dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 57
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Dzięki marcinbbb. Przydałoby się więcej takich danych od innych użytkowników z minimum dwóch lat. Wydaje mi się, że jest bardzo mało tego typu KONKRETNYCH informacji, a klienci są zalewani marketingowym bełkotem, gdzie często sam instalator nie wie co mówi i ile z tego klient będzie miał.

    Jeżeli czas zwrotu takiej instalacji to około 6-7 lat to jest to kusząca inwestycja.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Św.Mikołaj
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    515

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam332 Zobacz post
    Witam
    Miasto ogłosiło dofinansowanie do kolektorów lub fotowolwaniki . Koszt własny około 15%
    Mam problem z wyborem rozwiązania. Generalnie potrzebna mi ciepła woda ponieważ obecnie w sezonie letnim dogrzewam ją piecem na paliwo stałe z zasobnikiem 140L.
    Zastanawia mnie czy montaż grzałki w obecnym zasobniku i instalacja fotowolwaniki ma sens i czy jest opłacalna a nie spożytkowana energię bilansować w sieci czy lepiej pójść w kierunku kolektorów.
    Zapotrzebowanie na ciepłą wodę to obecnie 3 osoby a za 3 miesiące 4 .
    Kolejnym problemem jest że posiadam dach dwuspadowy ze spadami na Północny zachód z większością na zachód. Co prawda można kolektory by było dać na ścianie szczytowej ale wolał bym uniknąć takiego rozwiązania ponieważ prawdopodobnie sąsiad będzie budował dom w odległości około 6 m od mojego więc może mi potem instalację skutecznie zasłonić.
    Proszę o opinie.
    Pozdrawiam
    Bierz PV bo kolektory to juz przezytek

    Ps od kiedy to sąsiad moze wybudować dom 6 m od twojego
    Od tego są przepisy i minimum musi byc zachowane bys miał prywatność nawet jak ściana bez okien
    Jestem człowiekiem więc piszę bez ogródek co o tym wszystkim sądze
    MK
    Podgląd pracy mojego kociolka na żywo https://device.esterownik.pl/device/3800/

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Św.Mikołaj
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    515

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Czy posiadacz instalacji fotowoltaicznej jest zwolniony z płacenia wszelkich opłat abonamentowych, przesyłowych i innych takich występujących na fakturze z " elektrowni" ...?
    Jezeli oddajesz nadmiar,to masz ten nadmiar do odebrania
    Płacisz tylko za przesył
    Jestem człowiekiem więc piszę bez ogródek co o tym wszystkim sądze
    MK
    Podgląd pracy mojego kociolka na żywo https://device.esterownik.pl/device/3800/

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Św.Mikołaj
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    515

    Domyślnie

    Tutaj marcinbb jest najbardziej wiarygodnym źrudlem wiedzy gdyz PV zakladał sam

    Ps . Witaj Marcinku
    Czemu ostatnio żadko zaglądasz na esterownik
    Nieliczac wczorajszego dnia
    Jestem człowiekiem więc piszę bez ogródek co o tym wszystkim sądze
    MK
    Podgląd pracy mojego kociolka na żywo https://device.esterownik.pl/device/3800/

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Św.Mikołaj Zobacz post
    Jezeli oddajesz nadmiar,to masz ten nadmiar do odebrania
    Płacisz tylko za przesył
    Czyli nic nie jest za darmo ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Czyli nic nie jest za darmo ...
    Nie do końca płacisz za przesył.... Nie ma dodatkowych opłat (oprócz opłaty OZE, którą płaci każdy klient i opłaty przejściowej)

    Po prostu nie odbierasz całości energii. Odbierasz tylko 70-80% oddawanej (magazynowanej w sieci) energii ( w zależności od mocy instalacji)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adam332

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Św.Mikołaj Zobacz post
    Bierz PV bo kolektory to juz przezytek

    Ps od kiedy to sąsiad moze wybudować dom 6 m od twojego
    Od tego są przepisy i minimum musi byc zachowane bys miał prywatność nawet jak ściana bez okien
    Ja mam szczytówki bez okien 3 m od granicy i sąsied też może tak zrobić wiec będzie 6 metrów..

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Przydałoby się więcej takich danych od innych użytkowników z minimum dwóch lat.
    Z dwóch lat to będzie ciężko. Moja instalacja oddana do użytku praktycznie w maju a "osiągi " spisuję od 1 lipca. Umowa podpisana praktycznie dzisiaj, rozliczenie co pół roku w systemie net metering.


    Zdjąłem 3 dolne kolektory na dachu i w ich miejsce dołożę jeszcze bateryjki.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 18-08-2016 o 14:52
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Z dwóch lat to będzie ciężko. Moja instalacja oddana do użytku praktycznie w maju a "osiągi " spisuję od 1 lipca. Umowa podpisana praktycznie dzisiaj, rozliczenie co pół roku w systemie net metering.
    Rozliczenie półroczne? na nowych zasadach? miało być rozliczenie roczne...

    A tak z ciekawości - W którym kierunku masz skierowaną instalację? Bo dość dziwne wygląda to na zdjęciu. Szacowałeś zacienienie?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Rozliczenie półroczne? na nowych zasadach? miało być rozliczenie roczne...
    W ENERGI okres saldowania określono na 6 miesięcy. Wynika to z umowy.
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    A tak z ciekawości - W którym kierunku masz skierowaną instalację? Bo dość dziwne wygląda to na zdjęciu. Szacowałeś zacienienie?
    Instalacja dokłdniuśko na południe, wykonana na mikroinwerterach.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #31

    Domyślnie

    a co do rozliczeń, to oczywiście trzeba było się wycwanić i w przypadku gdy instalacja PV posiadałaby moc na tyle dużą że opust na odbiór energii przekroczyłby zapotrzebowania na energię inwestora ustawa nie przewiduje możliwości odsprzedaży energii przez osobę fizyczną. Niewykorzystana energia będzie przychodem dla zakładu energetycznego, także warto dobrze wyliczać swoje zapotrzebowanie, co by nie nabijać..

  12. #32

    Domyślnie

    @kolektor1 mam umowe z Energa i ustawa mówi o bilansowaniu przynajmniej 365 dni. Więc sorry ale pół roczne to było na zasadach netmeteringu, w opuście jest 365 dni z tego co pamiętam.
    Swoją drogą gratuluje kolejnego projektu na dachu, a jeśli to na mikroinwerterach to jeszcze lepiej zacienienie Ci nie groźne
    Którą umowę podpisałeś na sprzedaż energii tą starą czy tą nową? Bo mnie jeszcze nawet nie podliczyli za pierwsze półrocze, a gdzie do nowej umowy.

  13. #33

    Domyślnie

    a czym się różni stara umowa od tej nowej?

  14. #34

    Domyślnie

    Skoro niektórzy mają instalację PV nawet od lutego, nasuwa się pytanie czy dostali już fakturę za energię i worek pieniędzy z elektrowni?

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Skoro niektórzy mają instalację PV nawet od lutego, nasuwa się pytanie czy dostali już fakturę za energię i worek pieniędzy z elektrowni?
    A i owszem dostali nawet zapłacili.
    Więc tak jak pisałem instalacja od 16.02 kręciła i kręciła aż doczekaliśmy się pamiętnego 31.06 kiedy to ZE miał nas rozliczyć, no miał ale n umiał.
    Więc około września podliczyli mnie.
    Do zapłacenia 11,50 PLN akcyzy
    do wystawienia rachunek na 134 PLN (sprzedaż prądu )

    Słabo nie... jednak od początku roku nikt nie przyniósł mi FV z Energii na kwotę 350 PLN które wcześniej płaciłem raz na 2 miesiące.
    WIęc 3 * 350 PLN jestem jakieś 1050 PLN do przodu na samych rachunkach za prąd. + te 100 PLN od nich które pewnie przepiłem.

    Prawo się zmieniło jest trochę lepiej, ale aura za oknem jakaś nie zaspecjalna i zamiast produkować odbieram to co naprodukowałem od lipca.
    Jeśli w tym czasie będzie się instalacja zwracała to w 7 lat się zwróci w 100%.

    PS.
    chłopaki macie jakieś info w sprawie Św. Mikołaja czy prawda to co piszą u konkurencji czy to jakaś ściema? Bo jakoś tak wyszło trochę z dnia na dzień, i aż się wierzyć nie chce!
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 18-11-2016 o 17:43

  16. #36

    Domyślnie

    Czyli ostatecznie dostałeś jakąś FV z dokładnym rozliczeniem za konkretny okres? Bo jakoś tak niejasno to opisujesz.
    Nie wiem jak inni, ale ja pytam z ciekawości.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Czyli ostatecznie dostałeś jakąś FV z dokładnym rozliczeniem za konkretny okres? Bo jakoś tak niejasno to opisujesz.
    Nie wiem jak inni, ale ja pytam z ciekawości.
    Poczekaj może aż podliczą mu drugie półrocze to w tedy zobaczymy ten czas zwrotu ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #38

    Domyślnie

    Ja tam mu życzę dobrze. Tylko po ponad roku słuchania, że prąd za darmo, albo będą dopłacać i czasie zwrotu liczonym już chyba czasem w miesiącach, chciałbym zobaczyć konkrety. Tylko tyle.

  19. #39

    Domyślnie

    Witam Wszystkich i b. proszę o pomoc, gdyż zrezygnowaliśmy z solarów (brak dotacji -już była dużo wcześniej), choć mężowi ciągle to chodzi po głowie. Dzisiaj dowiedziałam się, że jest możliwość dotacji 60% netto na fotowoltanikę, zareagowaliśmy niby negatywnie, ale może zamiast prywatnych solarów zrobić fotowoltanikę i z podgrzewaniem wody?

    Zdążyłam trochę poczytać, ale czy jest taka automatyka, że grzałka będzie tylko wtedy gdy będzie nadmiar energii?
    Kończymy budowę i o kasę trudno, ale czy to się jakoś opłaci i jaki poziom mocy wybrać, żeby było optymalnie dla 4 osób? Budujemy na wsi, gdzie czasami nie ma prądu to chyba warto -b. proszę o opinie w stosunku do bieżących cen i cen na rynku energii, bo star wpisy chyba nie są aktualne.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    Witam Wszystkich i b. proszę o pomoc, gdyż zrezygnowaliśmy z solarów (brak dotacji -już była dużo wcześniej), choć mężowi ciągle to chodzi po głowie. Dzisiaj dowiedziałam się, że jest możliwość dotacji 60% netto na fotowoltanikę, zareagowaliśmy niby negatywnie, ale może zamiast prywatnych solarów zrobić fotowoltanikę i z podgrzewaniem wody?

    Zdążyłam trochę poczytać, ale czy jest taka automatyka, że grzałka będzie tylko wtedy gdy będzie nadmiar energii?
    Kończymy budowę i o kasę trudno, ale czy to się jakoś opłaci i jaki poziom mocy wybrać, żeby było optymalnie dla 4 osób? Budujemy na wsi, gdzie czasami nie ma prądu to chyba warto -b. proszę o opinie w stosunku do bieżących cen i cen na rynku energii, bo star wpisy chyba nie są aktualne.
    A jaki jest podstawowy system grzewczy w budynku...?
    Fotowoltaika do podgrzewania CWU to na ostatnim miejscu...

    Na pierwszym taryfa G12 lub G12w i grzałką elektyczna w zasobniku...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony