dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 130
  1. #41

    Domyślnie

    Prognozę pogody sprawdź sobie na http://yr.no - najlepiej z telefonu dla swojej miejscowości. Strona mobilna jest lepiej zrobiona. Tam tez tą prognoze na bieżąco uaktualniają i z doświadczenia wiem, że sprawdzalność najlepsza jest 1-2 dni do przodu.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Witam marcko, z czego planujesz murować ściany bo nigdzie tego nie doczytałem? Co w końcu z dachem? Jak na samoroba to zrób tak jak wielu czyli sam wieniec i zamów wiązary. Bez sensu jest robić dekę no chyba że w przyszłości planujesz tam poddasze ale wtedy zawczasu byś musiał zrobić jakąś ściankę kolankową bo inaczej będzie za nisko a potem i tak wieniec.
    Co do ogrzewania to jak planujesz wentylację mechaniczną to ona zbyt bardzo kłóci się z ogrzewaniem na paliwo stałe. Widzę ze planujesz kominek, czy zrobiłeś doprowadzenie powietrza rura do niego? jak tego nie zrobiłeś to będziesz musiał odpuścić wentylację mechaniczna bo nie będzie działać poprawnie i będzie bezsensownym rozwiązaniem w takim domu. Co do ocieplenia to pamiętaj że w domach parterowych najwięcej ciepła ucieka przez podłogę i dach w porównaniu do ścian zewnętrznych. Pod płytą masz XPSa 12cm więc na płycie dałbym 10-20cm styropianu a na to wodna podłogówka z wylewką albo jastrychową 5cm albo betonową 7cm. Dachu ocieplać nie musisz ale przy wiązarach to ocieplisz między belkami stropowymi i w podwieszonym suficie, możesz zrobić podobnie jak sebcio czyli sypnąć granulat. Tanie to jest i sam możesz łatwo zrobić ale tylko stelaż pod sufi z płyt gk zrobić trochę bardziej wytrzymały więc więcej wieszaków i gęsiej. Niby granulat jest lekki ale lepiej przewidzieć że może zamiast granulatu styropianowego dach granulat z wełny lub celulozę a to jest już większe obciążenie. Sypnąć tego można w suficie nawet i 50cm a przy okazji tam powrzucasz wszystkie resztki z styropianu które normalnie byś wyrzucił do śmieci a tak to wykorzystasz wszystko. Możesz nawet od sąsiadów pozbierać jakieś kawałki styro i powrzucać w między czasie sypania granulatu, na pewno to nie zaszkodzi. Na ściany daj jednak te 20cm styro, Nie będziesz przecież tego potem docieplał gdy dojdziesz do takiego wniosku. Potem odpuść sobie piec na węgiel czy eko-groszek. Ocieplając tak jak piszę i przy WM z reku osiągniesz dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło i do ogrzewania będziesz mógł zastosować jakiegoś kondensata a jak nie masz gazu w okolicy to pompe ciepła ale nie gruntową a powietrzną do co i cwu. Taka pompa ma gorszy ogólny COP od gruntowej ale tu się trzeba skupić na ogólnym grzaniu co oraz też cały rok cwu więc ogólnie nie będzie ten COP masakrycznie gorszy tylko może 20% gorszy a przynajmniej będzie to tańsze. Przy PC do grzania nie musisz robić gwc do reku bo będzie to nieopłacalne. Przemyśl to sobie jeszcze (bo chyba nie chcesz być niewolnikiem palenia w piecu) a póki ścian nie ma to można pewnie coś pozmieniać ale nie wiem jak kwestia dachu bo o to trzeba pytać kierbuda lub konstruktora.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Hej,
    kamil wielkie dzięki za uwagi - są zawsze przydatne
    A więc tak:
    ściany zewnętrzne BK, wewnątrz wszystko silka (18 cm nośne i 12 działówki). Z źródłem ciepła jest tak że chciałbym PC - ale wiadomo jak zawsze chodzi o kasę stąd pomysł paliwa stałego "tymczasowo", ale na razie wszystko zmierza jednak ku PC tyle że powietrze-woda (jak piszesz najgorsza jest myśl ciągłego palenia w piecu... brrr)
    Kominka nie robię
    Co do dachu wahałem się czy nie zrobić wiązarów, ale z kilkunastu opinii ludzi mieszkających w takich domach jednak monolit (lub jakiś prefabyrkowany- znalazłem niedawno u siebie takie gotowe płyty ok 90zł/m2 + dźwig i to rozważam ewentualnie)
    Co do styro na ścianach to fakt - chyba trochę dołożę - szczególnie jeśli będzie PC.

  4. #44

    Domyślnie

    Przemyśl jeszcze ten strop u siebie. Wydawać tyle kasy na strop w parterówce? No chyba, że masz 13tyś wolnej gotówki
    Na co narzekali Ci mieszkający w domach z dachem o kontrukcji z wiązarów? Na pękanie łączenia ściana-sufit? Popatrz w necia jak teraz można robić połączenia ślizgowe przy suficie z karton-gipsu, a za zaoszczędzone 13tyś zainwestuj w jakieś hobby. Może auto wymienisz na nowsze, albo jednoślad jakiś kupisz? A może w wypaśny ogród?

    Ja planuje wiązary i sufit z karton-gipsu podwieszany do dolnego pasa wiązarów. Będzie jeszcze sporo miejsca na izolację i kanały WM. Mój projekt wiązarów przewiduje tez wydzieloną przestrzeń na strych/graciarnię.

    Jak planujesz PC to nie szalej z ilością styro, bo wtedy inwestycja w izolację słabo wychodzi w ogólnym rozrachunku. Przy niskich kosztach ogrzewania PC zbyt długo się zwraca.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcko Zobacz post
    Hej,
    kamil wielkie dzięki za uwagi - są zawsze przydatne
    A więc tak:
    ściany zewnętrzne BK, wewnątrz wszystko silka (18 cm nośne i 12 działówki). Z źródłem ciepła jest tak że chciałbym PC - ale wiadomo jak zawsze chodzi o kasę stąd pomysł paliwa stałego "tymczasowo", ale na razie wszystko zmierza jednak ku PC tyle że powietrze-woda (jak piszesz najgorsza jest myśl ciągłego palenia w piecu... brrr)
    Kominka nie robię
    Co do dachu wahałem się czy nie zrobić wiązarów, ale z kilkunastu opinii ludzi mieszkających w takich domach jednak monolit (lub jakiś prefabyrkowany- znalazłem niedawno u siebie takie gotowe płyty ok 90zł/m2 + dźwig i to rozważam ewentualnie)
    Co do styro na ścianach to fakt - chyba trochę dołożę - szczególnie jeśli będzie PC.
    Podobnie jak Daniellos uważam że pytałeś chyba leśnych dziadków. Zgadza się że strop będzie lepszy bo bardziej usztywni całą konstrukcje ale Ty masz płytę fundamentową, będziesz miał wewnętrzne nośne ściany z silki więc wieniec +wiązary w zupełności wystarczą więc szkoda kasy i czasu na taki strop z gotowych płyt lub gęsto-żebrowy. Wyślij projekt do firmy wiązar-system lub aldach i zapytaj o koszt wiązarów jaki byłby dla Ciebie. Jeżeli chcesz mieć stryszek to napisz aby Ci go uwzględni w projekcie, przykładowo jakieś 15-20m2. Zobaczysz koszt wiązarów i będziesz wiedział czy opłaca się bawić w strop plus więźba robiona przez cieśli czy nie a do tego jeszcze będziesz do przodu o parę dobrych miechów bo wiązary w 1-2dni Ci zamontują a już możesz je pomału zamówić i murować ściany to jeszcze przed zimą zrobisz SSO lub SSZ jeżeli masz kasę i okna zamówisz jak już będziesz miał otwory i pomierzą Ci je na wymiar. Wtedy przez zimę będziesz mógł robić sobie spokojnie instalacje, działówki itp. Z BK szybko się muruje w porównaniu do ciężkich materiałów więc myślę że jak sobie weźmiesz kogoś do pomocy to w parę dni ściany będą stać ale najgorsze są szalunki ale ostatecznie możesz z tym też szybko się uporać murując wieniec z kształtek U. Skoro BK na ściany zewn a silka na wew to pewnie z YTONGA i XELLi będziesz murował więc to zrobisz bez problemu. Z tych kształtek zrobisz też nadproża a skład powinien mieć je od ręki jak i bloczki na ściany a jak nie to też szybko dostarczą. To nie jest tak ze z tym byś się śpieszył na wariata aby zdążyć tylko normalnie robiąc pójdzie Ci to sprawnie. Wielu którzy murowali z BK potwierdzi Ci ze robota idzie dość fajnie jak ma się pomocnika, najlepiej jest mieć dwóch pomocników, niby więcej się zapłaci ale za to szybciej wymuruje, w sumie i tak dobrze na tym wyjdziesz. Zrobisz jeszcze w tym roku SSZ a następne święta spędzisz w nowym domku bez problemu. Zastanów się dobrze bo gra jest warta świeczki.
    Jak chcesz coś tymczasowego do ogrzewania to możesz kupić pompe ciepła z juli, niektórzy to kupili i im chodzi już parę lat i nie narzekają. Ostatecznie nawet jak będzie dobrze się sprawować to może Ci już zostać dopóki się nie zepsuje a jej koszt to chyba w 10k się mieści więc też nie jakoś masakrycznie drogo. Przy piecu musisz wymurować komin i nie mieć szczelnego domu a to się kłoci z WM. Od biedy możesz grzać kotłem elektrycznym w II taryfie i portfel Ci na tym też za bardzo nie ucierpi. Przemyśl to sobie dobrze bo jest nad czym.

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    jak to mówią tylko krowa zdania nie zmienia
    więc jeszcze muszę to przemyśleć - popytam o te wiązary może
    dzięki jeszcze raz za podpowiedzi

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Pozwólcie, że się wtrącę. Policz sobie strop JS + do tego wiązary ale bez pasa dolnego, oparte na wieńcu. Pytając o wycenę na standardowe wiązary zapytaj też o takie. Moim zdaniem to dobra opcja, pomimo że sam mam inaczej. Jednak beton to beton , a JS jest szybki, lekki i trochę izoluje. Od góry masz już podłogę, a od dołu otynkujesz za 22zł/m^2 materiał z robocizną. Moim zdaniem czasowo dużo szybsze rozwiązanie, kosztowo - fajnie jakbyś przedstawił taka wycenę tych wiązarów.
    Jeszcze dodam że inwestycja w komin i źródło ciepła na paliwo stałe jest bez sensu, niepotrzebny wypadek, rób odrazu PC.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Pozwólcie, że się wtrącę. Policz sobie strop JS + do tego wiązary ale bez pasa dolnego, oparte na wieńcu. Pytając o wycenę na standardowe wiązary zapytaj też o takie. Moim zdaniem to dobra opcja, pomimo że sam mam inaczej. Jednak beton to beton , a JS jest szybki, lekki i trochę izoluje. Od góry masz już podłogę, a od dołu otynkujesz za 22zł/m^2 materiał z robocizną. Moim zdaniem czasowo dużo szybsze rozwiązanie, kosztowo - fajnie jakbyś przedstawił taka wycenę tych wiązarów.
    Jeszcze dodam że inwestycja w komin i źródło ciepła na paliwo stałe jest bez sensu, niepotrzebny wypadek, rób odrazu PC.
    muszę z tym popatrzeć też - znowu zacząłem myśleć właśnie o wiązarach... taki był pierwszy plan ogólnie

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcko Zobacz post
    muszę z tym popatrzeć też - znowu zacząłem myśleć właśnie o wiązarach... taki był pierwszy plan ogólnie
    Też wszystko zależy od tego jak Ci zależy na czasie. Tak jak wspominałem to przy dobrych wiatrach dzięki wiązarom w tym roku zrobisz SSO i będziesz mógł działać przez zimę w środku bo mury zrobisz szybko (oczywiście z pomocą) a między czasie przygotują Ci wiązary. Jakbyś się na to decydował to lepiej nie zwlekaj z decyzją bo trzeba zamówić bloczki na ściany (no chyba że już zamówione) oraz szukać ekipy co zrobi Ci pokrycie dachu bo szkoda byłoby mieć mury i wiązary bez pokrycia bo nie miałby kto je zrobić.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Też wszystko zależy od tego jak Ci zależy na czasie. Tak jak wspominałem to przy dobrych wiatrach dzięki wiązarom w tym roku zrobisz SSO i będziesz mógł działać przez zimę w środku bo mury zrobisz szybko (oczywiście z pomocą) a między czasie przygotują Ci wiązary. Jakbyś się na to decydował to lepiej nie zwlekaj z decyzją bo trzeba zamówić bloczki na ściany (no chyba że już zamówione) oraz szukać ekipy co zrobi Ci pokrycie dachu bo szkoda byłoby mieć mury i wiązary bez pokrycia bo nie miałby kto je zrobić.
    z czasem na spokojnie bo na ten rok zaplanowałem tylko płytę, od wiosny ruszam dalej i na luzie (ze względu na braki czasu) do końca roku mam zrobić SSZ.

    A tym czasem pogoda dopisała
    z tym wylewaniem myślałem że to dłużej będzie. Sądziłem też że lepiej mi się uda wyrównać powierzchnię na glancuś picuś, ale cytując jednego z samorobów - na to będzie styro i podłoga więc mi to lata
    Widoczne są dość ślady po zbrojeniu, niwelowałem je trochę później fachowym narzędziem - tzn pręt i ręce jako mini wibrator
    trochę mnie martwi że dość słabo związał jak do tej pory i folia może mi się poprzyklejać/przyłapać do betonu, ale cóż nic już z tym nie zrobię.

    Wyszło mi ok 1,5 m3 więcej niż liczyłem - bardzie tutaj bym wierzył w "wyparowanie" betonu na trasie betoniarnia-budowa niż takie nierówności, ale szklanką nie pomierzę wszystkiego.



  11. #51

    Domyślnie

    Gratuluję!

    Wydaje sie sporo wieksza od mojej. Ile ma m2?
    Jak masz grubą folię do się nie przejmuj przyklejeniem. Nawet jak cieńsza sie przylepi to nie tak, że nie będzie mozna jej oderwać tylko się trochę porwie. Zagłębieniami w miejscach zbrojenia też się nie przejmuj. Generalnie nie widzę tu jic czym nakeżałoby się przejmować jest gicio - jak to mówi młodzież

    U mnie też weszło 1,5m3 więcej, ale plyta miejscami była grubsza. Styro nie było tak dobrze wypoziomowane jak planowałem. Jak sobie przypomnę ile razy to poprawialem i jaki finalnie dało efekt to drugi raz bym się tak nie wczuwał.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Gratuluję!

    Wydaje sie sporo wieksza od mojej. Ile ma m2?
    Jak masz grubą folię do się nie przejmuj przyklejeniem. Nawet jak cieńsza sie przylepi to nie tak, że nie będzie mozna jej oderwać tylko się trochę porwie. Zagłębieniami w miejscach zbrojenia też się nie przejmuj. Generalnie nie widzę tu jic czym nakeżałoby się przejmować jest gicio - jak to mówi młodzież

    U mnie też weszło 1,5m3 więcej, ale plyta miejscami była grubsza. Styro nie było tak dobrze wypoziomowane jak planowałem. Jak sobie przypomnę ile razy to poprawialem i jaki finalnie dało efekt to drugi raz bym się tak nie wczuwał.
    dzięki
    fakt- człowiek z czasem nabiera dystansu do dokładności bo nie zawsze godziny spędzone na pieszczeniu jakiegoś elementu dają zadowalający efekt.
    płyta ma 150 m2

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Debiutancka płyta. Też kiedyś wydam... dyspozycję ekipie żeby mi zrobiła pod nowy dom. Albo sam se wyprodukuję? To by dopiero - debiutant artysta i producent w jednym, a do tego porobię fotki i będę wydawcą.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Debiutancka płyta. Też kiedyś wydam... dyspozycję ekipie żeby mi zrobiła pod nowy dom. Albo sam se wyprodukuję? To by dopiero - debiutant artysta i producent w jednym, a do tego porobię fotki i będę wydawcą.
    żeby tylko jeszcze ktoś chciał tego słuchać

    BTW: jak folia nie będzie mocno "sparzona" słońcem i na gładko położona na betonie to się powinna później oderwać cała.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    w niedzielę ją ściągnąłem i oprócz wymazania foli jest ok
    ogólnie wyszło chyb nieźle max odchyłki są do 11mm (na środku płyty wybrzuszenie) - i tutaj porada: ruurki i dystanse do poziomowania super rzecz, ale rurki miałem w środku puste i za lekkie jak się okazało bo wypływały na wierzch, co przy zapomnieniu o fakcie dało efekt niewystarczającego dociśnięcia do dystansu rurki przez łatę no i stąd efekt.. A przez zaganianie nie sprawdziłem niwelatorem w trakcie betonowania.

    Co do płyty - no fakt i podatek mniejszy dla artysty trzeba by to jakoś pokombinować może jakieś oszczędności z budowy
    Ostatnio edytowane przez marcko ; 08-11-2016 o 10:21

  16. #56

    Domyślnie

    node.data
    brawo Ty! Tymbardziej, że różnica na środku to i miej do niwelowania pod murem. Mi aż tak dobrze nie wyszło.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    brawo Ty! Tymbardziej, że różnica na środku to i miej do niwelowania pod murem. Mi aż tak dobrze nie wyszło.
    no u mnie akurat pójdą 2 ściany nośne przez środek, ale liczę że te różnice nie będzie wielkim problemem zgubić na pierwszej warstwie zaprawy.

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Nic się nie dzieje bo pogoda już raczej zimowa. Zdążyłem dosłownie w ostatniej chwili z wylaniem w dodatnich temperaturach.
    Teraz trochę czasu na przemyślenia i ostatnie zmiany.
    Wiązary mam wycenione na ok 22-23 tys z robotą oczywiście.
    Strop z płyt prefabrykowanych 13 tys + dźwig i moja robota
    monolit jak dobrze liczę jakieś 15-16 tys + szalunek i w od cholery roboty,
    może znowu rozważyć terivę, ackermana itp... hmm
    Ostatnio edytowane przez marcko ; 15-11-2016 o 11:50

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcko Zobacz post
    Nic się nie dzieje bo pogoda już raczej zimowa. Zdążyłem dosłownie w ostatniej chwili z wylaniem w dodatnich temperaturach.
    Teraz trochę czasu na przemyślenia i ostatnie zmiany.
    Wiązary mam wycenione na ok 22-23 tys z robotą oczywiście.
    Strop z płyt prefabrykowanych 13 tys + dźwig i moja robota
    monolit jak dobrze liczę jakieś 15-16 tys + szalunek i w od cholery roboty,
    może znowu rozważyć terivę, ackermana itp... hmm
    Te wiązary to z pasem dolnym? Użytkowe? Masz jakiś projekt/wizualizację/rzut? Wyceń wiązary ale bez pasa dolnego + terriva. Wydaje się najszybsze i najrozsądniejsze.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcko

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Te wiązary to z pasem dolnym? Użytkowe? Masz jakiś projekt/wizualizację/rzut? Wyceń wiązary ale bez pasa dolnego + terriva. Wydaje się najszybsze i najrozsądniejsze.
    wiązary z pasem dolnym.




    z tymi js stropami dowiadywałem się to cenowo nie powala :/ ceny ok 80-90/ m2 samych kształtek a do tego jeszcze trochę zbrojenia i betonu więc tak sobie (fakt że odchodzi trochę ocieplenia niby, ale to dużo za m2 wydaje mi się)

    co do terivy to w mojej okolicy (lokalny wykonawca pustaków) nie cieszy się uznaniem - są niedokładne, popękane itd
    patrzyłem na np taki z belkami z betonu sprężonego - technobeton to materiały to jakieś 11 tys + ok 4 cm nadbetonu betonu (+te wgłębienia)

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony