to pomieszczenie zamienić na piec dynamiczny

    Cytat Napisał pkm
    problem jest tylko z odpowiednio dużym ,,piecem statycznym" i jego późniejszym rozładowaniem istotna role tu ma jego odpowiednie zaizolowanie. Przy tak dużych temperaturach jest kłopot z izolatorem, dlatego może należy blok wykonać z materiałów o mniejszej temperaturze ładowania np. szamot, kosztem wielkości bloku.
    Piec jest gorący ale w środku. Na zewnątrz nie będzie utrzymywać się tak wysoka temperatura. Ze względu na napływ zimnego powietrza (z zewnątrz) myślę że będzie to około 100stopni. Regulację ilości ciepła wykonujemy poprzez 2 elementy. Ilośc powietrza wyciąganego z [quote=pkm]i przesłonięcie szczeliny w piecu statycznym.
    Cytat Napisał pkm
    Dlatego myśle o wykonaniu takiego pieca, coś na zasadzie starych pieców kaflowych, chcę go umieścić pod posadzka aby nie zabierać sobie niepotrzebnie miejsca, a kanały rozprowadzić w posadzce. Pozatym piec bylby umieszczony w centrum domu co niwelowało by ewentualne straty, i tu uwaga do , umieszczenie go na nieurzytkowym poddaszu przyczyni sie do strat.
    NA poddaszu ze względy na cięzar kontrukcji bałbym sie to umieszczać.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    A to przepraszam nie było domoróbek.

    Pytanko na czasie:

    Czy taki akumu możnaby nakłonić do współpracy z kominkiem i DGP?
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  15. #15

    Domyślnie

    Mam dokładnie takie obawy jak kroyena ale co do pierwszej
    rzucę kamieniem pt. "odczucie komfortu, a wilgotność powietrza" skoro to nadmuchowe.
    to myślę że to powietrze nawiewane bedzie można nawilżać
    A co do ,,samoróbki elektrycznej"..to właśnie poszukuje rozwiazanie, ewentualnie firmy która coś takiego by wykonała.
    W końcu np. do piecy kaflowych też montuje się grzałki, i chyba to jest dozwolone działanie.

  16. #16

    Domyślnie

    Mysle że taki blok akumulacyjny może być ładowany na różne sposoby, wystarczy cos na kształt weżownicy zatopionej w tym bloku.
    Myśle że kominek też się nadaje. Ale jak dla mnie kominek w domu to ,,cieplna atrakcja" a nie system ogrzewania. Mieszkam obecnie w domu ogrzewanym piecem na węgiel i uwierzcie nawet nie myślę o piecu na paliwa stałe.Jak ktoś ma duzo czasu to moze się tak bawic, ja go nie mam. Dlatego podziwiam ludzi którzy na tym forum zakładaja kominek jako główne źródło ciepła, obawiam się że zderzenie z rzeczywistością (palenia w salonie) bedzie opłakana. Ale to tylo taka uwaga na boku

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Kominek miałby dajmy na to być dodatkowo polisą ciepłego ubezpieczenia na wypadek kilku dni bez prądu.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  18. #18

    Domyślnie

    Jeżeli to tylko rozwiązanie rezerwowe to wydaje mi się że podłączanie kominka do takiego bloku jest nieopłacalne.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Nie tyle do bloku, ile do DGP, przecież z bloku też ciepełko będziesz jakoś rozprowadzał.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  20. #20

    Domyślnie

    Zastanawiam sie jakiej wielkości musiałby być taki blok akumulacyjny, przy wielkości domu~140 m, zakładając dobre ocieplenie budynku.Czy ktoś spotkał sie z metodą obliczania pojemności cieplnej takiego bloku, lub jakimś podobnym zadaniem?
    I jeszcze jedno pytanko, czy możliwa byłaby współpraca takiego akumulatora ciepła z rekuperatorem, szczególnie chodzi mi o rozprowadzanie tego ciepła?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony