dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 11
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 217
  1. #181
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Dostałem pytanie: Jak dobrać grzejnik kanałowy do pomieszcznia - w wypadku, gdy ogrzewanie podłogowe kanałowe stanowi ogrzewanie kompletne - samodzielne:
    Poniżej link do firmowego kalkulatorka doboru "kanałówki"

    http://www.regulus.com.pl/kadobcan/doborcanal.html

  2. #182
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    http://www.regulus.com.pl/index.php?d=artykul_inside

    System grzejnikowy modułowy - każdy moduł grzewczy o wysokości 27 cm posiada układ wodny z trzech rur miedzianych DIN18.
    Końce rur spięte są kolektorami DIN20.
    Przyłącze od dołu po stronie lewej - rozstaw przyłączy - standard euro- 50 mm - ruchome półśrubunki (ze stożkiem) 3/4".
    Opcjonalnie są zabudowane w grzejnikach zawory termostatyczne- grzanie zestawu może być sterowane głowicą termostatyczną z sondą kapilarną (analogicznie do ogrzewania podłogowego kanałowego).

  3. #183
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    No to się zaczęło pięknie dziać!
    Zainteresowanie nowym design grzejników Regulus-system jest ogromne.

    http://www.regulus.com.pl/download/r....sollarius.pdf

  4. #184
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Wypowiedź na jednym z wiodących forów budowlanych..... Prawda, że miła?

    Takie proste, ale trzeba było na to wpaść! Gratulacje dla firmy za pomysłowość

    http://www.regulus.com.pl/index.php?d=artykul_inside

  5. #185
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Naprawdę warto..
    http://www.regulus.com.pl/index.php?d=outlet

    A te grzejniki zaczęły się naprawdę dobrze sprzedawać...

    http://regulus.com.pl/download/regulus.sollarius.pdf

  6. #186
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jodek1

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    04-691
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam Was,

    Zalogowałem się na tym forum by napisać o tych grzejnikach i wpiszę jeszcze moje zdanie na temat tego produktu w innym wątku na tym forum.

    Miałem pecha i 2 miesiące temu kupiłem grzejnik Regulusa od początku :

    Nie wiem co mnie podkusiło ale sądziłem że zakup grzejnika którego zadanie jest banalne - ma grzać - więc nie trzeba czytać żadnych porad itd bo to żaden wydatek jak kupuje się jeden grzejnik - otworzyłem internet wpisałem w wyszukiwarkę grzejniki wyskoczył mi sklep internetowy w podanym wymiarze 30/140 trafiłem na Regulusa w cenie 566 zł - ładna obudowa - (na bartyckiej widziałem grzejniki po 700-1100 zł ) więc cenę uznałem za dobrą bo to internet więc taniej.

    Grzejnik został zamontowany przez hydraulika któremu sam grzejnik się spodobał bo był łatwy w montażu i bardzo lekki i ładny .

    I tutaj zaczyna się cyrk..... grzejnik cały czas w odstępach kilkunastu/ kilkudziesięciu sekund wydaje z siebie trzaski raz ciszej ras głośniej - pierwszy raz spotkałem się z takim bublem - słucham muzyki słyszę trzaski , kładę się spać słyszę trzaski - to jest bubel który się nie nadaje do użytku w domu !!!!
    Na początku myślałem przejdzie mu jest nowy , może zapowietrzony, żle powieszony ... itd... ale nie wisi od miesiąca i nadal słyszę trzaski.

    więc zaczynam czytać forum - owszem ludzie o tym piszą ale widocznie im to nie przeszkadza że trzaska - dla mnie to nowość nigdy nie miałem z tym do czynienia dla mnie to ewidentny bubel który nie nadaje się do mieszkania a jedynie do jakiejś fabryki czy gdzieś gdzie hałas z grzejnika komuś nie przeszkadza.
    mam w mieszkaniu jeszcze 3 inne grzejniki i na miejscu tego złomu wisiały dwa inne żaden nie wydawał dźwięków z siebie - do tej pory (robiłem remont powiększałem okno w pokoju dlatego wymieniałem ) !!!! z forum wyczytałem o dynamicie , innowacyjności , ekonomiczności - to wszystko jest NIC warte jak grzejnik będzie w domu wydawał trzaski

    Podsumowując:
    - odradzam zakup grzejnika tej firmy a szczególnie serii: Regulus RD 3/140 jeżeli ktoś ma ochotę by grzejnik tylko grzał do czego jest stworzony a nie wydawał dźwięki
    - dobrze że nie mam wszystkich takich grzejników bo bym zwariował i zbankrutował.
    - przy remoncie kolejnego pokoju (też będę powiększał okno w przyszłym roku ) i wymianie grzejnika wymienię te trzeszczące dziadostwo na normalny cichy grzejnik.
    - mam nadzieję że osoby ceniące spokój w domu i ciszę przeczytają ten mój wpis i nie popełnią takiego błędu jak ja .

    Jeżeli ktoś ma ochotę na film z trzaskami lub zdjęcie tego pięknego bubla - proszę o kontakt.

  7. #187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.121
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Witam!
    Napisał Pan wczoraj na priva i odpisałem Panu na priva...
    Bardzo konkretnie.
    Należało po prostu wdrożyć normalną procedurę reklamacyjną..
    Jestem niemal na 100% pewny, że wina leży po stronie złego powieszenia grzejnika...
    W ubiegłym roku grzejniki ścienne REGULUS-system zostały zamontowane w blisko 6 tysiącach obiektów mniejszych i większych...
    Skarg na trzask przy rozgrzewaniu było dokładnie dziewięć. Wszystkie zostały załatwione po myśli klientów.
    Należało firmie REGULUS-system dać szansę na weryfikację Pańskiego problemu.

    Rozumiem Pana rozżalenie lecz nie rozumiem Pańskiego modus operandi.

    Z szacunkiem

    Bogusław Wójcik
    REGULUS-system S.J.
    Właściciel

  8. #188
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alibaba12

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-001
    Posty
    2

    Domyślnie

    A u mnie wyszło super. wielkość dobierałem sam gdyż hydraulik nie rozumiał ze woda z pieca gazowego nie musi mieć 70c. obliczyłem parametr na 45c i chodzi pięknie. z piecykiem Vaillant krzywa 0,40 na regulatorze 21c a w domu zawsze 22 - 22,5.
    domek 120m2 pierwszy rok. przy -15 na piecu 39c. zuzycie za styczen 100 m3 gazu. w razie pytań zapraszam na PW podeslę zdjęcia. całość wspomagana przez wentylację mechaniczną z reku Dospel Optimal 400

  9. #189
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alibaba12

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-001
    Posty
    2

    Domyślnie

    Nadmieniam, że grzejniczki to Solaris. W odpowiedzi na posty odnośnie kurzu to u szwagra po 2 latach Buderusy pic grzeje na 60c ściana czarna nad nimi. Odpowiedzią jest niewłaściwy dobór rozmiaru. Jak jest za mały to podnosimy temperaturę a wtedy nawet łazienkowy brudzi. Jaki z tego morał - HYDRAULICY na szkolenia i nie wciskać ludziom ciemnoty jak się z czymś nie miało do czynienia.

  10. #190

    Domyślnie

    Witam. W sumie to mam pytanie do Pana Bogusława. Skorzystałem z formularza kontaktowego na stronie regulus.com.pl i opisałem moje problemy z grzejnikami. Było to dokładnie 3 luty (piątek). Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnego maila potwierdzającego chociaż,że ktoś przeczytał moją wiadomość. Problem jest z strzelającymi grzejnikami - kupiłem 5 sztuk i w tym momencie każdy pyka, jedne głośniej inne ciszej. Kolega montował grzejniki trochę wcześniej - i po dwóch miesiącach jeden zaczął głośno strzelać, inne trochę ciszej. Wyczytałem na internecie że problem może być z naprężeniem grzejników(nierówna ściana). Ściany mam w miarę proste, ale robiłem różne próby - pozostawiałem grzejnik tylko na dolnych zawiesiach, zdejmowałem całkowicie z zawiesi i układałem na książkach, podkładałem podkładki gumowe itp. Ogólnie ponad tydzień różnych kombinacji. Grzejniki strzelają w środku, nie przesuwają się po zawiesiach w czasie gdy się nagrzewają. Strzelają nawet gdy są nagrzane. Skończyły mi się pomysły na ich uciszenie. Cod dalej można poczynić? Spać muszę w stoperach, bo inaczej się po prostu nie da. Czekam na jakieś konstruktywne wskazówki co można poczynić z tym fantem. Grzejniki to ścienne regulusy miedziano-aluminiowe z osłoną górną owalną. Pozdrawiam. Paweł

  11. #191
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jodek1

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    04-691
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jodek1 Zobacz post
    Witam Was,

    Zalogowałem się na tym forum by napisać o tych grzejnikach i wpiszę jeszcze moje zdanie na temat tego produktu w innym wątku na tym forum.

    Miałem pecha i 2 miesiące temu kupiłem grzejnik Regulusa od początku :

    Nie wiem co mnie podkusiło ale sądziłem że zakup grzejnika którego zadanie jest banalne - ma grzać - więc nie trzeba czytać żadnych porad itd bo to żaden wydatek jak kupuje się jeden grzejnik - otworzyłem internet wpisałem w wyszukiwarkę grzejniki wyskoczył mi sklep internetowy w podanym wymiarze 30/140 trafiłem na Regulusa w cenie 566 zł - ładna obudowa - (na bartyckiej widziałem grzejniki po 700-1100 zł ) więc cenę uznałem za dobrą bo to internet więc taniej.

    Grzejnik został zamontowany przez hydraulika któremu sam grzejnik się spodobał bo był łatwy w montażu i bardzo lekki i ładny .

    I tutaj zaczyna się cyrk..... grzejnik cały czas w odstępach kilkunastu/ kilkudziesięciu sekund wydaje z siebie trzaski raz ciszej ras głośniej - pierwszy raz spotkałem się z takim bublem - słucham muzyki słyszę trzaski , kładę się spać słyszę trzaski - to jest bubel który się nie nadaje do użytku w domu !!!!
    Na początku myślałem przejdzie mu jest nowy , może zapowietrzony, żle powieszony ... itd... ale nie wisi od miesiąca i nadal słyszę trzaski.

    więc zaczynam czytać forum - owszem ludzie o tym piszą ale widocznie im to nie przeszkadza że trzaska - dla mnie to nowość nigdy nie miałem z tym do czynienia dla mnie to ewidentny bubel który nie nadaje się do mieszkania a jedynie do jakiejś fabryki czy gdzieś gdzie hałas z grzejnika komuś nie przeszkadza.
    mam w mieszkaniu jeszcze 3 inne grzejniki i na miejscu tego złomu wisiały dwa inne żaden nie wydawał dźwięków z siebie - do tej pory (robiłem remont powiększałem okno w pokoju dlatego wymieniałem ) !!!! z forum wyczytałem o dynamicie , innowacyjności , ekonomiczności - to wszystko jest NIC warte jak grzejnik będzie w domu wydawał trzaski

    Podsumowując:
    - odradzam zakup grzejnika tej firmy a szczególnie serii: Regulus RD 3/140 jeżeli ktoś ma ochotę by grzejnik tylko grzał do czego jest stworzony a nie wydawał dźwięki
    - dobrze że nie mam wszystkich takich grzejników bo bym zwariował i zbankrutował.
    - przy remoncie kolejnego pokoju (też będę powiększał okno w przyszłym roku ) i wymianie grzejnika wymienię te trzeszczące dziadostwo na normalny cichy grzejnik.
    - mam nadzieję że osoby ceniące spokój w domu i ciszę przeczytają ten mój wpis i nie popełnią takiego błędu jak ja .

    Jeżeli ktoś ma ochotę na film z trzaskami lub zdjęcie tego pięknego bubla - proszę o kontakt.
    Grzejnik reklamowałem w firmie Regulus - reklamacja przebiegła sprawnie - grzejnik został wymieniony na inny bez wad - działa dobrze i najważniejsze nie wydaje z siebie żadnych dźwięków - mam nadzieję że to koniec przygód
    Panu Bogusławowi dziękuje za pomoc.

  12. #192
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jpg5

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Posty
    4

    Domyślnie

    @bogusław
    Mam takie pytania:

    1. Czy Regulusy są produkowane w Polsce? Dla mnie to akurat zaleta, że coś jest made in Poland, a nie made in Germany, a tym bardziej made in China.

    2. „musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.
    Co oznacza lekko przewymiarować? O ile procent suma mocy grzejników musi przewyższać obliczone zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia? Dodam, że zamierzam zainstalować grzejniki w domu zbudowanym z cegły (gr. muru 44 cm) + 12 cm wełny, a źródłem ciepła ma być kocioł gazowy kondensacyjny (najprawdopodobnie Vaillant Ecotec Plus VC 246/3-5) + kominek z płaszczem wodnym.

    3. „Grzejniki Regulus - wymiana ciepła średnio - 30% promieniowanie 70% konwekcja. Im niższa temperatura wody, tym mniej konwekcji a więcej promieniowania.”
    Czy to ma jakieś praktyczne znaczenie dla użytkownika, że więcej ciepła z grzejnika jest oddawane drogą promieniowania kosztem konwekcji?

    4. „Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie. Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę. Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.”
    Gdzie są te lamelki? Nie widziałem grzejników na żywo, a jedynie oglądałem galerię zdjęć. Czy lamelki to ta pionowa harmonijka w środkowej części grzejnika?

    5. „Grzejniki konwektorowe składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.
    (...)
    Nie dotyczy regulusów. Element grzejny nie jest umieszczony w obudowie a grzejniki grzeją intensywnie całą powierzchnią przednią...

    Czyli ta, nazwijmy to zewnętrzna blacha z pofałdowaniami w grzejniku Regulusa, to nie jest obudowa, a element grzejny?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj-grzejnika01.JPG
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	52,2 KB
ID:	120053  

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jpg5 Zobacz post
    @bogusław


    2. „musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.
    Co oznacza lekko przewymiarować? O ile procent suma mocy grzejników musi przewyższać obliczone zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia? Dodam, że zamierzam zainstalować grzejniki w domu zbudowanym z cegły (gr. muru 44 cm) + 12 cm wełny, a źródłem ciepła ma być kocioł gazowy kondensacyjny (najprawdopodobnie Vaillant Ecotec Plus VC 246/3-5) + kominek z płaszczem wodnym.
    Warto przewymiarowywać grzejniki z prostej przyczyny... Obliczenia zapotrzebowania ciepła dla obiektu są założeniami teoretycznymi i powiem z doświadczenia, że lokalnie mogą wystąpić ubytki ciepła, które trudno zrekompensować na zbyt małym grzejniku. Oczywiście on może oddać większą moc ale musiałbyś podnieść temperaturę zasilania całej instalacji. Łatwiej zawyżyć rozmiar grzejnika o 1 lub dwa rozmiary o ile miejsce na to pozwala aby się potem tym nie martwić. Na pewno warto zawyżyć rozmiary grzejników w pomieszczeniach od północy, od ściany szczytowej, w pomieszczeniach z facjatką. Po zawyżeniu wielkości gdyby się okazało, ze moc uzyskiwana jest zbyt duża możesz dokonać korekty za pomocą kryzy lub zaworu termostatycznego.

  14. #194

    Domyślnie

    Cytat Napisał jpg5 Zobacz post
    @bogusław

    4. „Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie. Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę. Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.”
    Gdzie są te lamelki? Nie widziałem grzejników na żywo, a jedynie oglądałem galerię zdjęć. Czy lamelki to ta pionowa harmonijka w środkowej części grzejnika?
    Pofalowana powierzchnia grzejnika jest utworzona przez wyprofilowane lamele, które są umieszczone na miedzianym układzie wodnym. Tym samym są elementem grzejnym, który przekazuje ciepło do otoczenia za pomocą promieniowania. W niskich temperaturach zasilania w mojej instalacji zjawisko to jest zauważalne tak samo jak konwekcja.

  15. #195

    Domyślnie

    Ja kupiłem już jakiś czas temu kilka tych zwykłych i jak na razie wszystko ok. Pierwszy raz kupowałem grzejniki przez internet ale doszły całe i zdrowe

    kupiłem tutaj https://kotly.com.pl/kategoria-grzej...s-71.html?l=pl

  16. #196

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Ponieważ od jakiegoś czasu przeprowadzam całkowitą modernizację swojego domu postanowiłem odświeżyć temat grzejników regulus. Posiadam kocioł dolnego spalania MPM do którego podłączyłem niewielki bufor ciepła (500l) wraz z wężownicami - CWU oraz solary. Przyszedł teraz czas na wymianę grzejników. Pytanie, jak to jest z tymi grzejnikami Regulusa? Opłaca się czy niepotrzebny wydatek? Dom docelowo będzie posiadał 20 cm styropianu- elewacja, 30 cm wełny na poddaszu oraz okna 3 szybowe. Niestety zostanie tylko 10 cm styropianu w posadzce, której nie ruszam ze względu na konieczność skucia aktualnej . Myślałem, że po termomodernizacji inwestycja w grzejniki niskotemperaturowe to dobra opcja (55/45/20 lub 45/35/20). Czy nie kombinować i założyć po prostu zwykłe stalowe, płytowe grzejniki ewentualnie z możliwością zasilania niskimi temperaturami?

  17. #197

    Domyślnie

    Potwierdzam, że regulus jest marką samą w sobie, ale ma jedną zasadniczą wadę - cena. Użytkuję regulusy w całym domu od ponad 15 lat i mogę powiedzieć o nich same pozytywy. Bardzo niska rezystancja termiczna woda-powietrze, a tym samym sprawność. Bardzo dobre parametry grzania czynnikiem o niskiej temperaturze. Trochę lamelki potrafią pyknąć, ale ten dźwięk jest sporadyczny i bardzo delikatny, a występuje wtedy, jak temperatura z kotła dojdzie do 36-39 stopni. Tak, tak, tyle dokładnie wystarczy, aby były 22 stopnie w pomieszczeniu przy -10 ... -15 stopniach za oknem, bo przy zerze piec "chodzi" na 25-29 stopni (moja ręka jest cieplejsza niż kaloryfer a w pokoju jest ciepło) i na taką temperaturę (najniższą) zasilania przy pompie ciepła i piecu gazowym grzejniki powinny być liczone. Nie muszę także chyba tłumaczyć że zeszłej zimy wyszło niecałe 3k za rok za gaz ziemny, w tym CWU i trochę gotowania. Konstrukcja grzejnika jest taka, że grzeje konwekcyjnie i podczerwienią, a sprawność wynika z zastosowanych materiałów. Na dowód zobaczcie jak zbudowane są radiatory procesorów w komputerach, gdzie wymagana jest duża stratność. Jedyne co bym zmienił, to lamelki wykonane z miedzi i gęściejsze, ale to znowu podwyższy i tak niemałą cenę. Nie muszę przy tym chyba pisać, że stal i aluminium na korpus kompletnie się nie nadają, bo mają za małą przewodność cieplną. Czyli purmo i ferajna to grzejniki fajne, ale z innej epoki, jak auta zasilane przez gaźnik, a nie wielopunktowy wtrysk bezpośredni. Jedne i drugie działają, ale sprzedawanie stalowych i aluminiowych grzejników to robienie nieświadomego klienta w balona i żerowanie na jego naiwności (że zaoszczędzi kilka zł na grzejniku stalowym).
    Przy okazji pytanie, czy ktoś próbował łączyć regulusy w szereg, gdzie góra, gdzie zwykle montuje się odpowietrznik była dołączona rurką do następnego grzejnika, a dół do dołu także tego następnego. Trochę za mały grzejnik dałem w kuchni i aby ograniczyć ilość gazu, to muszę zwiększyć powierzchnię grzania, bo podłogowego teraz nie dodam. Ciekawe czy ktoś próbował łączyć grzejniki i jak mu to wyszło?

  18. #198

    Domyślnie

    Cytat Napisał jpg5 Zobacz post
    @bogusław
    Mam takie pytania:

    1. Czy Regulusy są produkowane w Polsce? Dla mnie to akurat zaleta, że coś jest made in Poland, a nie made in Germany, a tym bardziej made in China.

    2. „musisz grzejniki lekko przewymiarować jak chcesz korzystać z dobra kondensacji.
    Co oznacza lekko przewymiarować? O ile procent suma mocy grzejników musi przewyższać obliczone zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia? Dodam, że zamierzam zainstalować grzejniki w domu zbudowanym z cegły (gr. muru 44 cm) + 12 cm wełny, a źródłem ciepła ma być kocioł gazowy kondensacyjny (najprawdopodobnie Vaillant Ecotec Plus VC 246/3-5) + kominek z płaszczem wodnym.

    3. „Grzejniki Regulus - wymiana ciepła średnio - 30% promieniowanie 70% konwekcja. Im niższa temperatura wody, tym mniej konwekcji a więcej promieniowania.”
    Czy to ma jakieś praktyczne znaczenie dla użytkownika, że więcej ciepła z grzejnika jest oddawane drogą promieniowania kosztem konwekcji?

    4. „Nieprawda. Regulusy grzeją poprzez promieniowanie intensywniej niż płytowe i żeberkowe z tego prostego powodu, ze ich powierzchnia czołowa, promieniująca jest pofałdowana i blisko dwukrotnie większa niż w niemal płaskiej płycie. Promieniowanie rozchodzi się prostoliniowo, prostopadle do powiechni promieniującej. Oznacza to, że płyta promieniuje ciepłem głównie w obrębie jej rzutu na przeciwległą ścianę. Tymczesem lamelki w regulusach rozpraszają promieniowanie cieplne promieniście (wachlarzowato) na całe pomieszczenie.”
    Gdzie są te lamelki? Nie widziałem grzejników na żywo, a jedynie oglądałem galerię zdjęć. Czy lamelki to ta pionowa harmonijka w środkowej części grzejnika?

    5. „Grzejniki konwektorowe składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.
    (...)
    Nie dotyczy regulusów. Element grzejny nie jest umieszczony w obudowie a grzejniki grzeją intensywnie całą powierzchnią przednią...

    Czyli ta, nazwijmy to zewnętrzna blacha z pofałdowaniami w grzejniku Regulusa, to nie jest obudowa, a element grzejny?
    To może kilka zdań komentarza, bo użytkuję ponad 15 lat regulusy i sam projektowałem ogrzewanie.

    ad2. Ładujesz grzejnik ile wejdzie pod ścianę lub okno i nie patrzysz, że będzie 500zł drożej od sztuki, bo takie grzejniki będziesz użytkował tyle co cały dom, chyba że Ci się znudzi ich wygląd, albo celowo uszkodzisz mechanicznie młotkiem. Trwałość regulusa jest jak trwałość instalacji miedzianej, bo przy temperaturze zasilania do 25-35 stopni miedź praktycznie jest niezniszczalna. Nawet jak gdzieś puści, to rozniwotujesz górę i lutujesz, a potem masz kolejne 20-30 lat bez awarii. Na stronie regulusa masz kalkulator, gdzie wybierasz m.in. temp. zasilania. Ja zjechałem do 25 stopni i wyszedł w pokoju pod oknem metrowy R6. Dałem grzejnik 1,5 metra i żałuję, że nie dałem 1,8, bo by się zmieścił. Robiłem pomiary w zimie i okazało się, że grzejnik potrafi mieć nawet 10 stopni różnicy między zasilaniem, a powrotem i nawet "końcówka" potrafi grzać. Jedyny minus, to będą większe grzejniki i niektórym estetyka tego przeszkadza, ale jak poznasz siłę swoich pieniędzy za gaz, to zrozumiesz o co biegało. Im większa powierzchnia grzania, tym mniejsza rezystancja wody do otoczenia i mniej za gaz. U mnie potrafi wychodzić z pieca 30 stopni, a wracać 10 w zimie. Stąd bardzo niskie użycie gazu, a kiedyś prądu do pompy gruntowej.
    Ponadto nie ma większego znaczenia kocioł. Ważne aby był kondensacyjny, a jak masz kupić jakiś bardzo markowy, to lepiej kup nie markowy kondensat, bo kocioł wymieniasz raz na 15 lat, a regulusy będą dożywotnio, ze względu na ich trwałość. Wniosek jest jeden, lepiej kasę włożyć w większe regulusy, a kocioł kupić najtańszy kondensat z zewnętrznym czujnikiem pogodowym i regulatorem z grzywą grzania, bo za chwilę kupisz pompę na propan, a małe grzejniki zostaną i prądu w zimie poleci sporo.

    ad3. Ma, bo im więcej ciepła grzejnik odda, tym mniej gazu spalisz.

    ad4. Lamelki to cienkie blaszki z otworem, zaprasowane pionowo do rurki miedzianej, gdzie płynie woda. Odbierają ciepło od rurki miedzianej i posiadając dużą powierzchnię oddają konwekcyjnie powietrzu. Promieniują także podczerwienią na zewnątrz, przez pofałdowaną płytę zewnętrzną, stanowiącą obudowę grzejnika, która jest połączona termicznie z lamelkami.

    ad5. Życzył bym sobie lamelki miedziane. Mają znacznie mniejszą rezystancję termiczną niż alu, ale pytanie jak to wpłynie na cenę? Jak pisałem, lamelki są połączone z obudową z alu i to ona głównie promieniuje.

    Wnioski.
    Grzejnik powinien być cały z miedzi, co poprawni znacznie jego sprawność. Pytanie, jak to wpłynie na cenę i mam w zamyśle samemu taki wykonać do części gospodarczej? Może super nie będzie w wyglądzie, ale na pewno znacznie zmniejszy się jego rezystancja termiczna woda-powietrze, ze względu na znacznie większą od aluminium konduktywność cieplną miedzi. Szkoda, że takich grzejników nie ma w produkcji w znośnej cenie i pewnie dlatego ze względu na cenę producenci nie odważyli się takich robić, tym bardziej jak czytam niektórych posty, że grzejniki stalowe działają tak samo, albo podobnie. Mój komentarz - tacy nie znają kompletnie tematu, a klepią propagandę, że stalowe są do pieca gazowego ok, bo takie produkuję, lub sprzedają.

  19. #199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zenoon Zobacz post

    ad3. Ma, bo im więcej ciepła grzejnik odda, tym mniej gazu spalisz.
    Jakaś nowa fizyka ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #200

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jakaś nowa fizyka ?
    Tłumaczę, bo chyba nie bardzo rozumiesz, ale spoko, wyjaśnię.
    To jest skrót, ale do rzeczy.
    Uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu warunkuje kilka elementów:
    - temperatura na zewnątrz,
    - izolacja do zewnątrz, czyli rezystancja cieplna wewnątrz-zewnątrz,
    - temperatura czynnika zasilającego grzejnik,
    - rezystancja termiczna woda-powietrze grzejnika.
    Im wyższa różnica temperatur pomiędzy czynnikiem grzejącym (wodą), a czynnikiem ogrzewanym (powietrzem w pomieszczeniu), tym przepływ ciepła większy, czyli przy niskiej temp. za zewnątrz i ubytkach ciepła (które zawsze istnieją) daje możliwość ogrzania pomieszczenia do 22 st. C. Za czasów fizyki PRL-u, gdzie węgiel był tani, zasilano grzejniki temperaturą wody na poziomie 60-80 st. C, aby grzejnik żeliwny był w stanie oddać tyle ciepła, aby ogrzać pomieszczenie do 21 st. C. Jednym z głównych błędów popełnianych przez instalatorów oraz użytkowników jest ustawianie pieca gazowego na 50 st. C czynnika grzewczego, czyli wody wychodzącej z kotła. Efektem tego jest grzanie komina i ptaków na dachu domu, a ciepło bezpowrotnie wylatuje ze względu na wysoką temperaturę spalin. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym jest obniżenie temperatury spalin do miniumu, aby więcej ciepła zostawało w budynku, czyli np. obniżenie temperatury czynnika grzewczego do minimum i tu jest problem z grzejnikami stalowymi oraz oddawaniem ciepła przez grzejnik. Jeżeli chcesz utrzymać temperaturę w pomieszczeniu 22 st. C, to albo zwiększasz temperaturę czynnika grzewczego, a co za tym idzie temperaturę spalin i ptaki na dachu oraz gazownia się cieszą, albo zmniejszasz rezystancję termiczną woda-powietrze montując lepszy grzejnik, aby ten oddał więcej ciepła do powietrza, przy niższej temperaturze czynnika grzewczego, czyli wody z kotła. Dlatego im więcej ciepła grzejnik odda do powietrza, przy niskiej temperaturze wody zasilającej, tym mniej zapłacisz za gaz, bo woda zasilająca grzejnik nie będzie musiała być grzana do 50 st. C i nie będziesz grzał ptaków na dachu. W mroźne dni objawia się to prawie całkowitym brakiem pary wodnej z komina kotła na gaz, jeżeli ten pracuje na niskich parametrach, bo spaliny z kotła wychodzą o temp. rzędu 35-45 st. C i jak dotrą do wylotu komina, to cała para już ulega wykropleniu. Jak instalator zepsuł instalację i musiał ustawić temperaturę z kotła wody na 50 st. C, bo grzejniki nie potrafią oddać odpowiedniej ilości ciepła z wody o niższej temperaturze, to właśnie taka para w zimie nad kominami kotłów gazowych się unosi. To są bardzo elementarne, ale i częste błędy ludzi, którzy nie rozumieją grzania kotłem kondensacyjnym i faktu, że przy stalowym, źle dobranym grzejniku nie potrafi on oddać odpowiedniej ilości ciepła powietrzu w grzanym pomieszczeniu i dlatego muszą na kotle ustawiać 50 st. C, bo by było zimno w pokoju.
    Tak że jak masz pytania, to pisz, chętnie pomogę, a nie krytykuj jak nie rozumiesz.

Strona 10 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony