dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie budka dla sikorek

    Na jednym z drzew które posiadam chciałbym umieścić budkę dla sikorek.Proszę o szczegółową informację jakie powinna mieć wymiary, jaki otwór włazowy, z jakiego drewna, w którym kierunku ma być zwrócona oraz na jakiej zawieszona wysokości , czy musi być osłonięta konarami drzew. Bedę wdzięczny za porady, ponieważ to co narazie mogę zrobić dla sikorek to częstowanie ich słoniną.

  2. #2

    Domyślnie

    podaje link gdzie znajdziesz wymiary ;
    http://www.rgabrysz.konin.lm.pl/domek.html
    Dodam z własnego doswiadczenia że dla sikorek lepiej nie wieszać zbyt wysoko bo wtedy jest atrakcyjna także dla wróbli a że są silniejsze to ją pogonią.
    Najlepiej je robic z drewna nieostruganego; takich surowych desek i nie malować farbą a tylko pociągnąc całosc pokostem żeby było trwalsze.
    Zawiesza sie je w pozycji pionowej lub lekko pochylone otworem w kierunku ziemi.
    Otwór kieruje sie na wschód lub południowy wschód co wynika stąd że z tych kierunków na terenie naszego kraju występuje najmniej zacinających deszczów.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    No i ważne żeby były odpowiednio głębokie. Alew budce np robionej pod wymiar sikory modrej na działce moich rodziców już drugi rok gniazduje muchołówka żałobna. I gwoli ścisłości - budki mogą zająć mazurki, wróble lęgną się raczej pod dachem (mazurki to te "wróble" z brązowym berecikiem i brązową plamką na policzku). Dobrze budki wieszać już teraz - sikory są silnymi terytorialistami, będą je powoli zasiedlać. Choć może byc i tak ,że budkę zajmie inny silny terytorialista - np. kowalik. Nam sprawdzają się bydki wg pomysłu Sokołowskiego - tj ze zdejmowanym dachem. Po lęgu można wyrzucić i spalić gniazdo a całość polać spirytusem i opalić (dla dezynfekcji).

    Ja na działce nie mam ani jednego drzewa (poza dwu - trzyletnimi, które sadzę na potęgę). Ale na działce rodziców (1000m) budek jest chyba ze 6 plus dwie półotwarte dla pliszek. I jeszcze budki dla trzmieli

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Witam,
    u mnie na działce rosną sobie ok 70 letnie sosny, na szczęście mam gdzie powiesić budki
    Ostatnio nastawiłem się na ich wykonanie ale niestety z braku czasu zamówiłem w necie 2 sztuki www.panex.pl naprawdę duży wybór, ładne i całkiem niedrogo.

    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Jest świetna książka dla miłośników ptaków w ogrodzie;
    "Ptaki w ogrodzie" M.Szokalski i J.Wojtatowicz.
    Niestety dośc dawno wydana i dostępna tylko w bibliotekach.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Jest świetna książka dla miłośników ptaków w ogrodzie;
    "Ptaki w ogrodzie" M.Szokalski i J.Wojtatowicz.
    Niestety dośc dawno wydana i dostępna tylko w bibliotekach.
    O tak, ta książka jest całkiem niezła, mam ją w swoich ornitologicznych zbiorach, bardzo fachowe informacje na temat ptaków i budek lęgowych oczywiście można również znaleść w książkach
    niestety już nieżyjącego, wybitnego polskiego ornitologa Jana Sokołowskiego.

    Pozdro.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    A może widzieli gdzieś ostatnio w księgarniach ten stary atlas Sokołowskiego z ilustracjami Siwka. Uczyłam się na nim ptaków i chciałam kupić Krzyśkowi, ale nigdzie nie mogę znaleźć.

  8. #8

    Domyślnie budka dla sikorek

    Dziękuję wszystkim za zajmującą lekturę w powyższym temacie

  9. #9

    Domyślnie

    Dzieci mojej siostry mają papużki, których klatki ustawione są przy oknie. Od kilku dni tak ok. 11 w nocy zaczynało sie szaleństwo. Dokładnie nie wiadomo było co im jest. Jednak wczoraj siostra podczas takiego popłochu zauważuła że na oknie po drugiej stronie siedzi sowa( lub jakis ptak tego typu). Troche to dziwne bo nigdy nie widziałem w tej okolicy sowy.Nie wiem czy ta sowa szukała towarzystwa czy traktowała tą papuge jako pokarm. Czy jeśli zrobiłbym budke dla tej sowy to mogłaby w niej zamieszkać? Jakie wymiary powinna mieć taka budka? gdzie ją umiejscowić?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Zależy, który to gatunek sowy.
    Raczej trudno będzie namówić taką sowę do zamieszkania w budce, raczej wola one stare opuszczone strychy, dzwonnice, lub dziuple starych drzew. Ale można spróbować np jeżeli jest to puszczyk, puszczyk uralski, płomykówka.
    Pójdźka - jest to mały gatunek sowy wymagający bardzo nietypowej skrzynki.
    Najważniejsze wymiary: ścianka tylna i przednia (+jedna wewnętrzna) 16x16 cm, długość ok. 90 cm., odległość ścianki przedniej od wewnętrznej ok 7-10 cm, średnica otworu ok. 6,3 cm.
    Dla pójdźki należy wdrapać się wyżej na drzewo, na wyskokości ponad 6 metrów i zwiesić skrzynkę w pozycji poziomej, np. wzdłuż prostej gałęzi.

  11. #11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony