dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1

    Domyślnie Kominek z płaszczem wodnym czy z nawiewem?

    Witam. Zamierzam jako dodatkowe opgrzewanie wykorzystać kominek w domu, który zaczynam budować. Powiedzcie mi, co jest lepsze bo nie wiem. Dotychczas myślałem o rozprowadzeniu ciepła nawiewem, ale ostatnio zastanawiam się nad płaszcvzem wodnym? Dzięi z góry za opinie.
    Pozdrawiam
    Paweł

  2. #2

    Domyślnie

    witam
    tez mialem dylemat z DGP czy płaszcz wodny ale juz wybralem
    płaszcz wodny

    zalety dla mnie to brak turbiny ktora huczy w nocy.
    jezeli drzewo nie jest idealnie suche a nie zawsze jest to przy wylotach jest brud.ma tak moj znajomy.
    i jak masz płaszcz wodny to grzana woda jest wszedzie nie tylko tam gdzie kanaly powietrzne np.nawet w garazu.

    pozdrawiam i Szcześliwego budowania w 2005 dla wszystkich.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Też mam ten dylemat jeszcze nie wiem na co się zdecydowąc ale dołoże kilka moich wniosków
    płaszcz wodny wady
    - nie wiem jak to wspólpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym (tzn. podłogówką)
    -pompa w układzie pracuje na prąd a więc w razie awarii nie ma żadnego ogrzewania w domu (ja wiem, że obecnie to coraz mniejzy problem ale np rozpalasz w kominku rano wychodzisz pompa robi zwarcie lug coś innego i płaszcz może trafić szlag (jezeli nie może ktoś wyprowadzi mnie z błędu))
    Zalety
    -masz cwu
    -masz wszędzie ciepło
    -gorące powietrze nie roznosi Ci kurzu (ja akurat mam w domu alergików)
    -współpracuje dobrze z innymi typami ogrzewania ( przyDGP jezeli rozprowadzasz tylko do kilku pomieszczeń termoregulatory mogą trochę wariować )
    -faktycznie bardziej ciche (nie tylko jak Daroll pisał hałasuje nie tylko turbina ale nawet samo przemieszczające się powietrze)
    Jeżeli tylko podłogówka nie wykluczy płaszcza ja zdecyduje się na kominek z płaszczem pozdrawiam T.

  5. #5

    Domyślnie

    Ze względów zdrowotnych - płaszcz wodny.

  6. #6

    Domyślnie

    Kilka razy już barowałem sie z tym problemem i jak na razie wygrywa u mnie zwykły nawiew bez turbiny.
    Kilka powodów -
    mam obawy co do możliwości przegrzania układu(przy płaszczu)
    konieczność dużego zbiornika na wodę (przy płaszczu)
    możliwość opcji ogrzewania
    droższa inwestycja(przy płaszczu)

    no i coś co mnie ostatnio przekonało:
    Znajomi mają dom z ogrzewniem olejowym i do tego kominek.
    Ostatnio wokolicach Łodzi była poważna awaria prądu Podmiejskie miejscowosci nie miały prądu kilka dni, znajomi przeżyli tylko dzięki kominkowi.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Kominki z płaszczem wodnym (przynajmniej Makroterma) mają regulację temperatury wody w płaszczu.

    Odbywa się to sterowaniem nadmuchem powietrza do komory spalania (intensywnością pracy turbiny). W przypadku zaniku prądu dopływ powietrza jest automatycznie zamykany, co powoduje zduszenie ognia w komorze.

    Aby kominek mógł współpracować z podłogówką, wystarczy ustawić temperaturę płaszcza na 40-50 st i więcej niż o 5 stopni tego nie przekroczysz.

    Od paru tygodni użytkuję kominek z płąszczem i nie zamieniłbym go na DGP

  8. #8

    Domyślnie

    No to teraz mam jaśniejszą sytuację, dzięki bardzo... chyba zdecyduje się na płaszcz wodny..Pozdrawiam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    U siebie mam DGP.

    Do zalet tego ukladu dodałbym mozliwosc polączenia, czy w zasadzie fakt stanowienia integralnej czesci systemu wentylacji mechanicznej z GWC i zapewnienie swiezego, podgrzanego powietrza zimą i schłodzonego (przy wyłączonym kominku) latem. Tak jest u mnie.

    Szum nie jest wiekszy od szumu wody w grzejnikach, jesli uklad jest odpowiednio wykonany, a wynika to z moich doswiadczen, gdyż mam c.o. wodne z kotlem i DGP z turbiną umieszczoną w piwnicy.
    Budownictwo to moja pasja

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rico

    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kończę budowę naszego wymarzonego domku.
    Zdecydowałem się na zastosowanie rzadko opisywanego systemu który wykorzystuje tak ciepłe powietrze jak i podgrzewa wodę CWU/CO. Nie wiem jeszcze jak się to sprawdzi w praktyce, ale po zastanowieniu, przemyśleniu wielu tego aspektów i wysłuchaniu wielu opinii ma to sens.
    Ogrzewanie ppowietrza i jego rozprowadzenie kanałami, ale bez turbiny. mam otwartą opcję na rozprowadzanie ciepła kanałami rekuperatora (gdzie jest dodatkowy filtr - i przez to zminimalizowanie ilości pyłków), kiedy go zamontuję.
    Ponadto na kanale spalinowym mam zamontowany specjalny ogrzewacz wody wykorzystujący ciepło spalin/dymu z kominka. W ten sposób jeszcze mogę dodatkowo wykorzystać energię cieplną podłączoną do CWU/CO.
    Wymaga to dodatkowych nakładów ale -narazie teoretycznie- mam możlowość wykorzystania i spożytkowania energii obecnej w dymie, który leci do komina. Jeśli dodatkowo uzyskam 5-8KW energii to będzie już sukces i po kilku latach całość może już się zwrócić. Producent mówi o 8KW (w zależności od mocy kominka).
    Za 4 do 12 m-cy będę mądrzejszy i bogatszy o własne doświadczenia.
    Pozdrawiam,
    Rico

  11. #11
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Rico a co to za cudo podaj namiary

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daroll
    witam
    tez mialem dylemat z DGP czy płaszcz wodny ale juz wybralem
    płaszcz wodny

    zalety dla mnie to brak turbiny ktora huczy w nocy.
    jezeli drzewo nie jest idealnie suche a nie zawsze jest to przy wylotach jest brud.ma tak moj znajomy.
    i jak masz płaszcz wodny to grzana woda jest wszedzie nie tylko tam gdzie kanaly powietrzne np.nawet w garazu.

    pozdrawiam i Szcześliwego budowania w 2005 dla wszystkich.
    i tu się trochę nie zgodzę
    1. jak huczy to można wyłączyć turbinę (co będę robił tak czy inaczej, bo to nie zdrowo spać w ciepłym (i do tego przesuszonym powietrzu), pomijając to, że huczą słabszej jakości turbiny do tego źle izolowane akustycznie.
    2. bród w okolicy kratek wylotowych nie bierze się z mokrego drewna - to mit i nawet nie wiem skąd się wziął - bród przy kratkach bierze się z brudu w około kominka jest to bród zasysany razem z powietrzem które przenosi ciepło.
    3. DPG nie ogrzewa wody fakt ale ogrzewa pomieszczenia (tam gdzie jest) w ciągu około 15 min - płaszcz wodny w jakieś 45

    plus
    Możesz wyłączyć turbinę i ciepło dochodzi tylko do pomieszczenia gdzie jest kominek - jest to ważne np. wczesną wiosną lub wczesną jesienią kiedy potrzebujemy jedynie podgrzać pomieszczenie gdzie akurat siedzimy a nie koniecznie cały dom.
    Plus
    czy chcesz żeby kominek był głównym źródłem ciepła czy tylko pomocniczym ?
    czy jesteś w domu cały dzień czy tylko popołudniami ?
    jaki masz główny system ogrzewania ? (źródło energii)
    jak duży masz dom
    to są ważniejsze pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ja wypowiem się przeciw DGP, ale w innym aspekcie a mianowicie całego ustrojstwa i montażu. Swego czasu, kiedy jeszcze nie słyszeliśmy o płaszczu wodnym a nasz dom był ciągle na papierze udaliśmy się do poważnej firmy (pominę nazwę, nie będę robić 'wrażej' reklamy) zakładającej kominki z ciepłym powietrzem. Otóż chcieliśmy, by powiedzieli nam, co mamy uwzględnić w projekcie na etapie przed budową, by potem panowie instalatorzy nie rozłożyli ramionek i nie powiedzieli "nie da się". Jakież było nasze zdziwienie, gdy uprzejmy, wygarniturowany pan oświadczył, że najpierw musimy dom wybudować a potem to oni przyjadą i będą wszystko dogrywać. Mój uparty mąż zaptyał wobec tego co będą robić ze stropem, czyżby kuć? No bo gdzież się podzieją te całe kanały, rury rozprowadzające itp? Na to pan stwierdził, że nie ma sprawy - zrobi się sufit podwieszany. I w tym momencie powiedzieliśmy 'dziękujemy'. Po pierwsze ani mi się śni w nowowybudowanym domu zakładać sobie podwieszany sufit (nie lubimy takich i już) a po drugie przecież trzeba to jakoś uwzględnić w wysokościach pomieszczeń o czym ten pan w garniturku chyba zapomniał, albo nie wiedział? Potem dowiedzieliśmy się o kominkach z płaszczem wodnym i stwierdziliśmy, ze skoro i tak trzba iść 'w grzejniki' to co szkodzi podłączyć je i do kominka. Co do kurzenia się to nie wiem, ale na pewno bałabym się tej pracującej turbiny - jestem wrażliwa na odgłosy w nocy i nawet lekkie buczenie doprowadzałoby mnie do szału. I to też jest dla mnie koronny argument przeciw DGP, ale o tym dowiedziałam się dużo potem. Pozdrawiam.

  14. #14

    Domyślnie

    jeśli jeszcze nie zdecydowałeś to:ile masz czasu na palenie wkominku,skąd będzisz brał drzewo do kominka ,czy będzie ci się chciało nosić popiół,czym będziesz grzał wodę użytkową.Teraz odpowiedz sobie jeżeli będziesz do tych pytań miał watpliwości,wybierz kominek na grące powitrze bez turbiny a rużnicę ceny wykożystaj na ładniejszą zabudowę,z nowym rokiem HEJ!!!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarator
    jeśli jeszcze nie zdecydowałeś to:ile masz czasu na palenie wkominku,skąd będzisz brał drzewo do kominka ,czy będzie ci się chciało nosić popiół,czym będziesz grzał wodę użytkową.Teraz odpowiedz sobie jeżeli będziesz do tych pytań miał watpliwości,wybierz kominek na grące powitrze bez turbiny a rużnicę ceny wykożystaj na ładniejszą zabudowę,z nowym rokiem HEJ!!!
    bardzo cenne uwagi,
    ja zdecydowałem się na DGP grawitacyjną, choc zacznę używać jej pod koniec 2005.

    wybrałem powietrzem i to bez turbiny ponieważ chcę mieć system prosty i niezależny np. od dostaw prądu.
    zasadniczym ogrzewaniem będzie piec olejowy, zaś kominek będzie awaryjnym ogrzewaniem.

  16. #16

    Domyślnie

    do Marzanny i innych

    Również przerażał mnie sufit podwieszany. jednak rury mozna schowac w wylewkach stropu. Jeszcze prościej jest gdy nie masz użytkowego poddasza rury idą sobie po strychu i gotowe!
    turbiny w mniejszych domach sa nie potrzebne jak podająuzytkownicy w odcinkach do 6 m od kominka nie ma takiej potrzeby.
    Wszystko tak naprawde kwestia planowania
    co do brudu zgadzam sie gromadzi sie przy kratkach można dać filtry w rurach i czasem odkurzać. Poobserwój grzejniki tam tez chętnie gromadzi sie bród.

    Nie mam zamiaru nikogo przekonywać na siłe sam zastanawiałem sie nad płaszczem wodnym i po prostu podjąłem juz decyzję.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    Ja również zdecydowałam, choc mój dom jest dopiero projektowany. Będe miała grawitacyjne DGP. Zadecydowała cena a także przy podjeciu decyzji pomogła mi odpowiedz na poniższe pytania:

    1. Czy kominek ma byc głownym źródłem ciepła czy tylko wspomagać c.o.
    - u mnie wspomagać
    2. Czy miałabym czas i ochote codziennie palic w kominku, generalnie obsługiwac go.
    - u mnie pewnie nie, kominek ma byc przyjemnością a nie codziennym obowiązkiem

    Jeżeli kominek ma służyć tylko wspomaganiu i przyjemności radze zastosować najtańsze rozwiązanie, a róznicę w cenie zainwestować w co innego, albo po prostu wydac " na wódkę" z przyjacółmi (niezła balanga by z tego wyszła )

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Z tym paleniem w kominku to jest jednak tak, że, jak zauwazyłem po swoich znajomych, mieszkancy domow płci męskiej bardzo lubią palic w kominku. Rowniez dla mnie palenie w kominku to super rozrywka, lubię dbac o ten ogien. U mnie on sie pali zawsze, gdy jestem w domu, rozpalam w kominku po przyjsciu z pracy i ogien płonie do poznej nocy.

    Tak wiec moze jednak nie zakładajcie, że ogien bedzie płonął sporadycznie i dokladnie rozwazcie wybor wkladu i całego systemu.
    Budownictwo to moja pasja

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    dokładnie tak.

    Kominek to nie tylko ozdoba

  20. #20

    Domyślnie

    A jak się mają koszty montażu dgp i kominka z płaszczem wodnym razem z akcesoriami?
    Zanim zapytam fachowców chciałabym wiedzieć czy nie chcą ze mnie zdzierać. Ceny wkładów łatwo sprawdzić, ale słabo orientuję się w cenach naczynia wzbiorczego, pomp i innych niezbędnych dodatków.
    A może ktoś zna solidną, sprawdzoną i TANIĄ firmę ze Śląska, która montuje kominki?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony