dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 38
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 759
  1. #121
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Zgłaszam się na Forum jako stały czytelnik ale okazjonalny komentator.
    Wtrącę swoje trzy grosze poparcia dla ogrzewania domu prądem.
    Podam swój przykład . Omawiany dom zamieszkuję od 21 lat, a więc jakość i warstwa ocieplenia jest z tego okresu ( ściana suporeks , styro 12 cm, podłoga na gruncie styro 6 , dach wełna 20 cm ). Zabudowa szeregowa, powierzchnia 100 m2 , parter i piętro, zamieszkują trzy osoby ( żona , córka i ja ).
    Na pąd jest wszystko - gotowanie , pranie, zmywarka i ogrzewanie i oświetlenie na dokładkę.

    Po takim wstępie podam koszty eksploatacji : 5400 zł / rok czyli 450 na miesiąc ( zapłacone za rok 2016 styczeń - 2017 styczeń )

    Na koniec smaczek . Posiadam jedną taryfę i zwykłe farelki Dimplexu ( żadnych kumulacyjnych tak się złożyło).

    Planuję budowę nowego domu i TYLKO NA PRĄD ! Jak pisze BiU analizując koszty inwestycji, eksploatacji i WYGODY prąd nie ma konkurencji .
    Takie jest moje zdanie.

    Życzę powodzenia i zdrowia na budowie !

  2. #122
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam Cię Tomku.

    Akurat tutaj na forum idei grzania prądem nie trzeba tak bardzo propagować. Zwykle są tu bardziej świadomi inwestorzy. Gorzej w życiu realnym.

    Oczywiście nie można też uogólniać, że to zawsze najlepsze wyjście. Ale jeśli wybierzemy odpowiedni projekt i dostosujemy go do grzania prądem to jest po prostu najtańsze rozwiązanie.

    Telewizor nie musi się zwracać,
    samochód nie musi się zwracać,
    żona nie musi się zwracać ,
    ale coś co stoi w kotłowni lub jest pod podłogą ma służyć tylko do grzania i musi mieć jakiś realny czas zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  3. #123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Ze względu na duże zainteresowanie systemami wentylacji z odzyskiem ciepła obiecałem zamieścić zdjęcia centrali jaką dotychczas wykonywałem. Podobna wersja oparta na tych samych wentylatorach i wymienniku zostanie podłączona w naszym przyszłym domu. Na początek dwa zdjęcia.

    132


    133


    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 25-01-2019 o 11:07 Powód: Zdjęcia
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  4. #124

    Domyślnie

    Jaką wydajność ma to reku? Potrzebuje do 700m3 kubatury dla 2 dorosłych oraz 3 malutkich dzieciaczkow. Jaki to wymiennik? Dobrze widzę, ze jest silownik, automatyczny bypas? A i jeszcze, uzywałes czujnikow dwutlenku wegla? Jesli mozesz podaj prosze cene (moze byc priv).

    Pozdrawiam
    Karol

  5. #125
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Wydatek powietrza maksymalny - 750m3/h
    Wydatek powietrza przy oporze 150 Pa - 680m3/h

    Wymiennik Klingenburg przeciwprądowy o wymiarach: 537mm (dł.) x 312mm x 450mm.

    Automatyczny By-pass,
    możliwość automatycznego GWC,
    możliwość podpięcia czujnika czadu ale nigdy nie podłączałem
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  6. #126
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą , że świadomość forumowiczów i budujących jest wysoka w dziedzinie nowych technologii.
    Swoje pięć groszy dołożyłem tylko dlatego, że w wielu budujących stara się tworzyć zabezpieczenia typu grzeję prądem ale wybuduję kotłownię na węgiel w razie wojny. Trochę przejaskrawiam ale chcę pokazać , że niepotrzebne dublowanie systemów to podnoszenie kosztów budowy i tak naprawdę budowa nigdy nie się kończy , bo co chwilę na rynku pokazują się jakieś nowości, które "warto" zamontować.

    Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań w budowie i użytkowaniu.

    Śniegi i mrozy puszczają a więc budowy i dzienniki ruszą z kopyta.

    Powodzenia

  7. #127
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Święta prawda.

    Dzięki
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  8. #128
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Oto charakterystyki wentylatorów:

    134


    A to przykładowe punkty pracy na podstawie wykresu:

    135


    Nigdzie nie znalazłem oszczędniejszych wentylatorów w dostępnych centralach. Ich jedyny minus to utrudniony montaż.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 25-01-2019 o 11:08 Powód: Zdjęcia
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  9. #129
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Ze względu na duże zainteresowanie systemami wentylacji z odzyskiem ciepła obiecałem zamieścić zdjęcia centrali jaką dotychczas wykonywałem. Podobna wersja oparta na tych samych wentylatorach i wymienniku zostanie podłączona w naszym przyszłym domu. Na początek dwa zdjęcia.





    Pozdrawiam
    Bartek
    Dobrze rozumiem, że jesteś stwórcą tych urządzeń ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #130
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  11. #131
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Jeszcze uzupełnienie parametrów wentylatorów:

    136


    A oto parametry wymiennika:

    137
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 25-01-2019 o 11:10 Powód: Zdjęcia
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  12. #132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Tymczasem na budowie zima odpuściła, zrobiło się masakryczne błoto. Trzeba bardzo szybko chodzić, żeby gumiak się nie zdążył przyssać do podłoża . Dokończyłem hydroizolację dysperbitem i zacząłem izolację cieplną fundamentów. Na razie kleję płyty wewnątrz fundamentu. Wrzuciłem też kilka łopat piasku i stwierdziłem, że za długo mi z tym zejdzie. Przerzucić 96m3 mokrego piasku to nie takie "hop siup". 1m3 mokrego piasku to prawie dwie tony, czyli razem około 190 ton. Niestety koparka ma możliwość dojazdu tylko z dwóch stron ale zawsze to coś. Przeszkadzają też ławice geodezyjne. Chyba się ich pozbędę w strategicznych miejscach.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  13. #133

    Domyślnie

    Mamy te same problemy Bartek ... błoto
    U siebie zdążyłem kupić i komfortowo rozładować brakujące 8 palet bloczków oraz jeden dzień murować fundament (wcześniej kilka godzin go palnikiem odmrażałem i dobrze bo bym poźniej juz nie dojechał na działkę autem) wymurowałem kolejne niespełna 70 bloczków dlatego w poniedziałek ma przyjechać majster i wymurować mi ok 700 sztuk.

    Pozdrawiam
    Karol

  14. #134
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    A coś o mniejszej wydajności posiadasz, szukam czegoś do 250m3, ze sterownikiem wyciągniętym na kablu?
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  15. #135
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Obecnie mam tylko wymienniki jak wyżej.
    Żeby działało cicho i oszczędnie kup raczej coś o wydajności maksymalnej min. 350m3/h. Wtedy będzie dobrze działać przy 100m3/h.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #136
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Dzisiaj znowu sobie trochę popracowałem. Przez zimę robiłem masę, teraz czas na rzeźbę
    Obkleiłem styropianem wszystkie ściany fundamentowe, także te wewnętrzne. Od zewnątrz poszedł styrodur. Z nim idzie trochę wolniej ponieważ każdą klejoną powierzchnię przecieram tarką w celu mocniejszego związania kleju. Oprócz tego jest sztywniejszy i trzeba go lepiej podpierać. Wszystko poszłoby dwa razy szybciej gdyby nie wiatr i błoto. Używam kleju w puszce Insta Stik. Nie wiem czy spada wydajność kleju przy niższych temperaturach, ale od połowy puszki klej wylatuje dużo wolniej i chwilę trwa aplikacja.
    Mój pan koparkowy nie odpowiada na telefony więc znalazłem sobie innego. Ma większą koparkę więc może uda mu się dalej sypnąć piaskiem do fundamentu. Ma skasować 90PLN/godz.. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  17. #137
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Dzisiaj była u mnie piękna wiosenna pogoda, aż się nie chciało wracać do domu.
    Na działkę przybył jednak pan Józek ze swoją koparką JCB. No i zasypywał fundamenty...

    138


    139


    ...ale zabrakło trochę piasku więc jutro dokończenie dzieła.
    Jak już była koparka to niech trochę wyrówna przywiezioną dawno temu ziemię...

    140


    141


    142


    ...no i zacząłem uziom otokowy z bednarki ocynkowanej 4x25mm. Im większa grubość tym dużej wytrzyma, szerokość jest drugorzędna.

    143


    Z tej strony brakowało mi trochę miejsca. Z pozostałych stron będzie bardziej normowo.

    144


    145


    146


    No i wreszcie zabrałem się za opaskę przeciw-wysadzinową

    147


    Pozdrawiam
    Bartek
    Ostatnio edytowane przez B_i_U ; 25-01-2019 o 11:15 Powód: Zdjęcia
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał B_i_U Zobacz post
    Dzisiaj była u mnie piękna wiosenna pogoda, aż się nie chciało wracać do domu.

    Wczoraj lało jak z cebra a temperatura oscylowała przy 2-3 stopniach.
    Dziś po południu termometr pokazywał 16 stopni na plusie, wiosna idzie!
    Widzę że nie marnujesz czasu my jeszcze czekamy.
    Pozdrowienia dla Uli

  19. #139

    Domyślnie

    No pogoda i u mnie w końcu się pokazała, też chwilę dziś pracowałem. Było grubo powyżej 10'C a teraz o 23:00 jest prawie 8 Dzień byłby udany gdybym nie utopił swojej małej skody fabii w błocie - jakbyś był zainteresowany szczegółami to odsyłam do swojego dziennika by Ci nie smrodzić pierdołami. Mam natomiast oczywiście pytanie o bednarkę. O ile dobrze pamiętam nie będziesz miał odgromówki na razie ale może później (PV)?
    Jak masz doprowadzoną bednarkę do domu? Ten element (jeśli będzie z bednarki a nie wyprowadzonego przewodu np CU 16mm) będzie również korodował a już go się nie wymieni po tych 10-15 latach jak bednarka zgnije. Planuję u siebie dać ten odcinek z płaskownika z kwasówki (ok 7mb). Prawdę mówiąc taki odcinek będzie już sam w sobie wystarczający dla zerowania ale i tak dalej wbiję pewnie ze 2 szpilki po 3mb z kwasówki

    PS. Chciałbym mieć szanse Cię dogonić z tymi fundamentami Ale to by oznaczało, że musiał bym dostać mega speeda albo Tobie musiało by coś pokrzyżować plany czego oczywiście Ci nie życzę

    Pozdrawiam
    Karol

  20. #140
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamila. Zobacz post

    Wczoraj lało jak z cebra a temperatura oscylowała przy 2-3 stopniach.
    Dziś po południu termometr pokazywał 16 stopni na plusie, wiosna idzie!
    Widzę że nie marnujesz czasu my jeszcze czekamy.
    Pozdrowienia dla Uli
    Dzięki, przekazałem.


    Cytat Napisał karster Zobacz post
    No pogoda i u mnie w końcu się pokazała, też chwilę dziś pracowałem. Było grubo powyżej 10'C a teraz o 23:00 jest prawie 8 Dzień byłby udany gdybym nie utopił swojej małej skody fabii w błocie - jakbyś był zainteresowany szczegółami to odsyłam do swojego dziennika by Ci nie smrodzić pierdołami. Mam natomiast oczywiście pytanie o bednarkę. O ile dobrze pamiętam nie będziesz miał odgromówki na razie ale może później (PV)?
    Jak masz doprowadzoną bednarkę do domu? Ten element (jeśli będzie z bednarki a nie wyprowadzonego przewodu np CU 16mm) będzie również korodował a już go się nie wymieni po tych 10-15 latach jak bednarka zgnije. Planuję u siebie dać ten odcinek z płaskownika z kwasówki (ok 7mb). Prawdę mówiąc taki odcinek będzie już sam w sobie wystarczający dla zerowania ale i tak dalej wbiję pewnie ze 2 szpilki po 3mb z kwasówki

    PS. Chciałbym mieć szanse Cię dogonić z tymi fundamentami Ale to by oznaczało, że musiał bym dostać mega speeda albo Tobie musiało by coś pokrzyżować plany czego oczywiście Ci nie życzę

    Pozdrawiam
    Karol
    Mam wyprowadzoną bednarkę z płyty fundamentowej w 5 miejscach (cztery naroża i w miejscu rozdzielni elektrycznej z bezpiecznikami w garażu). Wokół domu prowadzę bednarkę (uziom otokowy), do której podłączę 4 przewody odprowadzające na dach też z tej samej bednarki pod styropianem. Dlaczego z bednarki? Dlatego, że ma tak duże pole przekroju, że nie potrzeba już żadnego peszla. Na dachu do bednarki podłączę zwody pionowe (takie antenki) posługując się metodą toczącej się kuli czy cóś.
    Rozdzielnię elektryczną myślę podpiąć do zbrojenia płyty. Pozostaje pytanie czy uziom otokowy łączyć z zbrojeniem płyty, czy od razu wyprowadzić na dach?

    Widzę, że przejąłeś się naszym wyścigiem . Mi chodziło tylko o jakąś wspólną motywację.
    Już śpieszę odwiedzić Twój dziennik.
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

Strona 7 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony