dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie Instalacja IB przewodowa

    Witam

    Buduję dom. W tej chwili jestem na etapie stanu surowego. Ponieważ zajmuje się nieco elektroniką, chciałbym go wyposażyć w trochę inteligencji.
    Pomyślałem o możliwości sterowania światłem, gniazdkami, roletami, rekuperatorem oraz odczytywaniu stanu poszczególnych czujników (czujki ruchu, temperatury, światła/zmierzchu, deszczu) i podejmowanie na podstawie tego odpowiednich decyzji (zamknięcie rolet, wyłączenie oświetlenia). Jednym słowem chciałbym by był to - choć w części - inteligentny budynek.
    Problem w tym, że na rynku istnieje tak dużo rozwiązań, ale wczytując się w poszczególne opisy brakuje mi konkretów.

    Ponieważ w tej chwili stoję przed decyzją jak wykonać instalacje elektryczne, proszę o poradę osób "siedzących w temacie".

    Sam wymyśliłem sobie to tak, proszę o sprawdzenie mojej koncepcji i wyrażenie swojej opinii:

    1. Instalację elektryczną wykonuję jako standardową.
    2. Od każdego włącznika oraz gniazda doprowadzam kabel sygnałowy powiedzmy 10 żył do rozdzielni.
    3. Gdy nie będę korzystał z funkcji automatyzacji - podłączam zwykły włącznik/gniazdo.
    4. Gdy zdecyduję się na inteligentne załączanie światła w danym punkcie to odłączam włącznik od przewodów prądowych, podłączam do niego kabelki sygnałowe, wkładam do puszki moduł z przekaźnikiem, a w rozdzielni podłączam kabel sygnałowy do np. Integry.
    5. Gdy zdecyduję się na inteligentne załączanie gniazdka w danym punkcie to je odłączam od sieci 230V i podłączam przez dodatkowy moduł przekaźnika (umieszczony bezpośrednio w puszcze) sterowany poprzez centralę w rozdzielni.

    Według mnie takie rozwiązanie ma zaletę - nie muszę od początku decydować się na inteligencję, a w miarę możliwości i potrzeb rozbudowywać swoją instalację IB.

    Bardzo proszę o swoje opinie na ten temat.

    Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Instalacja stan surowy - jak najdalej od pastylek montowanych w puszkach podtynkowych, oprócz tych co być muszą - np. moduł czujki temperatury.
    Wszystko sprowadzić do jednej dużej rozdzielnicy, komfort pracy, modernizacji, wygoda obsługi, wszelkich zmian i łatwego dojścia bez niszczenia ścian, osprzętu elektrycznego, bez upychania wszelkich modułów, kostek, złączek, przewodów..... , bez porównania.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Witam

    Buduję dom. W tej chwili jestem na etapie stanu surowego. Ponieważ zajmuje się nieco elektroniką, chciałbym go wyposażyć w trochę inteligencji.
    Proponuję poczytać https://plcstore.pl/ i zatelefonować czy na skype. Mam od nich urządzenia i pomagali mi projektować instalację.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Instalacja stan surowy - jak najdalej od pastylek montowanych w puszkach podtynkowych
    Początkowo też tak uważałem.

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Wszystko sprowadzić do jednej dużej rozdzielnicy
    Gdy do rozdzielni doprowadzę przewody sygnałowe oraz prądowe od każdego z odbiorników, to nie będę mógł sterować urządzeniami w sposób standardowy - bez montażu jakiejś inteligencji (w najprostszym przypadku przekaźników).

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Proponuję poczytać https://plcstore.pl/
    Słyszałem trochę niepochlebnych opinii na ten temat.
    Wolałbym zastosować coś co jest bardziej sprawdzone, mam na myśli Satela.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Wolałbym zastosować coś co jest bardziej sprawdzone, mam na myśli Satela.
    Próbujesz popełnić błąd, od którego wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z IB. Już lepiej przygotuj sobie instalację pod sterowanie za pomocą PLC, ale nie mówię o prawdziwym PLC. Pamiętaj, że ilość przewodów w domu może być bardzo duża i z jakiegoś powodu wymyślono dedykowane systemy automatyki. Oczywiście jak znasz się na elektronice, to możesz się bawić w tego typu "systemy", tylko może okazać się, że stworzysz sobie w domu poligon doświadczalny.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Próbujesz popełnić błąd,
    Dlatego też zwróciłem się o fachową poradę tutaj.

    Moje główne założenie jest takie, by tak poprowadzić kable, żeby możliwe było na początku podłączenie standardowych włączników/gniazdek i w miarę potrzeby (czasu) łatwa rozbudowa w ramach IB - z wykorzystaniem położonych kabli.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Wolałbym zastosować coś co jest bardziej sprawdzone, mam na myśli Satela.
    Satel tak, ale tylko jako system alarmowy. Potem go zintegrujesz z systemem IB i wykorzystujesz wszystkie czujki podłączone do satela. Koniecznie Satel Integra oczywiście. O wykorzystaniu Satela jako system automatyki było już na tym forum sporo napisane, generalnie się odradza.

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Instalacja stan surowy - jak najdalej od pastylek montowanych w puszkach podtynkowych, oprócz tych co być muszą - np. moduł czujki temperatury.
    Czy ja wiem kasprzyk. Też nie lubię tego typu rozwiązania ale jak klient chce zwykłą instalację do przerobienia w późniejszym czasie to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Choć również uważam że lepiej zrobić sobie od razu przynajmniej podstawę automatyki zamiast bawić się w rozbudowywanie.

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Moje główne założenie jest takie, by tak poprowadzić kable, żeby możliwe było na początku podłączenie standardowych włączników/gniazdek i w miarę potrzeby (czasu) łatwa rozbudowa w ramach IB - z wykorzystaniem położonych kabli.
    Można to zrobić albo w ten sposób że robisz standardową instalację + magistrala (UTP lub KNX w zależności od systemu) i wtedy tylko pestki, albo tak że każdy obwód oświetleniowy lecisz niezależnie kablem przez puszkę z wyłącznikiem do rozdzielni + do puszki z wyłącznikiem doprowadzasz magistralę (szeregowo od puszki do puszki) oraz niezależny kabel sygnałowy (np. UTP z każdej puszki do rozdzielni). Jak tak przygotujesz instalację to później będziesz mógł zdecydować czy chcesz zwykły włącznik (wtedy kablem sygnałowym podłączysz go do modułu w rozdzielni) lub jakiś panel sensorowy (wtedy podłączysz go do magistrali). A kabel elektryczny początkowo zasilisz stale rozcinając go w puszce i wkładając włącznik, a potem jak już będziesz chciał automatykę to połączysz go w puszce na stałe, a oświetleniem będziesz sterował modułem w rozdzielni. Z roletami możesz zrobić podobnie, ważne żeby kabel elektryczny z puszki do rozdzielni był min. 4-żyłowy, tak jak kabel z rolety.

    Jak chcesz to wyślę ci poradnik jak przygotować instalację pod automatykę. Tyle że jest to poradnik pod system Ampio ale topologicznie niewiele on się różni od np. KNX, kwestia zastosowania odpowiedniego kabla magistralnego. Zresztą Ampio też już można integrować po KNX.
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 16-08-2016 o 19:40

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Początkowo też tak uważałem.
    Gdy do rozdzielni doprowadzę przewody sygnałowe oraz prądowe od każdego z odbiorników, to nie będę mógł sterować urządzeniami w sposób standardowy - bez montażu jakiejś inteligencji (w najprostszym przypadku przekaźników).
    Dlaczego? Wstarczy pokrosować przewody w rozdzielni i masz rozwiązanie idedntyczne ze standardowym

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Dlaczego? Wstarczy pokrosować przewody w rozdzielni i masz rozwiązanie idedntyczne ze standardowym
    Bez stosowania chociażby najprostrzych przekaźników?
    A jak?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Można to zrobić albo w ten sposób że robisz standardową instalację + magistrala (UTP lub KNX w zależności od systemu) i wtedy tylko pestki, albo tak że każdy obwód oświetleniowy lecisz niezależnie kablem przez puszkę z wyłącznikiem do rozdzielni + do puszki z wyłącznikiem doprowadzasz magistralę (szeregowo od puszki do puszki) oraz niezależny kabel sygnałowy (np. UTP z każdej puszki do rozdzielni).
    Obawiałem się takiej odpowiedzi
    Chcąc zrobić to jak w opisie powyżej to będą kilometry kabli...

    Rozumiem konieczność stosowania kabli elektrycznych poprzez puszkę do rozdzielni oraz magistrali sygnałowej - szeregowej. Ale po co w takim przypadku UTP z każdej puszki do rozdzielni?

    Bardzo proszę o ten poradnik - wyślę wiadomość prywatną.

  12. #12

    Domyślnie

    Przerabiałem dokładnie takie same rozterki. Skończyło się na tym, że zrobiłem instalację pod konkretny system IB (nexwell), kupiłem podstawowe moduły, żeby mieć jakieś światło w domu i prąd w gniazdkach i tyle. Potem rozbudowa to kolejne moduły, które podłączam i konfiguruję. Ale okablowanie musiałem zrobić od razu w maksymalnym wariancie. Teraz część kabli mam po prostu w rozdzielni, jak dokupię kolejne moduły (np. sterowanie roletami, rekuperacją, ogrzewaniem itp.) to po prostu podłączam istniejące kable i tyle. Musisz znaleźć dla siebie takie rozwiązanie., które umożliwi Ci systematyczną rozbudowę IB, ale jakiś nakład początkowy tak czy siak trzeba ponieść.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Słyszałem trochę niepochlebnych opinii na ten temat.
    Wolałbym zastosować coś co jest bardziej sprawdzone, mam na myśli Satela.
    Nie mogłeś słyszeć złych opinii, chyba że od hejterów lub oczerniaczy.

    Ja bym jednak Ci proponował zlecić komuś projekt instalacji elektrycznej i wszelkiej innej opierającej się na przewodach.
    Sam tego nie zrobisz za pierwszym razem nawet gdybyś stanął na głowie. Nie wolno robić instalacji pod konkretny system ale właśnie pod PLC. Już nie ważne jakie ale pod coś uniwersalnego.
    Jak wysypie Ci się magistrala jakiegoś systemu to nawet nie włączysz światła. Rozwali się jedno urządzenie na magistrali to zawiesi całą komunikację i nie włączysz nic i do tego nie znajdziesz prosto, które to.

    PLC kupisz dzisiaj i za 10 lat, a jak się wdasz w jakieś gotowe systemy to na końcu zostaniesz z niczym.

  14. #14

    Domyślnie

    xtea wszyscy wiedzą, że sprzedajesz PLC. Akurat w moim przypadku okablowanie pozwala mi wywalić obecny system i wstawić cokolwiek innego gdyby zaszła taka potrzeba. W okablowaniu nie ma nic aż tak specyficznego, żebym musiał je na śmieci wywalić gdyby mój obecny system zniknął z rynku.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    xtea wszyscy wiedzą, że sprzedajesz PLC. Akurat w moim przypadku okablowanie pozwala mi wywalić obecny system i wstawić cokolwiek innego gdyby zaszła taka potrzeba. W okablowaniu nie ma nic aż tak specyficznego, żebym musiał je na śmieci wywalić gdyby mój obecny system zniknął z rynku.
    Nie sprzedaję PLC tylko ich używam i nie tylko PLC2011 ale i innych.
    W okablowaniu nie ma nic specyficznego jak wiesz jak je zrobić Przeważnie mało kto budujący dom pa pojęcie. Nawet elektrycy nie maja pojęcia. Z tego względu lepiej jest projekt zlecić ale projekt w oparciu o uniwersalne podzespoły i zasady, a nie w oparciu o gotowy system. Zaprojektowanie własnej instalacji trwa i to trwa długo. Zwykle kilka miesięcy jak się wie jak zaprojektować.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Bez stosowania chociażby najprostrzych przekaźników?
    A jak?
    Jak pociągniesz 1.5mm2 od włączników, a nie tylko odbiorników, to łączysz tak samo jak w puszkach, tyle że nie w puszkach a w rozdzielni.
    Minus - rozdzielnia robi się spora.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Jak pociągniesz 1.5mm2 od włączników, a nie tylko odbiorników,
    Takie rozwiązanie wydaje mi się nie do przyjęcia.
    Okablowanie zaprezentowane przeze mnie w pierwszym poście ma o wiele więcej możliwości, a i w rozdzielni będzie porządek.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    henryk251

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Nie sprzedaję PLC tylko ich używam i nie tylko PLC2011 ale i innych.
    A jak z integracją systemu opartego na PLC2011 z alarmem Satel?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    A jak z integracją systemu opartego na PLC2011 z alarmem Satel?
    Nie posiadam takowego więc nie wiem ale za to posiadam alarm PLC2011B1 https://elkom.com.tw/pl/2014/10/04/plc2011b1/ który działa wyśmienicie, jest programowalny jak każdy PLC, ma szyfrowaną komunikację i może robić za alarm i za sterownik/miernik temperatur, przełącznik bram itd.
    Natomiast z innym alarmem, żeby go uzbroić to wystarczy jedno wyjście OC.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk251 Zobacz post
    Takie rozwiązanie wydaje mi się nie do przyjęcia.
    Okablowanie zaprezentowane przeze mnie w pierwszym poście ma o wiele więcej możliwości, a i w rozdzielni będzie porządek.
    1. Ale nie ładnie jest mieszać obwody 230V z obwodami na niskie napięcie
    2. Sterowanie elektroniczne innym obwodem skończy się katastrofą jak owa elektronika padnie
    3. Kabel bez skręcenia
    4. W jednym kablu razem wiele nie puścisz, np dallasów razem z zasilaniem

    Jest wiele innych powodów

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony