dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Instacja - pytania teoretyczne

    Pytania do specjalistów projektantów instalacji CO:
    1. Wodna podłogówka, opory liniowe rury zatopionej w posadzce. Czy wielkość strat ciśnienia w rurze zależy od tego, jak ułożona jest rura? Tzn wydaje mnie się, że strata ciśnienia np w prostym odcinku ruru powinna być mniejsza niż w tej samej rurze, ale ułożonej z meandrami. Czy się mylę?
    2. Wiem, że sprzęgło hydrauliczne stosuje się, aby 2 pompy w instalacji nie zakłócały wzajemnie swojej pracy. A ile sprzęgięł i w jakim miejscu powinno być, jeśli np mamy w instalacji 2 lub więcej rozdzielacze i przy każdym rozdzielaczu jest osobna pompa. I jeszcze pompa w kotle?
    3. Ktoś tu kiedyś podał wzór na moc cieplną, jaką może przenieść woda o zadanym przepływie i różnicy temperatur na zasilaniu i powrocie:
    Moc [W]=przepływ [kg/s]×różn.temp. [K]×4190 [J/(kgK)]

    Z tego wzoru wynika wg mnie, że jeśli w domu o pewnym zapotrzebowaniu na ciepło, instalacja grzewcza grzejnikowa będzie miała mniejszy przepływ wody niż analogiczna instalacja podłogówkowa. Bo dt podłogówki to np 7st a grzejników 20st. Idąc dalej może się zdarzyć, że pompa w kotle nie będzie w stanie wymusić przepływu wymaganego przez OP, ale będzie w stanie wymusić przepływ wymagany przez grzejniki. Czyli idąc dalej, sprzęgło hydrauliczne i dodatkowo pompa są częściej wymagane przy OP niż przy grzejnikach. Czy to prawidłowe wnioski?

    Z góry dzięki za wyjaśnienie tych problemó teoretycznych.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    ad1 . Nie słyszałem o badaniach porównujących opory w różnie ułożonych podłogówkach. Myślę ,że zdecydowanie większe znaczenie ma czy nie doszło do załamania rury i ważna jest też długość.
    ad 2 Można oczywiście zamontować sprzęgło dla każdego rozdzielacza i 3 pompy.
    Ale zdecydowanie taniej pozostać przy jednej ( kotłowej pompie). Pompy i ich eksploatacja kosztują , sprzęgła też.
    ad3 Najfajniej żeby delta wynosiła jak najmniej . Z wzoru wynika jeszcze jedna prawidłowość . delta zależy od mocy kotła .A moc zależy od zapotrzebowania budynku. A to z kolei zalezy od temperatury zewnętrznej . ITD

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    ad 2 Można oczywiście zamontować sprzęgło dla każdego rozdzielacza i 3 pompy.
    Można też dać sprzęgło, a za nim 1 mocniejszą pompę dla 3 rozdzielaczy.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    ad1 . Nie słyszałem o badaniach porównujących opory w różnie ułożonych podłogówkach.
    Tu nie chodzi o badania, tylko wyliczenia. Projektując instalację CO należy policzyć, a nie zbadać opory hydrauliczne.


    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Myślę ,że zdecydowanie większe znaczenie ma czy nie doszło do załamania rury i ważna jest też długość.
    No właśnie załamanie oraz długość rury mają wpływ na wielkość oporów. Dlatego jest to takie ważne.



    Czyli co? Nikt nie wie jak jest z tymi oporami w zależności od ułożenia rury??

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Z wzoru wynika jeszcze jedna prawidłowość . delta zależy od mocy kotła
    Możesz rozwinąć tę myśl? Bo ja tej zależności nie widzę. Dla mnie to wzór, na moc cieplna, którą może przenieść woda o zadanym przepływie i o przyjętej delcie. I z mocą kotła to nie ma nic wspólnego. Kocioł może być znacznie mocniejszy, ale woda o jakimś przepływie i delcie po prostu odbierze teoretycznie tylko pewną część energii wyprodukowanej przez kocioł.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 23-07-2016 o 09:01

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Tu nie chodzi o badania, tylko wyliczenia. Projektując instalację CO należy policzyć, a nie zbadać opory hydrauliczne.




    No właśnie załamanie oraz długość rury mają wpływ na wielkość oporów. Dlatego jest to takie ważne.



    Czyli co? Nikt nie wie jak jest z tymi oporami w zależności od ułożenia rury??



    Możesz rozwinąć tę myśl? Bo ja tej zależności nie widzę. Dla mnie to wzór, na moc cieplna, którą może przenieść woda o zadanym przepływie i o przyjętej delcie. I z mocą kotła to nie ma nic wspólnego. Kocioł może być znacznie mocniejszy, ale woda o jakimś przepływie i delcie po prostu odbierze teoretycznie tylko pewną część energii wyprodukowanej przez kocioł.
    Żeby coś policzyć trzeba najpierw zbadać np wsp oporów
    Może jest ktoś kto wie. Ale w projektowaniu przyjmuje się pewne uproszczenia tzw tolerancja budowlana .Kiedyś widziałem zależność oporów od ilości zanieczyszczeń na ściankach rur.
    krótko mówiąc średnia delta zależy od zapotrzebowania budynku ,a nie mocy kotła .
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 23-07-2016 o 19:08

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Z wzoru wynika jeszcze jedna prawidłowość . delta zależy od mocy kotła
    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Krótko mówiąc średnia delta zależy od zapotrzebowania budynku ,a nie mocy kotła .
    Nie chcę się czepiać, ale w końcu zdecyduj, czy delta temperatury zależy, czy nie od mocy kotła


    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Żeby coś policzyć trzeba najpierw zbadać np wsp oporów
    Dokładnie. I takie badania przeprowadzają producenci elementów instalacji CO.
    Przykładowo Purmo przedstawia to w Poradniku dla projektantów (rozdział 10):
    http://www.purmo.com/pl/produkty/ogr...ab-do-pobrania
    Czy w swoich katalogach technicznych.

    To, co interesuje mnie, to czy opory liniowe zależą od sposobu ułożenia rury, czy nie. Patrząc na to, co jest napisane w katalogach producentów, to chyba nie. Ale pewności nie mam.

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Może jest ktoś kto wie. Ale w projektowaniu przyjmuje się pewne uproszczenia tzw tolerancja budowlana
    A tak dokłaniej? Ile ta tolerancja wynosi? Czyli co, konstruktor np ścian nośnych i stropów też zakłada pewną tolerancję? Jeśli założy zbyt dużą, to się może skończyć katastrofą budowlaną? Strach się bać... Ja akurat jestem informatykiem. W komputerach albo coś działa, albo nie. Tolerancji nie mamy.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post


    A tak dokłaniej? Ile ta tolerancja wynosi? Czyli co, konstruktor np ścian nośnych i stropów też zakłada pewną tolerancję? Jeśli założy zbyt dużą, to się może skończyć katastrofą budowlaną? Strach się bać... Ja akurat jestem informatykiem. W komputerach albo coś działa, albo nie. Tolerancji nie mamy.
    A z jaką dokładnością działa zegar w twoim komputerze.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Nie chcę się czepiać, ale w końcu zdecyduj, czy delta temperatury zależy, czy nie od mocy kotła
    . Tolerancji nie mamy.
    Chodziło mi o moc kotła równa zapotrzebowaniu budynku

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    w obliczeniach nie uwzględnia się oporów związanych z wypływem z rozdzielacza zasilającego , z wpływem do rozdzielacza powrotnego , nie uwzględnia się też łuków . są to wielkości pomijalnie małe ale są . może uwzględniono je w oporach liniowych

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    w obliczeniach nie uwzględnia się oporów związanych z wypływem z rozdzielacza zasilającego , z wpływem do rozdzielacza powrotnego , nie uwzględnia się też łuków . są to wielkości pomijalnie małe ale są . może uwzględniono je w oporach liniowych
    Nie jestem przekonany, że to prawda. Każdy element (trójnik, grzejnik, rozdzielacz itp) jest źródłem oporów miejscowych. Producenci też podają ich wartości. Całkowite opory hydrauliczne, to suma oporów liniowych i miejscowych.

    Ale dobrze by było, by w tym wątku wypowiedział się ktoś jeszcze i rzucił trochę światła...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony