Wstęp:
Od jakiegoś czasu przeglądam forum jak masa budujących.
Zainspirowany forumowymi idolami postanowiłem że sam własnoręcznie zbuduję dom swojej rodzinie - a co mi tam.
Tylko kilka rzeczy zechcę zlecić do wykonania: tynki, posadzka, dach, okna. Raz ze względu na kasę - dwa, że często mam uczucie iż nawet z mniejszą wiedzą wykonam coś staranniej i lepiej niż niejeden "fachowiec".

Wiem ile znaczą takie dzienniki dla wiedzy przyszłych inwestorów więc i sam postanowiłem (choć nie lubię pisać) założyć coś na ten wzór - będzie więcej raczej zdjęć niż opisu

A więc tak: -krótka historia
Konkretna myśl o budowie zaczęła się rok temu. Obecnie już posiadam pozwolenie na budowę.

Stan obecny:
Badania geologiczne zrobiłem (400 zł) choć z punktu widzenia obecnego nie bardzo były mi one potrzebne - ale zawsze lżej spać.
Dokonana wymiana gruntu (średnio 1.5 m ) na żwir oczywiście zagęszczony (650 kg zagęszczarką).
Nie zrobiłem badania po zagęszczeniu - choć prawie 25 tonowy sprzęt wjeżdżał na podbudowę i prawie śladu nie było. Nie wiem czy jest sens - jak to miałbym poprawić... w razie co.

Założenia:
parterówka - bo to wygodne
130 m2 użytkowej - bo tyle wyszło przeliczeń rysunków itd - aby wszystko było we właściwych proporcjach.
Na płycie fundamentowej i XPS-ie - bo cieplej, "dalej" od wody gruntowej (która jest dość wysoko nawet 90 cm) i prościej w wykonaniu własnoręcznym - przynajmniej taką mam nadzieję
Dach czterospadowy - bo dla kogoś trzęsącego się na drabinie tak będzie wygodniej i prościej.
Ogrzewanie - najchętniej bym zrobił PC gruntową - bo wysoki poziom wód jest tutaj akurat na +, ale kasa... na razie musi być na paliwo stałe.
Wentylacja mechaniczna (jeszcze nie zaprojektowana) - tutaj dylemat czy dać ją w kotłowni (wygodniej - lepszy dostęp - ale hałas), czy na strychu w ocieplonym pomieszczeniu).
15cm grafitowego jakieś 0.032 na ścianach, xps 12cm pod płytą i 8cm eps na płycie + wylewka (w niej podłogówka).
Na strop myślę jakieś 25 cm styro dołożyć i tak mi się myśli jakby to przykryć tylko jakimiś płytami osb np.
Strop monolityczny (choć tu jeszcze mam wahania czy nie jakiś trochę prefabrykowany).
Dom ogólnie zaprojektowany i trochę pod energooszczędność (strony świata, okna) i przede wszystkim funkcjonalność dla użytkowników - nie dla oka sąsiada.

W projekcie wiele już się zmienić nie da - a i tak spędzone dziesiątki godzin nad opracowaniem tego naj... mam nadzieję dadzą zamierzony efekt (stworzony od podstaw przez nas). Dla potomnych polecam program sweet home 3D - naprawdę sporo można sobie pomóc jak się tworzy coś samemu. Sam rozstaw w kuchni łazience - będzie oczywiście zmieniony (tutaj pogląd architekta).

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut-parteru-page-001.jpg
Wyświetleń:	792
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	365073

https://zapodaj.net/67e8bc505a177.jpg.html
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut parteru-page-001.jpg
Wyświetleń:	511
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	365074


Chętnie przyjmę uwagi i spostrzeżenia - nawet te ujemne
ewentualnie proszę o kilka rad - tych co już mają to za sobą - na co ważnego zwracać uwagę (czasami rzeczy ważne to te niezauważalne na pierwszy rzut oka)