dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie wsteczny ciag na kominie - porady!!!!

    Mam wlasnie w kanalach wntylacyjnych. Wiem rozszczelnic okna al enie pomaga.

    Faktem ze wylot kanalow wentylacyjnych mam zboku komina i to pewnie na kierunku wiatrow. Co zalozyc/zamontowac zeby to poprawic. Myslalem o czyms na ksztalt spojlera ktory bedzie wyciagal a nie wpychal powietrze do komina.
    Czy ktos cos takiego widzial ?
    A moze jakies inne pomysly?

    Fugas

  2. #2

    Domyślnie

    A powiedz..czy używasz kominka?? Czy masz dolot pow. do niego??
    Druga kwestia. Czy kominy masz na równo z kalenicą??
    Jak długi jest przewód kominowy od wywietrznika pokojowego do miejsca w którym pow. z wentylacji opuszcza komin??
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie. Mam ten sam problem. Obawiam się że ani wysokość komina, ani odległość od kalenicy nie ma znaczenia. Po prostu przy szczelnych oknach i drzwiach wytwarza się takie podciśnienie, że kanał wentylacyjny który ma najniższą siłę ciągu po prostu zaczyna pracować w drugą stronę. Wydaje mi się że tylko rekuperator rozwiąże sprawę. Właśnie rozważam jego zakup.
    z tego komina mam wsteczny ciąg

  4. #4

    Domyślnie

    Nie tyle odległość od kalenicy, co różnica wysokości pomiędzy końcem komina a kalenicą. Dach jest przeszkodą w swobodnym przepływie mas powietrza, wiatru. Wytwarza się nadciśnienie w okolicach wlotu kominowego i zewnętrzne powietrze jest wtłaczane do przewodu kominowego.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    tak jak napisal Fanu przyczyna moze byc za niski komin wzgledem kalenicy. W poradnikach sa podane bardzo doklande zaleznosci wysokosci komina od jego odleglosci od kalenicy. Wbrew pozorom projektanci czasem sami popelniaja bledy lub my, na malsne zyczenie. obnizamy kominy. Ale tez prawda jest, ze czasami, kiedy wszytsko niby jest OK jeden z kanalow wentylacyjnych sluzy do zaopatrywania mieszkania w powietrze. Prosta zasada - mieszkanie (dom) szczelne z racji okien i drzwi, ktorys kanal jest podgrzewany (np. wystarczy jedno pomieszczenie o znacznie wyzszej temeraturze powietrza) i zaczyna wytwarzac sie ciag (grawitacyjna wentylacja tym lepiej dziala im wieksza jest roznica temperatur - latem nie dziala prawie wcale) i wtedy, by pojawilo sie w tym pomieszczeniu powietrze (w miejsce uciekajacego kominem) musi ono skas byz wziete - i bierze sie z innego kanalu wentylacyjnego.
    Tak bylo u mnie Jak sobie z tym poradzic? Hmmm.....nie znalazlem sposobu - po prostu w pomieszczeniu gdzie mi zawiewalo swieze powietrze kratke zakleilem papierem. A teraz juz tam nie mieszkam i nie moj klopot
    No i wpadla mi do glowy jeszcze jedna przyczyna - kratka kanalu wentylacyjnego jest z boku komina i nie ma "wylot" Parcie wiatru w komin moze wtlaczac powietrze do srodka.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  6. #6

    Domyślnie

    Wlasnie napisalkem ze mam wyloty kanalow zboku komina.
    Konimy maja ponad 8m sa ponad metr powyzej kalenicy kratki jaakies 50-70cm powyzej kalenicy.
    Do kominka mam 5 x 50mm doprowadzenie powietrza i stamtad daje zimnym powietrzem wiec raczej nie kominek.

    Mysle ze wiatr tloczy wiec szukam czegos co moge zainstalowac jako spojler do kratek.

    Pzdr
    Fugas

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertOC
    No właśnie. Mam ten sam problem. Obawiam się że ani wysokość komina, ani odległość od kalenicy nie ma znaczenia. Po prostu przy szczelnych oknach i drzwiach wytwarza się takie podciśnienie, że kanał wentylacyjny który ma najniższą siłę ciągu po prostu zaczyna pracować w drugą stronę. Wydaje mi się że tylko rekuperator rozwiąże sprawę. Właśnie rozważam jego zakup.
    z tego komina mam wsteczny ciąg
    Robert
    Rekuperator (chodzi raczej chyba o wentylację mechaniczna) na jedno pomoże a na inne zaszkodzi. Nie ma rzeczy bez wad. Lepiej naprawić to co popsute niż szukać nowych kłopotów. Widzę że Twój komin jest praktycznie cały na zewnątrz może być mocno wychłodzony i z tego powodu powietrze sie cofa. Komin wentylacyjny aby prawidłowo pracował musi mieć minimalny progowy ciag który spowoduje że sie od wewnatrz nagrzeje i potem to już ruszy. Spróbuj przydławić na kratkach pozostałe przewody wentylacyjne i rozszczelnić okna. Jak to nie pomoże to zamknij pozostałe kratki a w tym co nie ciagnie zdejmij kratke wsadź do srodka suszarke i niech się przez godzinke rozgrzeje. Wyjmij suszarkę i sprawdź czy ruszył już na dobre. Jak to nie pomoże to czeka cię ocieplanie komina. No możesz jeszcze zamiast ocieplania zamontować wentylatorek na górze komina jakieś takie maleństwo niech wspomaga. Powinno być ok. i to niewielkim kosztem.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Ja zgadzam się z RobertemOC - nawet przy prawidłowo wykonanych kominach może być odwrócony ciąg. Powietrze musi jakoś dostać się do domu, jeśli masz szczelne okna i drzwi ("tradycyjne" wloty świeżego powietrza) to nie dziw się, że w którymś kominie jest źle. Radą na to jest zrobienie czerpni powietrza w ścianie (niektórzy mają to połączone z GWC).
    Znajdź najlepsze przedszkole dla swojego dziecka: super-przedszkole.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertOC
    Obawiam się że ani wysokość komina, ani odległość od kalenicy nie ma znaczenia.
    I tu się mylisz...ma i to duże...ze względu na zawirowania powietrza panujące w przestrzeni pomiędzy kominem a kalenicą, im komin niższy od kalenicy i im dalej od niej tym prawdopodobieństwo że będą problemy z cugiem większe....
    Owszem, szczelność otworów jest ważna ale nie jest kwestią wyłączną..
    A u ciebie sprawa wydaje się jeszcze innej natury...ty masz komin cały po zewnątrz. Nie wiem czy masz komin systemowy ale duże znaczenie ma również właśnie jak i gdzie jest on posadowiony. Ja w swoim oryginalnym projekcie też miałem komin na zew. i właśnie ze względu na obawy przed problemem z cugiem przenieśliśmy go wew. budynku...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Dokładnie jak mówi Senser.

    Ważna dla "Cugu" jest również różnica temperatur.
    Jeśli mamy do czynienia z powietrzem o tej samej temperaturze, to ciąg zapewnia nam różnica ciśnień pomiędzy wlotem a wylotem.
    Przy wychłodzeniu powietrza zwiększa się jego gęstość, a tym samym powietrze w kominie jest cięższe niż w domu i trudniej je wypchnąć.
    Dodatkowym utrudnieniem są zawirowania u wylotu, kiedy wir powietrzny powoduje przy wylocie wzrost ciśnienia i wpychanie powietrza ponownie do przewodu.
    Tym rządzi po prostu fizyka, której się nie ominie, można zwalczyć co najwyżej wymuszając przelot mechanicznie.
    Aby uporać się z zawirowaniami powietrza (przynajmniej na kominach spalinowych) stosuje się strażaka obrotowego.
    Nie mam pojęcia co z tym zrobić przy wentylacji

  11. #11

    Domyślnie Re: wsteczny ciag na kominie - porady!!!!

    Cytat Napisał Fugas
    Mam wlasnie w kanalach wntylacyjnych. Wiem rozszczelnic okna al enie pomaga.

    Faktem ze wylot kanalow wentylacyjnych mam zboku komina i to pewnie na kierunku wiatrow. Co zalozyc/zamontowac zeby to poprawic. Myslalem o czyms na ksztalt spojlera ktory bedzie wyciagal a nie wpychal powietrze do komina.
    Czy ktos cos takiego widzial ?
    A moze jakies inne pomysly?

    Fugas
    Przeważnie przyczyną wstecznego ciągu jest tworzące się podciśnienie w domu. Zbyt mało powietrza jest dostarczane do pomieszczeń w stosunku do ilości powietrza zużywanego w procesach spalania i/lub wyrzucanego przez kanały wentylacyjne. Ilość powietrza doprowadzanego do domu i wyrzucanego przez kanały wentylacyjne i spalinowe musi się conajmniej bilansować (a nawet doprowadzonego powietrza powinno być ciut więcej).
    Po prostu zbyt szczelny dom i za mało powietrza doprowadzonego dołem.
    Zrób doświadczenie. Kiedy zacznie się cofać, uchyl okno i potem sprawdź ciąg. Jeśli jest prawidłowy, to znaczy, że to jest to.
    Pozdrawiam
    Rav

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertOC
    No właśnie. Mam ten sam problem. Obawiam się że ani wysokość komina, ani odległość od kalenicy nie ma znaczenia. Po prostu przy szczelnych oknach i drzwiach wytwarza się takie podciśnienie, że kanał wentylacyjny który ma najniższą siłę ciągu po prostu zaczyna pracować w drugą stronę. Wydaje mi się że tylko rekuperator rozwiąże sprawę. Właśnie rozważam jego zakup.
    z tego komina mam wsteczny ciąg
    Pomijając szczelność okien, mam wrażenie że dziura w kanale wentylacyjnym nie jest zrobiona na wylot a to błąd który może być przyczyną opisywanych problemów
    walerian35

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertOC
    No właśnie. Mam ten sam problem. Obawiam się że ani wysokość komina, ani odległość od kalenicy nie ma znaczenia. Po prostu przy szczelnych oknach i drzwiach wytwarza się takie podciśnienie, że kanał wentylacyjny który ma najniższą siłę ciągu po prostu zaczyna pracować w drugą stronę. Wydaje mi się że tylko rekuperator rozwiąże sprawę. Właśnie rozważam jego zakup.
    z tego komina mam wsteczny ciąg
    W tym przypadku wysokość nie ma znaczenia, wyloty przewodów usytuowane są prawidłowo.
    Wg mnie szczelna stolarka + zewnętrzny, niedostatecznie ocieplony komin dają takie a nie inne wyniki.
    Na forum możemy do takiej sprawy podejść czysto teoretycznie,
    diagnozę można postawić tylko wówczas gdy sprawdzimy wszystkie przewody kominowe w całym budynku.


    Pozdrawiam kominiarz

  14. #14

    Domyślnie

    Kurdę, skoro powietrze nawiewa kanałami wentylacyjnymi, to gdzieś potem musi wywiewać. Tak, czy siak- wentylację masz, tylko taką trochę inną... Nie udusisz się, no chyba że z kominów śmierdzi.
    Tak na poważnie- zacząłem palić piecykiem węglowym, tzw. "kozą". Chcę szybko ogrzać swoje zimne mury to pozatykałem luźno wszystkie kanały wentylacyjne wełną. Jakie było moje zdziwienie, gdy podciśnienie powietrza panujące w domu- z powodu palenia w piecu wyssało wełnę z kanału na pokój.
    Jak podszedłem do kanału to powiew powietrza postawił mi włosy na sztorc.
    Wniosek oczywisty: Jak powietrze spiernicza np. kominem to musi się do środka dostać innym otworem. Od Ciebie zależy (albo i nie zależy) którym... Ja bym nie robił z tego żadnego problemu. Taki jest urok "cichobieżnej" wentylacji grawitacyjnej. Ten typ tak ma!

  15. #15

    Domyślnie

    Grzegorz63 - też tak do tego podchodzę. Nie mam w domu żadnej czerpni powietrza (poza kotłownią i garażem, ale to się terzaz nie liczy), okna i drzwi są szczelne więc bez zdziwienia przyjąłem fakt, że mi jednym kominem wentylacyjnym nawiewa powietrze do domu. Obecnie mam 5 kanałów wentylacyjnych i tak się jakoś stało, że jednym (chyba najkrótszym kominem) odwróciło mi ciąg i mam tam "czerpnię". Nic złego się nie dzieje, muszę tylko pomyśleć, jak w przyszłości dostarczyć do domu odpowiednią ilość powietrza. Pewnie zrobię czerpnię gdzieś przy podłodze. Ale ma to swoje wady: zimne powietrze wejdzie do domu i będzie "siedziało" przy ziemi, a teraz zimne powietrze wchodzi mi przy suficie i w jakimś stopniu wymusza ruch powietrza.
    Znajdź najlepsze przedszkole dla swojego dziecka: super-przedszkole.pl

  16. #16

    Domyślnie

    Zrobilem wczoraj eksperyment uchylajac okna i ciag w kilku kanalach wentylacyjnych sie odwrocil ale na dluga mete tak nie moze byc bo kociol chodzil cala noc a na dole temp spadla do 16stopni. Wiec drogi gips.

    Nie mam rozszczelnianych okien zastanawiam sie nad wycieciem kawalko uszczelki ale czy to starczy?
    Chodzilem tez po calym domu z zapalniczka zeby zobaczyc gdzie ucieka powietrze nawiewane kanalami i nie bardzo wiadomo.

    Moze tez jest jakies miejsce (podejrzewam kratkw wentylacyjna nad schodami) ktorym wszystko zasuwa na zewnatrz. Kominaek i okap byl oczywiscie wylaczony???

    I co Wy na to?
    Fugas

  17. #17

    Domyślnie

    Przeczytałem z zainteresowaniem, dzięki za wszystkie porady bo mam taki sam problem nie pomogło podwyższenie kominów na lecie, problem wrócił wraz z porą grzewczą. Doszedłem do wniosku że faktycznie nie rozszczelniam okien eksperyment przeprowadzę dzisiaj (narazie kratki wentylacyjne zaklajone są papierem )

  18. #18

    Domyślnie

    Też mam ten problem, w części dziennej na parterze / jedno pomieszczenie/ w WC dmucha zamiast ciągnąć w górę. Rozszczelnienie okien pomaga ale to zima i rosną koszty grzania. W łazience nie zalepię kratki papierem! Co robić? czy zamontowanie w kratce wentylatora pomoże?A może coś na dachu w kominie? HELP!
    P.S. komin jest wyższy od kalenicy.
    jutro zaświeci słońce

  19. #19

    Domyślnie

    Też mam ten problem, w części dziennej na parterze / jedno pomieszczenie/ w WC dmucha zamiast ciągnąć w górę. Rozszczelnienie okien pomaga ale to zima i rosną koszty grzania. W łazience nie zalepię kratki papierem! Co robić? czy zamontowanie w kratce wentylatora pomoże?A może coś na dachu w kominie? HELP!
    P.S. komin jest wyższy od kalenicy.
    jutro zaświeci słońce

  20. #20

    Domyślnie

    Zapalając swiatło w kibelku, uruchamia się wentylatorek taki za 40zł wbudowany zamiast kratki. Tak samo mam w łazience.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony