dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 14
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 278
  1. #181
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Jak Ci ktoś mówi, że do kotła elektrycznego do CO wystarczy gniazdko 230V, to go nie słuchaj. Maksymalna moc na jednej fazie to 230V*16A=3680W. Wszystko co powyżej działa już na trzech fazach.

  2. #182
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Jak Ci ktoś mówi, że do kotła elektrycznego do CO wystarczy gniazdko 230V, to go nie słuchaj. Maksymalna moc na jednej fazie to 230V*16A=3680W. Wszystko co powyżej działa już na trzech fazach.
    * Zasilanie 230/400V (w przypadku pracy kotła na 400V należy wyjąć zworę z listwy zasilającej L1,L2,L3).
    dot.kotła o mocy 9kW.

  3. #183
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    * Zasilanie 230/400V (w przypadku pracy kotła na 400V należy wyjąć zworę z listwy zasilającej L1,L2,L3).
    dot.kotła o mocy 9kW.
    Przemkowi chodziło o "standardowy"przekrój przewodu zasilającego gniazdo w domu i jego zabezpieczenie.

  4. #184
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał pinokio_a Zobacz post
    O moc kotła pytałam się ze względu na oszczędność nie w zakupie kotła a w użyciu. Jeżeli ma grzać do temp. 30 st to może ekonomiczniejszy będzie ten z niższą mocą.
    Zużycie energii nie zależy od mocy kotła,zużycie energii będzie takie ile to dom jej potrzebuje i ani mniej i ani więcej.
    Kocioł o mocy 4kW zuzyje tyle samo energii co kocioł o mocy 12kW z tym że kocioł mniejszy będzie pracował np.10h a kocioł większy tylko 3,33h skoro w tym czasie dom potrzebowały 40kWh energii.
    Dlatego mocniejszy kocioł jest lepszym rozwiązaniem bo łatwiej wykorzystać okres tańszej taryfy.

  5. #185

    Domyślnie

    tak, ale jak kabel za cienki to problem jest...
    taki ekspert a nie czuje tego?

    te kable ciągle stwarzają problemy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #186

    Domyślnie

    Polecanie komus kotła elektrycznego za 2500 gdy ktoś zaraz bedzie miał gaz - jest delikatnym nieporozumieniem.

    Ja proponuje tańsze rozwiązanie - podpięcie bojlera jako kotła, powiedzmy moc 2000-2500W i powinno dać radę nawet w mrozy przy małym domku. Do takiego bojlera tylko pompka za stówę, zbiornik wyrównawczy i można ogrzewac
    PRzy polecanych tu 9kW zaraz się okaże ze trzeba przerabiać instalację elektryczną, robić dodatkowe przełączniki wysokoprądowe, potem precyzyjnie tym sterować zeby nie zagotować podłogi etc.

  7. #187
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Polecanie komus kotła elektrycznego za 2500 gdy ktoś zaraz bedzie miał gaz - jest delikatnym nieporozumieniem.
    Nieporozumieniem jest gaz jeśli już
    Czytaj Elfir.
    Różnica w eksploatacji między prądem a gazem to ok.500zł a różnica w inwestycji to ok.10000zl.
    Matematyka chyba prosta

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    podpięcie bojlera jako kotła, powiedzmy moc 2000-2500W i powinno dać radę nawet w mrozy przy małym domku. Do takiego bojlera tylko pompka za stówę, zbiornik wyrównawczy i można ogrzewac
    Tak najchętniej bym zrobiła ale hydraulik powiedział, że tak się nie da i trzeba osobny kocioł elektryczny. Rozumiem, że w takim rozwiązaniu woda użytkowa i do podłogówki byłaby ta sama. Jak to zrobić? Może jakiś link do takiego rozwiązania. Ten zbiornik wyrównawczy to jaki dokładnie? Z możliwością ustalenia temperatury na 25-30 st?
    Mam zasobnik Galmet 140l o mocy 23 kW.

  9. #189

    Domyślnie

    Oczywiście musiałabyś mieć dwa bojlery jeden do ogrzewania działający jako kocioł a drugi do CWU. Bo z jednego to się nie da... Ten do grzania podłogi może być naprawdę mały np 10 litrowy...

    Nie ma linków do takiego rozwiązania bo to jest "rzeźba".

    Sterownik żaden - po prostu na bojlerze trzeab by ustawić minimalną temperaturę i jazda. Zresztą to nie ma znaczenia bo grzałka 2kW nie orzeje Ci podłogi do 50 stopni i szkod nie narobi więc w praktyce pewnie bojler bedzie chodził non stop. Zbiornik wyrównawczy czyli naczynie przeponowe którego celem jest kompensacja nadciśnienia które mogłoby powstac np takie http://www.castorama.pl/produkty/ins...search-product

  10. #190
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Ciesze się że trafiłęm na ten wątek... mam dylemat. Kupiłem nieskonczony domek- w projekcie ogrzewanie gazowe, poprzednik podpisal umowę z gazownią o przyłącze, zrobiono projekt, obecnie czekam na montaż skrzynki z gazomierzem w ogrodzeniu ale teoretycznie mogę sie jeszcze wycofać no bo ja nic nie podpisywałem....
    Jedenie co zapłaciłem to wewnętrzne przyłącze gazu od miejsca gdzie bedzie skrzynka do ściany zewnętrznej mojego budynku ale to tylko tysiąc złotych więc moge przeżyć tą stratę. Kotłownie gazową wyceniono mi na 7tyś (kocioł + zasobnik). Jeśli nie zrezygnuje z gazu to czekają mnie jeszcze następujące koszty:
    -projekt instalacji wewn. gazu - 600zł
    -instalacja wewn. gazu w miedzi - 1200zł
    -kotłownia - 7tyś
    -opłata za wykonanie przyłącza dla gazowni - ok 2500zł
    -odbiór kominiarski - 300zł (ale i tak bedzie potrzebny nawet przy braku kotła).
    Razem więc 12tyś zł.
    Rezygnując z gazu mam opcje grzania prądem....
    1.pompa ciepła - nie oszukujmy się kotłownia wyjdzie spokojnie 25tyś i nigdy mi sie nie zwróci
    2.grzanie podłogówki bezposrednio grzałką - niski koszt piecyka- pewnie koło 3tyś + zasobnik (nie wiem ile?)
    3.grzanie podłogówki + bufor - niestety odpada bo nie mam gdzie go dać - zero miejsca w małym domku. wiec jestem skazany na drogą taryfe całodobową?
    4.jakaś inna opcja?

    Dom 109m2 plus nieogrzewany garaz.
    Ocieplenie o ile to ma znaczenie - elewacja 15cm grafitowym styropianem, 12cm od gruntu, 25cm na stropodachu.
    Na dniach musze zdecydować w co wchodzić... nawet nie wiem czy jeszcze moge sie wycofać w gazowni z przyłącza od nich...
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 22-10-2016 o 23:23

  11. #191
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Ciesze się że trafiłęm na ten wątek... mam dylemat. Kupiłem nieskonczony domek- w projekcie ogrzewanie gazowe, poprzednik podpisal umowę z gazownią o przyłącze, zrobiono projekt, obecnie czekam na montaż skrzynki z gazomierzem w ogrodzeniu ale teoretycznie mogę sie jeszcze wycofać no bo ja nic nie podpisywałem....Jedenie co zapłaciłem to wewnętrzne przyłącze gazu od miejsca gdzie bedzie skrzynka do ściany zewnętrznej mojego budynku ale to tylko tysiąc złotych więc moge przeżyć tą stratę. Kotłownie gazową wyceniono mi na 7tyś (kocioł + zasobnik). Jeśli nie zrezygnuje z gazu to czekają mnie jeszcze następujące koszty:-projekt instalacji wewn. gazu - 600zł-instalacja wewn. gazu w miedzi - 1200zł-kotłownia - 7tyś-opłata za wykonanie przyłącza dla gazowni - ok 2500zł-odbiór kominiarski - 300zł (ale i tak bedzie potrzebny nawet przy braku kotła).Razem więc 12tyś zł.Rezygnując z gazu mam opcje grzania prądem....1.pompa ciepła - nie oszukujmy się kotłownia wyjdzie spokojnie 25tyś i nigdy mi sie nie zwróci2.grzanie podłogówki bezposrednio grzałką - niski koszt piecyka- pewnie koło 3tyś + zasobnik (nie wiem ile?)3.grzanie podłogówki + bufor - niestety odpada bo nie mam gdzie go dać - zero miejsca w małym domku. wiec jestem skazany na drogą taryfe całodobową?4.jakaś inna opcja?Dom 109m2 plus nieogrzewany garaz. Ocieplenie o ile to ma znaczenie - elewacja 15cm grafitowym styropianem, 12cm od gruntu, 25cm na stropodachu.Na dniach musze zdecydować w co wchodzić... nawet nie wiem czy jeszcze moge sie wycofać w gazowni z przyłącza od nich...
    Zacznijmy od końca,izolacja ma kolosalne znaczenie dla doboru źródła ciepła bo o tego zależy ilość energii jaką będzie potrzebował dom na ogrzewanie czyli Twoje przyszłe rachunki za ogrzewanie. Koszt wytworzenia energii z gazu to 0,25zł/kWh z pompy ciepła 0,10zł/kWh a z pradu 0,30zł/kWh.Zatem ile Twój dom tej energii potrzebuje zebyś sobie porównał rachunki za ogrzewanie z prądu,gazu i pompy ciepła ?
    Sądzę,że nie wiesz zatem się dowiedz
    Pompa ciepła mówisz 25 klocków ?Masz z Rybnika za 16 klocków samą pompę+montaż 2-3 klocki+zasobnik ok.2 klocki i najtańszą jednostkę energii kWh:
    http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6568028770.html
    Mając podłogówkę opowiadasz bzdury,że jesteś skazany na taryfę całodobową.To wylewka robi za bufor a dodatkowo jesli nie masz szkieletora to bezwładność domu powoduje,że taryfa strefowa jak najbardziej się sprawdzi.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 23-10-2016 o 00:20

  12. #192
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Ok policzyłeś niemarkową pompe ale i tak wychodzi lekką ręka 22tys, 10tyś więcej niż gaz.
    Zapotrzebowanie na energie mam w projekcie 6400W, ale zwiększyliśmy grubość ocieplenia elewacji o 4cm i dajemy grafit 0.032 zamiast białego 0,04 oraz zwiekszyliśmy izolacje od gruntu o 4cm, więc załóżmy że zapotrzebowanie spadnie do około 5000W.

  13. #193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Ok policzyłeś niemarkową pompe ale i tak wychodzi lekką ręka 22tys, 10tyś więcej niż gaz.
    Zapotrzebowanie na energie mam w projekcie 6400W, ale zwiększyliśmy grubość ocieplenia elewacji o 4cm i dajemy grafit 0.032 zamiast białego 0,04 oraz zwiekszyliśmy izolacje od gruntu o 4cm, więc załóżmy że zapotrzebowanie spadnie do około 5000W.
    O ile obliczenia były poprawne, a raczej były nie dokładne. Po zmianach, zakładam ze bedzie wm, projektowe obciazenie cieplne moze byc w zakresie 4-4,5 kW.
    Jezeli chodzi o bufor to zajmuje on 1 m2, zasobnik cwu jaki by niebył jest zajmuje ok 0,5 m2, te 0,5 m2 robi az taką róznicę? Mając bufor z wezownicą masz od razu grzanie i cwu w 100% II taryfy.

  14. #194
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Tak ale zwykly zasobnik 100l do kotla gazowego(łazienka) mam w projekcie wiszący obok kotła a tego bufora przecież nie moge sobie tam powiesić. Nic większego tam nie wejdzie. O to sie rozchodzi że ja nie mam kotłowni a kocioł gazowy miał być w łazience. Teoretycznie mam jedno pomieszczenie pod schodami ale jest tam wąsko (90cm) i nisko, też pewnie poniżej 1m.
    W domku jest już zrobiona WM ktorej też nie było w projekcie.

  15. #195
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Możesz kupić piec z zasobnikiem junkers cerapur acu , ja mam taki i spisuje sie b. dobrze https://www.technika-grzewcza-sklep....lecane%20ceneo

  16. #196
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Ok policzyłeś niemarkową pompe ale i tak wychodzi lekką ręka 22tys, 10tyś więcej niż gaz.
    Zapotrzebowanie na energie mam w projekcie 6400W, ale zwiększyliśmy grubość ocieplenia elewacji o 4cm i dajemy grafit 0.032 zamiast białego 0,04 oraz zwiekszyliśmy izolacje od gruntu o 4cm, więc załóżmy że zapotrzebowanie spadnie do około 5000W.
    Atlantic to jest markowa pompa ciepła,podobnie jak Panasonic czy Daikin które są w podobnych cenach. Bufora do pompy nie musisz mieć.
    Masz 5000kWh na ogrzewanie i ok.4000kWh na cwu czyli łącznie 9000kWh.
    Grzejac gazem za te 9000kWh zapłacisz 2000-2200zl a grzejac pompą ok.900zl.
    Grzejac prądem zapłacisz 2700zl ale masz o 10000zl tańsza instalacje od gazu.

  17. #197
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Jakieś pół roku temu jak zastanawiałem się jeszcze nad wyborem zródła ciepła to robiłem wycene w 2 czy 3 firmach na kotłownie z pompą ciepła i z montażem i akcesoriami najtańsza oferta to była 26tyś zł także jeśli ktoś to jest w stanie mi zrobić za 21tyś to być może bym sie na to zdecydował. Ale nie za 26 bo wiem jak łatwo z 26 robi sie potem 30 jak przyjdzie do praktycznego montażu.
    Jedynie co mnie skłania ku prądowi to nieprzyjazny gaz i mase papierologii związanej z nim - projekty, pozwolnie, próby szczelności, kominiarz, odbiory i ta dziwna firma Pging która ma w d... klienta i przez pół roku zatwierdza projekt na przyłącze którego długość to dokładnie 1m i 20cm do mojej działki.

  18. #198
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Jakieś pół roku temu jak zastanawiałem się jeszcze nad wyborem zródła ciepła to robiłem wycene w 2 czy 3 firmach na kotłownie z pompą ciepła i z montażem i akcesoriami najtańsza oferta to była 26tyś zł także jeśli ktoś to jest w stanie mi zrobić za 21tyś to być może bym sie na to zdecydował. Ale nie za 26 bo wiem jak łatwo z 26 robi sie potem 30 jak przyjdzie do praktycznego montażu.
    Jedynie co mnie skłania ku prądowi to nieprzyjazny gaz i mase papierologii związanej z nim - projekty, pozwolnie, próby szczelności, kominiarz, odbiory i ta dziwna firma Pging która ma w d... klienta i przez pół roku zatwierdza projekt na przyłącze którego długość to dokładnie 1m i 20cm do mojej działki.
    Nie raz tutaj na forum było wypunktowane że firmy pompiarskie naciagaja na dodatkowe osprzety i drogie zasobniki cwu.
    Koszt pompy takiej jaką potrzebujesz do obciążenia czyli 4-4,5kW to ok.16 tys.zł do tego montaż 2-3tys.zł i zasobnik cwu 1500zl i masz ok.20 tys.zł. Wiadomo że jak w ofercie zaproponują Ci zbędny bufor i zasobnik za 4000zl to cena podskoczy do tych 26 tys.zł ale inwestor powinien kumac takie rzeczy.
    Ja mam gaz też przy działce i nie zdecydowalem się na przyłącze i wolałem grzać prądem.

  19. #199
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    A dlaczego uważasz bufor za zbędny? Jesteś pewny że bez niego będę w stanie grzać wyłacznie w taniej taryfie? Jeśli możesz polecić jakieś firmy które robią instalację w rozsądnych pieniadzach to chetnie prosze na priv namiar.

    Ciekawe jest jeszcze czy mogę sie wycofać z gazu jeśli chodzi o przyłącze. Z tego co wiem to mają już zlecenie na montaż skrzynek, z tym że ja tego nie zamawiałem.... sprawa biegnie jeszcze po poprzedniku, nikt sie ze mną nie kontaktował z Pging czy ja tez gaz chce czy nie.
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 23-10-2016 o 12:16

  20. #200
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Był Atlantic to masz teraz Panasa:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...558496150.html
    Jaki widzisz problem w tym żeby zazyczyc sobie zestaw jw z zasobnikiem Galmeta 300l za 1500zl i montażem bez bufora oczywiście ?
    Koszt nie przekroczy 20 tys.zł a jak tak to minimalnie.

Strona 10 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony