dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1

    Domyślnie Jak wygląda rozliczenie energii z PV z zakładem energetycznym?

    Pytałem o to w innym dziale, ale chyba ten jest bardziej odpowiedni. Nie wiem , jak wygląda rozliczenie z zakładem energ. za prąd wyprodukowany we władnej elektrowni słonecznej.
    Kompletnie nie wiem jak wyglądają wyliczenia kosztów.
    Na przykład dom zużywa 3000kwh rocznie, panele produkują np 1000kwh rocznie i oddają do sieci. Czyli 3000kwh - 1000kwh = 2000kwh. Za 2000kwh płacę pełną stawkę za prąd wg G11, natomiast za 1000kwh oddane do sieci tylko 20% stawki, czyli ok. 14groszy. To daje razem: 2000*0,67 + 1000*0,14 = 1480zł ???

    Czy tak to wygląda? Czy nie rozumiem tego systemu?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A nie zakładasz, że coś zużywasz w czasie rzeczywistym, czyli na bieżąco z produkcji?

    Wtedy za tę energię nie płacisz nic i ją po prostu konsumujesz, a oddajesz jedynie to, czego nie dasz rady skonsumować od razu. Z tej energii, którą oddasz odbierasz 80%.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Widzę że nikt nie pokusił się o wiarygodna ocenę rozliczenia z energetyką, nie wiem czy jeszcze nie ma czy każdy cicho siedzi......

  4. #4

    Domyślnie

    Widzę że nikt nie pokusił się o wiarygodna ocenę rozliczenia z energetyką, nie wiem czy jeszcze nie ma czy każdy cicho siedzi......
    No właśnie...
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrian228 Zobacz post
    Widzę że nikt nie pokusił się o wiarygodna ocenę rozliczenia z energetyką, nie wiem czy jeszcze nie ma czy każdy cicho siedzi......
    No wszyscy mają darmo...
    Tylko jakoś ciężko jest to udowodnić bo zakłady nie chcą papierów wysyłać ...
    Poczekajmy aż wyślą i się zobaczy jakie to "0" na fakturze...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No wszyscy mają darmo...
    Tylko jakoś ciężko jest to udowodnić bo zakłady nie chcą papierów wysyłać ...
    Poczekajmy aż wyślą i się zobaczy jakie to "0" na fakturze...
    Instalatorzy też mówią pięknie z cytatem "bo ustawa jest super" i niema co się zastanawiać tylko montować...... ale jakoś chyba jeszcze nikt nie dostał rachunku jak ustawa weszła od lipca to pierwsze rozliczenia będą pewnie dopiero w styczniu 2017 .....

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    już są rozliczenia, przynajmniej pod Poznaniem.
    Oględnie mówiąc, inwestorzy (produkujący na sprzedaż, nie własny użytek) są ...zawiedzeni, głownie wydajnością paneli, drastycznie niższą od tej szumnie deklarowanej przez sprzedawców.
    Ale lato tego roku było pochmurne w Wlkp.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-11-2016 o 16:06

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    już są rozliczenia, przynajmniej pod Poznaniem.
    Oględnie mówiąc, inwestorzy (produkujący na sprzedaż, nie własny użytek) są ...zawiedzeni, głownie wydajnością paneli, drastycznie niższą od tej szumnie deklarowanej przez sprzedawców.
    Ale lato tego roku było pochmurne w Wlkp.
    Witam,

    Aktualne prawo jest tak skonstruowane, aby nie zarabiać na fotowoltaice , ale oszczędzać energię a przy okazji nasze środowisko. System taryf, który się nie pojawił mimo wszystko kusił szybkim zwrotem środków w stosunkowym krótkim czasie przy minimalnym zużyciu energii, a nastawieniem na maksymalną produkcję do sieci.

    Co do wydajności pamiętaj, że na całą instalację nie mają tylko wpływu panele, ale przede wszystkim to z jakim inwerterem pracują i jak zostały dobrane. Ponad to jakość wykonania instalacji, unikanie zacienień modułów czy choćby ich prawidłowe usytuowanie. Oczywistym jest że moc podana na etykiecie jest osiągana przy bardzo dobrych warunkach nasłonecznienia (w laboratorium) STC lub NOCT, na to również trzeba mieć poprawkę.

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam ,
    od roku mam zainstalowana pompę ciepła i w związku ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej ,myślę o PV. W zeszłym roku czekałem na ustawę o prosumentach-miała być uchwalona w lutym , wiemy jak było -teraz od połowy roku mamy inną wersję.
    Mam tylko jedno pytanie :

    czy jako prosument będę miał gwarancję niezmiennej wartości rozliczeniowej (w moim przypadku 80%) w okresie min 10 lat ?

    Pytam , ponieważ inwestycja w PV nie zwraca się szybko. Szczęśliwy finał mojej inwestycji typu , kiedy wyjdę na 0 (przy sprzyjających wiatrach)- nie jest dla mnie satysfakcjonujący (po prostu szkoda dachu i czasu na nie efektywne rozwiązania). O ryzyku strat nie wspomnę.
    Nie chodzi mi o to ,żeby nie wiadomo jak zarabiać na prądzie-ale ,żeby nie stracić na takiej inwestycji. Idealnym rozwiązaniem z mojego punktu widzenia jest produkcja energii latem do sieci-a zimą jej odbiór (net metering) przy jak największym rozliczeniu kosztów przesyłu (z jednej strony rozumiem koszty utrzymania systemu przesyłowego-z drugiej strony mam jednak jakieś koszty inwestycyjne)
    W skrócie : jeśli będzie gwarancja tych 80% ceny (jaka jest aktualnie) w dłuższej perspektywie- to jestem na tak z PV.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    czy jako prosument będę miał gwarancję niezmiennej wartości rozliczeniowej (w moim przypadku 80%) w okresie min 10 lat ?
    A Ty się wczoraj do Polski sprowadziłeś? Obietnice to i na 100 lat Ci złożą, ale gwarancję to masz co najwyżej na dzisiaj. A jutro to już różnie może być.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A Ty się wczoraj do Polski sprowadziłeś? Obietnice to i na 100 lat Ci złożą, ale gwarancję to masz co najwyżej na dzisiaj. A jutro to już różnie może być.
    Hej
    temat się wyjaśnił-pojawiły się informacje u nas w gminie ,że będą dofinansowania do fotowoltaiki do 85% . W środę będzie zebranie i jeśli to ruszy na podobnym procenciku -to już się nie muszę martwić o zwrot inwestycji.
    pzdr
    PS
    rzeczywiście jest pewna niekorzystna sytuacja-mogą mnie w przyszłości opodatkować za PV...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post

    Mam tylko jedno pytanie :

    czy jako prosument będę miał gwarancję niezmiennej wartości rozliczeniowej (w moim przypadku 80%) w okresie min 10 lat ?
    Witam !

    Zgodnie z najnowszą ustawą o OZE "Obowiązek rozliczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, powstaje od daty
    wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii i trwa
    przez okres kolejnych 15 lat, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 r" .

    Dla dofinansowania 85% masz duże szanse, że do tego czasu spokojnie Ci się to zwróci.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie przy dofinansowaniu 85% i należnym vacie, fundacja szacuje koszt 1 kwp na 1700-2000zl.
    Można dobrać sobie do zestawu pompę ciepła.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie przy dofinansowaniu 85% i należnym vacie, fundacja szacuje koszt 1 kwp na 1700-2000zl.
    Można dobrać sobie do zestawu pompę ciepła.
    Dobrze zrozumiałem? Po 85% dotacji do każdego 1 kWp trzeba dołożyć 1700-2000 zł?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Dobrze zrozumiałem? Po 85% dotacji do każdego 1 kWp trzeba dołożyć 1700-2000 zł?
    To raczej cała instalacja za tę kwotę , taka 3kw

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    To raczej cała instalacja za tę kwotę , taka 3kw
    No własnie dlatego chciałem dopytać.... też wydaje mi się zbyt dużo jak na 85% dofinansowanie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Ulotka mówi o 1250 zł za kwp. W trakcie rozmowy podają 1700 do 2000zl za kwp. Co tydzień kwota idzie do góry.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAVE_20170726_171008.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	393789
    W zeszłym tygodniu w trakcie rozmowy było iż kwota końcowa nie przekroczy 1700zl.
    Kiedy dzwoniłem w poniedziałek, była już mowa o 1700, ale nie wiecej niż 2000 zl. 2 tygodnie temu było 1500zl.
    Kwoty za 1 kwp

    Ponizej link do fundacji.
    http://fundacjaekodom.pl/
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 26-07-2017 o 17:27
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Hej. Ja mam miec 30% dotacji i 5 kw instalacja z 3 f falownikiem brutto 25000 i od tego bedzie dotacja. W mojej gminie dotuja bardzo slabo ale ceny bez dotacji 5000 PLN na kW za caly zestaw. Pozdr

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A słyszeliście już o kolejnej edycji programu Prosument?

    Bank Ochrony Środowiska rusza z EKOkredytem Prosument II. Preferencyjne kredyty na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę będą dostępne w BOŚ od 16 października 2017 r.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Tak. Rusza Prosument II

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony