dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Kominek do (prawie) pasywnego.

    Witam!

    1. Zaczynam budowę domu o pow. prawie 160m2. Miejsce - Wrocław. Idea - zbliżenie się do parametrów domu pasywnego.
    Kwadrat 10x10, ciepła płyta fundamentowa, dach dwuspadowy, brak okien połaciowych, wykuszy, lukarn itp., 30cm styro w ścianach, reku, GWC. BRAK KOTŁOWNI! Powietrze doprowadzone pod kominek rurą fi 200. Komin - 10mb, fi 200 - systemowy (swoją drogą - jaki? Schiedel? Rondo? Rondo Plus?)

    2. Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło przy -18 st C to 3,5 kW.

    3. Kominek musi być w domu albo nie będzie domu (nienegocjowalne stanowisko żonki).

    I tu zaczyna się problem. Praktycznie wszystko jest za duże i za mocne. Naczytałem się dużo i nie znalazłem optymalnego rozwiązania a już na pewno nie w "normalnej" cenie.
    O czym myślę?
    - piec wysokotemperaturowy,
    - akumulacja, przy czym wolę rozwiązania bardzo trwałe i bardzo proste (czyt. - bez wody, buforów itp. - chyba że się inaczej nie da!),
    - mała/bardzo mała szyba, podwójna i jaka tam jeszcze (napylane warstwy), żeby mi salono-kuchni (50m2) nie zagotowała,
    - mam do dyspozycji ok 3-4m2 pod zabudowę i ok. 5 ton masy maksymalnie (specjalnie wzmocniona konstrukcja płyty),
    - oczywiście 100% szczelności,
    - komora spalania większa niż pudełko zapałek (nie mam siły ciąć drewna na 10cm kawałki...),
    - maksymalne rozłożenie w czasie oddawania niewielkich porcji energii,
    - styl rustykalny,
    - może mieć część kuchenną (pieczenie chleba) ale to absolutnie nie najważniejsze.

    Chętnie posłucham o Waszych pomysłach. Mam jeszcze możliwość zmian w konstrukcji domu
    Pozdr, Łukasz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Szybciutko wywal te systemowe kominy!
    Zbuduj, jak Bóg przykazał, komin z cegły pełnej i to w miarę centralnie w domu.
    POCZYTAJ O HYPOKAUSTUM.
    Jak się da - to zrób hypokaustyczną ścianę grzaną spalinami z tego kominka - co jest aksjomatem.
    BĘDZIESZ MIAŁ BUFOR!
    Taki trochę ceglany - ale działający nad wyraz sprawnie! BEZOBSŁUGOWY!!!

    Życie jest brutalne!
    Na inaugurację tego kominka zaproś co zgrabniejsze koleżanki, zamknij budę , wyrzuć klucz, odpal kominek i poczekaj...
    SAME wyskoczą z majtek.
    Coś z tego aksjomatu Ci się należy!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Adamie!
    Komin jest umieszczony absolutnie centralnie w domu. Dlaczego cegła a nie systemowy - to już nie wiem.
    Co do hypokaustum - sporo czytałem ale raczej nie pójdę w tę stronę.
    Bufor mam i to wielki - 20cm betonu x 100m2 (płyta z zatopionymi rurkami podłogówki) - to będzie chyba razem z 50 ton.
    A co do koleżanek, to dobrze, że moja połowica nie czyta FM

    PS Rozmawialiśmy o moim domku w Twojej "ruderce". Teraz pora na konkrety.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Do domu 3,5 kW polecam rozwiązanie :kominek /wkład Dynamic / z zabudowa hypokaustum ale.. Jeśli masz rekuperator i wolisz formy typu "piec nowoczesny" to można poszaleć z kafli i szamotu , mnogość możliwych form jest ogromna . Jeśli zaś masz ogrzewanie podłogowe typu Legalett to kominek na zewnątrz może być skromny a całe ciepło dajemy pod podłogę . W przypadku podłogówki wodnej można zastosować wkład wodny o sensownej mocy np Romotop Kv075 W . Zobacz na naszej stronie : Mińsk , Bartoszówka Legalett , Janki , Błonie , KH31 , Vertical . Wszystkie wymienione pracują bez grzania powietrzem tak aby ciepło było emitowane przez długi czas ze stosunkowo małą mocą . Kominki te oparte są na wkładach Romotop seria kv 025 które można zabudowywać bez wentylacji do systemów typu hypokaustum . Oczywiście konieczna jest wiedza jak taki system wykonać aby działał prawidłowo tak żeby ciepło nie uciekało w komin i było stopniowo oddawane do ogrzewania domu .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszja Zobacz post
    Adamie!
    Komin jest umieszczony absolutnie centralnie w domu. Dlaczego cegła a nie systemowy - to już nie wiem.
    Co do hypokaustum - sporo czytałem ale raczej nie pójdę w tę stronę.
    Bufor mam i to wielki - 20cm betonu x 100m2 (płyta z zatopionymi rurkami podłogówki) - to będzie chyba razem z 50 ton.
    A co do koleżanek, to dobrze, że moja połowica nie czyta FM

    PS Rozmawialiśmy o moim domku w Twojej "ruderce". Teraz pora na konkrety.

    "Dlaczego cegła ,a nie systemowy ?" - poczytaj wątek "Kominek jaki komin,
    czym podłączyć ,gdzie wyczystka"

    Jeśli nie hypokaustum (mam na myśli hypokaustum napędzane spalinami) ,
    to co i gdzie chcesz akumulować?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    "Dlaczego cegła ,a nie systemowy ?" - poczytaj wątek "Kominek jaki komin,
    czym podłączyć ,gdzie wyczystka"
    Dzięki za info - zabieram się za zdobywanie wiedzy.

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Jeśli nie hypokaustum (mam na myśli hypokaustum napędzane spalinami) ,
    to co i gdzie chcesz akumulować?
    Myślałem o piecyku nr 1 od enia. A jeśli to też hypokausta, to się zawstydzam...
    Dla mnie hypokausta zawsze kojarzyła się z bardzo dużymi, płaszczyznowymi powierzchniami. A tego nie chcę.

  7. #7

    Domyślnie cd

    Mistrzu Zduński! Dzięki za propozycje. Jak już pisałem:
    - wolę piec bez układu wodnego (chyba, że z uwagi na zapotrzebowanie na ciepło inaczej się nie da lub inne rozwiązanie będzie bardzo kosztowne),
    - ma być prosty i trwały,
    - absolutnie szczelny i 100% powietrza z zewnątrz (z uwagi na wentylację mechaniczną),
    - bez kafli lub z ich niewielką ilością,
    - styl wiejsko-rustykalny,
    - nie mam legalettu, tylko zatopione w płycie fundamentowej rurki jak od podłogówki (dodane tak na wszelki wypadek, może kiedyś się przydadzą).
    Hmmm, jest jakieś rozwiązanie, które nie zabije ceną?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Wrocław to nie Ameryka ! Takiego nagromadzenia hipokaust,
    kumulacji, pieców i wkładów do kumulacji jakie zrobiłem u siebie
    w tym tygodniu to ciężko będzie znaleźć w najbliższym czasie
    gdziekolwiek. Przegląd systemów polskich i europejskich.

    Hitem programu będzie pierwsze odpalenie nowego wkładu
    do kumulacji firmy Spartherm :NOVA F.Pierwszy egzemplarz w
    Polsce ! No i drugi hiciorek - inauguracyjne odpalenie PIECYKA nr 2 .
    Bez Enia co prawda ,ale nie każdy może się byczyć

    Wsiadaj w pędzidło i przyjedź pomacać to i owo. Jak będziesz
    w południe ,to pizzą nakarmię ,pieczoną w piecu chlebowym
    na żywym ogniu.

    Bawimy się do soboty włącznie.


    PS.
    Dla uczestników szkolenia mała niespodzianka (o której
    jeszcze nie wiedzą) - kilkanaście wkładów kominkowych
    z 50 % i większymi rabatami !

    .

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Hitem programu będzie pierwsze odpalenie nowego wkładu
    do kumulacji firmy Spartherm :NOVA S.Pierwszy egzemplarz w
    Polsce !
    .
    I jak ta NOVA zdaj relację, jak się sprawuję. Interesuję się nią dość mocno, bo jest w moich planach zakupowych do kolejnego palącego się kominka u mnie w salonie.Mam nadzieję, że będzie można oblukać ją dokładnie za trzy tygodnie w Gorzowie Wlp.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Hitem programu będzie pierwsze odpalenie nowego wkładu
    do kumulacji firmy Spartherm :NOVA S.Pierwszy egzemplarz w
    Polsce ! No i drugi hiciorek - inauguracyjne odpalenie PIECYKA nr 2 .
    Bez Enia co prawda ,ale nie każdy może się byczyć

    Wsiadaj w pędzidło i przyjedź pomacać to i owo. Jak będziesz
    w południe ,to pizzą nakarmię ,pieczoną w piecu chlebowym
    na żywym ogniu.

    Bawimy się do soboty włącznie.

    .
    Teraz wszystko jasne w Wielkopolsce festują, bawią się, odpalają, zapalają i konsumują... a u mnie telefon non stop dzwoni, nie nadążam go ładować.
    Zleceń na 10 firm kominkowych.
    Myślę że do lata się wybawią, zejdą na ziemię i zaczną robić kominki na jakie jest zapotrzebowanie. My sobie wtedy dychniemy co nieco. Może zrobimy festyn integracyjno badawczo dyskusyjny w małopolsce...?

    Ale czekam na konkretną fotorelację z festynu integracyjno szkoleniowego.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 27-04-2011 o 19:07

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał margod Zobacz post
    I jak ta NOVA zdaj relację, jak się sprawuję. Interesuję się nią dość mocno, bo jest w moich planach zakupowych do kolejnego palącego się kominka u mnie w salonie.Mam nadzieję, że będzie można oblukać ją dokładnie za trzy tygodnie w Gorzowie Wlp.
    Za trzy tygodnie na sucho a 9 .06 będzie szkolenie w Gorzowie z
    NOVĄ F
    w roli głównej ,ale paląca się . Planuję do tego Brulę i parę ciekawostek.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Mam podobne zapotzrebowanie na ciepło i stanowisko że dom z kominkiem albo nie będzie domu W tej chwili mam Lazara Silesię z nadstawką wodną. Nadstawka grzeje CWU . Chodziło mi zeby ciepło jak najbardziej wykorzystać zanim przegrzeje chałupę. Kominek oprócz nadstawki daje jeszcz z 7 Kw. Maksymalny czas palanie przy - 10 Stc to jakieś 3-4 godziny. Potem jest za ciepło. Nie zrobiłm tego wg swojego pierwotnego pomysłu (brak miejsca) ale najrozsądniejszy wydaje mi sie mały kominek z PW w całości (Dynamic?) podłączony do 500l bufora.Kominek najlepiej z podwójną szybą. Bufor przygotowuje CWU oraz zasila nagrzewnicę powietrza za rekuperatorem. Generalnie kominek w domu pasywnym to duży kłopot. Ale ja stoję na stanowisku podobnym jak Twoja żona. Ma być i ch....

    Edit:
    Doczytałem - jeśli nie masz miejsca na bufor to wpiąłbym sie w te rurki bezpośrednio do kominka (oczywiście przez zawór mieszający) i ładował płytę. Ale warto byłoby przygotywać też CWU.
    Acha - wszelkie hypokausta, kanały akumulacyjne i ciepłe obudowy raczej zabijają ceną.
    Ostatnio edytowane przez coulignon ; 27-04-2011 o 20:32
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Generalnie kominek w domu pasywnym to duży kłopot. ...
    Tego się obawiałem. Zawodowcy - doradźcie proszę! Eniu, help! Nie ma publikacji o kominkach w pasywnych domach?
    PS Coulignon - dzięki za sporo przydatnych informacji!

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Kominek w domu prawie pasywnym to żaden problem , trzeba tylko wiedzieć co się robi i w jakim celu Mamy popełnionych kilka takich realizacji . Temat jest dobrze znany , opracowane są odpowiednie wkłady i technologie , niestety w naszym PIĘKNYM kraju [ tu nawet eniu nie zarzuci mi że wychwalam innych ] nadal wykonawcy promują kominki 14-18Kw .. ale to inny temat .

  15. #15
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek, którzy starają się do dofinansowanie dla NF15, będą mieli w domu kominek. Czy ten wybór nie przeszkodzi w uzyskaniu szczelnego budynku?



    Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

    Czekamy na Wasze pytania na temat domu pasywnego. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  16. #16

    Domyślnie

    Witaj Łukaszu,
    Czy coś z tych dywagacji wynikło? Jaki masz kominek? Bo ja mam w tej chwili identyczny problem. Myślałem o piecokominku - piecu rakietowym ale nagrzany komin ciągnie ciepło z domu więc taki piec musi być szczelny... a cegła szczelna nie jest...
    Także szukam od nowa...
    Z góry dziękuję za info.
    Marcin

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał hasior Zobacz post
    Witaj Łukaszu,
    Czy coś z tych dywagacji wynikło? Jaki masz kominek? Bo ja mam w tej chwili identyczny problem. Myślałem o piecokominku - piecu rakietowym ale nagrzany komin ciągnie ciepło z domu więc taki piec musi być szczelny... a cegła szczelna nie jest...
    Także szukam od nowa...
    Z góry dziękuję za info.
    Marcin
    Proponuję piec Kuzniecowa.Też z cegły ale szczelnej i ciepła nie zabiera z domu a oddaje do pomieszczenia.Komin zatkasz i nie wyciągnie nic z domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony