dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Susz

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kraków - okolice
    Posty
    9

    Question Strop Terriva Nova czy Monolityczny. Pilne! Prosze o pomoc.

    Witajcie!
    Bardzo proszę o pomoc... Zaczynamy budowę, mamy projekt domu indywidualny. Nasz arch zaproponował nam Terrivę - bo cichsza, tańsza, szybsza do ułożenia i generalnie same plusy....

    Wykonawca i Kier bud namawia, może to za dużo powiedziane, sugeruje - monolit, bo lepszy i nie pęka i wg. nich jest Tańszy!! :-O

    Ja zgłupiałam, architekt mówi że jak chcemy to za opłatą oczywiście nam to zmieni, bo musi oddać ponownie do konstruktora.

    Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i Terriva pęka? Czy nie słuchać co mówi budowlaniec?
    Z tego co rozmawiałam też ze składem budowlanym, wykonawca więcej zarobi na monolicie bo dłużej i więcej robi.....



    Proszę podpowiedzcie coś, bo już nie wiem co myśleć...

    pozdrawiam,
    Susz

  2. #2

    Domyślnie

    Jak macie ekipę która umie zrobić monolit to róbcie bez zastanowienia. Teriva nie ma żadnych przewag nad nim

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Monolit lepszy,

    ja mam w projekcie i tak robię ale zastanawiam się nad grubością, bo monolit jest cieńszy, nie będzie to miało wpływu na inne kwestie?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    A skład więcej zarobi na Terivie, bo ją sprzeda... Dlatego tak mówią.

    Monolit jest lepszy. Cieńszy, nie klawiszuje, poprawnie zazbrojony nie ugina się. Wymaga mniejszych podciągów i belek. Da się do niego od spodu coś przykręcić, bo do pustaków Terivy nie bardzo. Ja sam nie wiem, czemu dałem sobie zaprojektować Terivę.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Susz

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kraków - okolice
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi...
    Skład właśnie nie ma terrivy... generalnie tego nie prowadzą..

    Róznica w grubości jest oczywiście bo między terrivą a monolitem to ok 10-15 cm.
    Dla nas wyszło by na plus pod tym względem monolit bo ściana kolankowa była by o ok 10 cm wyższa..
    Tylko dalej nie wiem jakie są koszta monolitu vs. Terrivy? nikt nie umie mi oszacować tego
    Pozdrawiam.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Susz,

    ja będę miał monolit, około 95 m2, wychodzi: 1,8 stali, około 20m3 betonu B30 (razem z wieńcami, podciągami, schodami), 130 stempli (używane po 5 zł) i kupię 4-5 m3 drewna (na wszystko). Wychodzi około 12 000 - 13 000 zł za około 100m. Robocizna za cały dom, więc nie wiem jaką cześć przyjąć na strop

    Z tą ścianką to uważaj, bo jak podniesiesz to podniosą się też okna połaciowe, żeby nie było że ich nie otworzysz bo są za wysoko...
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 11-08-2016 o 14:58

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Teriva 100m2 kosztowała mnie niedawno ok. 6000 zł za elementy stropu. Do tego stal na podciągi, żebra rozdzielcze, betonu też trzeba kilka metrów. Różnica to pojedyncze tysiące (choć ekipa może skasować trochę więcej za robociznę, ale bez przesady), a masz porządny, sztywny strop, a nie wyższe o 10cm wypełnienie z kruchych pustaków wiszących na kilku beleczkach i symbolicznej ilości betonu.

    Choć trzeba wspomnieć, że w niektórych domach przy stropie żelbetowym może być konieczność zaprojektowania nieco mocniejszych ścian pod nim, tudzież słupów w tych ścianach. Nie wiem, czy praktykuje się posadowienie płyty żelbetowej np. na betonie komórkowym. Tutaj musiałby się wypowiedzieć konstruktor.

    Stropy typu teriva to moim zdaniem patologiczne, utrzymujące się nie wiadomo dlaczego tak długo ogniwo pośrednie w ewolucji myślenia o domach z poddaszem użytkowym. Kiedyś nad parterem był strych na graty, a strop był drewniany. Potem zaczęto poddasze zagospodarowywać i stropy drewniane zastępować czymś o podobnej konstrukcji, ale trwalszym, czyli terivą. Dzisiaj poddasze służy do codziennego użytku, jest integralną częścią domu i oprócz mniejszego ciężaru nie widzę zalet takiego ersatzu.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar greatbuilder
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    małopolska
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Susz,

    (...)

    Z tą ścianką to uważaj, bo jak podniesiesz to podniosą się też okna połaciowe, żeby nie było że ich nie otworzysz bo są za wysoko...
    Uważać też trzeba ze względów konstrukcyjnych. Podniesienie ścianki kolankowej przy rozpierającej konstrukcji dachu to wyzwanie dla konstruktora i kategorycznie nie można samemu sobie decydować.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    A nie myślałeś o stropie z prefabrykatów ? Jak masz prosty dom to mogą być dobre ze względu na szybkość wykonania i brak przerwy technologicznej, nie bawisz się też w szalunki. Ja mam płytę żerańską, ale są też płyty smart o mniejszej grubości.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Susz

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kraków - okolice
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał greatbuilder Zobacz post
    Uważać też trzeba ze względów konstrukcyjnych. Podniesienie ścianki kolankowej przy rozpierającej konstrukcji dachu to wyzwanie dla konstruktora i kategorycznie nie można samemu sobie decydować.
    Tak masz rację. Rozmawiałam z archi i on mi zwrócił uwage na to że musimy podnieść ściankę żeby dom nadal wpisywał się (w głupi bądź co bądź) MPZP Gminy... bo jeżeli nie podniesiemy to dach,długość okapu i wysokośc budynku się zmieni a tego zrobić nie możemy.
    Sami nie chcemy decydować. Budowlaniec twierdzi "JA ZAZBROJĘ I BĘDZIE OK" ale ja wole mieć to na papierze od konstruktora..

    Tylko właśnie zastanawiam się czy to zmieniać... Widzę że chyba lepiej, choć wyjdzie drożej.

    Dach nie jest bardzo rozpięty, tylko długi. Dom ma mieć 18,5* 9 m.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Susz

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kraków - okolice
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    A nie myślałeś o stropie z prefabrykatów ? .
    Widzisz... człowiek głupi jest ... ma robić terrivę która też jest prefabrykowana po części ale boi się jak ognia płyty prefabrykownej... teoretycznie dom jest prosty... podobno widać pęknięcia na łączeniach płyt
    takie krążą pogłoski. Może powiesz coś na ten temat? i ile zapłaciliście materiał + robota
    Ostatnio edytowane przez Susz ; 12-08-2016 o 11:05

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Każdy poprawnie wykonany strop będzie dobry, każdy zrobiony po macoszemu będzie się rysował. Stropy gęsto żebrowe w tym teriva są niby łatwe w wykonawstwie ale da się sporo błędów w tym zrobić i się ładnie rysuje. Monolit jest trudniejszy od gęsto żebrowego ale mniejsze szanse na późniejsze rysy na suficie. Monolit nie koniecznie musi być droższy od Terviy.
    Polecam monolit.

  13. #13

    Domyślnie

    Mnie do terrivy zraziło to że trzeba też na to lać beton. Czyli czas oczekiwania na to że można coś zrobić na stropie jest taki sam jak przy monolicie.
    Moim zdaniem jak się komuś nie spieszy to monolit, jak się komuś śpieszy to płyty stropowe.
    Ja mam monolit i upierdliwe jest to pielęgnowanie betonu (polecam folie ) a do tego płyta fundamentowa i jeszcze stropodach więc daje to w kość szczególnie w lecie, ale na terrivie będzie to samo.
    Ostatnio edytowane przez Darkat ; 28-08-2016 o 08:59

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkat Zobacz post
    Mnie do terrivy zraziło to że trzeba też na to lać beton. Czyli czas oczekiwania na to że można coś zrobić na stropie jest taki sam jak przy monolicie.
    Nie ma stropu do którego nie trzeba betonu, no może poza drewnianym stropem w drewnianym domu. Jak masz strop z płyt zalewasz wieńce i zamki, jak masz drewniany na murach to robisz wieńce.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony