dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 279
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie Kocioł na Pelet Defro Sigma EkoPell- spostrzeżenia i uwagi użytkowników

    Witajcie,

    Zakładam powyższy temat, ponieważ od kilku dni jestem użytkownikiem powyższego urządzenia, niestety już na starcie wystąpiły problemy. Może ktoś z Was posiada również taki piec i może pomóc, wszelkie uwagi miłe widziane.

    Kocioł pracuje na funkcji PID, temp zadana na kotle 60, temp zadana cwo 47, tryb pracy "pompy równolegle", dogrzewam nowo postawiony dom

    Kocioł po osiągnięciu temp 65 stopni (Histereza 5 stopni), wygasza się, tu moje pierwsze pytanie, czy powinien? Gdzieś wyczytałem, że pracując na automacie PID powinien tak regulować pracą podajnika i wentylatora, aby do wygaszenia nie doszło, praca powinna być stabilna.
    Po spadku temp do 55 stopni, rozpala się i tu jest problem, raz jest ok, kolejnym razem pojawia się alarm "rozpalanie nieudane", kolejnym razem dochodzi do wybuchów nagromadzonego dymu w komorze.

    Wszelkie uwagi miłe widziane.

    Pozdrawiam,

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anioł13 Zobacz post
    Witajcie,

    Zakładam powyższy temat, ponieważ od kilku dni jestem użytkownikiem powyższego urządzenia, niestety już na starcie wystąpiły problemy. Może ktoś z Was posiada również taki piec i może pomóc, wszelkie uwagi miłe widziane.

    Kocioł pracuje na funkcji PID, temp zadana na kotle 60, temp zadana cwo 47, tryb pracy "pompy równolegle", dogrzewam nowo postawiony dom

    Kocioł po osiągnięciu temp 65 stopni (Histereza 5 stopni), wygasza się, tu moje pierwsze pytanie, czy powinien? Gdzieś wyczytałem, że pracując na automacie PID powinien tak regulować pracą podajnika i wentylatora, aby do wygaszenia nie doszło, praca powinna być stabilna.
    Po spadku temp do 55 stopni, rozpala się i tu jest problem, raz jest ok, kolejnym razem pojawia się alarm "rozpalanie nieudane", kolejnym razem dochodzi do wybuchów nagromadzonego dymu w komorze.

    Wszelkie uwagi miłe widziane.

    Pozdrawiam,
    Na PID-zie kocioł powinien dążyć, ale nie dochodzić do temp. zadanej. Jedynym wyjątkiem jest brak odbioru ciepła. Czy grzejniki są ciepłe? Może być zapowietrzone pompa CO i brak odbioru ciepła. Jeśli jest odbiór ciepła, to ze sterownikiem jest coś nie tak.
    Pozdrawiam

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Wszystkie grzejniki oprócz jednego przykręciłam na zaworach termostatycznych na 3, bo było zbyt gorąco w pomieszczeniach. Jeden jest otwarty na full. Temperatura za oknem wysoka, zatem te które są przykręcone nie grzeją. Jest jeszcze podłogówka, ale ją też póki co przykręciłam na pol gwizdka na zaworze.

    Dzisiaj zauważyłem, że wentylator nadmuchowy pracuje jeszcze w okolicach 100% przy 60 stopniach tj. przy temp zadanej, dopiero przy ok. 61 stopni zaczyna bardzo powoli redukować moc. Wydaje mi się, że powinien redukować moc już dochodząc do 60, wówczas pewnie nie doszedłby do 65 i nie doszłoby do wygaszenia.

    Pozdrawiam,

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anioł13 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.

    Wszystkie grzejniki oprócz jednego przykręciłam na zaworach termostatycznych na 3, bo było zbyt gorąco w pomieszczeniach. Jeden jest otwarty na full. Temperatura za oknem wysoka, zatem te które są przykręcone nie grzeją. Jest jeszcze podłogówka, ale ją też póki co przykręciłam na pol gwizdka na zaworze.

    Dzisiaj zauważyłem, że wentylator nadmuchowy pracuje jeszcze w okolicach 100% przy 60 stopniach tj. przy temp zadanej, dopiero przy ok. 61 stopni zaczyna bardzo powoli redukować moc. Wydaje mi się, że powinien redukować moc już dochodząc do 60, wówczas pewnie nie doszedłby do 65 i nie doszłoby do wygaszenia.

    Pozdrawiam,


    Witam,

    Niezbędna okazała się jednak wizyta serwisu, najpierw z firmy Tech, potem Defro.
    Diagnoza- program w sterowniku trzeba było zaktualizować, oczyścić czujkę płomienia (tak to się chyba fachowo nazywa) i wyjąć jeden element, aby ciąg klominowy był większy.

    Zaobserwowałem, że jeśli kocioł nie ma odbioru ciepła to się wygasza, nawet na PID.

    Pozdrawiam,

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    betoniarka123

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1

    Domyślnie

    Mam od tygodnia ten sam piec, 20 kW dopiero go testuje, jestem tez z Radomia. Według mnie spala mi duzo peletu, na temat jego pracy mało moge napisac. Czy mógłbym sie z toba skontaktowac telefonicznie lub adresowo?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Phoebelia

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Miedziana Góra
    Kod pocztowy
    26-085
    Posty
    1

    Domyślnie

    Również mam ten sam piec, i również mam ten samo problem spala za duzo peletu, ciagle sie rozpala i wygasza boje sie ze rachunek za prąd mi przyjdzie kolosalny. Czy mógłby mi ktoś pomóc, jakiś numer telefonu podać co by porozmawiać?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Phoebelia Zobacz post
    Również mam ten sam piec, i również mam ten samo problem spala za duzo peletu, ciagle sie rozpala i wygasza boje sie ze rachunek za prąd mi przyjdzie kolosalny. Czy mógłby mi ktoś pomóc, jakiś numer telefonu podać co by porozmawiać?
    A regulator pokojowy jest? Jaka histereza ?U mnie się rozpala około 12 razy na dobę . Piec z dwoma energooszczędnymi pompkami zużywa 1,5kw/24h x30 dni x 0,5zł/kw w zaokrągleniu koszt użytkowania pieca kształtuje się w granicach 22zł/mc x 7miesięcy =sezon około 160 zł .Czy to dużo?
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 20-11-2016 o 07:50
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    avionics

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam, jestem posiadaczem kotla sigma ekopell 16kW. Zainstalowana pogodowa i sterownik pokojowy spk lux. Zaktualizowany soft w sterowniku i w module. Grzeje 100m2 podłogowki i 46m2 grzejnikami. Temperatura w domu 22st.. Spalanie około 20kg pelletu lava. Praca kotla ZPID. Teraz mam problem z pracą kotla. Pid nie do końca działa. Temperatura na piecu ustawiona na 60st. a piec dogrzewa do 65st. wygasza się temperatura spada do 54st i zaczyna rozpala ie. Dlaczego taka oscylacja?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cześć,
    Jakie masz spalanie?
    Pozdrawiam.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Poprzednie zapytanie kieruje do "betoniarki".
    Do awionics- piec dogrzewa Ci do 65, bo pewnie masz ustawioną histerezę 5*.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    avionics

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam, myślałem że jeśli mam prace z PID to kocioł będzie dążył do temperatury zadanej a nie oscylował z histerezą. Kolejna sprawa, jak to jest z czujnikiem lambda w tym kotle. Zauważyłem że w ustawieniach serwisowych lambda jest wyłączona. Po włączeniu w menu głównym pojawił się status lambdy. Niestety nie wiem czy lambda działa status wyświetla się 254 lub 255 natomiast wartości zadanej i odczytanej cały czas wynoszą 0%. Macie z tym jakieś doświadczenia?

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    robert1987

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Tuchola
    Kod pocztowy
    89-500
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, jaki masz numer softu po aktualizacji? skąd można go pobrać bo na stronie defro nie ma żadnych aktualizacji do APC2. Czy Tobie podczas pracy pojawia sie komunikat zeby wyczyscic ruszt?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekkolcon

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-000
    Posty
    22

    Domyślnie

    Wybuchy w kotle? Naprawdę? Po takiej informacji już bym nie kupił takiego kotła.

    Co do histerezy i temperatur kotła. Proces sterowania nastawiony jest (a przynajmniej powinien) nie na to, jaka temperatura jest na kotle i czy "pali" a na to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu i jaka jest temperatura CWU. Zaletą pelletu jest właśnie to, że piec w przypadku, gdy produkcja ciepła jest zbędna, gaśnie i w trybie postoju poziom zużycia paliwa wynosi 0. Dlatego też obserwuj raczej parametry termiczne pomieszczeń i CWU, a nie to, co się temperaturowo na piecu dzieje. Mam nieco inny piec. Na blogu umieściłem parę przebiegów ze sterownika. Link w stopce. Zajrzyj i zobacz jak takie przebiegi w wypadku pieca na pellet mogą wyglądać i są poprawne.
    Zmieniłem węgiel na pellet.
    Szczegóły na blogu:
    https://jacekkolcon.wordpress.com/2016/09/13/piec/

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    avionics

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam,
    do robert1987
    U mnie na piecu jest sterownik APC1 na stronie jest do niego aktualizacja zarówno do wyświetlacza jak i modułu do wersji 1.8.9. Trzeba pamiętać w trakcie aktualizacji że wpinamy pendrive do portu USB na wyświetlaczu i od razu aktualizuje się moduł i wyświetlacz.

    do jacekkolcon
    Przeczytałem Twojego bloga i obejrzałem charakterystyki z pieca. Mój działa bardzo podobnie. Ale na moim piecu jest sterownik który pracuje z algorytmem PID a jak wyczytałem w instrukcji obsługi to charakterystyka powinna wyglądać tak jakby piec cały czas dążył do temperatury zadanej regulując prace podawania i nadmuchu. Więc wniosek z tego taki że oscylacja może być ale niewielka w granicach 3-4 stopni. W przypadku wyprodukowania ciepła którego odbiorniki nie sa w stanie wykorzystać powinien się wyłączyć, a ponowne rozpalenie nastąpić powinno w granicach histerezy zadanej.
    Co do spieku o którym piszesz na blogu, też mam z tym problem. Muszę czyścić palnik co 4 dni (jesli tego nie zrobie alarm-błąd rozpalania). Próbowałem już z różnymi pelletami. Na pewno nie jest to wina opału. Jest to uciążliwe ponieważ piec powinien być bezobsługowy a czasami potrafi pokrzyżować plany bo trzeba zrywać się np. z imprezy lub z robotki żeby wyczyścić piec bo jak wspomniałeś przy dużej różnicy temperatur trochę mu zajmuje żeby dogonił temperature w pomieszczeniu w przypadku różnicy chociażby 5st.
    Jak narazie najlepiej pali mi się pelletem LAVA ze stelmetu. Spalanie przy zasobniku CWU 120l, temperaturze zewnętrznej do -4stC na zewnątrz a w domu mam ustawione 22stC wychodzi mi 15-20kg na dobę. Jeśli natomiast temperatura zjedzie poniżej poniżej -8stC trzeba już liczyć lekko 30kg/na dobę.
    Ostatnio edytowane przez avionics ; 21-01-2017 o 09:06

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekkolcon

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-000
    Posty
    22

    Domyślnie

    Do avionics: W trybie "rozgrzewania" domu mój piec faktycznie tak działa, że dąży do zadanej. Wykres zamieściłem. Przyznaję, że niepokojące jest to, co piszesz o spiekach. U mnie problem był z dawką startową paliwa ale po jej powiększeniu już mi się nie zdarza, że palnik nie odpala. Sądzę, że spiek może powstawać w procesie wygaszania po dotarciu do parametrów zadanych. Nie wiem, jaki masz palnik ale może dodanie przedłużonego przedmuchu przy wygaszaniu rozwiąże Twój problem. Jeżeli to przeczytasz, to sprawdź, czy jest w sterowniku opcja modyfikacji parametrów wygaszania. Jeżeli to coś zmieni, to chętnie i ja i zapewne inne osoby poznałyby odpowiedź.

    Ponieważ nie jesteś jedyną osobą, która pisze o spiekach przez 1,5 roku nie mogłem się zdecydować na pellet. W końcu wziąłem palnik rotacyjny Pellasa, który całkowicie ten problem rozwiązuje i innym też polecam. Mi się spieki nie robią i nic ich nie zapowiada. Palnik po każdym wygaszeniu jest czysty. Natomiast podejmując decyzję o zakupie a)palnika, b) pelletu (zwłaszcza jakiegoś no name) trzeba je brać pod uwagę jako czynnik "kłopotliwości" tego rodzaju ogrzewania.

    Mi w trybie utrzymania 21,5C +CWU 200l dla 140m2 domu ocieplonego "normalnie" (parę zmian zamierzam wprowadzić) bierze ok 24kg/doba (-8C).
    Zmieniłem węgiel na pellet.
    Szczegóły na blogu:
    https://jacekkolcon.wordpress.com/2016/09/13/piec/

  16. #16

    Domyślnie

    Witam. Mam pytanie do avionics , od tygodnia jestem posiadaczem pieca sigma ekopell 12 kw nie mogę dojść do ładu z ustawieniami pracy pieca . Zmieniłeś ustawienia sam czy robil to serwisant z Defro , myślałem że obejdzie się bez pomocy. Czy to normalne że piec potrzebuje dużo czasu do dojścia do temperatury 60 stopni?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witajcie,

    Do jacekkolcon
    Nie jestem specjalistą, ale według mnie jasnym jest, że proces sterowania nastawiony jest właśnie na podstawie temperatury zadanej na piecu. Dzieje się inaczej, kiedy instalacja wyposażona jest w regulator pokojowy, a ten podłączony jest właśnie pod załączenie lub wygaszenie pieca (z tego co wiem może podłączony być różnie, np. Pod pompę tj. Z chwilą osiągnięcia temp w pomieszczeniach, wyłącza pompę).

    Do avionics
    W kwestii spieków w palenisku, mialem coś podobnego, choć raczej przypominało to popiół, okazało się, że ciąg kominowy miałem zbyt duży, jaką masz temp. spalin?
    Zmniejsz ewentualnie moc kotła, ile masz tam ustawione?

    Co do spalania
    Ogrzewam ok. 140m2 (w tym 80m2 podłogówki) temp 23-24*+ garaż 30m2 (dogrzewam do 15*)- maksymalne spalanie jakie miałem dotychczas (ok. -12* średnia) ok. 27 kg/ doba
    W chwili obecnej ok. 22kg (-5*)

    Pozdrawiam,

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Anioł13

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    20

    Domyślnie

    Do avionics
    Na jakiej podstawie twierdzisz, że masz wyłączoną lambdę?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    avionics

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    odnośnie czujnika lambda to dzwoniłem do serwisu i powiedzieli mi że lambda w tym kotle nie występuje. Jest tylko czujnik spalin na wyjściu do komina. Jednak po zaktualizowaniu softu do 1.8.9 w menu serwisowym pojawia się zakładka lambda, mało tego w instrukcji obsługi kotla producent też rozpisuje się na temat lambdy.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    avionics

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Łask
    Kod pocztowy
    98-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    Sprawdzałem temperaturę spalin, maksymalna wartość to 83st., komin był maksymalnie otwarty więc przymknąłem do połowy. Moc kotła było 100% przestawiłem na 90%-zobaczę czy uciągnie jeśli tak to zmniejszę jeszcze trochę. Serwis powiedział mi też że popiół może zalegać ponieważ palę LAVĄ ze stelmetu który charakteryzuję się tym że popiół jest dość dzieżki(ze względu na zawartość kory).

    do Grzess123
    Napisz dokładnie jaką powierzchnie ogrzewasz tym kociołkiem bo trudno rozważać temat jeśli nie wiadomo nic o odbiornikach ciepła. Uruchamiałem swój piec we wrześniu ubiegłego roku jest to mój pierwszy sezon grzewczy i za pierwszym razem piec stabilizował się prawie cały dzień. Teraz jeśli wyłączę piec na 3-4h a temperatura na piecu spadnie do 30st. to po właczeniu potrzebuje tyle samo czasu żeby piec wrócił do temperatury zadanej, przypomnę że ogrzewam 146m2 dom gdzie mam 100m2 podłogówki oraz 5 grzejników na 46m2.

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony