dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rolnikov

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-652
    Posty
    43

    Domyślnie Blacha na rąbek czy dachówka cementowa - rachunek ekonomiczny

    Witam,
    Sytuacja jest następująca:
    - prosty dach dwuspadowy 170m bez lukarn czy innych wodotrysków -
    - 5 okien połaciowych, 2 kominy
    - nachylenie 45*
    - więźba zaprojektowana pod dachówkę cementową 50kg/m2
    - deskowanie z MFP 18mm
    - dom z BK o ile to ma znaczenie.
    - w okół dużo brzóz

    Wybór krycia się zbliża, ja przeszedłem już przez wszystkie opcje dachówka-blacha-gont-papa_a_potem_zobaczymy.
    Już myślałem że jestem zdecydowany na płaską blachę na rąbek, ale doczytałem że nie jest to takie proste rozwiązanie jak się wydaje i łatwo je źle wykonać. Do tego trzeba doliczyć cenę "makaronu". I teraz zastanawiam się o ile całość wyjdzie taniej na korzyść blachy, bez gwarancji że będę z niej zadowolony. Czy nie lepiej dopłacić X % i mieć porządny dach ?

    Licząc:
    Blacka płaska na rąbek:
    - makaron 20pln/m2
    - blacha ? 40zl/m2 (nie wiem dokładnie ile - który produkt ma sensowny stosunek cena/jakość)
    - robocizna 40zl/m2

    Suma: 100zl/m2

    Dachówka
    - łaty co 25cm - 6zl/m
    - dachowka Euronit Kapstadt (40zl/m2 - ceny internetowe... )
    - robocizna - nie znam ceny... dajmy na to 60zl/m2.

    Suma 106zl/m2

    W obu przypadkach zakładam taką samą papę wierzchniego krycia.

    Wiem że obliczenia bardzo zgrubne, ale mam wrażenie że dachówka wcale nie wyjdzie dużo drożej, a zalet nad blachą ma przynajmniej kilka i dla świętego spokoju być może warto dopłacić.

    Prośba o opinie i ewentualne wyprowadzenie z błędu.

    R.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Producenci dają Ci gwarancje X lat ale nie oszukujmy się max 15 lat i będzie do malowania. A dachówka ? 50 lat spokojnie poleży. Druga sprawa szum od deszczu, albo gradobicie które może nastąpić i porobić pełno wgnieceń. Blacha zimą i latem cały czas pracuje i co za tym idzie powłoka na niej też przez co długo nie wytrzymuje. Wiem że dzisiaj jest taka moda jak 20-25 lat temu na rąbek, ale to przemija i tak dalej ludzie kładą dachówkę. Kolejna sprawa to gdy masz betonówkę na dachu to możesz ją swobodnie wsuwać i chodzić po dachu jakbyś chciał coś montować dodatkowego .

  3. #3

    Domyślnie

    blacha stalowa na rąbek to imitacja prawdziwych blach...
    Z tą blachą na klik są same problemy i trzeba dużego doświadczenia żeby dach wyglądał estetycznie i był szczelny. Efekt końcowy nie zawsze zadowala inwestora a późniejsze użytkowanie potrafi przysporzyć wielu problemów.
    gdybym miał wybierać między blachą a dachówką, oczywiście dachówka. Pokusiłbym się nawet o ceramikę z niższej półki, np. Robena . Myślę że wyjdzie cenowo podobnie jak beton...
    Pozdrawiam
    DACHArz

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    kamil2k3

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    399

    Domyślnie

    Miałem podobny dylemat, najpierw myślałem aby była to blacho-dachówka bo taniej potem jednak beton skończyłem na zamówieniu ceramiki.
    Betonowa jest brzydka tzn na dachu może i tego nie będzie widać ale jak oglądałem na żywo wyglądała słabo i wiedziałem że na wystawie i tak leżą lepsze sztuki.
    Mają strasznie porowatą strukturę nie są gładkie aby zrozumieć o czym mowa jedz do hurtowni i sam zobacz.
    Cenowo dobra blacha wychodzi tak samo jak dachówka, wiele nie dołożysz a to jednak dach i na moje lepiej brać ceramikę niż betonową w podobnej cenie zresztą sam jedź i popytaj w hurtowni. Koramic i roben mają dachowki w cenie betonowych

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rolnikov

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-652
    Posty
    43

    Domyślnie

    Nieco podsumuję wątek przedstawiając wyceny dachówki i porównując do podobnego dachu krytego blachą.

    Dach dwuspadowy 170m, dachówka płaska cementowa:
    - Przykrycie dachu na gotowo materiał + robocizna 27-28tys. z 5 oknami.
    - Rozbijając na składniki: Materiał 10-12tys. Okna 4-5. Robocizna ok.8

    Teraz podobny dach, kryty blachą płaską na łatach, 1 wycena:
    - Materiał 9tys. (przy blasze mamy większą rozpiętość cenową) + okna 4-5.
    - Robocizna 7tys.

    Różnica na samym pokryciu wydaje się być niewielka. Do tego trzeba doliczyć mocniejszą więźbę - w naszym przypadku różnica ok.1tys.
    Przy samej dachówce koszt materiału można obniżać stosując różne tricki jak np. rezygnacja z drogich dachówek bocznych/skrajnych.

    Moim zdaniem jeśli ktoś ma te kilka tys.różnicy to warto dopłacić, nie jest to miejsce gdzie szukałbym oszczędności.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony