dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 130
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie Nasza własna indywidualna parterówka na płycie

    Wstęp:
    Od jakiegoś czasu przeglądam forum jak masa budujących.
    Zainspirowany forumowymi idolami postanowiłem że sam własnoręcznie zbuduję dom swojej rodzinie - a co mi tam.
    Tylko kilka rzeczy zechcę zlecić do wykonania: tynki, posadzka, dach, okna. Raz ze względu na kasę - dwa, że często mam uczucie iż nawet z mniejszą wiedzą wykonam coś staranniej i lepiej niż niejeden "fachowiec".

    Wiem ile znaczą takie dzienniki dla wiedzy przyszłych inwestorów więc i sam postanowiłem (choć nie lubię pisać) założyć coś na ten wzór - będzie więcej raczej zdjęć niż opisu

    A więc tak: -krótka historia
    Konkretna myśl o budowie zaczęła się rok temu. Obecnie już posiadam pozwolenie na budowę.

    Stan obecny:
    Badania geologiczne zrobiłem (400 zł) choć z punktu widzenia obecnego nie bardzo były mi one potrzebne - ale zawsze lżej spać.
    Dokonana wymiana gruntu (średnio 1.5 m ) na żwir oczywiście zagęszczony (650 kg zagęszczarką).
    Nie zrobiłem badania po zagęszczeniu - choć prawie 25 tonowy sprzęt wjeżdżał na podbudowę i prawie śladu nie było. Nie wiem czy jest sens - jak to miałbym poprawić... w razie co.

    Założenia:
    parterówka - bo to wygodne
    130 m2 użytkowej - bo tyle wyszło przeliczeń rysunków itd - aby wszystko było we właściwych proporcjach.
    Na płycie fundamentowej i XPS-ie - bo cieplej, "dalej" od wody gruntowej (która jest dość wysoko nawet 90 cm) i prościej w wykonaniu własnoręcznym - przynajmniej taką mam nadzieję
    Dach czterospadowy - bo dla kogoś trzęsącego się na drabinie tak będzie wygodniej i prościej.
    Ogrzewanie - najchętniej bym zrobił PC gruntową - bo wysoki poziom wód jest tutaj akurat na +, ale kasa... na razie musi być na paliwo stałe.
    Wentylacja mechaniczna (jeszcze nie zaprojektowana) - tutaj dylemat czy dać ją w kotłowni (wygodniej - lepszy dostęp - ale hałas), czy na strychu w ocieplonym pomieszczeniu).
    15cm grafitowego jakieś 0.032 na ścianach, xps 12cm pod płytą i 8cm eps na płycie + wylewka (w niej podłogówka).
    Na strop myślę jakieś 25 cm styro dołożyć i tak mi się myśli jakby to przykryć tylko jakimiś płytami osb np.
    Strop monolityczny (choć tu jeszcze mam wahania czy nie jakiś trochę prefabrykowany).
    Dom ogólnie zaprojektowany i trochę pod energooszczędność (strony świata, okna) i przede wszystkim funkcjonalność dla użytkowników - nie dla oka sąsiada.

    W projekcie wiele już się zmienić nie da - a i tak spędzone dziesiątki godzin nad opracowaniem tego naj... mam nadzieję dadzą zamierzony efekt (stworzony od podstaw przez nas). Dla potomnych polecam program sweet home 3D - naprawdę sporo można sobie pomóc jak się tworzy coś samemu. Sam rozstaw w kuchni łazience - będzie oczywiście zmieniony (tutaj pogląd architekta).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut-parteru-page-001.jpg
Wyświetleń:	792
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	365073

    https://zapodaj.net/67e8bc505a177.jpg.html
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut parteru-page-001.jpg
Wyświetleń:	511
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	365074


    Chętnie przyjmę uwagi i spostrzeżenia - nawet te ujemne
    ewentualnie proszę o kilka rad - tych co już mają to za sobą - na co ważnego zwracać uwagę (czasami rzeczy ważne to te niezauważalne na pierwszy rzut oka)

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar greatbuilder
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    małopolska
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Bardzo ładne, podoba mi się koncepcja.

    Jako samorób to na szybko mam jedno spostrzeżenie. Po co Ci drzwi wejściowe cofnięte o te 35cm (nie dowidzę na rysunku dokłądnie). Tak czy siak bedziesz musiał robić nad wejściem jakis daszek, bo 35 cm to raczej za mało, a przy murowaniu dodasz sobie roboty.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał greatbuilder Zobacz post
    Bardzo ładne, podoba mi się koncepcja.

    Jako samorób to na szybko mam jedno spostrzeżenie. Po co Ci drzwi wejściowe cofnięte o te 35cm (nie dowidzę na rysunku dokłądnie). Tak czy siak bedziesz musiał robić nad wejściem jakis daszek, bo 35 cm to raczej za mało, a przy murowaniu dodasz sobie roboty.
    dzięki,
    co do drzwi to 35 cm ale + jeszcze okap na 60 cm więc praktycznie całe otwarte drzwi schowane będą - taki plan przynajmniej

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Masz okna od północy, a to oznacza zimność. W dodatku w kuchni jest zlew pod oknem, a będzie go widać z salonu - nieprzyjemny widok. Może lepiej to okno kuchenne przestawić wraz ze zlewem na ścianę wschodnią, albo chociaż zmniejszyć je do minimum i zaprojektować jako nieotwieralne?

    Wyłaz na strych lepiej zrobić w pomieszczeniu technicznym, bo ciągnie zimno.

    W ogóle mam wrażenie, że symetryczne odbicie byłoby dużo korzystniejsze energetycznie, bo miałbyś ciepły salon z oknami od zachodniej i południowej strony, pokoje południowe zostałyby bez zmian, a okno w sypialni można by przerzucić na wschodnią stronę (wieczorem chłodek do spania, a rano słońce obudzi).

    Jeszcze odnośnie kuchni. Wydaje mi się, że się trzeba będzie niepotrzebnie nachodzić, bo jest zwyczajnie za duża. Lepiej może cofnąć te ścianki działowe między kuchnią i salonem i przesunąć stół nieco w stronę kuchni. Będzie wtedy większy salon, co bardziej się przyda niż taka przepastna kuchnia.

    Ogólnie projekt mi się podoba, bo jest zwarty i nie odpada dużo na komunikację. Ale przemyśl to jeszcze trochę.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 19-08-2016 o 10:46

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Marcko,

    - okno salon - zrób PSP lub HST, 2,7 to małe okno tarasowe, nie fajnie będzie wyglądać dzielone na 3 cześci
    - okna salon kuchnia - fajnie by było tak ustawić, żeby było centralnie jak stół, bo tak masz połowę stołu na oknie, połowę na ścianie
    - kuchnia - jest duża, po jednej stronie wysoka zabudowa - ja bym zlikwidował spiżarkę i zmienił ja na garderobę z wejściem z wiatrołapu
    - łazienka - nie chcesz wanny w łazience i przenieś pralki do pom. gospodarczego? Ilu Was jest w domu? Jeden prysznic i umywalka wystarczą???
    - pokoje - moze warto zrobić drzwi balkonowe z wejściem na taras?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Masz okna od północy, a to oznacza zimność. W dodatku w kuchni jest zlew pod oknem, a będzie go widać z salonu - nieprzyjemny widok. Może lepiej to okno kuchenne przestawić wraz ze zlewem na ścianę wschodnią, albo chociaż zmniejszyć je do minimum i zaprojektować jako nieotwieralne?

    Wyłaz na strych lepiej zrobić w pomieszczeniu technicznym, bo ciągnie zimno.

    W ogóle mam wrażenie, że symetryczne odbicie byłoby dużo korzystniejsze energetycznie, bo miałbyś ciepły salon z oknami od zachodniej i południowej strony, pokoje południowe zostałyby bez zmian, a okno w sypialni można by przerzucić na wschodnią stronę (wieczorem chłodek do spania, a rano słońce obudzi).

    Jeszcze odnośnie kuchni. Wydaje mi się, że się trzeba będzie niepotrzebnie nachodzić, bo jest zwyczajnie za duża. Lepiej może cofnąć te ścianki działowe między kuchnią i salonem i przesunąć stół nieco w stronę kuchni. Będzie wtedy większy salon, co bardziej się przyda niż taka przepastna kuchnia.

    Ogólnie projekt mi się podoba, bo jest zwarty i nie odpada dużo na komunikację. Ale przemyśl to jeszcze trochę.
    Wielkie dzięki za spostrzeżenia

    w kuchni zlew będzie właśnie na ścianie wschodniej - a do salonu planuję zrobić drzwi rozsuwane - w razie czego myk i burdelu ni ma

    co do symetrycznego odbicia - był taki plan - ale druga połówka... no cóż
    wyłaz - masz rację i tak zrobię

    kuchnia - jest taka opcja żeby zmniejszyć - choć w kuchni ma stać też narożnik ze stołem więc odpada spora część i meble mają być tylko na stronie wschodniej i północnej.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Marcko,

    - okno salon - zrób PSP lub HST, 2,7 to małe okno tarasowe, nie fajnie będzie wyglądać dzielone na 3 cześci
    - okna salon kuchnia - fajnie by było tak ustawić, żeby było centralnie jak stół, bo tak masz połowę stołu na oknie, połowę na ścianie
    - kuchnia - jest duża, po jednej stronie wysoka zabudowa - ja bym zlikwidował spiżarkę i zmienił ja na garderobę z wejściem z wiatrołapu
    - łazienka - nie chcesz wanny w łazience i przenieś pralki do pom. gospodarczego? Ilu Was jest w domu? Jeden prysznic i umywalka wystarczą???
    - pokoje - moze warto zrobić drzwi balkonowe z wejściem na taras?
    również dzięki za podpowiedzi.
    okno przy stole faktycznie chyba przesunę bardziej bo mi jakoś nie pasuje teraz.
    spiżarka być musi - gdzie nalewki będę trzymał
    w łazience ogólnie wanna ma być w obecnym miejscu pralki. Osoby 4 - zastanawiałem się trochę nad 2 umywalkami -bo ja wiem...

    w pokojach drzwi tarasowe też wchodziły w grę - na razie zostały okna - ale jeszcze da radę zmienić

  8. #8

    Domyślnie

    Gratuluję pomysłu na samobudowanie. Kiedy wbijasz pierwszą łopatę? Może w końcu ktoś z kim zacznę w miarę równoczesnie.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Gratuluję pomysłu na samobudowanie. Kiedy wbijasz pierwszą łopatę? Może w końcu ktoś z kim zacznę w miarę równoczesnie.
    właśnie bardzo podobnie wyjdzie pewnie nam
    podbudowę już zrobiłem - a obecnie na dniach mam zamiar lecieć po kolei z kanalizacją i płytą - no i w tym roku tyle, od wiosny ściany

  10. #10

    Domyślnie

    Ja miałem ambicję na stan surowy w tym roku, ale najpierw obsuwa z kredytem, później PnB i inne sprawy i teraz może dociągnę do wieńca.
    Stan surowy ma ten plus, że można wstawić kozę i dłubac np instalacje czy inne pierdoły w środku, a tak będzie trzeba cierpliwie czekac do wiosny
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam. Ja jestem właśnie w trakcie płyty fundamentowej. Trochę to trwa. Radzę się pośpieszyć. Jesienią i zimą jest zupełnie inny komfort budowania.

    Pozdrawiam. Będę zaglądał.
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Miło że ktoś zagląda i dzięki za podpowiedzi.

    Obiecane dużo zdjęć (ale jak zawsze czasu mało) - wstawiam kilka fotek.

    pierwotny wygląd działki


    początek lipca wymiana gruntu - jak widać do samego lustra wody ...


    końcówka zagęszczania


    test inspektorski




    zgrubne plantowanie działki


    i ogrodzenie (miałem folię w międzyczasie rozłożoną - ale powiem szczerze niekoniecznie potrzeba - brak reakcji na opady - tylko tyle że mniej wysycha pod nią podbudowa)



    obecnie jestem w trakcie robienia kanalizacji (wrzucę na dniach) - na razie składam wszystko na wierzchu - później wykop.
    Xps jest (tutaj podziękowania dla kolegi Vega z forum), stal prawie cała.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160707_084107.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	367765   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160730_104322.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	367766   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160730_104429.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	367767   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160820_184919.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	367768  
    Ostatnio edytowane przez marcko ; 18-09-2016 o 18:40

  13. #13

    Domyślnie

    Czemu wybierałeś tyle gruntu? Jak wyszły badania gruntu?
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Czemu wybierałeś tyle gruntu? Jak wyszły badania gruntu?
    kilkanaście lat temu była tam zebrana właśnie taka warstwa podłoża i nawieziona ziemia. Teraz musiałem aż do gruntu nośnego dojść, stąd taki wykop - w różnych miejscach były różne głębokości. Badania robiłem tylko przed wykopem. Pod spodem piaski, bardzo dobrze zagęszczone.

  15. #15

    Domyślnie

    No to trochę się wykosztowałeś, ale teraz już tylko do góry Kiedy kładziesz styro? Ja w weekend planuje zacząć już górną siatkę układać. Niestey wykruszyła mi się ekipa od wylewania i muszę kombinować jakichś ludzi...
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    koszty fakt - większe niż zakładałem -ale cóż
    styro planuję na dniach kłaść, bo kończę zakopywać jeszcze kanalizę i przepusty, tak to jest jak się po pracy tylko robi

  17. #17

    Domyślnie

    znam to sam jade na budowę po 16, a ciemno robi się coraz wcześniej. powoli organizuję już sobie sztuczne oświetlenie i dzisiaj kupiłem sobie płaszcz przeciwdeszczowy.
    jak miałem tydzień urlopu to trochę pociągnąłem robotę, ale i tak schodziło się ze wszystkim. Generalnie układanie styro i powązane z tym poziomowanie podbudowy wspominam jako najgorszy etap mojej krótkiej budowy.
    Jaki stryro kupiłeś? dawaj fotki. Rób ich jak najwięcej, bo poźniej się przydają. Jz już żałuję, że robię tak mało.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcko Zobacz post
    koszty fakt - większe niż zakładałem -ale cóż
    styro planuję na dniach kłaść, bo kończę zakopywać jeszcze kanalizę i przepusty, tak to jest jak się po pracy tylko robi
    Gratuluję rozsądnego wyboru ciepłej płyty fundamentowej. Od gróy dałbym więcej nieco izolacji tak minumum 30 cm. Co do ogrzewania to zapraszam do zapoznania się z moją koncepcją http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C3%B3wk%C4%99 Pompa gruntowa to właśnie kupa kasy a nie wiele potrzeba by mieć komfortowy dom za dużo mniejsze pieniądze.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Masz okna od północy, a to oznacza zimność..
    okna od północy są spoko....mit że jest zimno...
    kiedy?
    latem?
    zimą?


    będę obserwował... jak kilka innych Waszych nowych projektów

    pozdro
    NETbet

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    do Daniellos_
    fakt zdjęcia dobra sprawa - najgorzej to systematycznie je bilkać, ale ciężko jak się non stop coś robi i chce jak najwięcej , w niedzielę wstawię kilka jak się przybiorę. Skończyłem kanalizę i przepusty jest tego trochę.

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Gratuluję rozsądnego wyboru ciepłej płyty fundamentowej. Od gróy dałbym więcej nieco izolacji tak minumum 30 cm. Co do ogrzewania to zapraszam do zapoznania się z moją koncepcją http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C3%B3wk%C4%99 Pompa gruntowa to właśnie kupa kasy a nie wiele potrzeba by mieć komfortowy dom za dużo mniejsze pieniądze.
    dzięki - ze styropianem 30 to chyba mnie przerośnie , ale fakt iż jeszcze przez zimę mogę pozmieniać bo na wyższą posadzkę miejsce mam.







    Cytat Napisał netbet Zobacz post
    okna od północy są spoko....mit że jest zimno...
    kiedy?
    latem?
    zimą?


    będę obserwował... jak kilka innych Waszych nowych projektów

    pozdro
    NETbet
    trochę mnie uspokoiłeś z oknami
    miło, że takie szychy do mnie zaglądają.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony