dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 80
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie Przeskok na lepsze - Grodziski Sen

    Witam serdecznie na naszym nowym dzienniku budowy.


    Pomyślałem, że własny dziennik to dobry pomysł z kilku względów: coś zostawiamy dla innych wahających się czy budować (mnie innych dzienniki przekonały), zbieranie informacji od innych - czasem komentarze innych w dziennikach były bardzo wartościowe oraz zwyczajne zapisywanie postępów.

    Poniższy wstęp napisałem jakiś czas temu, dzisiaj go publikuję .

    Od wielu lat marzyłem o tym by mieć własny dom.
    Później pojawiła się wspaniała Żona, córka, potem druga. I tak wyszło, że mieszkamy w mieszkaniu.

    Pomimo wygodnego miejsca, zdecydowaliśmy że sięgamy po nasze marzenie!

    Wytypowaliśmy wiele miejsc pasujących nam koło Warszawy, warunków mieliśmy kilka. Chcieliśmy mieć działkę o wielkości co najmniej 800m2 w bliskiej odległości do szkoły, sklepów. W miejscowości nie będącej tylko sypialnią Warszawy, ale posiadającą własny, niezależny ekosystem. Nie chcieliśmy by po wszystko udawać się do stolicy.

    W końcówce 2015 roku zjeździliśmy dookoła Warszawy wiele miejscowości i urzekł nas Grodzisk Mazowiecki. Na tyle skutecznie, że po przemyśleniach w marcu 2016 roku zaczęliśmy aktywnie poszukiwać działek. 99% działek w Grodzisku okazało się w rzeczywistości oddalonych o 2-3km od niego, subtelna różnica. Ten 1 % działek w Grodzisku to w większości działki 10 m od kolei lub planowanej obwodnicy.
    W końcu udało nam się trafić na działkę co prawda 250m od planowanej obwodnicy, ale:
    W granicach miasta Grodzisk Mazowiecki, z wodą i prądem przy działce, a 40-50m kanaliza i gaz.
    I co ważne 400-500m od szkoły, kilometr od biedronki 500-1000m od różnych sklepów.
    Innymi słowy - jest nieźle!
    Co ważne działka z bezpośrednim dostępem do drogi gminnej, utwardzonej płytami betonowymi - dojazd ciężkiego sprzętu ułatwiony.

    W sobotę 21.05.2016 zaliczkowaliśmy i podpisaliśmy umowę warunkową, gdzie warunkiem było uzyskanie warunków zabudowy.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Czekamy z niecierpliwością, aż wejdzie w życie nowelizacja ustawy i usunięte z niej zostaną zapisy ograniczające ustanawianie hipoteki. Jak to się stanie i ustawa wejdzie w życie (około połowy sierpnia) to wtedy zaczynamy się rozglądać za kredytem - o ile banki nadążą z ofertą.

    Mamy z tego powodu dwa scenariusze.
    1. Załatwiamy przyłącza, projekty i inne sprawy urzędowe, dostajemy kredyt i ruszamy z budową jesienią lub wiosną (stan zero - płyta fundamentowa) i wprowadzamy się na jesieni do wykończonego parteru.
    2. ustawa nie przechodzi, j.w. ale nie dostajemy kredytu więc późniejszą wiosną budujemy stan zero, i do końca roku SSO. Bank powinien uwzglednic zabudowe i podwyzszyc wartosc dzialki, i na koniec roku bierzemy kredyt na reszte.

    Ogólnie dla nas większe znaczenie ma energooszczędność i walory użytkowe jak PC, WM z rekuperacją niż marmury i wprowadzanie sie na gotowo. Poza tym na czasie też nam zależy z prostej przyczyny - będziemy mogli wynająć mieszkanie a to zawsze zastrzyk gotówki.

    Nie zakładam oddzielnego wątku do komentarzy, można komentować tutaj .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a jaki projekt stawiacie?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Po pierwszych ustaleniach bedzie to nowoczesna, energooszczedna stodoła z poddaszem użytkowym. Niby już mamy architekta - proj indywidualny, ale dopiero w sierpniu zapadnie decyzja czy z nim, czy z jakimś innym.

    Sam wygląd domu nie jest dla nas najważniejszy, ale mamy bardzo jasne wymagania. Stodoły i klocki nam się bardzo podobają, jednak jak już bedzie rysunek wtedy wszystko się wyjaśni.

    Jeszcze mała aktualizacja. Jakby się nam mimo kredytu nie udało w przyszłym roku ruszyć, to nie problem, nie mamy wielkiego ciśnienia na termin - tylko emocje nas gonią

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    No właśnie się okazało, że nie mamy architekta bo podłapał duże zlecenie i obecnie czasu niet. :/ Że może w nowym roku. No to w takim razie kombinujemy . Jak macie namiar na dobrych architektów w okolicach Grodziska Maz to proszę dajcie namiary

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sylwia $
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Witaj, jak będziesz wiedział coś więcej o tych hipotekach daj znać
    pozdrawiam

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Hej Sylwia, oczywiście jak coś się dowiem do napiszę. Szukam ofert architektów ciągle - już jakieś spływają. Czy naprawdę ~10k i więcej za projekt indywidualny to norma? Ogólnie już ustawa czeka na podpis Prezydenta: http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/ Tutaj się znajdzie w tym, że nie stawiałbym, że w lipcu da radę. Raczej sierpień i od podpisu 14dni + z 14 aż banki sie obudzą. My planujemy zacząć działać jak tylko wejdzie w życie, by już kompletować dokumenty.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    No to będziemy walczyć o kredyt: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1159

    Ustawa przeszła i jest już podpisana i opublikowana.

    Udało nam się z architektami, mamy 4-5 potencjalnych z którymi będziemy się spotykać.

    I zastanawiamy się czy jednak nie iść w piętro pełne, zamiast użytkowego poddasza. Zobaczymy to jeszcze bo to zależy jak się koszty rozłożą po prostu czy będą większe czy mniejsze.

    Trzymajcie kciuki, a my zaczynamy szukać ekip

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar anulla1986
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    713

    Domyślnie

    Witam się u ciebie i mocno trzymam kciuki

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sylwia $
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź i informację. Ja jeszcze sobie dam trochę czasu. Myślę, że nawet do początku przyszłego roku. Pewnie wtedy będę już absolutnie "pusta jak bęben" i ciągnięcie dalszych prac bez jakiegoś konkretnego zastrzyku gotówki się nie uda
    Życzę powodzenia w przeprawie przez banki i z architektami.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Witam Anulla i Sylwia. Anulla czytam właśnie Twój dziennik - super jest! Sylwia prowadzisz może swój?
    Dzisiaj właśnie przesiew telefoniczny architektów robię, by spotykać się z dwoma no maks trzema, bo czasu szkoda, a telefonicznie dowiem się już czegoś.

    Co do kredytu dziś mam wstępną rozmowę z jednym z doradców - analiza potrzeb i w przyszłym będziemy omawiać aktualną ofertę.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sylwia $
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Niestety nie prowadzę swojego dziennika. Zbieram się do tego już tak długo... oj długo.
    Miałabym małą prośbę do ciebie. Czy jak będziesz rozmawiał z jakimś analitykiem w którymkolwiek banku to mógłbyś zapytać co w przypadku gdy działka ma powierzchnię dokładnie 3000 m2? W tej ustawie jest zapisane, że wyłączone są działki o pow. mniejszej niż 0,3 ha i obawiam się, że moja jest właśnie o 1m2 za duża....

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Rozmawiałem dzisiaj, i koleś mi powiedział, że w przypadku działek 0,3ha ściana jest. Można a) odrolnić, b) sprawdzić czy studium uwarunkowań masz zapis ze tereny na cele mieszkaniowe ja mam : Tereny zabudowy mieszkaniowo usługowej miejskiej i podobno to otwiera też inne opcje, ale kredyt który dostaniesz nie będzie mógł być większy niż 65% wartości działki i tego co masz na działce.

    Ale z zasady nie chcą się banki zabezpieczać na działkach rolnych większych niż 0,3... Przykro mi

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sylwia $
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    Dzięki za pamięć. Oj tak myślałam, że jednak zostanę z moim problemem. sprawdzałam w studium w gminie i moja działka jest na terenie mieszkaniowym. Chociaż tyle Jeżeli chodzi o kwotę kredytu to spoko bo potrzebna mi nieduża kwota. Mój dom to już stan trochę ponad deweloperski. Kwota kredytu jaka mnie interesuje to może około 30% wartości całej nieruchomości. Nic to. Coś się wymyśli. Kredyt potrzebny dopiero około marca 2017 roku.

    Odralniać nie chcę bo pytałam w gminie o konsekwencje tego czynu i masakra!!!! Obecnie płacę podatek za cały rok 84 zł a po odrolnieniu byłoby.... 930 zł za sam grunt + podatek za dom.

    Dzięki raz jeszcze. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Sylwia $ ; 05-08-2016 o 14:15

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    @Sylwia nie ma problemu

    Moi mili stało się coś bardzo ważnego!
    Dzisiaj to podpisaliśmy akt notarialny i działka już jest nasza!

    No ale to nie koniec nowin. Wreszcie po wielu bojach udało się nam wybrać architektów i mamy wreszcie architektów którzy podzielają nasze przekonania i wizję.
    Co z tego wyniknie, zobaczymy. Wygląda na to, że na początku września uda się nam ogrodzić działkę tymczasowo i postawić na niej blaszak. Uczciwie przyznam iż nie mogę się doczekać.

    Teraz mapka do celów projektowych, zapytania do wodociągów i ZE no i jedziemy! W międzyczasie jeszcze trzeba kredyt załatwić PNB itp, ale to już detale. Wszystko jednak wskazuje na to, że małe są szanse by zacząć cokolwiek w tym roku. Jak wyjdzie to się jednak okaże.

    Jutro jedziemy się przywitać z naszą już działeczką. Wszyscy, łącznie z dzieciakami nie możemy się doczekać.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sylwia $
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    A więc gratuluję
    Powodzenia życzę i dalej będę śledzić poczynania

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Witam ponownie. Nie zdawałem sobie sprawy, że tak się w to wszystko wkręcę. Normalnie mam 3 dzień działkę ( a dopiero dzisiaj przelew doszedł do sprzedającego więc tak naprawdę od dziś) a już mam umówiony blaszak, prąd od sąsiada (będę robić instalacje w blaszaku) kupiłem szpadle . Właściwie to kupiłem sporo różnych rzeczy, potrzebnych później. No i co najfajniejsze z dzisiaj to, umówiłem się na studnie. Mam mieć tzw. usługę na gotowo, nic mnie nie interesuje, pokazuję po prostu gdzie ma być studnia i usługa kończy się na instalacji hydroforu . Czad :>.

    Mamy już gotowy wychodek, trzeba go przewieźć tylko - z budowy siostry udało sie go pozyskać. Za dwa tygodnie będzie się dużo działo. Nie dosypiam przez to cąłe zamieszanie bo gonitwa myśli, emocji itp. A jutro mamy spotkanie z architektami, bedzie się działo

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Witam, czy mógłbym prosić o namiary na tego architekta, który miał Wam projektować dom. Czytałem, że teraz jest zajęty, ale mi się nie śpieszy. Też mam działkę pod Grodziskiem, więc fajnie jeśli jest to ktoś z okolicy.
    I na studniarzy też, jeśli można, bo narazie udało mi się tylko z jednym spotkać, a chciałbym mieć porównanie.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 23-08-2016 o 06:57

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    stalowarurafi6

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    71

    Domyślnie

    Kemot_p poczekaj proszę ze dwa tygodnie, bo obecni architekci dobrze rokują i pewnie będę ich polecać, ale muszę się przekonać wpierw - na razie super, ale daj ze 2 tygodnie. Studniarz - 2.09 bede miec studnie, polecę - znowu jak się przekonam. 1600pln za studnie na gotowo z hydroforem chce. Pewnie hydrofor mały itp, na razie koleś widać, że ogarnięty - ale jak wyżej daj mi się przekonać bo będę opisywać stan faktyczny, a nie tylko co mi się wydaje.
    Mam nadzieję że to Ci nie przeszkadza. Za 2 tygodnie wkleje zdjęcia z postępów .

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Jak najbardziej poczakem, nie ma problemu
    Ta studnia za 1600 to abisynka? Bo ja zbieram oferty na glebinowke...
    Co do architekta to szukamy takiego, który zobaczy naszą działkę i wybrane przez nas gotowce i doradzi czy dany projekt pasuje do działki, czy szukać dalej i na co zwrócić uwagę, czy też iść w indywidualny.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony