dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    koperkowy

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Bysław
    Kod pocztowy
    89-510
    Posty
    1

    Domyślnie Jaki kocioł wybrać, z myślą o kolejnym domu.

    Jestem w rozterce ponieważ nie wiem co zrobić w mojej sytuacji, tak więc prosiłbym Was o pomoc.

    Jestem świeżo po ślubie, wyprowadzam się z domu rodzinnego i na okres ok. 1,5 roku wprowadzam się do małego domku, ok 70 - 80 m2, w którym należy wymienić kocioł CO. W późniejszym czasie chcę wybudować dom, i stąd moje pytanie. Debatuję mocno z różnymi "doradcami" czy kupić mały kocioł wystarczający tylko na ten dom, i utopić pieniądze (bo już po wyprowadzce na nic mi się on nie przyda), czy też zainwestować z myślą o przyszłym domu w większy kocioł z podajnikiem na eko groszek i miał z rusztem wodnym do palenia drewnem, który to kocioł po wyprowadzce będę mógł zdemontować i zainstalować w nowym domu.

    Stąd 2 pytania:

    1) Wybrać mniejszy kocioł, wystarczający na ten domek ( http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1jn8 ). Dane jakie wprowadziłem do programu cieplowlasciwe są szacunkowe.

    2) Czy jest sens zainwestować w większy kocioł, który będę mógł później użyć w nowym domu?

    Pozdrawiam,
    Hubert

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Na te 1,5 roku poszukałbym używanego kotła z podajnikiem, o jak najmniejszej mocy np. 12 kW a do kolejnego domu kupił później taki jak będzie tam potrzebny.

    Najlepiej kupić bez rusztu wodnego, tylko z rusztem żeliwnym lub rusztodeflektorem.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #3

    Domyślnie

    suspenser jako sprzedawca systemów węglowych proponuje ci dwie kotłownie za kilkanaście tys. zł. każda. a co ma się stać potem z tym tymczasowym domem? kupiłbym najtańszy kocioł elektryczny lub kilka konwektorów, zapewne taki system grzewczy wyszedłby łącznie z rachunkami taniej niż jakaś kotłownia węglowa. i nie bardzo rozumiem dlaczego w nowym domu też kocioł na węgiel?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał koperkowy Zobacz post

    2) Czy jest sens zainwestować w większy kocioł, który będę mógł później użyć w nowym domu?
    Co do nowego domu, tak jak mówi przedmówca, skłaniałbym się do doboru odpowiedniego urządzenia, bo będzie służyło już na lata. Zastanów się też, czy chcesz w nowo budowanych domu postawić na spalanie paliw stałych - czy nie postawić na coś wygodnego, energooszczędnego no i ekologicznego?

    Przemyśl tę decyzję już dziś, bo na etapie budowy domu i projektu można na wielu elementach zaoszczędzić, np gdy zdecydujesz się na pompę ciepła.
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    suspenser jako sprzedawca systemów węglowych proponuje ci dwie kotłownie za kilkanaście tys. zł. każda. a co ma się stać potem z tym tymczasowym domem? kupiłbym najtańszy kocioł elektryczny lub kilka konwektorów, zapewne taki system grzewczy wyszedłby łącznie z rachunkami taniej niż jakaś kotłownia węglowa. i nie bardzo rozumiem dlaczego w nowym domu też kocioł na węgiel?
    Nie wiem gdzie widziałeś używany kocioł na ekogroszek za kilkanaście tys zł bo ja widziałem po 2-3 tys zł.

    Skoro jak napisał koperkowy "należy wymienić kocioł CO" to znaczy, że obecnie w tym domu jest już jakiś kocioł i instalacja grzewcza, więc niedrogo i łatwo można wstawić inny kocioł.

    Do nowego domu koperkowy wstawi to co będzie chciał i będzie się nad tym zastanawiał planując budowę np. pompę ciepła, tym bardziej teraz lepiej kupić używany kocioł chyba, że po tych 1,5 roku kupiony teraz nowy by odsprzedał komuś z rodziny, komu taki się przyda.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Nie wiem gdzie widziałeś używany kocioł na ekogroszek za kilkanaście tys zł bo ja widziałem po 2-3 tys zł.

    Skoro jak napisał koperkowy "należy wymienić kocioł CO" to znaczy, że obecnie w tym domu jest już jakiś kocioł i instalacja grzewcza, więc niedrogo i łatwo można wstawić inny kocioł.

    Do nowego domu koperkowy wstawi to co będzie chciał i będzie się nad tym zastanawiał planując budowę np. pompę ciepła, tym bardziej teraz lepiej kupić używany kocioł chyba, że po tych 1,5 roku kupiony teraz nowy by odsprzedał komuś z rodziny, komu taki się przyda.
    kocioł a kotłownia to zupełnie co innego, więc nie ściemniaj i nie naginaj faktów, że zapłaci 2-3 tys. zł za instalację - wiem, bo ostatnio byłem świadkiem modernizacji dwóch starych kotłowni węglowych - jedna na ekogroszek, druga na dolniaka i każdy marzyłby o inwestycji rzędu 2-3 tys. zł. rzeczywistość jest jednak nieco inna i to sporo większy koszt.

    do nowego domu koperkowy już napisał, że planuje kocioł węglowy. nie wiem jaki pałac buduje, że uważa iż będzie potrzebował kotła większej mocy niż w obecnym domu. no i nie wiem co go w ogóle skłania do instalacji jakiegokolwiek kotła na węgiel w nowym domu, gdzie można taniej, czyściej i wygodniej.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    kocioł a kotłownia to zupełnie co innego, więc nie ściemniaj i nie naginaj faktów, że zapłaci 2-3 tys. zł za instalację - wiem, bo ostatnio byłem świadkiem modernizacji dwóch starych kotłowni węglowych - jedna na ekogroszek, druga na dolniaka i każdy marzyłby o inwestycji rzędu 2-3 tys. zł. rzeczywistość jest jednak nieco inna i to sporo większy koszt. .
    To ile dokładnie będą kosztować rury, złączki itp. obliczy hydraulik, ale załóżmy, że nawet 500 zł + robocizna 1200 zł [to raczej górna stawka za taką robotę bo mam sporo do czynienia z wycenami] + kocioł 3 tys + 2 pompy obiegowe energooszczędne [CO i CWU] jeśli obecnie żadnej nie ma 740 zł = 500+1200+3000+740 = 5440 zł

    Przedstaw teraz proszę swoją kalkulację na te kilkanaście tys zł ...
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    To ile dokładnie będą kosztować rury, złączki itp. obliczy hydraulik, ale załóżmy, że nawet 500 zł + robocizna 1200 zł [to raczej górna stawka za taką robotę bo mam sporo do czynienia z wycenami] + kocioł 3 tys + 2 pompy obiegowe energooszczędne [CO i CWU] jeśli obecnie żadnej nie ma 740 zł = 500+1200+3000+740 = 5440 zł

    Przedstaw teraz proszę swoją kalkulację na te kilkanaście tys zł ...
    do tego jakiś zawór trójdrożny z napędem i robi się kwota 6 tys. zł, normalnie spotykałem się z kwotami w mojej okolicy około 7 tys. zł przy założeniu nowego kotła dolnego spalania za 2,5 tys. czy 3 tys. zł. czyli kotłownia kosztuje 2-3 razy drożej niż twoje 2-3 tys. zł, czego oczywiście nie zauważyłeś. sam kocioł to sobie można postawić i go oglądać. za 2-3 tys. zł to można mieć kotłownię elektryczną, a nie węglową.

    kotłownia na ekogroszek zrobiona zgodnie ze sztuką, z robocizną i materiałami to około 10 tys. zł (ale raczej trochę więcej), oczywiście nie na kotle klasy 5. w nowym domu należałoby oczywiście doliczyć koszt komina z wykończeniem i obróbkami, koszt m2, które pochłania taka kotłownia i skład opału, czyli kolejnych kilkanaście tys. zł.

    jeśli zrobisz kotłownię na ekogroszek za 5,5 tys. zł, to zapraszam - znajdę kilku chętnych na twoje usługi.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    do tego jakiś zawór trójdrożny z napędem i robi się kwota 6 tys. zł, normalnie spotykałem się z kwotami w mojej okolicy około 7 tys. zł przy założeniu nowego kotła dolnego spalania za 2,5 tys. czy 3 tys. zł. czyli kotłownia kosztuje 2-3 razy drożej niż twoje 2-3 tys. zł, czego oczywiście nie zauważyłeś. sam kocioł to sobie można postawić i go oglądać. za 2-3 tys. zł to można mieć kotłownię elektryczną, a nie węglową.
    Załóżmy nawet zawór z napędem to wyjdzie 6 tys, a nie kilkanaście
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Załóżmy nawet zawór z napędem to wyjdzie 6 tys, a nie kilkanaście
    na używanym kotle. w pierwszym poście wspomniałeś o koszcie 2-3 tys. zł.

    tak to jest ze sprzedawcami i użytkownikami ekogroszku na tym forum
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    na używanym kotle. w pierwszym poście wspomniałeś o koszcie 2-3 tys. zł.

    tak to jest ze sprzedawcami i użytkownikami ekogroszku na tym forum
    Męczysz się chłopie z tym niesamowicie bo wiesz, że jakbyś faktów nie naciągnął to kilkunastu tys zł nie osiągniesz.

    Wariant maksymalny z drogą robocizną [1200 zł za dzień roboty dla instalatora] wychodzi 6 tys, a jak się chce i poszuka to będzie znacznie taniej.

    Linki do używanych kotłów za 1000 zł:

    opcja najdroższa:

    http://allegro.pl/piec-eko-na-ekogro...2.html#thumb/5

    do tego sterownik Talos za 650 zł i będzie super zestaw

    opcje tańsze

    http://olx.pl/oferta/piec-na-ekogros...tml#90b542310d

    http://olx.pl/oferta/piec-eko-centr-...tml#90b542310d

    Transport kurierem kosztuje 200 zł z załadunkiem i rozładunkiem, trzeba tylko kocioł wstawić na paletę.

    Używane pompy obiegowe, zawór 3D też tanio się znajdzie, wystarczy poszukać, robociznę można za kilka stów za te nawet 2 dniówki dla mniej wprawnego majstra z pomocnikiem i się w tych 3 tys zmieści ze wszystkim, wystarczy chcieć i poszukać.

    Podaj teraz tą kalkulację na kilkanaście tys zł, inaczej wyjdzie na to, że albo kompletnie nie znasz tematu w którym się wypowiadasz, albo świadomie oszukujesz ...
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Niewiem co to za laik podał koszt kulkunastu tysięcy? Niewiem chyba jakiś nowy użytkownik ja będę instalował używany podajnik plus kocioł, oczywiście sterownik itp. Pąpa, bojler wszystko używane i koszt to 2700zł plus robocizna 600zł. Wszystko używane od 2 do 5 lat. Cel: pociągnąć na tym jak najdłużej ale zaplanowane na ok. 4 lata..

  13. #13

    Domyślnie

    cały czas piszę o nowej kotłowni. teść modernizował starą kotłownię z dolniaka na ekogroszek i żeby zrobić to porządnie, to trzeba sporo rzeczy zrobić od nowa. wtedy okazuje się, że koszt na porządnym kotle, z fakturą, gwarancja itd. to nie jest 2-3 tys. zł jak sugerujecie. i nie róbcie ludziom wody z mózgu, bo autor nic nie wspomina o używanym kotle. co gorsza, chce wstawić kocioł na węgiel do nowego domu (i to większy niż do starego...)
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak, ty piszesz o nowej kotłowni i to jest fakt, że w kwocie 3000 to jest nierealne aby się zmueścić. Ale jeden z kolegów zaproponował rozwiązanie aby zakupić używany piec i dostosować do niego instalację. Można to zrobić po kosxtach bo nie ma sensu ładować kasy w dom z którego chcą uciec. Ja podałem ile mi wyjdzie na używanych podzespołach. Druga sprawa, że jakbym się budował to postawiłbym na budownictwo bliskie pasywnemu, nie wudzę innego sensu szczeże mówiąc. I wtedy grzał dom niewiem... Piekarnikiem

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Tak, ty piszesz o nowej kotłowni i to jest fakt, że w kwocie 3000 to jest nierealne aby się zmueścić. Ale jeden z kolegów zaproponował rozwiązanie aby zakupić używany piec i dostosować do niego instalację. Można to zrobić po kosxtach bo nie ma sensu ładować kasy w dom z którego chcą uciec. Ja podałem ile mi wyjdzie na używanych podzespołach. Druga sprawa, że jakbym się budował to postawiłbym na budownictwo bliskie pasywnemu, nie wudzę innego sensu szczeże mówiąc. I wtedy grzał dom niewiem... Piekarnikiem
    i słusznie. sam jestem zwolennikiem ekogroszku w starym budownictwie, ale w nowym daleko od węgla, bo więcej z tego kosztów i kłopotów niż korzyści.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    cały czas piszę o nowej kotłowni...
    tia, jasne

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    suspenser jako sprzedawca systemów węglowych proponuje ci dwie kotłownie za kilkanaście tys. zł. każda.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    i słusznie. sam jestem zwolennikiem ekogroszku w starym budownictwie, ale w nowym daleko od węgla, bo więcej z tego kosztów i kłopotów niż korzyści.
    Oczywiście, zgadzam się i już na początku tego wątku o tym pisałem. Warto postarać się o ewentualne dofinansowanie np z RPO. wiadomo, że nowoczesne systemy, czy gazowe czy oparte na pompie ciepła to spory wydatek na początku, ale warto inwestować, by później cieszyć się wygodą, czystością, bezobsługowym, ekologicznym systemem i niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

    Dlatego zapraszam do kontaktu i do zadawania pytań o produkty z naszej oferty.
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony