dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Uprawnienia są potrzebne tylko do reprezentowania budowy przed ogólnie Państwem i jej zgodności z aktami prawnymi.
    Do sporządzania projektów wykonawczych w oparciu o PB wystarczą same umiejętności, doświadczenie, itp....
    Przeczytaj w Prawie Budowlanym na temat uprawnień a następnie przemyśl to co napisałeś.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 02-11-2016 o 17:16

  2. #22

    Domyślnie

    Nie mam w czymś racji? Prawo budowlane znam dobrze.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Uprawnienia są potrzebne tylko do reprezentowania budowy przed ogólnie Państwem i jej zgodności z aktami prawnymi. Do sporządzania projektów wykonawczych w oparciu o PB wystarczą same umiejętności, doświadczenie, itp....
    Powyższy wpis świadczy, że może znasz dobrze treść Prawa Budowlanego ale nie rozumiesz zawartych tam zapisów dotyczących "praw i obowiązków uczestników procesu budowlanego"
    Uprawnienia projektowe nie służą formalnemu spełnieniu wymogów przepisów.
    Uprawnienia są potrzebne tylko do reprezentowania budowy przed ogólnie Państwem i jej zgodności z aktami prawnymi.
    "Budowie" nie są potrzebne "formalne" uprawnienia.
    Uprawnienia są (a raczej powinny być):
    - potwierdzeniem wiedzy, umiejętności i doświadczenia np. w projektowaniu, kierowaniu lub nadzorowaniu.
    - gwarancją właściwego wykonywania swojego zawodu.
    - gwarancją właściwego, zgodnego z przepisami i bezpiecznego zaprojektowania, wykonania i użytkowania obiektu.
    Faktem jest, że uprawnienia dostaje się po egzaminach z przepisów prawa a wiedzy i doświadczenia to na egzaminach jest coraz mniej.

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Ale sądzę, że osoba która twierdzi, że się "zna na budowie" nie popełni jakiegoś krytycznego, bardzo głupiego błędu.
    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Z takimi małymi rzeczami to nie trzeba chodzić do konstruktora. Tak jakby z raną chodzić do lekarza, czy do prawnika aby założyć konto bankowe ... .
    Powyższe stwierdzenie świadczy o tym, że nie masz doświadczenia a może też wiedzy.
    Pracowałeś na budowie? Jak długo i co robiłeś?
    Przykład dałeś "dobry" Z jedną raną może się nie chodzi ale czasami może należy.
    Skaleczysz się i ale samo się zagoi albo tężec gotowa.

    Tężec to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa, wywoływana przez rozwijającą się w warunkach beztlenowych bakterię - Clostridium tetani.
    Od swego kształtu popularnie zwana jest laseczką tężca. Może ona, w formie zarodnikowej, żyć wiele lat.
    Czai się w glebie, kurzu domowym, wodzie - tak słonej jak i słodkiej, a także w zwierzęcych odchodach.
    Tężec: postać miejscowa, uogólniona i mózgowa


    Nie wiedziałeś? czy wiedziałeś ale się tym nie przejmujesz?
    O powikłaniach sam sobie poczytaj.
    Prawnik do konta bankowego to nietrafiony. Chociaż niektórzy wolą z prawnikiem.

    Prawo jazdy jest po to by je pokazać policjantowi w czasie kontroli drogowej ?

  4. #24

    Domyślnie

    Chciałem przekazać, że każdy powinien w różnych dziedzinach mieć minimalne kwalifikacje aby rozwiązywać samemu proste problemy. Pewne ryzyko jakiś problemów zawsze istnieje, nawet jeżeli zabieg wykonuje lekarz, a buduje uprawniony inżynier.

    Nie wiem czy jest sens tak roztrząsać ten problem. To jest typowa płyta !!! Gdzie nie ma prawa nic się stać złego.

    Owszem prawo jazdy jest tylko dokumentem pozwalającym korzystać z dróg publicznych na podstawie kodeksu ruchu drogowego i w niewielkim stopniu stwierdzającym manualne zdolności do prowadzenia samochodu (jadąc ślamazarnie, ale zgodnie z przepisami dostanie się prawo jazdy).

    Nie miałem okazji jakoś szczególnie pracować na budowie (oprócz wykończeniówki ), generalnie robię rysunki.

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Pomyśl o materiale hutniczym typu ceowniki , Heby i na tym wesprzyj całość + wkucie do ściany . Osobiście jakbym miał robić to konstrukcja lekka + krata pomostowa,ale zależy do czego chcesz wykorzystywać balkon

  6. #26

    Domyślnie

    wojtusp,
    nie wdawaj się w dyskusję z osobami, które zamiast merytorycznej porady prezentują swoją wiedzę prawną, o którą całkowicie nie prosiłem. Kolegów z tymi ostatnimi cechami uprzejmie proszę nie zaśmiecać tematu (popularności dla forum muratora to też nie dodaje). Jeśli nie chcecie pomóc, to nie odzywajcie się po prostu, omińcie ten temat i nie prowokujcie innych - życzliwych i pomocnych. Jestem absolutnie świadom tego, co robię i nikogo nie będę obwiniał w tym, że coś pójdzie nie tak. Cała odpowiedzialność leży na mnie. Gdyby nikt w tym temacie się nie odezwał, to i tak budowałbym ten balkon bez konsultacji z konstruktorem (na podstawie ogólnej wiedzy budowlanej oraz kilku książek). Prosiłem tylko o opinie innych osób, za co serdecznie dziękuję kolegom, którzy je wyrazili.
    Co do tego, że ten balkon ma runąć na głowę, to mało prawdopodobne (nie wykluczam sił nadprzyrodzonych) i przez dłuższy czas będą widoczne tego przesłanki (np. pęknięcia).


    wojtusp,
    jeśli jeszcze Cię nie zniechęcili do pomocy, to spójrz, proszę, na ostatnie moje posty, poprawiłem obrazek.
    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez smigle ; 06-11-2016 o 20:21

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Udaj się do konstruktora - to jest jedyna merytoryczna porada w tym wątku.

    Piszesz, że masz podstawową wiedzę na temat budowania - czyli jaką? Wiesz jak zmieszać cement z piaskiem ?
    To trochę za mało aby samemu zrobić 3 metrową może krzyżowo zbrojoną płytę żelbetową.

    I ja jako konstruktor uważam, że udzielanie porad osobie z taką wiedzą jak Ty jest skrajnie nieodpowiedzialne!! I mam do tego pełne prawo aby to pisać w tym wątku!


    Tak przy okazji za projekt płyty fundamentowej biorą 700-1000 PLN , to za taki balkonik to znalazłbyś konstruktora który by Ci to zrobił za kilka stówek...albo studenta, który takie rzeczy robi pół darmo z podpisem projektanta.....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 07-11-2016 o 09:34

  8. #28

    Domyślnie

    Martwią mnie te przerwy z niewyjętych cegieł. Najlepiej byłoby się ich pozbyć. Ale jeśli się nie da to po prostu trzeba dołożyć kilka grubszych prętów (np. 3 sztuki fi 12 co 3 cm) równolegle do okna balkonowego.

    Nie wiem o co chodzi z tym wbiciem prętów, jak to ma się trzymać ? Muszą być solidnie zamocowane te pręty w budynku aby zabezpieczyć płytę przed "zsunięciem". Ale w sumie są duże siły tarcia więc ujdzie bez prętów.

    Pręty muszą być włożone min. 10 cm w ścianę.

    Beton ważne aby był zamówiony w betoniarni C20/25 a lepiej C30/37.

    A te cegły tak słabo się trzymają żę można wyjąć ?

    Możesz zdjęcia wysyłać jak się zacznie budowa Wtedy będzie można poprawiać jak coś.
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 07-11-2016 o 18:41

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtusp Zobacz post
    Martwią mnie te przerwy z niewyjętych cegieł. Najlepiej byłoby się ich pozbyć. Ale jeśli się nie da to po prostu trzeba dołożyć kilka grubszych prętów (np. 3 sztuki fi 12 co 3 cm) równolegle do okna balkonowego.

    Nie wiem o co chodzi z tym wbiciem prętów, jak to ma się trzymać ? Muszą być solidnie zamocowane te pręty w budynku aby zabezpieczyć płytę przed "zsunięciem". Ale w sumie są duże siły tarcia więc ujdzie bez prętów.

    Pręty muszą być włożone min. 10 cm w ścianę.

    Beton ważne aby był zamówiony w betoniarni C20/25 a lepiej C30/37.

    A te cegły tak słabo się trzymają żę można wyjąć ?

    Możesz zdjęcia wysyłać jak się zacznie budowa Wtedy będzie można poprawiać jak coś.

    Nawet nie wiesz do końca do czego będzie kotwiony ten balkon -> jaka jest ta cegła, w jakim stanie, co to za ściana a udzielasz takich rad?
    Jakie to doświadczenie pozwala Ci stwierdzić, że wystarczy 10 cm ? Masz parametry tego muru aby obliczyć zakotwienie tego pręta?
    Podaj normę, w której jest dozwolne te 10 cm.

    Szanuję Twoją chęć pomocy, ale nie tędy droga, naprawdę koleś zakotwi byle jak te pręty w murze, pręty po kilkunastu latach skorodują, akurat będzie sylwester i ludzie wyjdą poglądać fajerwerki i wyladuja w szpitalu , chcesz mieć tych ludzi na sumieniu ?

  10. #30

    Domyślnie

    jacentyy:

    10 cm to minimalna długość zakotwienia pręta nad podporą wg EC2. Czyli mnie więcej tyle powinna płyta razem z prętem wchodzić w mur.

    A płyta jest dość ciężka więc można uznać, że zakotwiona jest dość dobrze w budynku poprzez siły tarcia na obciążenia poziome.

    N
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 08-11-2016 o 13:52

  11. #31

    Domyślnie

    Witam po przerwie.
    Wreszcie się zabrałem za ten balkon. Zrobiłem kilka zdjęć i proszę o uwagi.
    Pod drzwiami na balkon zrobiłem głębszą brudę - ok. 24cm, a na pozostałej długości - ok. 12cm.








    Ostatnio edytowane przez smigle ; 09-08-2017 o 10:21

  12. #32

    Domyślnie

    Ciekawie to wygląda. Może zrobię rysunek zbrojenia tego balkonu? Czy nie trzeba, jeśli wiesz jak to zazbroić?

    Ta ściana dziwnie wygląda, to nie jest jakaś warstwa fakturowa? Czemu dolna część tej ściany jest ułożona bez mijanki?

    Ta podpora z dwuteownikiem ładnie się prezentuje. Gorzej z tą ścianą, jak ją przygotować.

    płyta będzie miała grubość tylko 6cm?

  13. #33

    Domyślnie

    Rysunek zbrojenia nie zaszkodziłby
    Mam do dyspozycji takie pręty:
    fi 6: długość 1,5m, 50 szt.
    fi 8: długość 6m, 11 szt.
    fi 10: długość 2,9m, 24 szt.
    fi 12: długość 6m, 16 szt.
    Jeśli nie można ich wykorzystać, to kupię takie, jak trzeba.
    Pręty fi 6 chyba się nie nadają, zbyt mocno podrdzewiałe?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	c25d798355d3136bm.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	394549

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/df70a4918883c37c

    Budynek ten był budowany w kilku etapach. Ta ściana to starsza część budynku, a sposób układania cegieł jest charakterystyczny okresowi budowy (taki styl był popularny). Ściana jest zbudowana tak:
    - zewnętrzna warstwa12 cm - cegła silikatowa ułożona (jak widać) "stylowo"
    - środkowa ok. 12 cm - pustka
    - wewnętrzna warstwa 12 cm - cegła ceramiczna ułożona mijanką.
    Warstwy są związane siatką zbrojeniową ułożoną w szwie co 4 bodajże rząd.
    Płyta będzie min. 10 cm, max 12 cm. Planuję zrobić spadek 1-1,5 cm na górnej płaszczyźnie płyty, żeby ściekała z niej woda.
    Ostatnio edytowane przez smigle ; 09-08-2017 o 10:19

  14. #34

    Domyślnie

    Rozmawiałem ze znajomym, który robił taką konstrukcję dostawianą do budynku. Po latach użytkowania, stwierdził, że to był poważny błąd, bo ma teraz spory radiator, który mu chłodzi dom, zrobiłby to teraz inaczej. Tak więc, przemyśl to. Najlepsze by były łączniki do balkonów przy ścianie, wytrzymują nawet wiszące balkony, Ty masz podparcie, więc jeszcze lepiej.

    Spadek 1,5 cm to za mało. Gdybyś dał 2%, według mnie, minimalna wartość, to spadek byłby 4,5 cm przy szerokości balkonu 2,30.

    Pomyśl o listewkach od spodu kilka centymetrów wokół dolnej krawędzi, żeby woda się nie cofała na ścianę. Są gotowe takie podwójne listwy, od razu dolna krawędź i rynienka na wodę, ale nie wiem, czy dostaniesz je od ręki, byłaby prosta sprawa, wklejasz i masz dwie sprawy załatwione za jednym zamachem.

  15. #35

    Domyślnie

    Jak możesz to powkuwaj sie trochę dalej w scianę, bo to chyba na osłonówce by się opierało.
    jakby ci się udało wkleić jakieś połaczenie stabilne ze ściana nośna to by było super, bo teraz to masz 100 procent szans odjechania balkonu w przeciągu kilku lat (może byś zrobił zupełnie osobny balkon od budynku? jeszcze jedna podpora przy ścianie?

    Pytanie za dobra wódkę ...dlaczego stal o mniejszym przekroju rdzewieje szybciej niż stal o większym przekroju? (do tego dlaczego doszedłem sam i więc raczej w necie odpowiedzi nie ma )

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Jak możesz to powkuwaj sie trochę dalej w scianę, bo to chyba na osłonówce by się opierało.
    jakby ci się udało wkleić jakieś połaczenie stabilne ze ściana nośna to by było super, bo teraz to masz 100 procent szans odjechania balkonu w przeciągu kilku lat )

    To samo pomyślałem jak zobaczyłem fotki odjedzie razem z tymi cegłami.

  17. #37

    Domyślnie

    Płytę mam zamiar oprzeć na ścianie nośnej, osłonówki nie ma. Po prostu ściana jest zbudowana z pustką w środku, co 5 rząd wiązany jest siatką, tak kiedyś budowano. Piętro już mam bez pustki (było dobudowane później): cegła silikatowa od zewnątrz i bloczki z betonu komórkowego od wewnątrz.

  18. #38

    Domyślnie

    Z zewnątrz masz cegłę 12 cm od środka 25 (24) ta z zewnątrz nawet jak przewiązywana to jest osłonówka (tak się kiedyś budowało).
    Jak zrobisz oparcie ba tym czy na nośnej to bez kotwienia i tak masz nie połączone, płyta betonowa będzie po prostu leżała na cegle. Masz pod słupami osobny fundament który będzie osiadał szybciej niż dom, a to spowoduje szczelinę na styku płyta ściana.
    Ja już widziałem takie doklejanki gdzie po 10 latach szczelina 2 cm jest.
    To może i się nie zawali ale zaizolowanie takiego balkonu to cudu potrzeba aby było skuteczne (cuda są więc można założyć że bedzie ok.)

  19. #39

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zbrojenie balkonu_1-1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	394633

    Radzę dokuć się to pierwszej warstwy i zrobić pełne oparcie na obu ścianach. Tu nie miałem wymiarów wszystkich więc trzeba dostosować do realnych wymiarów. Pdf moge przesłać na maila

  20. #40

    Domyślnie

    Wojtusp,
    wysłałem adres maila na pm. Prześlij proszę pdfa.
    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez smigle ; 12-08-2017 o 07:39

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony