dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jak to jest z drewnem na ogrzewaniu podłogowym?

    Podobno jak się połozy drewno na podłogówce to wzrasta koszt eksploatacji CO.
    Dlaczego?
    Przeciez ilość ciepła dostarczona do układu podłogówki jest taka sama.
    A nawet jeśli by drewno ograniczało promieniowanie cieplne podłogi (czyli grzanie)
    to przecież i tak ilość ciepła pobrana przez układ podłogówki będzie ta sama - tylko
    w pomieszczeniu może być ciut chłodniej.
    W moim przypadku strat ciepła na promieniowanie "do ziemi" nie biorę pod uwage,
    bo cała podłogówka jest na piętrze. nawet jak się strop nagrzeje to i tak odda ciepło
    do budynku a nie "w świat".

    Skąd więc się bierze opinia o nieekonomiczności takiego rozwiązania?

    Jak to jest z drewnem na ogrzewaniu podłogowym?

    pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.202

    Domyślnie Re: Jak to jest z drewnem na ogrzewaniu podłogowym?

    Cytat Napisał RYDZU
    A nawet jeśli by drewno ograniczało promieniowanie cieplne podłogi (czyli grzanie)
    to przecież i tak ilość ciepła pobrana przez układ podłogówki będzie ta sama - tylko
    w pomieszczeniu może być ciut chłodniej.

    Skąd więc się bierze opinia o nieekonomiczności takiego rozwiązania?
    Sam sobie odpowiadasz
    Aby uzyskac żadana temp powietrza musisz dostarczyc wiecej energi do układu CO.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Rydzu "to się nazywa pytanie retoryczne". PZDR.

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, ok rozumiem
    Ale nie rozumiem gdzie te straty? Przeciez czy nagrzeję do 35 stopni wylewkę podłogi,
    czy nagrzeję ją do 45 zeby przezwycieżyc opór cieplny drewna to w sumie wypromieniuje
    w powietrze ta sama ilość energii.
    (oczywiście poza energią dostarczoną do "startowego" ogrzania wylewki - ale w okresie
    eksploatacji ciagłej chyba mozna to pominać bo to operacja jednorazowa)

    Źle myślę?
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Teoretycznie nie, aczkolwiek chyba bardziej chodzi o mozliwosc zniszczenia (wypaczenia) elementow drewnianych na przemian ogrzewanych i chłodzonych. Ja sie tego balem i zrezygnowalem z kombinacji parkiet+podlogowka i dalem podlogowke tylko tam, gdzie plytki (lazienki, kuchnia, hall).
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przekorek
    Teoretycznie nie, aczkolwiek chyba bardziej chodzi o mozliwosc zniszczenia (wypaczenia) elementow drewnianych na przemian ogrzewanych i chłodzonych. Ja sie tego balem i zrezygnowalem z kombinacji parkiet+podlogowka i dalem podlogowke tylko tam, gdzie plytki (lazienki, kuchnia, hall).
    Też się tego boję, ale z drugiej strony nie chciałbym robić z całego salonu "kaflowiska" - trochę mnie taka wizja przeraża.
    Z tego powodu bardziej skłaniam się ku rozwiązaniu typu deska barliniecka, tarket etc...
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Rydzu do ogrzewań podłogowych stosuje sie parkiet o grubości 11 i 14 mm. Nadto powinien on być suchy. W zasadzie to nie inwestor powinien się bać parkietu a parkieciarz, szybko wyjdzie czy położył dobry parkiet. PZDR.

  8. #8

    Domyślnie

    Powinna to być podłoga warstwowa z warstwami drewna klejonymi prostopadle (kierunek włókien) np finish parkiet czy panele np tarkett.
    Choć sami parkieiarze mają czasami obiekcje i straszą rozsychaniem, co wynika z b. niskiej wilgotności powietrza zimą w przyp. podłogówki, to rozwiązanie takie ćwiczone 3 zimę nie potwierdziło w/w obaw (choć trudno wykluczyć, że jednak z czasem coś sie zdarzy)
    Pozdrowienia

  9. #9

    Domyślnie

    Powinna to być podłoga warstwowa z warstwami drewna klejonymi prostopadle (kierunek włókien) np finish parkiet czy panele np tarkett.
    Choć sami parkieiarze mają czasami obiekcje i straszą rozsychaniem, co wynika z b. niskiej wilgotności powietrza zimą w przyp. podłogówki, to rozwiązanie takie ćwiczone 3 zimę nie potwierdziło w/w obaw (choć trudno wykluczyć, że jednak z czasem coś sie zdarzy)
    Pozdrowienia

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze dyskutujący o wyższości drewna nad kaflami na podłogówce zechciejcie powiedzieć się kompletnej amatorce w związku z trzecim rozwiązaniem: panele podłogowe na podłogowym grzaniu, da się czy nie? I ile prawdy jest w twierdzeniu, że podłogówka pod czymkolwiek innym niż kafle to bezsens?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    Szanowni forumowicze dyskutujący o wyższości drewna nad kaflami na podłogówce zechciejcie powiedzieć się kompletnej amatorce w związku z trzecim rozwiązaniem: panele podłogowe na podłogowym grzaniu, da się czy nie? I ile prawdy jest w twierdzeniu, że podłogówka pod czymkolwiek innym niż kafle to bezsens?
    Oczywiście, że są panele pod ogrzewanie podłogowe. Musisz tylko znaleźć takie ze specjalnym symbolem o przeznaczeniu do tego typu ogrzewania.
    Ja osobiście mam na dole ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. Podłogowe hol, kuchnia, jadalnia, łazienka, grzejnikowe - salon i gabinet. Takie połączenie daje komfort drewna w salonie i w gabinecie oraz odpowiednio szybki czas reakcji ogrzewania (grzejniki).
    Co do materiału na podłogówkę - moim (subiektywnym) zdaniem drewno się nie nadaje. Musi pracować, chociażby ze względu na okresy ogrzewania dobowe (dzień -noc) i sezonowe (lato - zima) i po jakimś czasie będą obrzydliwe szpary. Są podobno jakieś elastyczne materiały do szpachlowania, ale po co sobie utrudniać życie.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  12. #12

    Domyślnie

    A czy ma ktoś już położone panele na podłogówkę i może coś powiedzie o nich z doświadczenia? Może są jakieś szczegóły, których warto przestrzegać by nie było problemów z panelami ?
    Pozdrawiam

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Co do podłogówki to mam jeszcze pytanie w związku z tym, że nurni napisał, że ma w salonie podłogowe i grzejniki - czy ogrzeję 40 m2 salon samą podłogówką i to jeszcze pod panelami?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    Co do podłogówki to mam jeszcze pytanie w związku z tym, że nurni napisał, że ma w salonie podłogowe i grzejniki - czy ogrzeję 40 m2 salon samą podłogówką i to jeszcze pod panelami?
    Napisałem, że w salonie mam tylko grzejniki i będzie drewno na podłodze tak jak w gabinecie. Reszta pomieszczeń ma ogrzewanie podłogowe i tam nie ma grzejników oraz na podłodze będzie kamień.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony