dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe dom 100m podłogówka czy grzejniki

    Witam serdecznie po raz kolejny,

    Niebawem rozpoczynam budowę wymarzonego domu (dom przy alabastrowej 21) o powiechrzni użytkowej 100m2 .
    Na początku byłem nastawiony na piec na ekogroszek, jednak przy działce znajduje się gaz ziemny, więc jest możliwośc podłączenia. Nasłuchałem się niejednokrotnie o tym jak takie ogrzewanie gazowe potrafi dać po kieszeni, ale postanowiłem to sprawdzić... i czyżby wielu się myliło? Przebrnąłem masę tematów na forum, gdzie ludzie pisali, że ta metoda ogrzewania jest bardzo ekonomiczna przy odpowiednim ociepleniu budynku i oczywiście jest wygodniejsza. Teraz poważnie zastanawiam się nad wyborem tego typu ogrzewania - jakie mieliście doświadczenia z tym typem ogrzewania w nowo powstałych, dobrze ocieplonych domach????

    Dodatkowo co będzie się wiąząło z typem ogrzewania to wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami. Szczerze to tutaj jestem troche spaczony jeśli chodzi o doświadczenia z podłogówką, ponieważ moi rodzice mają takową w łazienkach i kuchni i kafle są strasznie gorące. Montowali je już dość dawno i to było dość nowe rozwiązanie w pl i najprawdopodobniej niebyt dopracowane. Mają piec miałowy i najprawdopodobniej nie mają mieszalnika do wody, która trafia w podogówki, więc moje doświadczenia nie są zbyt dobre.

    Proszę o wymianę doświadczeń. Czy lepiej zastosować podłogówkę w całym domu czy ogrzewanie mieszane.

    Na razie składam się ku mieszanemu - ganek, kuchnia, łazienki to podłogówka. W pozostałej części kaloryfery. Rozmawiałem na ten temat z kumplem który proponowął mi podłogówkę w całym domu argumentując, że wtedy lepiej wykorzystam zalety kotła kondensacyjnego z czym się zgadzam. Ale z drugiej strony boję się podłogówki w pomieszczeniach sypialnych. Może lepiej grzejniki niskotemperaturowe?

    Dom będę stawiał z ceramiki poryzowanej o grubości 25cm+15cm styropianu.

    Pozdrawiam
    Ł.

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    No cóż
    Czeka Cię sporo nauki bo narazie same głupoty opowiadasz.
    Podłogówka u Twoich rodziców jest po prostu spier... i tyle,w podłogę ma wchodzić temp.max.35st.C przy dużych mrozach a temperatura podłogi to o 1-2st.C wyższa niż temp.w pomieszczeniu czyli 23-25st.C,poparzy Ci nogi taka temperatura ?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7246085
    Instalacja mieszana to totalna głupota.
    Ogrzewanie gazowe jest drogie w inwestycji a rachunki za ogrzewanie zależą tylko do Ciebie i Twojego domu,mogą być rzędu 1200zł ale też i 3000zł także to zależy tylko od Ciebie.
    15cm na ścianach to nie jest dom dobrze ocieplony
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-08-2016 o 16:36

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Zdecydowanie podłogówka po całości. Najlepiej gęsto.Dodatkowo możesz zamontować kaloryfery-drabinki w łazienkach i puścić w nie taką wodę jak w podłogę.
    Nie znam nikogo kto byłby niezadowolony z takiego rozwiązania. Oczywiście pomijam przypadek rodziców......

  4. #4

    Domyślnie

    polecam 100% podłogówki . i więcej izolacji
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5

    Domyślnie

    no i jak jeszcze masz możliwosć to lepiej wybrać inny projekt bo ten nie jest zbyt udany - małe okna, słabe doświetlenie i niewygodne skosy oraz dwa balkony które raczej do niczego nie służą poza wydaniem pieniędzy oraz problemami w przyszłosci z cieknięciem etc. Wydając praktycznie tyle samo na budowę możesz mieć dom z 2ma pełnymi kondygnacjami. Przy tak małej powierzchni posiadanie pomieszczeń na piętrze z pełną wysokością umożliwi komfortowe mieszkanie.
    Kotłownia jest za duża, kuchnia zbyt mała, łazienka na dole zbyt mała.

    Komina też raczej nie ma po co robić, bo rurę z kotła gazowego taniej wypuścić przez ścianę w kotłowni/garażu. A wentylację zrobić mechaniczną.
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 26-08-2016 o 22:28

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dopiszę się do reszty- 100% podłogówki. Żałować nie będziesz.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dziękuję za komentarze.

    Arturo nie twierdzę, że z podłogówką w domu rodzinnym jest wszystko ok, ale tak jak mówię jak człowiek ma z czymś negatywne doświadczenia to później ma wątpliwości mimo, że coś było źle zrobione.
    Dodatkowo twierdzisz, żę 15 cm to za mało ocieplenia - ile proponował byś dać? Czy dodając więcej ocieplenia tak na prawdę sprawię, że dom będzie bardziej energooszczędny - chyba po przekroczeniu pewnego pułapu korzyści ze zwiększenia ocieplenia nie są tak widoczne.

    Adam wybór projektu jest już przesądzony - taki nam się podoba a o funkcjonalności pomyślałem wcześniej zmieniając wielkość okien, podnosząc na pętrze ściany ku górze redukując ostrość skosów i pozbywając się balkonu z lewej strony. Niemniej jednak dziękuję za troskę

    Dziękuję za pozostałe komentarze, które skłaniają mi ku podłogówce w 100 proc. Mam nadzieję, że nie pożałuje. Tak jak zauważyliście nie jestem ekspertem, buduję dom po raz pierwszy i możliwe, że ostatni, Dlatego jedyne co mi pozostaje wzorować się na opini znajomych i forumowiczów. Miłego dzionka da wszystkich

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Arturo nie twierdzę, że z podłogówką w domu rodzinnym jest wszystko ok, ale tak jak mówię jak człowiek ma z czymś negatywne doświadczenia to później ma wątpliwości mimo, że coś było źle zrobione.
    Dodatkowo twierdzisz, żę 15 cm to za mało ocieplenia - ile proponował byś dać? Czy dodając więcej ocieplenia tak na prawdę sprawię, że dom będzie bardziej energooszczędny - chyba po przekroczeniu pewnego pułapu korzyści ze zwiększenia ocieplenia nie są tak widoczne.
    I znowu się mylisz
    Ile energii potrzebuje Twój dom na ogrzewanie zakładając 15cm styro na ścianie z lambdą 0,038 a ile energii przy założeniu,że na ścianie jest 20cm czy 25cm styro z lambdą 0,031 i jak to się ma,ta energia a właściwie straty energii przy cenie gazu(energii) dzisiaj i za 20 lat ?
    Twierdzę,że 15cm styro z wysoką lambdą to mało ale to Twoje rachunki będą do zapłaty za ogrzewanie a nie moje
    Tak jak mówiłem,za gaz do ogrzewania możesz zapłacić 1200zł ale równie dobrze i 3000zł a to zalezy tylko i wyłacznie od Ciebie
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-08-2016 o 11:04

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    100% podłogowka i przy gazie więcej ocieplenia.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    A tak poza tym,Dom przy Alabastrowej nie potrzebuje gazu a tym bardziej węgla,to by był idiotyzm wogóle z węglem,on ma tylko 100m2 pow.użytkowej czyli możesz niskimi kosztami wybudować go do zapotrzebowania ok.40kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie będziesz potrzebował 4000kWh a to przy zwykłym ogrzewaniu prądem grzałką z buforem czy kociolkiem elektrycznym da kwotę 1200zł za sezon grzewczy a inwestycja w prąd jest znacznie tańsza niż w gaz.
    cwu to też nie sądzę,żeby w takim domu mieszkało przedszkole czyli ok.3000-4000kWh czyli kolejny 1000zł i masz na rok.ok.2200zł

    Jak za dużo to do takiego domu pompa ciepła będzie nie dużo droższa niż gaz ziemny w inwestycji i rachunki spadną Ci do ok.700-800zł na rok.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-08-2016 o 11:46

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dzięki - zwrócę uwagę na grubość ocieplenia. Oczywiście chciałbym rachunki jak najmniejsz Proszę zaproponować jaka grubość ocieplenia jest ok według Was?

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Dzięki - zwrócę uwagę na grubość ocieplenia. Oczywiście chciałbym rachunki jak najmniejsz Proszę zaproponować jaka grubość ocieplenia jest ok według Was?
    20-25cm z niską lambdą będzie ok.
    Zleć OZC i policz,to na początek i sam sobie odpowiesz.

    Gaz,prąd mają drogą jednostkę energii bo gaz to 0,22zł/kWh a prąd 0,30zł/kWh i tutaj warto się spuszczać nad bardzo dobrą izolacją czyli te 25cm.
    Pompa ciepła to koszt jednostki energii 0,10zł/kWh i może być mniej izolacji.

    Ale podstawą do podjecia decycji jest obliczenie strat energii domu czyli zapotrzebowanie na ciepło.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-08-2016 o 11:52

  13. #13

    Domyślnie

    Nie jestem przekonany że dalsze zwiększanie grubości styropianu powyżej tych magicznych 20 cm ma sens ekonomiczny , tak jak ktoś już napisał więcej ciepła ucieknie przy wypuszczaniu kota niż przez ten gorszy matematycznie styropian, ja osobiście zrezygnuje z inwestycji w grafit na rzecz 20 cm białego. ( Koszt samego styro nie taki straszny ale dochodzą koszty innego kleju , obawy co do rozszerzalności i kurczenia się płyt ciemnego styro która chyba jest większa niz białego)

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Nie jestem przekonany że dalsze zwiększanie grubości styropianu powyżej tych magicznych 20 cm ma sens ekonomiczny , tak jak ktoś już napisał więcej ciepła ucieknie przy wypuszczaniu kota niż przez ten gorszy matematycznie styropian, ja osobiście zrezygnuje z inwestycji w grafit na rzecz 20 cm białego. ( Koszt samego styro nie taki straszny ale dochodzą koszty innego kleju , obawy co do rozszerzalności i kurczenia się płyt ciemnego styro która chyba jest większa niz białego)
    O czym Ty piszesz ? Jaka rozszerzalmosc ? Jaki inny klej ?
    Ja kleilem na Tytan EOS czyli klej w piance i to samemu bez kolkowania.
    Od 4 lat nic się nie dzieje.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Nie jestem przekonany że dalsze zwiększanie grubości styropianu powyżej tych magicznych 20 cm ma sens ekonomiczny , tak jak ktoś już napisał więcej ciepła ucieknie przy wypuszczaniu kota niż przez ten gorszy matematycznie styropian, ja osobiście zrezygnuje z inwestycji w grafit na rzecz 20 cm białego. ( Koszt samego styro nie taki straszny ale dochodzą koszty innego kleju , obawy co do rozszerzalności i kurczenia się płyt ciemnego styro która chyba jest większa niz białego)
    Wszystko zależy od tego, w jakiej cenie będziesz miał kWh.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Wszystko zależy od tego, w jakiej cenie będziesz miał kWh.
    Dla ścian zewnętrznych ok.150m2 róznica miedzy styro 20cm z lambdą 0,044 a styro z lambdą 0,031 to ok.1000kWh za sezon grzewczy.
    Dla gazu będzie to ok.250zł
    Dla prądu będzie to ok.300zł
    Dla pompy ciepła będzie to ok.100zł.
    Oczywiście przy dzisiejszych cenach energii ale jakie ceny będą za 20 lat ?

    Różnica w inwestycji między tymi styro to ok.1000zł na te 150m2.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-08-2016 o 10:39

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dla ścian zewnętrznych ok.150m2 róznica miedzy styro 20cm z lambdą 0,044 a styro z lambdą 0,031 to ok.1000kWh za sezon grzewczy.
    Dla gazu będzie to ok.250zł
    Dla prądu będzie to ok.300zł
    Dla pompy ciepła będzie to ok.100zł.
    Oczywiście przy dzisiejszych cenach energii ale jakie ceny będą za 20 lat ?

    Różnica w inwestycji między tymi styro to ok.1000zł na te 150m2.
    Znowu wszystko zbyt upraszczasz. Znasz stosunek ścian do okien i drzwi, że tak piszesz? W moim przypadku różnica między 15 a 20cm styropianu to około 40zł rocznie, więc zwyczajnie olałem grubszy. Bezmyślne pakowanie dodatkowych centymetrów, jest według mnie głupotą. I od razu uprzedzając twój atak o wzrost cen prądu nawet o 100%, to zamiast 40zł rocznie, zapłacę około 60zł rocznie. Powinienem pchać się w grubszy styropian?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    I właśnie tak wygląda każdy temat, że nawet osoby, które wybudowały już dom mają odmienne zdanie. Zostaje przy 100 proc podłogówce - poczytałem i się przekonałem. Teraz będę rozmyślał nad ociepleniem czy dać 15 czy 20cm. Kogo bym nie zapytał to inna opinia

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    I właśnie tak wygląda każdy temat, że nawet osoby, które wybudowały już dom mają odmienne zdanie. Zostaje przy 100 proc podłogówce - poczytałem i się przekonałem. Teraz będę rozmyślał nad ociepleniem czy dać 15 czy 20cm. Kogo bym nie zapytał to inna opinia
    A nie prościej to policzyć? Ja też zostałem przy projektowych 15 cm, bo zysk z dodatkowych centymetrów był nikły. Lepiej tą kasę przenieść w ocieplenie dachu, tam izolacja o lepszych parametrach i większej grubości ma największy sens

    Co Ci po 20 cm na ścianach jak masz balkoniki ocieplone max kilkoma centymetrami izolacji (a balkon związany ze stropem w domu). Masz garaż, który jest nieodizolowany od reszty domu, a w nim ogromną bramę (szczelność bram to fikcja). Napchasz na ściany 20 cm styro, a i tak najbardziej newralgiczne miejsca zepsują całą zabawę. Lepiej zostań przy 15cm, a zwróć uwagę na najbardziej trudne do izolacji obszary.

    Nie wiem na jakim etapie jesteś, ale te balkony są trochę zaokrąglone - zrób je prostokątne, nikt nie zauważy, a wykończenie o wiele prostsze. Zwróć uwagę, aby było jak najwięcej miejsca na wykończenie balkonów, wsadzisz więcej izolacji.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 29-08-2016 o 10:54

  20. #20

    Domyślnie

    za 10 lat znawcy od budowy będą wymyślać że 30 cm na ściany grafitowego to mało...ciekawe czy w takim domu w ogole będzie widać że są okna...i czy słońce w ogole dojdze do domu...ja zrezygnowałem z 20 cm białego na 15 cm grafitowego 0,031 a tu ktoś pisze żeby dać takiego nawet 25 cm robicie zwyczajnie z ludzi idiotów

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony