dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: Ostra granica

  1. #1

    Domyślnie Ostra granica

    Niewątpliwie ten temat pojawiał się w różnych odmianach jednak chciałbym do niego wrócić ponownie. Stan faktyczny wygląda następująco: działka ma szerokość 26,5 m, dom (bliźniak-1/2 jest zamieszkana, druga w budowie) stoi 4,5 m od granicy działki. Działka jest ogrodzona betonowym płotem. Sąsiednie działki są niezabudowane. Do 1/2 bliźniaka tej w budowie chcę dobudować garaż i klatkę schodową. Wystąpiłem do gminy (brak planów) z opisem tego co chcę zrobić i po 5 mcach czekam na uparawomocnienie decyzji. Problem polega na tym, że w warunkach gmina napisała, iż garaż nie może być większy niż x, w ogóle nie odnieśli się do tego jak się mogę zbliżyć do granic, poza stwierdzeniem żeby budować zgodnie z przepisami.
    A w przepisach jest o 4 m w standardzie
    "§ 12. (7) 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
    1)4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
    2)3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
    2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
    3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
    1)wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
    2)nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki."
    Gdy skontaktowałem się z gminą aby mi uścislil warunki co do granicy powiedzieli ze to kwestia starostwa. Starostwo, ze absolutnie nie, ze musi to byc albo w decyzji albo oni nie wydadzą zgody i nie interesuje ich zgoda sąsiada, garaz moge zbudowac sobie w innym miejscu bo mam szeroką dzialkę i nie interseuje ich to, ze wolne miejsce mam na ogrodzie i ze dzialka bedzie podzielona, wiec nie bedzie taka szeroka jak sie wydaje pani urzednik. Wkurzony zadzwoniłem do gminy a w gminie, ze owszem oni moga mi to wydać ale muszę miec zgodę wlasciciela dzialki do ktorej chce sie zblizyc, z notarialnie poswiadczonym podpisem i uzupelnia decyzje w ciagu 4,5 dni . Co zrobić? Czy mam jakies szanse? Podpowiedzcie! Nie znam włascicielki działki sąsiedniej, mam tylko adres i wiem, ze ciezko ja zlapac. Jestem tym wszystkim poirytowany bo od pół roku nie mogę nic zrobić i mieszkać...

  2. #2

    Domyślnie

    Gmina napisała "żeby budować zgodnie z przepisami",
    a cytowany fragment przepisu § 12 ROZPORZĄDZENIA w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. : "Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli: 1)wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo 2)nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki" jest tym przepisem Gmina do warunków zabudowy nie może żądać zgody sąsiada, którą trzeba uzyskać na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że Gmina napisze, iż warunki zawarte w decyzji nie mogą naruszać interesów osób trzecich, a Ty będziesz musiał przed zatwierdzeniem projektu budowlanego uzyskać zgodę sąsiadki
    Jeżeli działka ma być dzielona, to w decyzji warunkach zabudowy powinno to być zapisane - możliwość i warunki podziału działki - (na Twój wniosek), ze względu na brak mpzp.
    Ten zapis uwierzytelni wniosek o konieczności budowy przy granicy.
    pozdrawiam
    zawsze może być śmieszniej ...

  3. #3

    Domyślnie

    cytat
    "Gmina do warunków zabudowy nie może żądać zgody sąsiada, którą trzeba uzyskać na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że Gmina napisze, iż warunki zawarte w decyzji nie mogą naruszać interesów osób trzecich, a Ty będziesz musiał przed zatwierdzeniem projektu budowlanego uzyskać zgodę sąsiadki"

    Interpretacja pani naczelnik wydziału arch ze starostwa jest następująca:
    nie mogę wejść w ostrą granicę bo nie wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrz a w decyzji którą dostałem nie jest to doprecyzowane, w związku z czym zgody nie ma.
    Odnośnie pkt 2 owego rozporządzenia pani naczelnik twierdzi, ze moja działka jest na tyle szeroka, że mogę sobie gdzie indziej postawić garaz i ona na podstawie tego przepisu odmówi mi wydania zgody na budowanie w ostrej granicy. Jeżeli zaś gmina jej w decyzji napisze, że jest to zgodne z warunkami zabudowy to mi zgodę wyda. Gmina zaś mówi, że urbanista musi mieć podkładkę do takiego działania, dlatego potrzebują zgody właścielki działki.
    I bądź tu mądry, co z tego, że złoże wniosek na zmianę pozwolenia na budowę, skoro mi i tak uwalą, zapłacę architektowi, będę użerał się ze starostwem a czas będzie leciał....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony